Referenca: 2804

Gruaja e fotografit, Enkelejd Lamaj (ebook falas)

Përshtypje(t): 0

"Historia e gruas së fotografit” është emri me të cilin e njohin të gjithë, ato pak herë që e përdorin, por, në të vërtetë, ajo është edhe historia e vetë fotografit, ose më saktë, është historia e teorisë së tij mbi rëndësinë e gjërave të vogla.

Çmimi 0,00 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: SKU000001

Botuesi: Mitrush Kuteli

Tregime të moçme shqiptare, Mitrush Kuteli

Përshtypje(t): 0

Përrallat e treguara nga Mitrush Kuteli përbëjnë pjesën më të rëndësishme të letërsisë shqiptare, një frymëzim për një numër të madh veprash të tjera letrare që pasuan përgjatë dekadave. Tregime të Motshme Shqiptare përbën një klasik të të gjitha kohërave.

Çmimi 700,00 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: SKU001740

Botuesi: UET Press

Enver Hoxha, Blendi Fevziu

Përshtypje(t): 0

Për shumë vite me radhë Enver Hoxha i imponoi historisë versionin e tij. Ai rezulton i paturpshëm për t'i transformuar ngjarjet, për t'i fshirë ose zhdukur personazhet dhe për të ngritur në histori një protagonist të vetëm: atë vetë.

Çmimi 1 050,00 Lekë
More
Ne gjendje

Referenca: SKU000783

Botuesi: Onufri

Darka e gabuar, Ismail Kadare

Përshtypje(t): 0

Një darkë krejtësisht e pazakontë, me një mister midis, është subjekti i romanit më të ri të Kadaresë. Ndonëse e bazuar mbi një ngjarje të vërtetë, që ka trazuar vite më parë një qytet të tërë.

Çmimi 700,00 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: SKU001180

Botuesi: Onufri

Aksidenti, Ismail Kadare

Përshtypje(t): 0

Në një pasdite kryeqytetase, personazhi i këtij romani i propozon gruas së hijshme të porsanjohur diçka që do të dukej e papërfytyrueshme disa vite më parë, gjatë kohë së komunizmit: një udhëtim fundjavor në një qytet të Europës.

Çmimi 800,00 Lekë
More
Në gjendje
Më të shiturat
  • Banner

Lolita, Vladimir Nabokov
  • Lolita, Vladimir Nabokov

Lolita, Vladimir Nabokov

SKU000438
Vlerësimi 

Dhjetëra shtëpi botuese e kishin refuzuar manuskriptin e romanit "Lolita" të autorit, atëbotë ende jo edhe aq të njohur me prejardhje ruse, Vladimir Nabokov. Arsyeja: dyshimi dhe frika, e pse jo edhe vetëcensura për vija pornografike të rrëfimit.

Zbritja në sasi

Sasia Zbritje Ju kurseni
3 988,08 Lekë Deri në 2 964,25 Lekë
1 000,00 Lekë
Sasia
Nuk ka produkte të mjaftueshme në stok

Përshkrimi

Titulli: Lolita (kopertinë e trashë)
Origjinali: Lolita
Gjinia: Roman
Autori: Vladimir Nabokov
Shqipëroi: Betim Muço
Shtëpia botuese: Koha Ditore
Viti: 2005
Fq. 352
Pesha: 0.436 kg
ISBN: 84-9819-041-X

Mbi librin

Dhjetëra shtëpi botuese e kishin refuzuar manuskriptin e romanit "Lolita" të autorit, atëbotë ende jo edhe aq të njohur me prejardhje ruse, Vladimir Nabokov. Arsyeja: dyshimi dhe frika, e pse jo edhe vetëcensura për vija pornografike të rrëfimit. Derisa shtëpia botuese "Olympia Press" e Amerikës, e njohur për letërsi të nëntokës dhe e specializuar për romane erotike e botoi këtë libër.

