Referenca: SKU001740

Botuesi: UET Press

Enver Hoxha, Blendi Fevziu

Përshtypje(t): 0

Për shumë vite me radhë Enver Hoxha i imponoi historisë versionin e tij. Ai rezulton i paturpshëm për t'i transformuar ngjarjet, për t'i fshirë ose zhdukur personazhet dhe për të ngritur në histori një protagonist të vetëm: atë vetë.

Çmimi 1 050,00 Lekë
More
Ne gjendje

Referenca: 2804

Gruaja e fotografit, Enkelejd Lamaj (ebook falas)

Përshtypje(t): 0

"Historia e gruas së fotografit” është emri me të cilin e njohin të gjithë, ato pak herë që e përdorin, por, në të vërtetë, ajo është edhe historia e vetë fotografit, ose më saktë, është historia e teorisë së tij mbi rëndësinë e gjërave të vogla.

Çmimi 0,00 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: SKU000001

Botuesi: Mitrush Kuteli

Tregime të moçme shqiptare, Mitrush Kuteli

Përshtypje(t): 0

Përrallat e treguara nga Mitrush Kuteli përbëjnë pjesën më të rëndësishme të letërsisë shqiptare, një frymëzim për një numër të madh veprash të tjera letrare që pasuan përgjatë dekadave. Tregime të Motshme Shqiptare përbën një klasik të të gjitha kohërave.

Çmimi 700,00 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: SKU000783

Botuesi: Onufri

Darka e gabuar, Ismail Kadare

Përshtypje(t): 0

Një darkë krejtësisht e pazakontë, me një mister midis, është subjekti i romanit më të ri të Kadaresë. Ndonëse e bazuar mbi një ngjarje të vërtetë, që ka trazuar vite më parë një qytet të tërë.

Çmimi 700,00 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: SKU001180

Botuesi: Onufri

Aksidenti, Ismail Kadare

Përshtypje(t): 0

Në një pasdite kryeqytetase, personazhi i këtij romani i propozon gruas së hijshme të porsanjohur diçka që do të dukej e papërfytyrueshme disa vite më parë, gjatë kohë së komunizmit: një udhëtim fundjavor në një qytet të Europës.

Çmimi 800,00 Lekë
More
Në gjendje
Më të shiturat

Zgjidhja e nje misteri, Perparim Zaimi

2674
Vlerësimi 

Në vitin 2010, autori u prezantua me broshurën sprovë "Zgjidhja e një misteri", e cila po i paraqitet lexuesit me këtë botim si një punim kërkimor, ku ndërthuren aspekte të ufologjisë, filozofisë, historisë së lashtë të shqiptarëve dhe misticizmit.

1 200,00 Lekë
Sasia
Nuk ka produkte të mjaftueshme në stok

  • Security policy (edit with Customer reassurance module) Security policy (edit with Customer reassurance module)
  • Delivery policy (edit with Customer reassurance module) Delivery policy (edit with Customer reassurance module)
  • Return policy (edit with Customer reassurance module) Return policy (edit with Customer reassurance module)
Përshkrimi

Titulli: Zgjidhja e një misteri
Origjinali: Zgjidhja e një misteri
Gjinia: Mister
Autori: Përparim Zaimi
Shtëpia botuese: Adel Print
Viti: 2011
Fq. 194
Pesha: 0.301 kg.
ISBN: 978-99956-32-15-1

Mbi autorin

Përparim Zaimi ka lindur më 12 mars 1948 në Dobrushë të Skraparit. Arsimin fillor 7 vjeçar dhe të mesëm i ka mbaruar në Durrës. Është diplomuar në gjimnazin "Nako Spiru" në Durrës. Ka mbaruar studimet e larta në degën Navigacion me rezultate të shkëlqyera në Shkollën e Lartë të FLD në Vlorë në vitin 1969 dhe është diplomuar si Navigator për Flotën Detare Tregtare.

Në vitin 1971 – 1972 ka ndjekur studimet dega Inxhinieri Mekanike, përsëri me rezultate të shkëlqyera, por me urdhër të autoriteteve të larta partiake të kohës në mënyrë arbitrare iu mohua e drejta e vazhdimit të mëtejshëm të studimeve në këtë degë. Në vitin 1980 përfundoi studimet e larta në Filozofi me rezultate të shkëlqyera.

