• Banner

Pasionet e medha te Martines, vol. 1, Gilbert Delahaye, Marcel Marlier
  • Pasionet e medha te Martines, vol. 1, Gilbert Delahaye, Marcel Marlier
  • Pasionet e medha te Martines, vol. 1, Gilbert Delahaye, Marcel Marlier
  • Pasionet e medha te Martines, vol. 1, Gilbert Delahaye, Marcel Marlier

Pasionet e mëdha të Martinës, vol. 1, Gilbert Delahaye, Marcel Marlier

Në këtë vëllim janë paraqitur pesë tregime mbi Martinën: Martina mëson të notojë, Martina balerina, Martina lundron me barkë me vela, Martina kalorësja dhe Martina mëson biçikletën.

800 Lekë
Sasia
Në gjendje

Përshkrimi

Titulli: Pasionet e mëdha të Martinës, vëllimi i parë (kopertina e trashë)
Origjinali: Martine, super passions!
Gjinia: Roman
Autori: Gilbert DelahayeMarcel Marlier
Shqipëroi: Anida Kisi
Shtëpia botuese: Pegi
Viti: 2015
Fq. 106
Pesha: 0.533 kg.
ISBN: 978-9928-200-21-1

Mbi librin

Në këtë vëllim janë paraqitur pesë tregime mbi Martinën: Martina mëson të notojë, Martina balerina, Martina lundron me barkë me vela, Martina kalorësja dhe Martina mëson biçikletën.

Fragmente nga libri

Martina mëson të notojë

Të notosh nuk është më e vështirë sesa të ngasësh biçikletën. Mjaft t'i marrësh dorën. Sigurisht që ka edhe mësime noti. Po të doni të ndiqni mësimet e notit dhe mami është dakord, regjistrohuni në "Klubin e Tritonëve" me Martinën. Në shumicën e rasteve regjistrimi kryhet kështu:
- Mirëdita! – thotë zotëria. – Si quhesh?
- Unë quhem Martina. Kam shumë dëshirë të mësoj notin.
- Sa vjeçe je?
- Unë jam 7 vjeçe.
- Shkëlqyer... Tamam në kohë, sapo do të fillonim ushtrimet. Zgjidh një kabinë zhveshjeje dhe eja bashkohu me ne sa më shpejt.

Martina balerina

Një ditë, Martina i thotë mamit të saj:
- Sa dëshira kam të kërcej si shoqja ime, Fransuaza! Besoj se mund t'ia dal.
- Ti e di që nuk mund të bëhesh balerinë brenda një dite.
- Nuk ka gjë, do të mësoj.
- Duhet të shkosh në shkollën e baletit.
- Po të jetë dakord edhe babi, do të shkoj të regjistrohem, - u përgjigj Martina.

Martina lundron me barkë me vela

Martina i shkruan shoqes së saj Fransuazës: "Jam në Shkollën e Pulëbardhave. Po mësojmë të lundrojmë me barka me vela. Orari i çdo dite: në mëngjes gjimnastikë, njohuri teorike dhe praktike. Pasdite, lundrim me barkë ose ushtrime. Shtrihemi herët për të fjetur, sepse duhet të ngrihemi herët. Asnjëherë nuk mërzitemi në Shkollën e Pulëbardhave."

Martina kalorësja

Martina ka ardhur të marrë mësime kalërimi te xhaxha Filipi, i cili merret me rritjen e kuajve.
- Këta janë paraardhësit e kuajve të mi të racës së pastër, - i thotë xhaxhai duke treguar pikturat e sallonit. Ky këtu është Mustangu, atje është Centauri dhe Ramsesi ll. A nuk janë të mrekullueshëm? Martina, a ke vërtet dëshirë të vizitosh stallat? Po shkoj të thërras kushëririn tënd.

Martina mëson biçikletën

A e njihni rrugën që të çon te ca fshatra të bukura dhe që humbet larg nëpër kodra? Martina do të donte shumë të shëtiste me biçikletë në këtë rrugë. Po ajo ka vetëm një biçikletë me tri rrota. Atë që babai ia bëri dhuratë kur ishte shumë e vogël. Ajo nuk bën më për trupin e saj. Kur pedalin, gjunjtë i prekin te timoni.

Detajet e librit
Bashkëngjitje
Shkarkime
KATËR HAPA PER TE POROSITUR

Udhëzues i shkurtër mbi procesin e porositjes së librave nëpërmjet faqes tonë.

