Referenca: 2804

Gruaja e fotografit, Enkelejd Lamaj (ebook falas)

Përshtypje(t): 0

"Historia e gruas së fotografit” është emri me të cilin e njohin të gjithë, ato pak herë që e përdorin, por, në të vërtetë, ajo është edhe historia e vetë fotografit, ose më saktë, është historia e teorisë së tij mbi rëndësinë e gjërave të vogla.

Çmimi 0,00 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: SKU000001

Botuesi: Mitrush Kuteli

Tregime të moçme shqiptare, Mitrush Kuteli

Përshtypje(t): 0

Përrallat e treguara nga Mitrush Kuteli përbëjnë pjesën më të rëndësishme të letërsisë shqiptare, një frymëzim për një numër të madh veprash të tjera letrare që pasuan përgjatë dekadave. Tregime të Motshme Shqiptare përbën një klasik të të gjitha kohërave.

Çmimi 700,00 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: SKU001740

Botuesi: UET Press

Enver Hoxha, Blendi Fevziu

Përshtypje(t): 0

Për shumë vite me radhë Enver Hoxha i imponoi historisë versionin e tij. Ai rezulton i paturpshëm për t'i transformuar ngjarjet, për t'i fshirë ose zhdukur personazhet dhe për të ngritur në histori një protagonist të vetëm: atë vetë.

Çmimi 1 050,00 Lekë
More
Ne gjendje

Referenca: SKU000783

Botuesi: Onufri

Darka e gabuar, Ismail Kadare

Përshtypje(t): 0

Një darkë krejtësisht e pazakontë, me një mister midis, është subjekti i romanit më të ri të Kadaresë. Ndonëse e bazuar mbi një ngjarje të vërtetë, që ka trazuar vite më parë një qytet të tërë.

Çmimi 700,00 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: SKU000660

Botuesi: Onufri

Prilli i thyer, Ismail Kadare

Përshtypje(t): 0

Duke lexuar "Prillin e thyer" kuptohet lehtësisht përse dhe me çfarë force Ismail Kadare është pasionuar për tragjedinë dhe për dy përfaqësuesit më të shquar të saj, Shekspirin dhe Eskilin. "Miku, besa dhe gjakmarrja janë rrotat e mekanizmit të tragjedisë antike, dhe të futesh në mekanizmin e tyre është të shikosh mundësinë e tragjedisë."

Çmimi 700,00 Lekë
More
Në gjendje
Më të shiturat
  • Banner

Dite te qeta ne Klishi, Henri Miller

SKU000428
Vlerësimi 

"Ditë të qeta në Klishi" është një nga romanet biografike të Millerit. Flet për jetën e tij si shkrimtar i varfër dhe i panjohur që kishte shkuar në Paris në fillim të viteve '30, duke lënë prapa një martesë në shkatërrim e sipër dhe një karrierë të palumtur.

600,00 Lekë
Sasia
Nuk ka produkte të mjaftueshme në stok

Përshkrimi

Titulli: Ditë të qeta në Klishi (kopertinë e trashë)
Origjinali: Quiet days in Clichy
Gjinia: Roman
Autori: Henri Miller
Shqipëroi: Elvana Zaimi
Shtëpia botuese: Koha Ditore
Viti: 2005
Fq. 96
Pesha: 0.164 kg
ISBN: 84-9789-988-1

Mbi librin

"Ditë të qeta në Klishi" është një nga romanet biografike të Millerit. Flet për jetën e tij si shkrimtar i varfër dhe i panjohur që kishte shkuar në Paris në fillim të viteve '30, duke lënë prapa një martesë në shkatërrim e sipër dhe një karrierë të palumtur. Jeta boheme e një aventurieri, vizitues i shpeshtë i bordeleve, është përshkruar në formë të një himni ekstravagant dhe rapsodik kushtuar erotizmit dhe lirisë.

Fragment nga libri

Ditëve të përhime në Paris, shpesh shëtisja nga sheshi "Klishi" në Monmartër. Nga "Klishi" në Obervije është një radhë e gjatë kafenesh, restorantesh, teatrosh, kinemash, kinkalerish, hotelesh dhe kurvëtoresh. Është Brodueji i Parisit që përkon me atë zgjatimin e vogël mes rrugës së 42 – të dhe 53 – të.