Është njohës dhe folës i disa gjuhëve të huaja si anglisht, italisht, rusisht. Është autor i disa studimeve në fushën e peshkimit si ndërtim i hartës së parë të relievit nën ujor të detit Adriatik dhe Jon për qëllime peshkimi dhe eksplorator i zonave të reja të peshkimit, vlerësimi i biomasës së ujërave tona detare të zonës ekonomike ekskluzive në detin Adriatik dhe Jon, pjesmarrës dhe kontribues me eksperiencën e njohuritë e tij në ekspeditën e përbashkët shqiptaro – franceze për eksplorimin e koralit të kuq në detrat tanë, bashkëhartues i planeve dhe programeve mësimore për ngritjen e shkollës së mesme të peshkimit në vitin 1980, një shkollë detarie e mirëfilltë.

Bashkëautor i disa teksteve për shkollën e mesme të peshkimit si "Hidrometereologjia Detare", "Arti Detar 1" dhe "Arti Detar 2", bashkëautor i librit "Elementë teorikë të Stabilitetit të Anijes e Zbatimi Praktik". Në vitet 2007 – 2009 ka qenë anëtar i Komitetit të Përputhshmërisë i Planit të Veprimit për Mesdheun me seli në Athinë, i Organizatës së Kombeve të Bashkuara për Mjedisin në rolin e ekspertit shkencor të këtij komiteti.

Gjatë karrierës së tij profesionale ka kryer detyra të larta në administratën shtetërore për një kohë të gjatë si Kryetar Dege dhe Drejtor i Drejtorisë së Peshkimit në Ministrinë e Industrisë së Lehtë dhe Ushqimore, Drejtor Institucionesh administrative dhe projektuese dhe këshilltar ministri. Në vitin 2010 u prezantua me broshurën sprovë "Zgjidhja e një misteri", e cila po i paraqitet lexuesit me këtë botim si një punim kërkimor, ku ndërthuren aspekte të ufologjisë, filozofisë, historisë së lashtë të shqiptarëve dhe misticizmit.

Një përshkrim i shkurtër mbi librin " Zgjidhja e një Misteri " Libri " Zgjidhja e një Misteri" trajton një temë të veçantë dhe tunduese për çdo lexues. Ky libër përbën një produkt me tipare specifike letrare, është një studim mbështetur në evidenca fizike dhe prova reale. Nuk është një libër fantastiko-shkencor megjithëse shumë episode dhe hipoteza qëndrojnë në kufijte e fantazisë të dimensionit që ne përfaqësojmë.

Ato janë dukuri të përmasave të tjera, që shfaqen në dimensionin tonë të egzistencës. Ёshtë produkt i një pune studimore shumëvjeçare, është një ndërthurje e ufologjisë dhe dukurive të marredhënieve të realiteteve të përmasave të ndryshme në univers. Në shumë momente lexuesi ndeshet me përshkrime të fenomeneve që mund të jenë tronditëse për cilindo që lexon këtë libër, por fakti është që ato mbështeten në prova reale apo siç thuhet ne gjuhën shkencore evidenca fizike, pra nuk ka vend për dyshime .

Ndërsa në përgjigje të pyetjes së shumë kërkuar nga mbarë njerzimi nëse jashtëtokësorët janë një realitet apo fantazi, në libër jepen argumente dhe evidenca fizike të egzistencës së një civilizimi teknologjik shumë të avancuar në krahasim me civilizimin tonë, bile autori vjen në përfundimin shumë tronditës ndoshta, që ky civilizim teknologjik egziston, është një realitet objktiv dhe se ne jemi produkt i këtij civilizimi, pra i aplikimit të inxhinierisë gjentike të nivelit më të lartë që ky civilizim jashtëtokësor disponon.

Evidencat fizike janë të botuara për herë të parë dhe përbëjnë një provë dhe zbulim unikal në botë. Me probabilitet të besueshëm, por gjithmonë hipotetik në libër jepet edhe origjina dhe vendndodhja e supozuar e këtij civilizimi teknologjik, i cili konsiderohet si krijuesi i civilizimit tonë teknologjik në planetin Tokë.

