Referenca: 2804

Gruaja e fotografit, Enkelejd Lamaj (ebook falas)

Përshtypje(t): 0

"Historia e gruas së fotografit” është emri me të cilin e njohin të gjithë, ato pak herë që e përdorin, por, në të vërtetë, ajo është edhe historia e vetë fotografit, ose më saktë, është historia e teorisë së tij mbi rëndësinë e gjërave të vogla.

Çmimi 0,00 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: SKU000001

Botuesi: Mitrush Kuteli

Tregime të moçme shqiptare, Mitrush Kuteli

Përshtypje(t): 1

Përrallat e treguara nga Mitrush Kuteli përbëjnë pjesën më të rëndësishme të letërsisë shqiptare, një frymëzim për një numër të madh veprash të tjera letrare që pasuan përgjatë dekadave. Tregime të Motshme Shqiptare përbën një klasik të të gjitha kohërave.

Çmimi 700,00 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: SKU001740

Botuesi: UET Press

Enver Hoxha, Blendi Fevziu

Përshtypje(t): 0

Për shumë vite me radhë Enver Hoxha i imponoi historisë versionin e tij. Ai rezulton i paturpshëm për t'i transformuar ngjarjet, për t'i fshirë ose zhdukur personazhet dhe për të ngritur në histori një protagonist të vetëm: atë vetë.

Çmimi 1 050,00 Lekë
More
Ne gjendje

Referenca: SKU000783

Botuesi: Onufri

Darka e gabuar, Ismail Kadare

Përshtypje(t): 0

Një darkë krejtësisht e pazakontë, me një mister midis, është subjekti i romanit më të ri të Kadaresë. Ndonëse e bazuar mbi një ngjarje të vërtetë, që ka trazuar vite më parë një qytet të tërë.

Çmimi 700,00 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: SKU000660

Botuesi: Onufri

Prilli i thyer, Ismail Kadare

Përshtypje(t): 0

Duke lexuar "Prillin e thyer" kuptohet lehtësisht përse dhe me çfarë force Ismail Kadare është pasionuar për tragjedinë dhe për dy përfaqësuesit më të shquar të saj, Shekspirin dhe Eskilin. "Miku, besa dhe gjakmarrja janë rrotat e mekanizmit të tragjedisë antike, dhe të futesh në mekanizmin e tyre është të shikosh mundësinë e tragjedisë."

Çmimi 700,00 Lekë
More
Në gjendje
Më të shiturat
  • Banner

Gatopardi, Giuseppe Tomasi Di Lampedusa

SKU000145
Vlerësimi 

I përqendruar tërësisht rreth një personazhi të vetëm, princit Fabricio Salina, lirik dhe kritik njëherësh, romani nuk i bën asnjë lëshim thurjes dhe romanceskut, aq të dashura për narrativën europiane të viteve ‘800. I përkthyer në të gjitha gjuhët, Gatopardi tashmë është një klasik i letërsisë italiane.

600,00 Lekë
Sasia
Nuk ka produkte të mjaftueshme në stok

Përshkrimi

Titulli: Gatopardi
Origjinali: Il Gattopardo
Gjinia: Roman
Autori: Giuseppe Tomasi Di Lampedusa
Shqipëroi: Islam Spahiu
Shtëpia botuese: Ideart
Viti: 2003
Fq. 288
Pesha: 0.307 kg
ISBN: 978-99927-939-1-0

Mbi librin

Jemi në Sicili, në epokën e perëndimit burbonik. Në skenë është një nga familjet e aristokracisë më të lartë ishullore, në çastin e daljes në pah të kapërcimit të regjimit, kur përshpejtoheshin kohë të reja.

I përqendruar tërësisht rreth një personazhi të vetëm, princit Fabricio Salina, lirik dhe kritik njëherësh, romani nuk i bën asnjë lëshim thurjes dhe romanceskut, aq të dashura për narrativën europiane të viteve '800. I përkthyer në të gjitha gjuhët, Gatopardi tashmë është një klasik i letërsisë italiane.

Mbi autorin

Giuseppe Tomasi di Lampedusa (23 dhjetor 1896 - 23 korrik 1957), është një shkrimtar nga Sicilia. Është i famshëm veçanërisht për romanin e tij të vetëm, Gatopardi, i cili u botua për herë të parë pas vdekjes më 1958. Ngjarjet zhvillohen në Sicili gjatë periudhës së Rilindjes Kombëtare të Italisë.

Autori qe një njeri fare qartë vetmitar, aq sa për veten një herë shkroi, "unë linda si një djalë që pëlqente vetminë dhe që parapëlqente shoqërinë e sendeve në vend të asaj të njerëzve." Gatopardi Ka shumë aludime mbi titullin e librit.

Gatopardi qe një lloj maceje që u gjuajt deri në shfarosje në Itali gjatë shekullit të 18. Ajo është gjithashtu simboli i familjes së Tomasi di Lampedusa, princër në Sicili. Tomasi qe i fundit në një linjë princërish të vegjël në Sicili dhe romani i tij është gjithashtu një novelë historike për gjyshin e tij, një tjetër Princ të Lampeduzës.

Kur Pallati i Lampeduzës u bombardua dhe plaçkit nga forcat Aleate gjatë Luftës së Dytë Botërore, Tomasi ra në depresion të thellë dhe filloi të shkruajë Il Gattopardo, si një mënyrë për të luftuar gjendjen e keqe shpirtërore. Tomasi di Lampedusa qe shpesh mik i kushëririt të tij, poetit Lucio Piccolo, me të cilin udhëtoi më 1945 për në San Pellegrino Terme, për të marrë pjesë në shpërndajen e çmimeve të letërsisë.

