• Banner

Manual i Fikhut Hanefi, Imam Merginani
  • Manual i Fikhut Hanefi, Imam Merginani

Manual i Fikhut Hanefi, Imam Merginani

Ky është një manual i mirënjohur i jurisprudencës islame. "Bidajeh el – Mubtedi" ka shërbyer, po ashtu, si tekst bazë për veprën "el – Hidajeh" të Imam Merginanit, e cila konsiderohet një nga kryeveprat e shkollës juridike hanefite.

1 000 Lekë
Sasia
Në gjendje

Përshkrimi

Titulli: Manual i Fikhut Hanefi
Gjinia: Fe
Autori: Imam Merginani
Shqipëroi: Rezart Beka
Shtëpia botuese: Qendra Studimore Fetare Erasmus
Viti: 2017
Fq. 424
Pesha: 0.441 kg.
ISBN: 978-9928-4085-5-6

Mbi librin

Emri i plotë i autorit është Burhanudin Ebu el – Hasan Ali Bin Ebi Bekr bin Abd el – Xhelil el – Fargani el – Merginani (530 – 593 h./ 1135 – 1197 e.s.). Lindur në Uzbekistanin e sotëm, autori njihet si një nga dijetarët më të spikatur të medhhebit hanefi. Ky libër është një përkthim dhe komentim i kapitujve mbi pastërtinë, namazin dhe agjërimin të manualit hanefi "Bidajeh el – Mubtedi" (Fillimi i fillestarit) të Imam Merginanit.

Ky është një manual i mirënjohur i jurisprudencës islame. "Bidajeh el – Mubtedi" ka shërbyer, po ashtu, si tekst bazë për veprën "el – Hidajeh" të Imam Merginanit, e cila konsiderohet një nga kryeveprat e shkollës juridike hanefite.

Teksti i manualit është pajisur me komente dhe shënime nga Rezart Beka. Komenti ka si synim t'i japë mundësinë lexuesit të orientohet sa më lehtë nëpër tekstin e manualit dhe të formojë një kuptim të saktë mbi të. Qëllimi përfundimtar është t'i jepet lexuesit një tekst i cili përfshin në mënyrë të plotë dhe të renditur çështjet që trajton, pa qenë as tej mase i detajuar dhe as shumë i shkurtër.

Gjuha e përdorur në koment është mbajtur larg toneve polemike dhe shpesh herë në të janë përmendur me respekt edhe mendimet e shkollave të tjera juridike. Libri është i dobishëm si për ata që sapo hedhin hapat e para në fenë islame, ashtu edhe për të gjithë ata që, ndonëse praktikojnë Islamin prej vitesh, ndjejnë mungesën e një teksti i cili do t'u japë mundësinë të organizojnë në mënyrë të renditur dhe të argumentuar saktë dijet që zotërojnë.

Detajet e librit
Te tjere
Bashkëngjitje
Shkarkime
KATËR HAPA PER TE POROSITUR

Udhëzues i shkurtër mbi procesin e porositjes së librave nëpërmjet faqes tonë.

Shkarkime (292.13k)
9 libra të tjera në këtë kategori:

Referenca: SKU001670

Botuesi: Te tjere

Qenia Njerezore dhe Caktimi Hyjnor, Murteda Mutahhari

(0)

Duke shtjelluar diskutime të natyrës themelore mbi këtë çështje, ai përpiqet pikësëpari të vërtetojë përmes Kuranit të Shenjtë dhe Hadithit se besimi në fatalizëm (xhebr) është produkt i keqinterpretimit të mësimeve islame. Këto interpretime të pasakta kanë ardhur shpesh nga paaftësia për ta kuptuar këtë mësim por edhe

Çmimi 350 Lekë
More
Ka mbaruar

Referenca: SKU000756

Botuesi: Onufri

Fjalor baze i Islamit, Ruqaiyyah Waris Maqsood

(0)

Titulli: Fjalor bazë i IslamitLiteraturë fetarePërmban mbi 1500 terma islameAutori: Ruqaiyyah Waris MaqsoodPërkthyen nga origjinali anglisht: Ermal Bega & Mr. Xhabir HamitiShtëpia botuese: ACFOS, 2008F. 310Pesha: 0.35 kg

Çmimi 1 000 Lekë
More
Ka mbaruar

Referenca: SKU000936

Botuesi: Te tjere

Muhamedi, nje biografi e profetit

(0)

Titulli: Muhamedi një biografi e profetitAutori: Karen ArmstrongPërktheu: Sali AgaBoton: Jehona Study Center, 2006F. 352Pesha: 0.47 kg“Muhamedi, një biografi e profetit” – është një hulumtim me shumë kujdes i historis&eum

Çmimi 800 Lekë
More
In Stock

Botuesi: Te tjere

Kultura Islame, reviste fetare

(0)

"Kultura Islame" është organ i Komunitetit Musliman Shqiptar, e përmuajtshme fetare, filozofike, letrare, morale dhe shoqërore. Në këtë vëllim janë paraqitur botimet për periudhën shtator 1939 – gusht 1940.

Çmimi 2 100 Lekë
More
Në gjendje

Botuesi: Te tjere

Akidja e Imam Tahavit, pajisur me shenime nga Hamza Jusuf

(0)

Vepra është me vlerë për të tjerët veçse për myslimanët, për dy arsye: ajo siguron në 130 paragrafe të shkurtra një paraqitje të qartë të thelbit të besimit mysliman, në një mënyrë që nuk disponohet lehtë me mjete të tjera. Ajo siguron, kështu, një instrument shumë pozitiv për punën thelbësore të dialogut.

Çmimi 700 Lekë
More
Ka mbaruar
chat Përshtypjet (0)