Referenca: SKU001740

Botuesi: UET Press

Enver Hoxha, Blendi Fevziu

Përshtypje(t): 0

Për shumë vite me radhë Enver Hoxha i imponoi historisë versionin e tij. Ai rezulton i paturpshëm për t'i transformuar ngjarjet, për t'i fshirë ose zhdukur personazhet dhe për të ngritur në histori një protagonist të vetëm: atë vetë.

Çmimi 1 050,00 Lekë
More
Ne gjendje

Referenca: 2804

Gruaja e fotografit, Enkelejd Lamaj (ebook falas)

Përshtypje(t): 0

"Historia e gruas së fotografit” është emri me të cilin e njohin të gjithë, ato pak herë që e përdorin, por, në të vërtetë, ajo është edhe historia e vetë fotografit, ose më saktë, është historia e teorisë së tij mbi rëndësinë e gjërave të vogla.

Çmimi 0,00 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: SKU000001

Botuesi: Mitrush Kuteli

Tregime të moçme shqiptare, Mitrush Kuteli

Përshtypje(t): 0

Përrallat e treguara nga Mitrush Kuteli përbëjnë pjesën më të rëndësishme të letërsisë shqiptare, një frymëzim për një numër të madh veprash të tjera letrare që pasuan përgjatë dekadave. Tregime të Motshme Shqiptare përbën një klasik të të gjitha kohërave.

Çmimi 700,00 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: SKU000783

Botuesi: Onufri

Darka e gabuar, Ismail Kadare

Përshtypje(t): 0

Një darkë krejtësisht e pazakontë, me një mister midis, është subjekti i romanit më të ri të Kadaresë. Ndonëse e bazuar mbi një ngjarje të vërtetë, që ka trazuar vite më parë një qytet të tërë.

Çmimi 700,00 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: SKU001180

Botuesi: Onufri

Aksidenti, Ismail Kadare

Përshtypje(t): 0

Në një pasdite kryeqytetase, personazhi i këtij romani i propozon gruas së hijshme të porsanjohur diçka që do të dukej e papërfytyrueshme disa vite më parë, gjatë kohë së komunizmit: një udhëtim fundjavor në një qytet të Europës.

Çmimi 800,00 Lekë
More
Në gjendje
Më të shiturat
Tehu i briskut, W. Somerset Maugham
  • Tehu i briskut, W. Somerset Maugham

Tehu i briskut, W. Somerset Maugham

Vlerësimi 

Udha e përndritjes është po aq e hollë dhe e ngushtë sa dhe tehu i briskut. "Është e vështirë të ecësh në tehun e briskut" thuhet në shkrimet e shenjta hindu, gjë që do ta provojë mbi shpinën e vet edhe Lari Darrël.

960,00 Lekë
Sasia
Në gjendje

  • Security policy (edit with Customer reassurance module) Security policy (edit with Customer reassurance module)
  • Delivery policy (edit with Customer reassurance module) Delivery policy (edit with Customer reassurance module)
  • Return policy (edit with Customer reassurance module) Return policy (edit with Customer reassurance module)
Përshkrimi

Titulli: Tehu i briskut
Origjinali: The razor's edge
Gjinia: Roman
Autori: W. Somerset Maugham
Shqipëroi: Engjëllushe Shqarri
Shtëpia botuese: Pegi
Viti: 2016
Fq. 454
Pesha: 0.501 kg.

Mbi librin

Udha e përndritjes është po aq e hollë dhe e ngushtë sa dhe tehu i briskut. "Është e vështirë të ecësh në tehun e briskut" thuhet në shkrimet e shenjta hindu, gjë që do ta provojë mbi shpinën e vet edhe Lari Darrël.

Ai është pilot i ri amerikan, i sapokthyer nga Lufta e Parë Botërore, ngjarjet e së cilës kanë lënë gjurmë të pashlyeshme tek ai. Lari është i fejuar me Isabelën, bukuroshe dhe nga një familje e mirë amerikane, por brenda tij diçka ka ndryshuar.

Ai refuzon një vend pune shumë të mirë, largohet nga miqtë e mëparshëm dhe fillon të ndryshojë sjelljen dhe qëndrimin ndaj shoqërisë. Kësisoj, vendos të nisë një udhëtim shpirtëror në Indi, në kërkim të një domethënieje të dëlirë të jetës.

