• Banner

Kurora mbi krye të përunjur, Fatos A. Kopliku

Që nga shekulli i XI-të e deri në Rilindje gërmat arabe ndeshen rregullisht në artin europian. Kjo ishte zgjedhje e vetëdijshme e artistëve sepse shkrimi me gërma arabe në veshjet e karaktereve tregonte se ata janë nga Toka e Shenjtë.

800 Lekë
Sasia
Në gjendje

Përshkrimi

Titulli: Kurora mbi krye të përunjur

Origjinali: Kurora mbi krye të përunjur

Gjinia: Ese

Autori: Fatos A. Kopliku

Shtëpia botuese: Art&Academic

Viti: 2021

Fq. 306

Pesha: 0.278 kg

ISBN: 978-9928-4656-1-0

Ky libër është në gjuhën shqipe

Mbi librin

Libri është një përmbledhje artikujsh të botuar ndër vite në revistën shkencore “Zani i Naltë” nga autori, i cili është njëkohësisht edhe anëtar i Bordit Editorial të revistës.

Autori  Kopliku shpjegon se: “Emri i veprës në kopertinën e librit është ‘Madonna e Prunjësisë’, përfunduar nga Gentile da Fabriano në vitin 1420, e cila sot gjendet në Muzen Kombëtar të San Matteo-s në Piza, Itali.

Që nga shekulli i XI-të e deri në Rilindje gërmat arabe ndeshen rregullisht në artin europian. Kjo ishte zgjedhje e vetëdijshme e artistëve sepse shkrimi me gërma arabe në veshjet e karaktereve tregonte se ata janë nga Toka e Shenjtë.

Nji imazh i Zojës së Paperlyeme me nji kurorë të shkruar në gjuhën e shenjtë të Kur’anit u bë për mua natyrshëm ilustrim i titullit të esesë që përqendrohet te një krahasim thelbësor mes Virgjëreshës dhe Profetit Muhammed (a.s.), si marrësit e Fjalës Hyjnore. Prej asaj ese e mori emrin edhe libri”.

Detajet e librit
Ars&Academic
Bashkëngjitje
Shkarkime
KATËR HAPA PER TE POROSITUR

Udhëzues i shkurtër mbi procesin e porositjes së librave nëpërmjet faqes tonë.

Shkarkime (292.13k)
9 libra të tjera në këtë kategori:

Bibla

(0)

Bibla me shqipërimin e Dom Simon Filipajt. Bibla nuk është vetëm libri i shenjtë i të krishterëve por edhe libri me të cilin ka lindur gjuha shqipe e shkruar, gjuha që na ndihmon ne te ndjejmë dhe të shprehim ndjenja; pa të cilën ne të gjithë do të ishim një karkasë bosh.

Çmimi 1 500 Lekë
More
Në gjendje

Botuesi: Albas

Një histori e Zotit, Karen Armstrong

(0)

Një histori e Zotit nga Karen Armstrong-u, një figurë e padiskutueshme në studimin e religjioneve, kryesisht në religjionin e krahasuar, shqyrton imazhet e njohura të Zotit, siç paraqiten në Bibël (Dhiatën e Vjetër dhe Dhiatën e Re) dhe në Kuran. Si e kanë formuar dhe si e kanë ndryshuar tri religjionet mbizotëruese monoteiste – Judaizmi, Krishterimi dhe...

Çmimi 2 000 Lekë
More
Në gjendje

Botuesi: Helga's Secrets

Buda dhe budizmi, Hans H. Penner

(0)

Por çfarë është figura e Budës dhe në ç'periudhë e ç'vend ka jetuar ai? Mos vallë ekzistenca e tij është një mit e ato që tregohen për të janë thjesht legjenda pa bazë reale? Nëse është kështu, kush e krijoi doktrinën e budizmit, atëhere?

Çmimi 900 Lekë
More
Ka mbaruar
chat Përshtypjet (0)