Brodueji është dinamik, marramendës, verbues, nuk ke ku të ulesh. Monmartri është i plogët, përtac, shpërfillës, disi i tejpërdorur dhe i vjetruar, jo aq magjepsës sesa joshës, që nuk shndrit, por vezullon me një flakë të tymtë. Brodueji duket provokues, më të rrallë dhe magjiplotë, por nuk ka zjarr, s'ka nxehtësi, është një ekspozitë asbesti me një vezullim përshkënditës, parajsa e agjentëve të reklamave.

Monmartri është i vagullt, i venitur, lënëdore, paturpësisht me vese, egoist, i rëndomtë. Është, në mos tjetër, i neveritshëm sesa tërheqës, ama kokëfortësisht i neveritshëm, si vesi vetë. Ka pak lokale mbushur thuajse sidozot me kurva, kodoshë, gangsterë dhe kumarxhinj që, edhe pse kalon para tyre mijëra herë, tembrama të përpijnë dhe të trajtojnë si viktimë.

Ka hotele anës rrugëve që të çojnë në bulevard, shëmtia e të cilëve është kaq ogurzezë, sa rrëqethesh po të mendosh të futesh aty dhe përsëri është e pashmangshme të mos kalosh një natë, ndoshta një javë a muaj në njërin syresh. Mund ta kesh madje aq përzemër atë vend, sa një ditë do të kujtohesh që gjithë jeta jote ka ndryshuar.

Mbi autorin

Henri Miller (1891 – 1980) është ndër shkrimtarët më të rëndësishëm të letërsisë amerikane të shekullit XX. Ai ka përfaqësuar një forcë të madhe letrare në vitet '50 të shekullit të kaluar. U bë shumë i famshëm në kohët kur autoritetet amerikane dhe britanike, në emër të puritanizmit, ndaluan botimin dhe shpërndarjen e dy nga novelat e tij më të rëndësishëm: "Tropiku i gaforres" dhe "Tropiku i bricjapit", për shkak se thuhej se ato shkelnin ligjet amerikane që rregullonin pornografinë dhe artin.

Sa ishte në Paris, ai nisi një lidhje dashurie me shkrimtaren Anais Nin, e cila dokumentoi bëmat e tyre në ditarin e saj. Mes viteve '40 dhe '60, Milleri u vendos në qytezën Big Sur, në Kaliforni, ku ekspozonte piktura me ngjyra uji dhe shkroi libra, prej të cilëve shquhet triologjia "Kryqëzimi i trendafiltë", e përbërë nga novelat "Seksus", "Pleksus" dhe "Neksus". Novelat e tij të hershme u botuan, më në fund, në Britani dhe në Amerikë në vitet '60 dhe Milleri u bë ikonë e popkulturës.

 

Detajet e librit
Koha Ditore
SKU000428
Bashkëngjitje
Shkarkime
KATËR HAPA PER TE POROSITUR

Udhëzues i shkurtër mbi procesin e porositjes së librave nëpërmjet faqes tonë.

Shkarkime (292.13k)
Përshtypjet

Write your review

Dite te qeta ne Klishi, Henri Miller

Dite te qeta ne Klishi, Henri Miller

"Ditë të qeta në Klishi" është një nga romanet biografike të Millerit. Flet për jetën e tij si shkrimtar i varfër dhe i panjohur që kishte shkuar në Paris në fillim të viteve '30, duke lënë prapa një martesë në shkatërrim e sipër dhe një karrierë të palumtur.

Write your review
Ndoshta mund të pëlqejë edhe

Referenca: 2337

Botuesi: Te tjere

Tropiku i Kancerit, Henri Miller

Përshtypje(t): 0

Kur u shfaq romani i Henri Millerit "Tropiku i Kancerit", pati vetëm pritje përgëzuese të përkora, pa mëdyshje të kushtëzuara nga frika e dukjes së tyre si dashurues të pornografisë.