Në libër lexuesi do të njihet edhe me mjaft përfundime të tjera shokuese, por përsëri me realitete të bazuara në prova . Ёshtë një realitet i padiskutueshëm që gjuha shqipe është një gjuhë e dhënë nga krijuesi, është një gjuhë "Perëndie" me prejardhje hyjnore, dhe se krijuesi krijoi paraardhësit e shqiptarëve pellazgët hyjnor si shëmbëlltyrë të tij dhe racë të preferuar nga ai.

Detajet e librit
Te tjere
2674
Bashkëngjitje
Shkarkime
KATËR HAPA PER TE POROSITUR

Udhëzues i shkurtër mbi procesin e porositjes së librave nëpërmjet faqes tonë.

Shkarkime (292.13k)
Përshtypjet

Write your review

Zgjidhja e nje misteri, Perparim Zaimi

Zgjidhja e nje misteri, Perparim Zaimi

Në vitin 2010, autori u prezantua me broshurën sprovë "Zgjidhja e një misteri", e cila po i paraqitet lexuesit me këtë botim si një punim kërkimor, ku ndërthuren aspekte të ufologjisë, filozofisë, historisë së lashtë të shqiptarëve dhe misticizmit.

Write your review
Ndoshta mund të pëlqejë edhe

Referenca: 2675

Botuesi: Te tjere

Elemente teorik te stabilitetit te anijes, Perparim Zaimi, Albert Koco

Përshtypje(t): 0

Para fillimit të ngarkimit e deri në momentin që arrin në portin e shkarkimit, komanda e anijes kryen një sërë veprimesh të tilla si: llogaritjen e stabilitetit statik (të peshës) dhe stabilitetin dinamik (të formës) për të nxjerrë një lartësi metaqëndrore (GM) të pranueshme sipas llojit të ngarkesës që transporton anija, përpilimin e planit të lundimit etj.

Çmimi 2 500,00 Lekë
More
Artikujt e fundit në gjendje
16 produkte të tjera në këtë kategori:

Botuesi: Onufri

Ora me qyqe, Rexhep Ferri

Përshtypje(t): 0

Rexhep Ferri ecën drejt të qenësishmes brenda baraspeshës së masave, të elipsave, të lëvizjeve që kryqëzohen. Ai e ka ndjeshmërinë dhe dhuntinë për të përdorur kështu një gjeometri skajshmërisht të kuptueshme, ku ndeshen, do të thoshim, gravitacionet e tokës dhe të materies...

Çmimi 1 000,00 Lekë Çmimi i rregullt 1 250,00 Lekë
More
Në gjendje

Botuesi: Te tjere

100 librat qe tronditen boten, Martin Seimur-Smith

Përshtypje(t): 0

Në këtë libër shfaqet një interpretim i librave më me ndikim në fusha të ndryshëm të njerëzimit si në shkencë, filozofi apo letërsi. Kështu në këtë vepër janë trajtuar autorë të ndryshëm si: Zhan Zhak Rusoi, Emanuel Kanti, Servantesi, Simon de Bovuar, Blez Paskali etj.

Çmimi 800,00 Lekë Çmimi i rregullt 1 000,00 Lekë
More
Artikujt e fundit në gjendje

Botuesi: Poeteka & Ideart

Në kërkim të këmishës së humbur, Arian Leka

Përshtypje(t): 0

“Në kërkim të këmishës së humbur” është një libër me 10 ese të shkruara plot elegancë, forcë dhe imagjinatë mbi Shqipërinë – “vendin e çuditshëm” që, më shumë se sa realitetin socialist, mëtoi të krijonte një mitologji të fshehur pas Perdes së Hekurt.

Çmimi 1 200,00 Lekë Çmimi i rregullt 1 500,00 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: SKU001065

Botuesi: Dituria

Historia e gjuhesise, Robert H. Robins

Përshtypje(t): 0

Ky vëllim synon t'i japë lexuesit një pamje tërësore të rrethanave historike dhe të klimës kulturore, në të cilat panë dritën teoritë e ndryshme gjuhësore. Histori e gjuhësisë, natyrisht, por edhe histori e kulturës, që nga zanafilla në Greqinë e Lashtë, duke vijuar përmes zhvillimeve të botës romake, Mesjetës dhe Rilindjes deri në kohët moderne.

