• Banner

  • I ri
Ali Pashë Tepelena, Luan Rama
  • Ali Pashë Tepelena, Luan Rama

Ali Pashë Tepelena, Luan Rama

Ideja ime ishte të qeverisurit ndryshe...

550 Lekë
Sasia
Në gjendje

Përshkrimi

Titulli: Ali Pashë Tepelena
Gjinia: Libër për fëmijë me ilustrime
Autori:Luan Rama
Ilustrimet: Entela Kasemi, Sulid Kasemi
Shtëpia botuese: Albas
Viti: 2022
Fq. 64
Pesha: 0.18 kg
ISBN: 978-9928-375-71-1
Ky libër është në gjuhën shqipe

Mbi librin
Më quajnë... Ali Pashë Tepelena
Ideja ime ishte të qeverisurit ndryshe, duke vendosur rregullin, ligjin. Për këtë u lidha me tregtarët e zejtarët, se vetëm ata mund ta lulëzonin ekonominë e këtij pashallëku. Ata i nxita të bënin tregti me portet e Gjenovës, Triestes etj.; sipërmarrësit të ndërtonin rrugë të reja, ura, hane, që karvanët të eksportonin gjithccka të mirë që prodhohej në fushat e begata të Epirit. Forcimi ekonomik do të sillte njëkohësisht forcimin e ushtrisë dhe fuqinë. Ortodoksët, hebrenjgtë dhe vllahët i mbajta afër dhe nuk lashë të krijohej asnjë grindje apo luftë fetare me muslimanët. Madje, të gjtihë të huajt që vinin vvuditeshin me këtë. Shqipëria nuk mund të qeverisej ndryshe. Kryesorja ishte arsimi. Atyëhere u krijua dhe liceu "Zosimea".
Ali Pashë Tepelena

Detajet e librit
16 libra të tjera në këtë kategori:

Referenca: 2984

Botuesi: Pegi

Ditari roze, vol.2, Jenny

Tashmë Kiokoja vuan pasojat e zemërimit të Akemit e, ndërsa vazhdon të mbajë të njëjtin qëndrim të vrazhdë ndaj saj, një ndihmë e papritur i vjen për t'i ndriçuar jetën.

Çmimi 450 Lekë
More
Ne gjendje

Botuesi: Dituria

Princesha Histaminë, Erik Orsenna

Përshëndetje! Unë quhem Histaminë dhe jam njëmbëdhjetë vjeçe. Thonë se jam shumë e bukur (kjo s'ka diskutim) dhe e padurueshme (për këtë kundërshtoj!). Ndryshe nga ju, unë nuk duroj asgjë të padurueshme: njerëzit që vijnë erë të keqe, njerëzit që gënjejnë, njerëzit shumë të trishtuar ose shumë të lumtur, saqë nuk luajnë as gishtin, për të bërë ndonjë gjë...

Çmimi 600 Lekë
More
Në gjendje

Botuesi: Te tjere

Udhëtari i madh, Xhani Rodari

Xhovanino Perdixhorni i përket fisit të zbuluesve të mëdhenj: ka kureshtjen dhe shpirtin e aventurës. Porse botët që më së shpeshti has nuk e kënaqin krejtësisht dhe kështu, pas një qëndrimi të shkurtër, riniset për të ndjekur ëndrrën e një "vendi pa gabime", ku gjithçka është "e përsosur" dhe "e bukur".

Çmimi 300 Lekë
More
Ka mbaruar

Botuesi: Dituria

Koleksioni Sandra

Kjo seri përbëhet nga shtatë tituj: Sandra fermere; Sandra dhe shelegu; Sandra dhe derrkuci; Sandra dhe kërriçi besnik; Sandra dhe lepurushi aventurier; Sandra dhe lejlekët guximtarë; Sandra dhe rosa e egër.

Çmimi 1 130 Lekë
More
Në gjendje

Botuesi: Te tjere

Thesari im i parë me rrëfenjat më të bukura

Këto katër rrëfenja magjepëse me personazhe vërtet të veçanta do të të përpijnë. Këtu do të takosh një zanë shkatarraqe që nuk sheh mirë nga sytë, një vajzë të vogël me një mik të ngushtë dhe shumë të tjera, secila me nga një aventurë fantastike, që do të duash t'i shijosh pa fund.

Çmimi 800 Lekë
More
Në gjendje

Botuesi: Botart

Turbondjekësi Tejlor, David Baddiel

një furgon Ford Tranzit.I cili mund të tingëllojë ccuditshëm. Ju duhet të lexoni këtë libër për të kuptuar pse. Por Amy kurrë nuk ka qenë në gjendje të bëjë atë që ajo ëndërron më shumë: të ngasë makinën.Deri tani...

Çmimi 1 300 Lekë
More
Në gjendje
Përshtypjet (0)