Vetëm pas ca muajsh, Lolita pushtoi jo vetëm miljeun e kësaj shtëpie botuese, por shqetësoi shpirtrat edhe të kritikës së letërsisë së bukur. Sepse fjala nuk ishte dhe nuk është vetëm për një aventurë erotike. Shumë më tepër. Fjala është për letërsinë e fuqishme, atë të përbotshmen.

"Lolita" e Nabokovit është një nga romanet më të famshme të njerëzimit, por njëkohësisht edhe një nga veprat më kundërthënëse dhe për këtë edhe më të lexuarat të shekullit të kaluar. Rrëfimi për një dashuri tragjike dhe për një pasion të ndaluar është provuar me dhjetëra herë të bëhet film.

Dashuria e një 40 vjeçari ndaj një drenusheje fëmijërore, por edhe nimfomaneje, e cila ende është e mitur përbën boshtin e këtij vullkani letrar, sa tërheqës aq edhe irritues. Me të drejtë është thënë për Lolitën që është një nga veprat kryesore të njerëzimit për dashurinë, e cila në këtë rast na paraqitet si një forcë absolute e ndjenjave të vogla dhe të mëdha, të lejuara dhe të ndaluara, vdekatare dhe të zakonshme.

Nuk ka segment letrar, psikologjik, sociologjik dhe pse jo, edhe politik në të katër anët e botës, i cili nuk është marrë më analizën e "Lolitës". Me të drejtë. Sepse ky roman shënon kulmin e gërmimit në anët më të errëta të shpirtit njerëzor dhe të pasojave që dashuria shkakton tek qenia njerëzore.

Fragment nga libri

Lolita, drita e syve të mi, zjarri i nënvetes sime. Mëkati im, shpirti im. Lo – li – ta: maja e gjuhës bën një udhë prej tre hapash poshtë qiellzës për të cikur dhëmbët tek e treta. Lo. Li. Ta. Ajo ishte Lo, thjesht Lo, në mëngjes, me shtatin katër këmbë e dhjetë inç, me vetëm një çorape mbathur.

Ajo ishte Lola me pantallona sportive. Ajo ishte Dolli në shkollë. Ishte Dolores në dokumente, por në krahët e mi ishte gjithnjë Lolita. Kishte pasur ajo një paraardhëse? Patjetër që kishte pasur, vërtet. Në fakt, mund të mos kishte pasur fare Lolitë po të mos kisha dashur një verë, një farë vajze miturake.

Në një principatë buzë detit. Po kur? Pothuajse aq vjet përpara se Lolita të kishte lindur, aq isha unë atë verë. Kurdoherë duhet të keni parasysh një vrasës për një stil të gjallë proze. Zonja dhe zotërinj të jurisë, prova numër një është ajo që serafimët, të keqinformuarit, të thjeshtët, serafimët me flatra fisnike zilepsnin. Vështrojeni këtë kurorë gjembash.

Mbi autorin

Vladimir Nabokov ka lindur më 23 prill të vitit 1899 në St. Petersburg. Si pjesëtar i një familjeje të njohur aristokrate të Rusisë cariste, pas revolucionit komunist, ai bashkë me familjen detyrohet të emigrojë, së pari në Berlin të Gjermanisë dhe më pas në Londër të Britanisë së Madhe.

Në vitet 1919 – 1922 në Universitetin e Kembrixhit, Nabokov studion letërsinë ruse dhe franceze. Nga vitet 1922 – 1937, ai jeton dhe boton në Berlin, në shumicën e rasteve nën pseudonimin Vladimir Sirin. Në vitin 1937 – 1940, ai ikën nga nazistët gjermanë në jug të Francës, kurse nga viti 1940 kalon në Shtetet e Bashkuara të Amerikës.

Atje ai ka jetuar dhe punuar si profesor në universitete të ndryshme amerikane. Vladimir Nabokov, i cili një pjesë të veprave i ka shkruar në gjuhën ruse, ndërsa pjesën tjetër në gjuhën angleze, vdiq më 2 korrik 1977 në Lozanë të Zvicrës.