Çmimi 800,00 Lekë Çmimi i rregullt 1 000,00 Lekë
More
Nuk ka produkte të mjaftueshme në stok

Botuesi: Skanderbeg Books

Pasioni per Thethin, Robert Elsie, Gerda Mulder, Herman Zonderland

Përshtypje(t): 0

Thethi është një vendbanim i vogël në Luginën e Shalës në Alpet e Shqipërisë së Veriut. Në vijë ajrore, ai nuk është larg nga qyteti bregdetar i Shkodrës, por në realitet është një botë larg. Për të shkuar atje duhet të kalosh një qafë mali të lartë nëpër një rrugë plot kthesa. 

Çmimi 1 200,00 Lekë Çmimi i rregullt 1 500,00 Lekë
More
Në gjendje

Botuesi: Cabej

Dictionarium latino - epiroticum, Franciscus Blanchus

Përshtypje(t): 0

Ky botim anastatik, i pari në Shqipëri, ndërmerret me rastin e 400 vjetorit të lindjes së Frangut t’Bardhë (1606 – 1643) në nderim të tij e në shërbim të besojmës se Shqipëria i ka rrënjët e saj të ngulura thellë në humusin greko – romak të qytetërimit perëndimor, dhe se kjo ngulitje ka shenjtuar fort gjithë diakroninë shpirtnore, kulturore dhe gjuhësore...

Çmimi 1 200,00 Lekë Çmimi i rregullt 1 500,00 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: 2789

Botuesi: Pegi

Si te kujdesemi per te porsalindurin, Irene Lassus, Marie-Anne Voituriez

Përshtypje(t): 0

Një libër i thjeshtë për t'u lexuar, me shpjegime të qarta dhe me këshilla të shumta praktike për ushqyerjen, higjienën, ndërrimin, veshjet, gjumin, përkujdesjet për shëndetin, kënaqësitë, shëtitjet.

Çmimi 640,00 Lekë Çmimi i rregullt 800,00 Lekë
More
Nuk ka produkte të mjaftueshme në stok

Referenca: SKU000816

Botuesi: Ideart

Fjalor i madh italisht-shqip, Abedin Preza, Ervin Preza

Përshtypje(t): 0

E veçanta e Fjalorit të madh italisht – shqip, me autorë Abedin dhe Ervin Preza është fakti se ai është më i ploti, më izgjeruari, më i larmishmi i hartuar gjer sot, që përmbledh plot 70.000 fjalë-tituj, mbi 1.000 fjalë dhe shprehje idiomatike të cilat kanë ardhur së bashku me kuptimet e tyre analoge, si dhe përmbi 150.000 shembuj ilustrues.

Çmimi 2 400,00 Lekë Çmimi i rregullt 3 000,00 Lekë
More
Ne gjendje

Botuesi: Cabej

Fjalë për fjalë, Ardian Vehbiu

Përshtypje(t): 0

Si degë e dijes, gjuhësia ngjall interes dhe kuriozitet të madh te njerëzit, sidomos tek të gjithë ata që duan të shkruajnë "me drejtshkrim", ata që duan ta mbajnë shqipen të pastër "nga fjalët e huaja", dhe ata të tjerët, më në fund, që kërkojnë tek etimologjia një mbështetje për besimin e tyre të patundur se jona është nga "gjuhët më të vjetra të botës".

Çmimi 1 200,00 Lekë Çmimi i rregullt 1 500,00 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: SKU000388

Botuesi: Albin

Filmkultura, Bela Balazs

Përshtypje(t): 0

Bela Balazh renditet ndër personalitet më të shquara të kulturës hungareze në veçanti dhe estetët e artit filmik në shkallë ndërkombëtare. Lindi më 1884 në Seged (Hungari) dhe qysh në të ri e tërhiqnin filozofia dhe estetika.

Çmimi 640,00 Lekë Çmimi i rregullt 800,00 Lekë
More
Artikujt e fundit në gjendje