Referenca: 2804

Gruaja e fotografit, Enkelejd Lamaj (ebook falas)

Përshtypje(t): 0

"Historia e gruas së fotografit” është emri me të cilin e njohin të gjithë, ato pak herë që e përdorin, por, në të vërtetë, ajo është edhe historia e vetë fotografit, ose më saktë, është historia e teorisë së tij mbi rëndësinë e gjërave të vogla.

Çmimi 0,00 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: SKU001740

Botuesi: UET Press

Enver Hoxha, Blendi Fevziu

Përshtypje(t): 0

Për shumë vite me radhë Enver Hoxha i imponoi historisë versionin e tij. Ai rezulton i paturpshëm për t'i transformuar ngjarjet, për t'i fshirë ose zhdukur personazhet dhe për të ngritur në histori një protagonist të vetëm: atë vetë.

Çmimi 1 050,00 Lekë
More
Nuk ka produkte të mjaftueshme në stok

Referenca: SKU000001

Botuesi: Mitrush Kuteli

Tregime të moçme shqiptare, Mitrush Kuteli

Përshtypje(t): 0

Përrallat e treguara nga Mitrush Kuteli përbëjnë pjesën më të rëndësishme të letërsisë shqiptare, një frymëzim për një numër të madh veprash të tjera letrare që pasuan përgjatë dekadave. Tregime të Motshme Shqiptare përbën një klasik të të gjitha kohërave.

Çmimi 700,00 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: SKU000783

Botuesi: Onufri

Darka e gabuar, Ismail Kadare

Përshtypje(t): 0

Një darkë krejtësisht e pazakontë, me një mister midis, është subjekti i romanit më të ri të Kadaresë. Ndonëse e bazuar mbi një ngjarje të vërtetë, që ka trazuar vite më parë një qytet të tërë.

Çmimi 700,00 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: SKU001180

Botuesi: Onufri

Aksidenti, Ismail Kadare

Përshtypje(t): 0

Në një pasdite kryeqytetase, personazhi i këtij romani i propozon gruas së hijshme të porsanjohur diçka që do të dukej e papërfytyrueshme disa vite më parë, gjatë kohë së komunizmit: një udhëtim fundjavor në një qytet të Europës.

Çmimi 800,00 Lekë
More
Në gjendje
Më të shiturat
  • Banner

Kortizo, Aluisio Azevedo
  • Kortizo, Aluisio Azevedo

Kortizo, Aluisio Azevedo

Vlerësimi 

Kortizo rrëfen historinë e emigrantëve portugezë, evropianëve, mulatëve dhe ish skllevërve afrikanë që jetojnë në një komunitet të vetëm në Rio. Romani zbulon karaktere që përcaktohen dhe ndryshojnë në varësi të mjedisit dhe pozicionit shoqëror.

1 000,00 Lekë
Sasia
Në gjendje

Përshkrimi

Titulli: Kortizo
Origjinali: O Cortiço
Gjinia: Roman
Autori: Aluísio Azevedo
Shqipëroi: Klio Evangjeli
Shtëpia botuese: Ombra GVG
Viti: 2018
Fq. 320
Pesha: 0.409 kg.
ISBN: 978-9928-06-205-5

Mbi librin

Kortizo rrëfen historinë e emigrantëve portugezë, evropianëve, mulatëve dhe ish skllevërve afrikanë që jetojnë në një komunitet të vetëm në Rio. Romani zbulon karaktere që përcaktohen dhe ndryshojnë në varësi të mjedisit dhe pozicionit shoqëror.

Realizmi i thellë, situatat arketipale, ngjyrosja me kujdes e detajeve të ambjentit, ndërgjegjes, raporteve intimite dhe abuzimit falë forcës ekonomike, zbulojnë diferencën psikologjike mes racave të ndryshme, groteskun, ironinë dhe tragjizmin.

Kjo sagë jetësore dhe komplekse e pasionit dhe lakmisë që luhet në nivelet e ndryshme ekonomike të shoqërisë lulëzon në dy linja mbresëlënëse. Një pronar emigrantësh dorështrënguar, në përpjekjet për tu bërë një investitor i madh, braktis të dashurën e tij me ngjyrë për një grua të bardhë të pasur.

Nga ana tjetër, bëhemi dëshmitarë të një marrëdhënie idilike por të rrezikshme të një emigranti pragmatik e të fuqishëm dhe një gruaje të gjallë mulate që jeton në banesën e vogël në pronësi të këtij pronari makut.

