Kategoritë

Botuesit

Autorët

Saga e Njalit Shihe të plotë

Saga e Njalit

Shkruar në shekullin e trembëdhjetë, Saga e Njalit është një tregim që hulumton problemet e historisë së njerëzimit – nga martesat e dështuara, ndarjet, besnikëritë, nga paaftësia e ligjit për të frenuar pasionet njerëzore deri te pasojat e tmerrshme kur burrat dhe gratë e mirë përfshihen në një valë të tmerrshme përtej dëshirës së tyre.

Info shtesë

Disponueshëria: Në gjendje

$9.02

Me ulje çmimi!

-20%

$11.27

Titulli: Saga e Njalit ose historia e Bërnt Njalit
Origjinali: Brennu – Njáls Saga
Gjinia: Mitologji
Shqipëroi: Kozeta Kurti
Shtëpia botuese: Ombra GVG
Viti: 2017
Fq. 384
Pesha: 0.473 kg.
ISBN: 978-9928-06-171-3

Mbi librin

Shkruar në shekullin e trembëdhjetë, Saga e Njalit është një tregim që hulumton problemet e historisë së njerëzimit – nga martesat e dështuara, ndarjet, besnikëritë, nga paaftësia e ligjit për të frenuar pasionet njerëzore deri te pasojat e tmerrshme kur burrat dhe gratë e mirë përfshihen në një valë të tmerrshme përtej dëshirës së tyre.

Saga e Njalit ose Historia e Njalit të Zjarrtë flet për njerëz të paharrueshëm, karaktere të çuditshme por edhe me komplekse naive.

Saga e Njalit flet për legjendën e luftëtarëve të fuqishëm si Gunari i Hlidarendit, armiqësitë dhe konfliktet e shumta të Mord Valgardsonit dredharak, për vrasjen e Karlit, djalit të Solmundit dhe dëshirën e tij për të pasur një anije, të madhe dhe të hijshme etj.

Ky libër është i mbushur me ëndrra dhe profeci të çuditshme, përpjekje të dhunshme të njerëzve me pushtet... dhe nga ana tjetër marrëveshje të vazhdueshme dhe historike për të vendosur urat e komunikimit.

Saga e Njalit tregon historinë bindëse dhe tronditëse të një gjakmarrjeje më shumë se pesëdhjetëvjeçare që pavarësisht se ka ndodhur shumë larg në kohë dhe në një cep të botës është nxitur nga pasionet e zjarrta njerëzore, me dëshirat dhe ethet e sundimit, janë rrëfime mjaft interesante dhe duket sikur gjithçka reflektohet para syve të lexuesit.