Referenca: 2804

Gruaja e fotografit, Enkelejd Lamaj (ebook falas)

Përshtypje(t): 0

"Historia e gruas së fotografit” është emri me të cilin e njohin të gjithë, ato pak herë që e përdorin, por, në të vërtetë, ajo është edhe historia e vetë fotografit, ose më saktë, është historia e teorisë së tij mbi rëndësinë e gjërave të vogla.

Çmimi 0,00 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: SKU000001

Botuesi: Mitrush Kuteli

Tregime të moçme shqiptare, Mitrush Kuteli

Përshtypje(t): 0

Përrallat e treguara nga Mitrush Kuteli përbëjnë pjesën më të rëndësishme të letërsisë shqiptare, një frymëzim për një numër të madh veprash të tjera letrare që pasuan përgjatë dekadave. Tregime të Motshme Shqiptare përbën një klasik të të gjitha kohërave.

Çmimi 700,00 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: SKU001740

Botuesi: UET Press

Enver Hoxha, Blendi Fevziu

Përshtypje(t): 0

Për shumë vite me radhë Enver Hoxha i imponoi historisë versionin e tij. Ai rezulton i paturpshëm për t'i transformuar ngjarjet, për t'i fshirë ose zhdukur personazhet dhe për të ngritur në histori një protagonist të vetëm: atë vetë.

Çmimi 1 050,00 Lekë
More
Ne gjendje

Referenca: SKU000783

Botuesi: Onufri

Darka e gabuar, Ismail Kadare

Përshtypje(t): 0

Një darkë krejtësisht e pazakontë, me një mister midis, është subjekti i romanit më të ri të Kadaresë. Ndonëse e bazuar mbi një ngjarje të vërtetë, që ka trazuar vite më parë një qytet të tërë.

Çmimi 700,00 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: SKU000660

Botuesi: Onufri

Prilli i thyer, Ismail Kadare

Përshtypje(t): 0

Duke lexuar "Prillin e thyer" kuptohet lehtësisht përse dhe me çfarë force Ismail Kadare është pasionuar për tragjedinë dhe për dy përfaqësuesit më të shquar të saj, Shekspirin dhe Eskilin. "Miku, besa dhe gjakmarrja janë rrotat e mekanizmit të tragjedisë antike, dhe të futesh në mekanizmin e tyre është të shikosh mundësinë e tragjedisë."

Çmimi 700,00 Lekë
More
Në gjendje
Më të shiturat
  • Banner

Pasionet e medha te Martines, vol. 1, Gilbert Delahaye, Marcel Marlier
  • Pasionet e medha te Martines, vol. 1, Gilbert Delahaye, Marcel Marlier
  • Pasionet e medha te Martines, vol. 1, Gilbert Delahaye, Marcel Marlier
  • Pasionet e medha te Martines, vol. 1, Gilbert Delahaye, Marcel Marlier

Pasionet e medha te Martines, vol. 1, Gilbert Delahaye, Marcel Marlier

Vlerësimi 

Në këtë vëllim janë paraqitur pesë tregime mbi Martinën: Martina mëson të notojë, Martina balerina, Martina lundron me barkë me vela, Martina kalorësja dhe Martina mëson biçikletën.

800,00 Lekë
Sasia
Në gjendje

Përshkrimi

Titulli: Pasionet e mëdha të Martinës, vëllimi i parë (kopertina e trashë)
Origjinali: Martine, super passions!
Gjinia: Roman
Autori: Gilbert Delahaye, Marcel Marlier
Shqipëroi: Anida Kisi
Shtëpia botuese: Pegi
Viti: 2015
Fq. 106
Pesha: 0.533 kg.
ISBN: 978-9928-200-21-1

Mbi librin

Në këtë vëllim janë paraqitur pesë tregime mbi Martinën: Martina mëson të notojë, Martina balerina, Martina lundron me barkë me vela, Martina kalorësja dhe Martina mëson biçikletën.

Fragmente nga libri

Martina mëson të notojë

Të notosh nuk është më e vështirë sesa të ngasësh biçikletën. Mjaft t'i marrësh dorën. Sigurisht që ka edhe mësime noti. Po të doni të ndiqni mësimet e notit dhe mami është dakord, regjistrohuni në "Klubin e Tritonëve" me Martinën. Në shumicën e rasteve regjistrimi kryhet kështu:
- Mirëdita! – thotë zotëria. – Si quhesh?
- Unë quhem Martina. Kam shumë dëshirë të mësoj notin.
- Sa vjeçe je?
- Unë jam 7 vjeçe.
- Shkëlqyer... Tamam në kohë, sapo do të fillonim ushtrimet. Zgjidh një kabinë zhveshjeje dhe eja bashkohu me ne sa më shpejt.

Martina balerina

Një ditë, Martina i thotë mamit të saj:
- Sa dëshira kam të kërcej si shoqja ime, Fransuaza! Besoj se mund t'ia dal.
- Ti e di që nuk mund të bëhesh balerinë brenda një dite.
- Nuk ka gjë, do të mësoj.
- Duhet të shkosh në shkollën e baletit.
- Po të jetë dakord edhe babi, do të shkoj të regjistrohem, - u përgjigj Martina.

