Referenca: SKU001740

Botuesi: UET Press

Enver Hoxha, Blendi Fevziu

Përshtypje(t): 0

Për shumë vite me radhë Enver Hoxha i imponoi historisë versionin e tij. Ai rezulton i paturpshëm për t'i transformuar ngjarjet, për t'i fshirë ose zhdukur personazhet dhe për të ngritur në histori një protagonist të vetëm: atë vetë.

Çmimi 1 050,00 Lekë
More
Ne gjendje

Referenca: 2804

Gruaja e fotografit, Enkelejd Lamaj (ebook falas)

Përshtypje(t): 0

"Historia e gruas së fotografit” është emri me të cilin e njohin të gjithë, ato pak herë që e përdorin, por, në të vërtetë, ajo është edhe historia e vetë fotografit, ose më saktë, është historia e teorisë së tij mbi rëndësinë e gjërave të vogla.

Çmimi 0,00 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: SKU000001

Botuesi: Mitrush Kuteli

Tregime të moçme shqiptare, Mitrush Kuteli

Përshtypje(t): 0

Përrallat e treguara nga Mitrush Kuteli përbëjnë pjesën më të rëndësishme të letërsisë shqiptare, një frymëzim për një numër të madh veprash të tjera letrare që pasuan përgjatë dekadave. Tregime të Motshme Shqiptare përbën një klasik të të gjitha kohërave.

Çmimi 700,00 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: SKU000783

Botuesi: Onufri

Darka e gabuar, Ismail Kadare

Përshtypje(t): 0

Një darkë krejtësisht e pazakontë, me një mister midis, është subjekti i romanit më të ri të Kadaresë. Ndonëse e bazuar mbi një ngjarje të vërtetë, që ka trazuar vite më parë një qytet të tërë.

Çmimi 700,00 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: SKU001180

Botuesi: Onufri

Aksidenti, Ismail Kadare

Përshtypje(t): 0

Në një pasdite kryeqytetase, personazhi i këtij romani i propozon gruas së hijshme të porsanjohur diçka që do të dukej e papërfytyrueshme disa vite më parë, gjatë kohë së komunizmit: një udhëtim fundjavor në një qytet të Europës.

Çmimi 800,00 Lekë
More
Në gjendje
Më të shiturat
Barcodes - Codici a Barre, Shpend Sollaku Noe
  • Barcodes - Codici a Barre, Shpend Sollaku Noe

Barcodes - Codici a Barre, Shpend Sollaku Noe

SKU001533
Vlerësimi 
Titulli: Barcodes - Codici a BarrePoezi (në anglisht & në italisht)Autori: Shpend Sollaku Noe Shtëpia botuese: Dija PogradecViti: 2010 fq. 121Pesha: 0.23 kg ISBN: 978-1-4490-5398-7

Zbritja në sasi

Sasia Zbritje Ju kurseni
3 841,20 Lekë Deri në 2 523,60 Lekë
852,00 Lekë
Sasia
Nuk ka produkte të mjaftueshme në stok