Çmimi 800,00 Lekë
More
Nuk ka produkte të mjaftueshme në stok

Referenca: 2474

Botuesi: UEGEN

Zonja Vdekje, Charles Bukowski

Përshtypje(t): 0

Charles Bukowski te "Zonja Vdekje" e gërsheton jetën e vrazhdë të rrugës me shumë shprehje banale, me rrëfimin e një detektivi, i cili pothuajse kryen detyrën e një polici, duke i kapluar lexuesit me përshkrimin e skenave, të cilat shpeshherë janë tmerruese nëpër kafenetë e njërit prej qyteteve më të mëdha të Shteteve të Bashkuara të Amerikës.

Çmimi 500,00 Lekë
More
Nuk ka produkte të mjaftueshme në stok

Referenca: 2475

Botuesi: Te tjere

Factotum, Charles Bukowski

Përshtypje(t): 1

Ngjarjet e romani zhvillohen në vitin 1944 dhe paraqet jetën e një alkoolisti të papunë, Henri Çinaski, teksa e kalon kohën duke bredhur në rrugët e klasës së ulët në Los Anxhelos në kërkim të një pune.

Çmimi 700,00 Lekë
More
Nuk ka produkte të mjaftueshme në stok
16 other products in the same category:

Brand: Shtëpia e Librit

Flush, një biografi nga Virginia Woolf

Review(s): 0

…botuar fillimisht në vitin 1933, Flush, një biografi u bë libri më popullor i Virginia Woolf gjatë jetës së kësaj shkrimtareje ikonë të Britanisë së Madhe. Autorja u frymëzua nga letrat e dashurisë së poetes britanike të shekullit të nëntëmbëdhjetë Elisabeth Barret Browning, e cila fliste shpesh në letra për qenin e saj, një cocker spaniel, përmes syve...

Price ALL630.00 Regular price ALL700.00
More
In stock

Brand: Bota Shqiptare

Një ditë e përkryer për t’u dashuruar, Anna Premoli

Review(s): 0

Kajla se lë propozimin të bjerë në tokë dhe, pasi braktis Nju Jorkun e saj të dashur, përpiqet të përfshihet në jetën e Heber Springsit. Përballja e parë lë për të dëshiruar: këpucet e saj me takë dymbëdhjetëshe, mundësisht blu elektrike, s’para i honepsin hapësirat e pluhurosura të jugut të Amerikës. Temperamenti i saj i rrëmbyer s'i shkon aspak për fije...

Price ALL1,080.00 Regular price ALL1,200.00
More
In stock

Ditari i L-së, Christophe Tison

Review(s): 0

Adoleshentja më e famshme e letërsisë rrëfen rrugëtimin e saj nëpër Amerikën e viteve pesëdhjetë, dredhitë e veta për të shpëtuar nga njerku, dëshirat e brendshme për shpagim, dashuritë e fshehta, ëndrrat vajzërore. 

Price ALL800.00
More
In stock

Brand: Fan Noli

Djaloshi sykaltër, Danielle Steel

Review(s): 0

Ajo e ndjeu veten mirë – ai kishte veshur xhaketën e saj dhe kishte ushqimet që i dha ajo. Për qëllimin e mëparshëm – të hidhej në lumë – ajo tashmë harroi dhe të mendonte. Tani, duke u kujtuar për këtë, e quajti dëshirë të pakuptimtë. Duke u rrudhur nga gudulisjet e flokëve të borës, Xhini buzëqeshi duke menduar për këtë njohje të çuditshme.

Price ALL1,260.00 Regular price ALL1,400.00
More
In stock

Lulet e mollës, John Galsworthy

Review(s): 0

Në këtë vepër të mrekullueshme autori na ka treguar me mjeshtëri të lartë artistike dhe me thellësi të madhe psikologjike historinë e një dashurie. Dashurine e Esherstit , e një intelektuali të ri me Migenën ,një vajzë të thjeshtë fshatare. Për dashurinë e njeriut mund të ketë lexuar shumë, po kur lexon “Lulet e Molles “ duket çdo gjë e re , e fuqishme...

Price ALL400.00
More
In stock