Kjo odise shpirtërore e shtyn Isabelën të zgjedhë midis dashurisë dhe pasurisë. Rrëfimi i Maugham-it për jetën dhe përpjekjet e një djaloshi, që mohon vlerat sunduese të kulturës amerikane dhe i afrohet misticizmit të Lindjes së Largët për të gjetur frymëzim, është pararendësi i gjeneratës së shkrimtarëve Beat të viteve '50-të dhe kundërkulturës së viteve '60-të.

Kërkimi i vetvetes, ndërgjegjësimi për atë ç'ka je e çfarë kërkon nga jeta është si një rilindje, një dhembje që të bën më të fortë dhe që, pashmangërisht, e ngrijnë dhe e bëjnë zemrën të rrahë, pra të ndihet e gjallë. Me këtë roman, Maugham-i kurorëzoi karrierën e tij si shkrimtari më i lexuar i kohës së vet. Libri është ekranizuar dy herë, në vitin 1946 dhe në 1984 me aktorin Bill Murray.

Fragmente nga libri

Në kohëra më të vonshme, të diturit e Indisë, duke e njohur dobësinë njerëzore, e kanë pranuar se njeriut mund t'i vijë shpëtimi përmes dashurisë dhe punës, por ata nuk e kanë mohuar asnjëherë se mënyra më fisnike, ndonëse më e vështira, është rruga e dijes, sepse instrumenti i saj është aftësia më e vyer e njeriut, aftësia për të arsyetuar.

Sepse burrat dhe gratë nuk janë vetëm vetvetja, ata janë gjithashtu edhe krahina ku janë lindur, apartamenti në qytet apo ferma në të cilën kanë mësuar të ecin, lojërat që kanë luajtur si fëmijë, historitë e grave të moshuara që kanë dëgjuar, ushqimet që kanë ngrënë, shkollat që kanë ndjekur, sportet me të cilat janë marrë, poetët që kanë lexuar, dhe Perëndia në të cilën kanë besuar.

Të gjitha këto i kanë bërë ata njerëzit që janë, dhe këto janë gjëra të cilat nuk i meson dot me të dëgjuar, ato mund t'i mësosh vetëm nëse i ke jetuar. Mund t'i mësosh vetëm nëse je vetë ata.

Realitet. Nuk mund të thuash se çfarë është, mund të thuash vetëm atë që nuk është. Është e pashprehshme. Indianët e quajnë Brahman. Ndodhet askund dhe gjithkund. Të gjitha gjërat e nënkuptojnë atë dhe varen prej saj.

Nuk është person, nuk është send, nuk është kauzë. Nuk ka veçori. Ajo e tejkalon përhershmërinë dhe ndryshimin, të tërën dhe pjesën, të fundmen dhe të pafundmen. Është e përhershme, sepse plotësia dhe përsosmëria e saj janë të palidhura me kohën. Është e vërtet dhe liria.

Mund të ndodhë që në një ditë të largët në të ardhmen, kur njerëzit të bëhen më të ditur, do të kuptojnë se qetësinë dhe shtysën duhet ta kërkojnë në shpirtin e tyre.

Unë vetë mendoj se nevoja për të adhuruar dikë vjen për shkak të mbijetesës së lashtë të perëndive mizore, të cilët duheshin marrë me të mirë. Unë besoj se Zoti është o brenda meje, o askund.

Në rast se është kështu, atëherë kë dhe çfarë duhet të adhuroj – veten time? Njerëzit kanë nivele të ndryshme zhvillimi shpirtëror dhe prandaj edhe imagjinata e Indisë u ka dhënë pamjeve të Absolutes, që tani njihen si Brahma, Vishnu, Shiva, dhe njëqind emra të tjerë. Absolutja ndodhet te Isvara, krijuesi dhe sunduesi i botës, edhe tek objekti modest i adhurimit, të cilit fshatari në arat e pjekura nga dielli i blaton një lule.

Komente mbi autorin

"Maugham është artist i madh... gjeni."

Theodore Dreiser

"Aftësia e rrallë që ka Maugham-i për të rrëfyer... është pothuajse e barabartë me vetë imagjinatën."