Detajet e librit
Koha Ditore
SKU000438
Bashkëngjitje
Shkarkime
KATËR HAPA PER TE POROSITUR

Udhëzues i shkurtër mbi procesin e porositjes së librave nëpërmjet faqes tonë.

Shkarkime (292.13k)
Përshtypjet

Write your review

Lolita, Vladimir Nabokov

Lolita, Vladimir Nabokov

Dhjetëra shtëpi botuese e kishin refuzuar manuskriptin e romanit "Lolita" të autorit, atëbotë ende jo edhe aq të njohur me prejardhje ruse, Vladimir Nabokov. Arsyeja: dyshimi dhe frika, e pse jo edhe vetëcensura për vija pornografike të rrëfimit.

Write your review
Ndoshta mund të pëlqejë edhe

Referenca: SKU001604

Botuesi: Skanderbeg Books

Pylli norvegjez, Haruki Murakami

Përshtypje(t): 0

Toru, një student i urtë dhe serioz para kohe, jeton në Tokio dhe i është kushtuar Naokos, një vajze të bukur por tepër melankolike, por ndjenja e tyre e përbashkët ndikohet nga vdekja tragjike e shokut të tyre më të ngushtë para disa vjetësh.

Çmimi 1 400,00 Lekë
More
Ne gjendje

Referenca: SKU001673

Botuesi: Skanderbeg Books

Muzeu i pafajësisë, Orhan Pamuk

Përshtypje(t): 0

Vepra voluminoze është shkruar dhe është botuar dy vjet pas marrjes së Çmimit Nobel në Letërsi në vitin 2006. "Muzeu i pafajësisë" është një histori magjepsëse dashurie, me një shtritje të gjatë në kohë dhe një densitet të lartë emocional.

Çmimi 1 800,00 Lekë
More
Në gjendje
16 other products in the same category:

Një lojë me orarin e udhëtimeve, Seicho Matsumoto

Review(s): 0

Një çift i ri i gjendur i vdekur në një plazh të shkretë, një referent ministrie i akuzuar për korrupsion dhe një orar udhëtimesh në tavolinën e dikujt, në faqet e të cilit është thurur një kalkulim perfekt. Një histori nga ato që të përpijnë menjëherë, ku edhe lexuesi përfshihet  me dëshirë të ethshme të zbulojë një krim dhe një intrige.

Price £4.90 Regular price £6.15
More
In stock

Gjylistani dhe Bostani, Saadiu

Review(s): 0

Letrarët dhe studiuesit e letërsisë botërore e vërtetojnë këtë thënie dhe për më tepër kjo shprehet qartë te “Gjylistani dhe Bostani”. Vetëm nëpërmjet saj mund të krijosh një përfytyrim të drejtë për personalitetin e Saadiut.

Price £6.20
More
In stock

Brand: Toena

Emri im është Doda, Lena Manda

Review(s): 0

Ai nuk arriti të përgjigjej. Haritina, duke rrezikuar ta shihte ndonjë nga shërbëtoret, që kishte shumë mundësi të çohej herët për të bërë punët, doli e zhveshur lakuriq nga dhoma dhe u mbyll në dhomën e saj. Pas saj doli Roberti për të gjetur cigaret dhe një gotë pije. I zhveshur lakuriq edhe ai, u ndal përpara dritares, zbrazi me një gllënjkë gotën dhe...

Price £7.40 Regular price £9.23
More
In stock

Brand: Arka e Noes

Katër librat, Yan Lianke

Review(s): 0

Në zonën nëntëdhjetenëntë të riedukimit, artistë dhe akademikë me mendime liberale, janë internuar me qëllim forcimin e besnikërisë së tyre ndaj ideologjisë komuniste. Në pjesën e izoluar të provincës së Henanit, Muzikantja dhe i dashuri i saj Dijetari, Autori dhe Teologu, janë të detyruar të kryejnë punë rraskapitëse dhe të spiunojnë shokët për sjellje...

Price £7.40 Regular price £9.23
More
In stock