  • Security policy (edit with Customer reassurance module) Security policy (edit with Customer reassurance module)
  • Delivery policy (edit with Customer reassurance module) Delivery policy (edit with Customer reassurance module)
  • Return policy (edit with Customer reassurance module) Return policy (edit with Customer reassurance module)
Përshkrimi
Titulli: Barcodes - Codici a BarrePoezi (në anglisht & në italisht)Autori: Shpend Sollaku Noe Shtëpia botuese: Dija PogradecViti: 2010 fq. 121Pesha: 0.23 kg ISBN: 978-1-4490-5398-7Vepra e Shpend Sollaku Noé-së mund të përfshihet e gjitha në fillin e zi të traditës europiane që shkon nga "Marionettetheater" i Kleist-it tek "Teatro della crudeltà" të Artaud-it e më tej. Kjo vepër mund të radhitet, madje në mënyrë të ndryshme,me veprën e një brezi të tërë poetësh (Brodskij, Milosz, Herbert, Kancev), të cilët,ashtu si Shpend Sollaku Noé u shtërnguan të braktisin atdhetë që nuk mund të shuanin etjen e tyre për liri...C.Gottardi,C.Diddi, Amnesty International, Romë,prill 1995    Një mishelë eksplozive akuzash,sarkazmash,sulmesh ndaj atij që ai (Shpend Sollaku Noé)e quan "komunizëm i maskuar"...Mund të duket drama e një romani të Kunderas o Grossmanit,por ankthi i realitetit kthehet në dramë njerëzore me fjalët e këtij autori..."Gazzetta di Parma", qershor 1995    Shpend Sollaku Noé trasmeton imazhe të trishtuara e mbresa të thella të një burri që gjithmonë ka luftuar kundër regjimesh çnjerëzore e të pamëshirshëm.Cir - News, 1995    Shpend Sollaku Noé është një shkrimtar,gazetar e burrë politik që gjithmonë ka luftuar kundër egërsisë së diktaturës..."Il Messaggero", korrik 1995    Një intelektual i huaj i trapiantuar me sukses në Itali."Il Messaggero", janar 1996    Një penë therëse që shkruan në një italishte perfekte."L'Alto Adige", shkurt 1996    I aftë të shkrijë formulat e ndërtuara nga tradita,i aftë të revizionojë botën e domethënieve...Firenze Libri, 1997    Një shkrimtar që ka brenda vullkanin;një art për të cilin do të flitet gjatë.A.Bertolucci, 1999    Shpend Sollaku Noé është një intelektual i madh poliedrik.Radio 2,  2002    Krahasuar prej autoriteteve letrare me nobelistë dhe shkrimtarë të tjerë të mëdhenj si Brodskij, Herbert,Milosz, Kancev, Kleist, Artaud, Kundera e Grossman;i duartrokitur prej autoriteteve politike nga e Majta tek e Djathta, nga udhëheqësit e Amnesty International tek Gianfranco Fini, prezantuar prej gazetave më në zë të Veriut të Italisë tek "Il Messaggero"dhe gazeta të tjera të Romës; i përmendur nga revistat televisive të RAI -t tek Mediaset -i: ky është Shpend Sollaku Noé një penë therëse që përcjell pamje të trishtuara e sensacione të thella, një përzierje eksplosive sarkazmash që na bën të rijetojmë ankthin e realitetit; një shkrimtar me një të tashme të madhe dhe një të ardhme të shkëlqyer."Libroitaliano", 1999    Shpend Sollaku Noé është një poet i madh që ka pasur si qëllim daljen e poezisë nga akademitë,nga aristokracitë letrare, nga ambientet mondane. Poet nga nevoja,gazetar për domosdoshmëri historike,profesor e njeri i letrave rritur në underground, politikan i lindur,martir i lirisë të shtypur.I paisur me një përgatitje solide kulturale, letrare,filologjike e muzikale, po aq sa edhe shkencore në sensin enciklopedik,poliglot, karaktert i guximshëm,kurioz nga instikti,inteligjenzë akute, mendje shumë të kujdesshme për të ardhmen qoftë letrare, filosofike o qoftë politiko-sociale, Shpend Sollaku Noé është personalitet shumë kompleks dhe është i paisur me një ngarkesë të ngjeshur humane.Lirika e tij është aktuale, inçizive, kafshuese,mallëngjyese,e vuajtur,gërvishtëse, magjepsëse.Stelvio Mestrovich Wotninsky, 2009    "Nuk rrodhi kurrë gjak i mirë midis meje e sovranëve..."Autori i këtyre vargjeve, Shpend Sollaku Noé, shkruan një poesi civile, me retrospektiva në histori e mitologji, por për t'u kthyer gjithmonë në bashkëkohoren dhe problemet e sotme të një bote të populluar nga tiranë, xhelatë, banca të kthyera në perëndi...Në qender të veprës së tij është raporti midis fuqiplotëve dhe individit, midis fuqiplotëve e intelektualit ...Marco Rizza, Alto Adige, Tetor 2010    Kurrë s'kam lexuar nje poemë kaq të bukur, por ngjethëse; kaq të ngjeshur me lirizëm, por të hidhur dhe plot helm; kaq të vërtetë, saqë të vjen të rilexosh, menjëherë pas kësaj, Shkrimet e Shejnta; kaq të përditshme, saqë të vjen të kesh nostalgji për të kaluarën; Kaq shpuese e therëse saqë të vjen të veshësh dorashka para se t'a shfletosh.Stelvio Mestrovich Wotninsky, 2010  Shpend Sollaku Noe stands up as Dante Alighieri of the twenty-first century: there are no pits or circles of hell in his poem, but his vision is equally terrifying. Reading Barcodes, we feel more than damned, real puppets who move around the world-hell where, instead of flames. There are computers, loans, envy, image obsession, false religion, lack of culture, fabrication of history, unscrupulous bureaucracy, corruption and incivility.l never read a poem so beautiful, but baffling; so imbued with lyricism, but bitter as poison; so truthful, that you immediately want to read Holy Scripture again; so present that you regret the past; so pungent that you feel you should wear gloves when flipping the pages.Stelvio Mestrovich Wotninsky 
Detajet e librit
Te tjere
SKU001533
Përshtypjet

Write your review

Barcodes - Codici a Barre, Shpend Sollaku Noe

Barcodes - Codici a Barre, Shpend Sollaku Noe

Titulli: Barcodes - Codici a BarrePoezi (në anglisht & në italisht)Autori: Shpend Sollaku Noe Shtëpia botuese: Dija PogradecViti: 2010 fq. 121Pesha: 0.23 kg ISBN: 978-1-4490-5398-7
Write your review
16 other products in the same category:

Mobi Dik, Herman Melvill, pershtatje per femije

Review(s): 0

In Moby Dick, Melville reflects on evil as represented in the principal characters: on the one hand the whale, which represents seseless evil, as it destroys everything it cames across, ao the other hand Captain Ahab, who represent a stubborn evil, as his personal hatred and desire for revenge makes him hunt the whale down, even though he is putting his...

