Letërsia botërore

Information

Botuesit

Speciale

Autorët

Ulje çmimi! Etje Dashurie, Yukio Mishima Shfaq të madhe

Etje Dashurie, Yukio Mishima

SKU000407

Produkt i ri

Vejusha e re Ecuko është e dashuruar me një djalë të ri, që punon te shtëpia e vjehrrit të saj, Jakishit, ku banon edhe vetë. Kunetërit, kunatat dhe fëmijët e tyre jetojnë nën çatinë e gjyshit që është bërë dashnori i Ecukos.

Më shumë detaje

Ne gjendje

Vëni re: Artikulli i fundit në stok!

$7.89

-20%

$9.86

Më shumë informacione

Titulli: Etje dashurie
Origjinali: Ai no kawaki
Gjinia: Roman
Autori: Yukio Mishima
Shqipëroi: Nasi Lera
Shtëpia botuese: Dudaj
Viti: 2007
Fq. 224
Pesha: 0.184 kg
ISBN: 978-99943-0-040-2

Mbi librin

Vejusha e re Ecuko është e dashuruar me një djalë të ri, që punon te shtëpia e vjehrrit të saj, Jakishit, ku banon edhe vetë. Kunetërit, kunatat dhe fëmijët e tyre jetojnë nën çatinë e gjyshit që është bërë dashnori i Ecukos. Një natë, Ecukoja i lë takim djalit të ri. Duke kuptuar më në fund se ç'dëshiron ajo, i hidhet përsipër.

Ajo humb vetëdijen. Kur vjen në vete, ai ia mbath me të katra. Ajo e ndjek, e kap, e godet me kazmë dhe e vret. Jakishi ndodhet aty. Roman me një forcë të madhe tinëzare, të errët dhe nervoze, kjo vepër është pikturë e një pasioni të ndrydhur nga një mjedis, por që arrin të venitet i gjithi.

Mbi autorin

Jukio Mishima (pseudonim i Kimitake Hiroakës) u lind në 1925 në Tokio. Vepra e tij letrare është sa e ndryshme, aq edhe e bollshme: sprova, teatër, romane, novela, tregime. Ai është shkrimtari japonez më i përkthyer jo vetëm në Europë, por në mbarë botën. Jukio Mishima i ka fituar të tre çmimet e mëdha letrare të Japonisë.

Ai bëri harakiri në vitin 1970 në mënyrë spektakolare, në fund të një përpjekjeje politike të dëshpëruar që tronditi përfytyrimin e mbarë botës. Romani Etje dashurie mbahet si një nga kryeveprat e tij dhe është romani që ka njohur më shumë përkthime.

Reviews

Write a review

Etje Dashurie, Yukio Mishima

Etje Dashurie, Yukio Mishima

Vejusha e re Ecuko është e dashuruar me një djalë të ri, që punon te shtëpia e vjehrrit të saj, Jakishit, ku banon edhe vetë. Kunetërit, kunatat dhe fëmijët e tyre jetojnë nën çatinë e gjyshit që është bërë dashnori i Ecukos.

Libra të ngjashëm

Klientët që blenë këtë libër, blenë edhe...

Shkarkime

KATËR HAPA PER TE POROSITUR

Udhëzues i shkurtër mbi procesin e porositjes së librave nëpërmjet faqes tonë.

Shkarkime (0)