Martina lundron me barkë me vela

Martina i shkruan shoqes së saj Fransuazës: "Jam në Shkollën e Pulëbardhave. Po mësojmë të lundrojmë me barka me vela. Orari i çdo dite: në mëngjes gjimnastikë, njohuri teorike dhe praktike. Pasdite, lundrim me barkë ose ushtrime. Shtrihemi herët për të fjetur, sepse duhet të ngrihemi herët. Asnjëherë nuk mërzitemi në Shkollën e Pulëbardhave."

Martina kalorësja

Martina ka ardhur të marrë mësime kalërimi te xhaxha Filipi, i cili merret me rritjen e kuajve.
- Këta janë paraardhësit e kuajve të mi të racës së pastër, - i thotë xhaxhai duke treguar pikturat e sallonit. Ky këtu është Mustangu, atje është Centauri dhe Ramsesi ll. A nuk janë të mrekullueshëm? Martina, a ke vërtet dëshirë të vizitosh stallat? Po shkoj të thërras kushëririn tënd.

Martina mëson biçikletën

A e njihni rrugën që të çon te ca fshatra të bukura dhe që humbet larg nëpër kodra? Martina do të donte shumë të shëtiste me biçikletë në këtë rrugë. Po ajo ka vetëm një biçikletë me tri rrota. Atë që babai ia bëri dhuratë kur ishte shumë e vogël. Ajo nuk bën më për trupin e saj. Kur pedalin, gjunjtë i prekin te timoni.

Detajet e librit
Pegi
Bashkëngjitje
Shkarkime
KATËR HAPA PER TE POROSITUR

Udhëzues i shkurtër mbi procesin e porositjes së librave nëpërmjet faqes tonë.

Shkarkime (292.13k)
Përshtypjet

Write your review

Pasionet e medha te Martines, vol. 1, Gilbert Delahaye, Marcel Marlier

Pasionet e medha te Martines, vol. 1, Gilbert Delahaye, Marcel Marlier

Në këtë vëllim janë paraqitur pesë tregime mbi Martinën: Martina mëson të notojë, Martina balerina, Martina lundron me barkë me vela, Martina kalorësja dhe Martina mëson biçikletën.

Write your review
Ndoshta mund të pëlqejë edhe

Referenca: SKU001573

Botuesi: Aeditions

Fabulat me te bukura, Jean de La Fontaine

Përshtypje(t): 0

Përmbledhja më e plotë në shqip e fabulave të La Fontenit! Me ilustrimet e mrekullueshme dhe me shqipërimin e përkryer, të mahnisin me dinamikën, freskinë, satirën dhe vërtetësinë që karakterizojnë veprën e fabulistit gjenial.

Çmimi 1 200,00 Lekë
More
Ne gjendje

Referenca: SKU001805

Botuesi: Pegi

Fabulat e Ezopit

Përshtypje(t): 0

Që prej dy mijë vjetësh, fabulat e Ezopit vazhdojnë të tërheqin lexuesit e vegjël e të rritur falë gjallërisë së tyre të pastër e shembullore.

Çmimi 500,00 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: SKU001842

Botuesi: Aeditions

365 rrefenja para gjumit (per femijet)

Përshtypje(t): 0

Çdo mbrëmje, në këtë libër të veçantë plot me figura të mrekullueshme, do të gjeni të gjitha kafshët që i doni aq shumë!Në çdo faqe që do të shfletoni, në çdo stinë që do të shkoni, do të takoni heronjtë e vegjël të përrallave, të cilët do t'ju marrin me vete në aventurat e tyre të panumërta...

Çmimi 1 800,00 Lekë
More
Ne gjendje

Referenca: 2479

Botuesi: Aeditions

16 perralla klasike

Përshtypje(t): 0

Në këtë botim janë paraqitur përrallat: Lulëkuqja dhe Borëbardha; Fyelltari i Hamelinit; Zana e Dëborës; Flokarta dhe tre arinjtë; Gishtëza; Rojtarja e patave; Ali Baba dhe 40 hajdutët; Sirena e Vogël; Rrobaqepësi i vogël zemërtrim; Ushtari trim prej plumbi; Muzikantët e Bremenit; Tre derrkucët; Gishtoja dhe Vëllaçkoja e motërza.

Çmimi 1 800,00 Lekë
More
Ne gjendje

Referenca: 2777

Botuesi: Aeditions

365 rrefenja para gjumit, libri i dyte

Përshtypje(t): 0

Me këto 365 rrëfenja para gjumit do të njihni të gjitha kafshët të cilat do të bëhen miqtë tuaj më të ngushtë: njihuni me aventurat e tyre plot emocion dhe përgatituni për të ndërmarrë një udhëtim në botën e ëndrrave.

Çmimi 1 800,00 Lekë
More
Ne gjendje

Botuesi: Te tjere

100 perralla klasike

Përshtypje(t): 0

Në këtë vëllim me plot ilustrime tërheqëse që i bëjnë përrallat më të kuptueshme për fëmijët janë përmbledhur përrallat klasike.

Çmimi 2 000,00 Lekë
More
Nuk ka produkte të mjaftueshme në stok
16 other products in the same category: