Kategoritë

Botuesit

Autorët

Perse francezet nuk shendoshen, Mireille Guiliano Shihe të plotë

Perse francezet nuk shendoshen, Mireille Guiliano

Shik, bindës, i mençur, me humor dhe fiks në kohën e duhur: libri më i mirë pa dieta, që mund t'ju ndryshojë krejtësisht mënyrën si mendoni dhe jetoni. Francezet nuk shëndoshen, edhe pse shijojnë bukën, ëmbëlsirat, verën dhe vaktet me tre pjata.

Info shtesë

Disponueshëria: Në gjendje

$11.27

Me ulje çmimi!

-20%

$14.09

Titulli: Përse francezet nuk shëndoshen, sekreti i të ngrënit për kënaqësi
Origjinali: French women don't get fat
Gjinia: Kuzhinë
Autori: Mireille Guiliano
Shqipëroi: Gerta Jazaj
Shtëpia botuese: Minerva
Viti: 2017
Fq. 338
Pesha: 0.446 kg.
ISBN: 978-9928-422-78-1

Mbi librin

Shik, bindës, i mençur, me humor dhe fiks në kohën e duhur: libri më i mirë pa dieta, që mund t'ju ndryshojë krejtësisht mënyrën si mendoni dhe jetoni. Francezet nuk shëndoshen, edhe pse shijojnë bukën, ëmbëlsirat, verën dhe vaktet me tre pjata. Duke zbuluar sekretet e thjeshta të këtij "Paradoksi Francez" – si e shijojnë ushqimin duke qëndruar elegante dhe të shëndetshme - Mireille Guiliano na paraqet një vështrim të këndshëm e frymëzues mbi shëndetin dhe të ngrënit për kohën kur jetojmë.

Komente mbi librin

"Libri i përsosur... Një plan për të ndërtuar një këndvështrim të shëndetshëm ndaj ushqimit dhe stërvitjes."

San Francisco Chronicle

"Një libër elegant, si për ato që mbajnë dietë, ashtu edhe për ato që duan të jetojnë shëndetshëm."

Marie Claire

"Është e vështirë të mos gëzoheni nga një libër (për ruajtjen e peshës) që lartëson çokollatën dhe bukën dhe mbështet mençuri të tilla si "Të jetoni pa makarona? Zhdukeni këtë mendim!"

The Washington Post

"Gjithçka për kënaqësinë, jo ndëshkimin."

Elle

"Elegant dhe frymëzues... një meditim shik rreth kuzhinës dhe kulturës franceze."

The Seattle Times

"Duket se Guiliano ka bërë një zbulim."

The New York Times Book Review

"Qershia mbi tortë në "Përse francezet nuk shëndoshen" është se nuk do të lexoni një libër të rëndomtë me dieta... Ka lidhje me mënyrën e të menduarit."

The Toronto Star

"Është njësoj si të ndjesh aromën e kruasantëve të sapo pjekur, përpara një ëmbëlsire me pak karbohidrate."

The New York Sun

"Bari çudibërës, për të cilin gratë amerikane kanë lënguar: një qasje popullore ndaj të ngrënit, që nuk kërkon periudha të gjata vetë – frenimi apo vullnet të hekurt."

Minneapolis Star Tribune

"Mos u ndjeni më në faj dhe hiqni dorë nga dietat ekstreme... hani me mend dhe kënaquni... shkrimi i Guiliano – s, ashtu si dieta e saj që përmban tre vakte të plota në ditë, bën pjesë në kënaqësitë e saj të të jetuarit."

Women's Wear Daily

"Jo vetëm i këndshëm, por gjithashtu një histori e vërtetë sjellë nga një prej zonjave më fisnike në botë."

Chef Emeril Lagasse

"Libri me dieta më i përfolur i vitit."

The Daily News

"Pjesërisht libër gatimi, pjesërisht kujtime gastronomie, "Përse francezet nuk shëndoshen" ëshë një abetare e mbushur me informacione se si të ushqeheni dhe të jetoni mirë."

House & Garden

"E trajton ushqimin nga këndvështrimi i filozofisë së kënaqësisë... Gjithçka përputhet mrekullisht."

Vogue

Mbi autoren

Mireille Guiliano, lindur dhe rritur në Francë, është një autore librash dhe zëdhënëse shtypi prej shumë vitesh e Champagne Veuve Clicquot. Për më se njëzet vjet, ajo ka qenë presidente dhe drejtoreshë ekzekutive e Clicquot Inc. (LVMH).

Është e martuar me një amerikan dhe e kalon pjesën më të madhe të vitit në Nju Jork dhe në Francë (Paris dhe Provansë). Argëtimet e saj më të mëdha janë përgatitja e vaktit të mëngjesit, drekës dhe darkës. Librat e saj janë përkthyer në tridhjetë e shtatë gjuhë.