Shkarkime (292.13KB)
Ndoshta mund të pëlqejë edhe

Referenca: SKU001573

Botuesi: Aeditions

Fabulat më të bukura, Jean de La Fontaine

Përmbledhja më e plotë në shqip e fabulave të La Fontenit! Me ilustrimet e mrekullueshme dhe me shqipërimin e përkryer, të mahnisin me dinamikën, freskinë, satirën dhe vërtetësinë që karakterizojnë veprën e fabulistit gjenial.

Çmimi 1 200 Lekë
More
Ne gjendje

Referenca: SKU001805

Botuesi: Pegi

Fabulat e Ezopit

Që prej dy mijë vjetësh, fabulat e Ezopit vazhdojnë të tërheqin lexuesit e vegjël e të rritur falë gjallërisë së tyre të pastër e shembullore.

Çmimi 500 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: SKU001842

Botuesi: Aeditions

365 rrëfenja para gjumit

Çdo mbrëmje, në këtë libër të veçantë plot me figura të mrekullueshme, do të gjeni të gjitha kafshët që i doni aq shumë!Në çdo faqe që do të shfletoni, në çdo stinë që do të shkoni, do të takoni heronjtë e vegjël të përrallave, të cilët do t'ju marrin me vete në aventurat e tyre të panumërta...

Çmimi 1 800 Lekë
More
Ne gjendje

Referenca: 2479

Botuesi: Aeditions

16 perralla klasike

Në këtë botim janë paraqitur përrallat: Lulëkuqja dhe Borëbardha; Fyelltari i Hamelinit; Zana e Dëborës; Flokarta dhe tre arinjtë; Gishtëza; Rojtarja e patave; Ali Baba dhe 40 hajdutët; Sirena e Vogël; Rrobaqepësi i vogël zemërtrim; Ushtari trim prej plumbi; Muzikantët e Bremenit; Tre derrkucët; Gishtoja dhe Vëllaçkoja e motërza.

Çmimi 1 800 Lekë
More
Ne gjendje

Referenca: 2777

Botuesi: Aeditions

365 rrëfenja para gjumit, libri i dytë

Me këto 365 rrëfenja para gjumit do të njihni të gjitha kafshët të cilat do të bëhen miqtë tuaj më të ngushtë: njihuni me aventurat e tyre plot emocion dhe përgatituni për të ndërmarrë një udhëtim në botën e ëndrrave.

Çmimi 1 800 Lekë
More
Ne gjendje
16 libra të tjera në këtë kategori:

Botuesi: Te tjere

Libri i Madh i Aventurave, Manuel Serrat Crespo

"Libri i Madh i Aventurave" përmbledh 11 tregime të përshtatura për fëmijë të autorëve më të mëdhenj klasikë të librave me aventura. Në këto tregime fëmijët njihen me personazhet më eksplorues e më guximtarë të kohërave, që arritën të mbijetonin në çdo vështirësi, që sfiduan fatin e që synuan të dilnin fitimtarë, duke ndihmuar të tjerët.

Çmimi 1 300 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: 2777

Botuesi: Aeditions

365 rrëfenja para gjumit, libri i dytë

Me këto 365 rrëfenja para gjumit do të njihni të gjitha kafshët të cilat do të bëhen miqtë tuaj më të ngushtë: njihuni me aventurat e tyre plot emocion dhe përgatituni për të ndërmarrë një udhëtim në botën e ëndrrave.

Çmimi 1 800 Lekë
More
Ne gjendje

Botuesi: Arka e Noes

Luajmë futboll, Teuta Kristo (Telo)

Aventura e dy kushërinjve që jetojnë larg njeri-tjetrit, në dy shtete (Shqipëri dhe Amerikë) ku jo vetëm kulturat, por edhe futbolli kanë ndryshime mes tyre dhe Genti, njëri prej vogëlushëve është në dilemë në duhet të pranojë diferencat midis tyre për hir të kushëririt që e do shumë, apo të mos e "tradhëtoj" dashurinë që ka kundrejt futbollit...

Çmimi 500 Lekë
More
Në gjendje

Botuesi: Albas

Koni luan futboll, Liane Schneider, Eva Wenzel-Burger

Koni nuk humbet asnjë orë stërvitjeje, që kur bën pjesë në një ekip futbolli. Aty ajo mëson çdo gjë rreth futbollit. Ajo mezi po pret të luajë në një ndeshje të vërtetë, por papritur sëmuret. A do të shërohet në kohë për të luajtur dhe a do ta përballojë dot lojën?

Çmimi 370 Lekë
More
Në gjendje
Përshtypjet (0)