The Sunday Times

"Maugham mbetet zejtari më me përvojë... Shkrimi i tij është kaq i ngjeshur, thelbësor, kaq i mirëmenduar, kaq i bukurshkruar, saqë kërkon vëmendje që nga faqja e parë e deri te e fundit."

Saturday Review of Literature

"Lari, një figurë pothuajse mesianike, është krijimi më i mistershëm i Maugham-it. ... Ai është një njeri vërtet i lirë: i pamartuar, edhe nga pikëpamja figurative; tërësisht i pavarur; thellësisht i përqendruar në kërkimin e tij për domethënien e jetës. Ka egoizëm në këtë kërkim të tijin, por edhe e dashura e braktisur nuk arrin t'i mbajë mëri... Maugham-i ishte më mondani i autorëve, e megjithatë i interesonin shumë të gjithë ata që kanë hequr dorë nga bota..."

The New Yorker

Mbi autorin

William Somerset Maugham (1874-1965) ishte shkrimtar dhe komediograf britanik, i njohur për pesimizmin e ftohtë dhe të thatë, ironinë mizore dhe cinike, me të cilat kamxhikonte veset dhe marrëzitë njerëzore.

Gjatë viteve që studioi për mjekësi, siç shprehet dhe vetë autori, njohu "jetën lakuriq" dhe pati mundësinë të vëzhgonte një gamë të gjerë emocionesh njerëzore. Vitet e Luftës së Parë Botërore i përjetoi në Paris përkrah Hemingway-it, Dos Passos dhe Cummings-it.

U rekrutua nga Intelligence Service, Shërbimi i Fshehtë anglez dhe punoi një kohë të gjatë për ta, gjë që e ndihmoi shumë edhe në letërsinë që krijoi. Ai ishte njohës shumë i mirë i jetës mondane europiane dhe amerikane, por gjithashtu edhe një nga shpotitësit më të
thekshëm të tyre.

Kryevepra e tij konsiderohet "Skllav dashurie", një libër gjysmëautobiografik. "Tehu i briskut", botuar më 1944, e shpie drejt misticizmit të Lindjes së Largët në kërkim të asaj paqeje që s'e pati kurrë në jetë.

Detajet e librit
Pegi
Bashkëngjitje
Shkarkime
KATËR HAPA PER TE POROSITUR

Udhëzues i shkurtër mbi procesin e porositjes së librave nëpërmjet faqes tonë.

Shkarkime (292.13k)
Përshtypjet

Write your review

Tehu i briskut, W. Somerset Maugham

Tehu i briskut, W. Somerset Maugham

Udha e përndritjes është po aq e hollë dhe e ngushtë sa dhe tehu i briskut. "Është e vështirë të ecësh në tehun e briskut" thuhet në shkrimet e shenjta hindu, gjë që do ta provojë mbi shpinën e vet edhe Lari Darrël.

Write your review
Ndoshta mund të pëlqejë edhe

Botuesi: IDK

Shiu dhe novela te tjera, William Somerset Maugham

Përshtypje(t): 0

Për herë të parë vjen në shqip një përmbledhje me novela nga William Somerset Maugham, i konsideruar një prej mjeshtrave të prozës së shkurtër. Në të përfshihen disa prej novelave të tij më të mirënjohura, duke nisur që prej së famshmes "Shiu", deri te krijime të tjera po aq të njohura, si "Gruaja e kolonelit", "Tradhtari", "Fara e huaj", "Anija e...

Çmimi 850,00 Lekë
More
Në gjendje
16 other products in the same category:

Brand: Living

Pushteti i te heshturve, Susan Cain

Review(s): 0

Title: Pushteti i te heshturveOriginal: QuietCategory: NovelAuthor: Susan CainAlbanian translator: Gentian MingaPublisher: Botimet LivingYear: 2019Pgs: 296Weight: 0.338 kgISBN: 978-9928-216-59-5

Price ALL1,200.00
More
In stock

Falja e denimit, Patrick Modiano

Review(s): 0

"Falja e dënimit" merr në gjirin e veprës së Patrick Modiano – s një ngjyrim tejet të veçantë, një nuancë unike. Në fillim ngaqë këtu bëhet fjalë për njërin nga tekstet e rralla të paraqitur çiltërsisht autobiografik, ose duke na e dhënë shumë çiltërsisht iluzionin.

Price ALL700.00
More
In stock