Kortizo është një grup portret natyralist i kohës, i ligësisë, mentalitetit dhe veseve njerëzore, i sëmundjes së shoqërisë braziliane.

Koment nga The New York Times

Kortizo më tepër përshkruan dhe ndriçon gjerësisht një mjedis shoqëror sesa historitë e personazheve të veçanta. Stili i gjallë dhe gjuha e fuqishme e Kortizos, zbulojnë detaje të trishtueshme të Brazilit, të kohës së Azevedos.

Një libër me të vërtetë i bukur. Dhe po të mendosh që është shkruar më shume se 100 vjet më parë, është mbresëlënës fakti që vazhdon të jetë po aqi gjallë e aktual: pasi një realitet të tillë e hasim ende në shumë vende të botës.

Një vizatim i shkëlqyer i ambjentit dhe i personazheve të cilët në mënyrë të pamëshirshme janë portretizuar si të këqij. I shkruar thjesht dhe me emocione, me një zotësi të pashoqe për të ndërthurur historitë e personazheve... në fund, një mbyllje vërtet befasuese.

Detajet e librit
OMBRA GVG
Bashkëngjitje
Shkarkime
KATËR HAPA PER TE POROSITUR

Udhëzues i shkurtër mbi procesin e porositjes së librave nëpërmjet faqes tonë.

Shkarkime (292.13k)
Përshtypjet

Write your review

Kortizo, Aluisio Azevedo

Kortizo, Aluisio Azevedo

Kortizo rrëfen historinë e emigrantëve portugezë, evropianëve, mulatëve dhe ish skllevërve afrikanë që jetojnë në një komunitet të vetëm në Rio. Romani zbulon karaktere që përcaktohen dhe ndryshojnë në varësi të mjedisit dhe pozicionit shoqëror.

Write your review
Ndoshta mund të pëlqejë edhe

Botuesi: OMBRA GVG

Nje frymemarrje jete, Pasioni sipas G. H., Clarice Lispector

Përshtypje(t): 0

I konsideruar nga shumë njerëz si "libri i madh" i Clarise Lispector, "Pasioni sipas G.H.-së", ka një skenar të thjeshtë. Pasi pushon nga puna punonjësen e shtëpisë, një grua fillon të pastrojë dhomën. Sapo fillon pastrimin, përballet me një buburrec. E neveritur, e përplas insektin pas kanatit të dollapit. Më pas, si në një lloj asketizmi barbar, vendos...

Çmimi 800,00 Lekë
More
Në gjendje

Botuesi: OMBRA GVG

Celesi i shtepise, Tatiana Salem Levy

Përshtypje(t): 0

Romani i Levyt është i gëzueshëm... Proza e saj është stilistikisht e pasur, e ndjerë dhe e frymëzuar. Ajo të mbërthen në emocione të fuqishme që të përshkojnë të gjithë trupin. Arkitektura e fjalës së Levyt është e mbajtur në dy raporte universale: e bukura dhe e shëmtuara.

Çmimi 480,00 Lekë
More
Në gjendje
16 other products in the same category:

Brand: Dituria

Çoçarja, Alberto Moravia

Review(s): 0

...Titulli do të mbetet "Çoçarja", megjithëse titulli më i saktë do të ishte "Përdhunimi." Madje edhe më tej, në mënyrë klasike, "Përdhunimi i Italisë", si për të nënvijëzuar jo vetëm përdhunimin e një vajze, por përdhunimin e një vendi të tërë të shkaktuar nga lufta. Më duket se është një roman i mirë dhe do të ketë sukses...

Price ALL1,250.00
More
In stock

Brand: Bota Shqiptare

Dhëmbi i bardhë, Xhek London

Review(s): 0

Hapësira të pamasa bore, pyje të dendur e të vetmuar: ja bota e Dhëmbit të Bardhë. Këtu, jeta për qenin-ujk, është një luftë e përhershme me urinë, duhet të vrasë që të mos e vrasin, është një betejë e pamëshirshme kundër kafshëve të të njëjtit lloj, por edhe një lojë dinake kundër keqtrajtimeve të njeriut.

Price ALL1,000.00
More
In stock

Reference: SKU000432

Brand: Koha Ditore

Gruaja leopard, Alberto Moravia

Review(s): 0

Title: Gruaja leopard (hard cover)Original: La donna leopardoCategory: NovelAuthor: Alberto MoraviaAlbanian translator: Edvin CamiPublisher: Koha DitoreYear: 2005Pgs. 128Weight: 0.216 kgISBN: 84-9789-683-1

Price ALL700.00
More
In Stock