Price ALL480.00 Regular price ALL600.00
More
In stock

Reference: SKU001371

Brand: Migjeni

Apollonia, Its history and monuments, Neritan Ceka

Review(s): 0

It would be inappropriate to consider Apollonia the Pompeii of Albania, given the sheer richness of the archaeological heritage concentrated there. An important economic and cultural centre, continuously, over a thousand years, it was gradually abandoned during the Middle Ages.

Price ALL800.00 Regular price ALL1,000.00
More
Last items in stock

Reference: SKU000380

Brand: Albin

Albanian-English Dictionary (Fjalor), Leonard Newmark

Review(s): 0

Title: Oxford Albanian-English Dictionary (Fjalor Shqip-Anglisht)* The most comprehensive dictionary of twentieth-century Albanian* Includes standard and non-standard AlbanianThe world's Most Trusted DictionariesEdited by: Leonard NewmarkPublishing house: Albin

Price ALL4,000.00 Regular price ALL5,000.00
More
There are not enough products in stock

Brand: Te tjere

Drakula, Bram Stoker, pershtatje per femije

Review(s): 0

Stoker spent his childhood sick in bed and his mother entertained him with ghost stories. He produced an original interpretation of the legend of the vampire Dracula, as althought he was inspired by folklore and other literary works, he gave his character an irresistibile attraction, thus combining the fear of death with the thirst for immortality and love.

Price ALL480.00 Regular price ALL600.00
More
In stock

Reference: SKU001864

Brand: Naimi

The emergence of the cham issue 1820 - 1943, Blerina N. Sadiku

Review(s): 0

Title: The emergence of the cham issue 1820 - 1943 (hard cover)Original: Lindja e çështjes çame 1820 - 1943 (hard cover)Category: HistoryAuthor: Blerina N. SadikuTranslated from albanian: Arben P. LatifiPublisher: NaimiYear: 2011Pgs. 318Weight: 0.52 kgISBN: 978-9928-109-11-8

Price ALL1,600.00 Regular price ALL2,000.00
More
Last items in stock

Reference: SKU001102

Brand: Te tjere

Half World, Kozeta Zavalani

Review(s): 0

Title: Half WorldWomen who have inspired meImpressions, biographies and interviewsAuthor: Kozeta ZavalaniThis book is in EnglishPublisher: Logoreci, 2005200 pagesWeight: 0.19 kgISBN: 99943-740-9-5

Price ALL848.80 Regular price ALL1,061.00
More
There are not enough products in stock

Brand: Te tjere

Ishulli i Thesarit, Robert Lui Stivenson, pershtatje per femije

Review(s): 0

Stivenson wrote Treasure Island when he saw his nephew use watercolours to paint the map of an island. He begain to give the island names: Skeleton Island or Spyglas Hill, until finally writting ''Treasure Island'' in the upper right-hand part of the page. After a long illness, he died on the islan of Upolu, in the south Pacific, where he was living at...

Price ALL480.00 Regular price ALL600.00
More
In stock

Brand: Te tjere

The aztecs, maya and their predecessors, Muriel Porter Weaver

Review(s): 0

Title: The aztecs, maya and their predecessors, Archaeology of MesoAmerica, second edition (hard cover)Original: The aztecs, maya and their predecessors, Archaeology of MesoAmerica, second editionCategory: History, ArchaeologyAuthor: Muriel Porter WeaverPublisher: Academic PressYear: 1981Pgs. 600Weight: 1.281 kgISBN: 0-12-785936-5

Price ALL1,600.00 Regular price ALL2,000.00
More
Last items in stock

Reference: 2647

Brand: Te tjere

Kosova in a historical context, Jakup Krasniqi

Review(s): 0

The essence of the serbo – albanian problem is a question which is connected with geographical area in which must extend the state of one or the other side. From the beginning of the XIX century the dominant characteristic of the serbian policy is the mistreating and exploitation of the violence to all of them that were not consider as serb.

Price ALL560.00 Regular price ALL700.00
More
There are not enough products in stock