Atje u takua me figura të rëndësishme si Eugenio Montale dhe Maria Bellonci; thuhet se pas këtij udhëtimi filloi të shkruajë Gatopardin, të cilin e përfundoi më 1956. Gjatë kohës që ishte gjallë, romani u refuzua nga botuesit të cilëve ia dërgoi. Më 1957 u diagnostikua me kancer dhe vdiq më 23 korrik në Romë.

Romani doli në botim dy vjet pasi vdiq, kur Elena Croce e dërgoi se Giorgio Bassani, i cili e botoi te shtëpia botuese Feltrinelli. Një vit më vonë fitoi çmimin Strega dhe që nga ajo kohë nuk vihet më në dyshim se është një nga veprat më të rëndësishme të letërsisë italiane të shekullit të njëzetë. Gatopardi është një kronikë e ndryshimeve në jetën dhe shoqërinë e Sicilisë gjatë kohës së Rilindjes.

Ai u bë një nga librat më të shitur për dekada të tëra. Romani u kthye në film më 1963 nga regjisori Luchino Visconti ku luanin Burt Lancaster, Claudia Cardinale dhe Alain Delon. Romani mori kritika të ashpra në Italinë e kohës sepse "kombinonte realizmin me estetikë dekadente". Por mes lexuesve u bë shumë popullor.

Ngjarja fokusohet në një familje aristokratike kryesuar nga princi karizmatik i quajtur Don Favrizio Corbera. Romani fillon në vitin 1860, kur këmishëkuqtë e Garibaldit, të ashtuquajturit 'Të njëmijët', janë duke rrëzuar Mbretërinë e dy Sicilive duke plotësuar unifikimin e Italisë. Don Fabrizio gjen trupin e një ushtari qeveritar të vrarë nga Këmishëkuqtë në pronën e vet, gjë që e detyron të pranojë se gjërat po ndryshojnë në shoqërinë e Sicilisë, edhe pse familja e tij vijon jetën bosh aristokratike në një injorancë të hareshme.

Romani vijon me zhvillimin e një krize ekzistenciale te Don Fabrizio, krizë që asnjë nga familja e tij nuk arrin ta kuptojë. Aristokracia qe motivi i jetës së tij, por pa të, mbetej bosh. Një martesë simbolizon transferimin e pushtetit nga patricët te plebejtë, nga të privilegjuarit te oportunistët. Romani u kritikua nga të gjitha anët. Elementët konservatorë e kritikuan për portretizim të pahijshëm të Kishës Katolike Romane si dhe klerit që paraqitet i korruptuar dhe i pashqetësuar për problemet tokësore.

Liberalët e sulmuan për kundërshtimin e Tomasit ndaj bashkimit të Italisë dhe vdekjes së aristokracisë. Tomasi lindi në Palermo. I ati, Giulio Maria Tomasi qe Princi i Lampedusës. E ëma qe gjithashtu fisnike. Ai mori pjesë në betejën e humbur të Kaporetos, në luftën e Parë Botërore dhe u kap rob nga Austriakët. I mbajtur si i burgosur lufte në një kamp në Hungari, arriti të arratiset e u kthye më këmbë në Itali. U martua më 1932 me Aleksandra Wolff Stomersee, një studente psikanalize në Riga të Letonisë nga një familje fisnike gjermane.

Detajet e librit
Ideart
SKU000145
Bashkëngjitje
Shkarkime
KATËR HAPA PER TE POROSITUR

Udhëzues i shkurtër mbi procesin e porositjes së librave nëpërmjet faqes tonë.

Shkarkime (292.13k)
Përshtypjet

Write your review

Gatopardi, Giuseppe Tomasi Di Lampedusa

Gatopardi, Giuseppe Tomasi Di Lampedusa

I përqendruar tërësisht rreth një personazhi të vetëm, princit Fabricio Salina, lirik dhe kritik njëherësh, romani nuk i bën asnjë lëshim thurjes dhe romanceskut, aq të dashura për narrativën europiane të viteve ‘800. I përkthyer në të gjitha gjuhët, Gatopardi tashmë është një klasik i letërsisë italiane.

Write your review
Ndoshta mund të pëlqejë edhe

Referenca: SKU000432

Botuesi: Koha Ditore

Gruaja leopard, Alberto Moravia

Përshtypje(t): 0

Një vepër tipike moraviane, "Gruaja leopard" është rrëfim pa rrugëdalje mbi një tradhti dashurie, për vuajtjen dhe paaftësinë e dhimbshme të të kuptuarit dhe shënon një nga pikat më të larta të mendimit ekzistencial të Moravias: jeta nuk njihet dhe ne nuk e njohim.

Çmimi 700,00 Lekë
More
Nuk ka produkte të mjaftueshme në stok

Referenca: SKU001993

Botuesi: Dituria

Tregime e novela, Luigi Pirandello

Përshtypje(t): 0

Ky vëllim përmban disa nga novelat dhe tregimet më tërheqëse të këtij autori, te të cilat lexuesi ynë do të gjejë forcën e fjalës artistike dhe humanizmin e shkrimtarit.

Çmimi 600,00 Lekë
More
Ne gjendje
16 produkte të tjera në këtë kategori:

Botuesi: Morava

Të katra motrat mbretëresha, Sherry Jones

Përshtypje(t): 0

Familja është gjithçka. Asgjë tjetër nuk ka rëndësi. Të gjitha lidhjet e tjera mund të thyhen miqësia, martesa, edhe mbretërimi përvec lidhjeve familiare. Ky është mësimi i dytë që iu mësova vajzave të mia: familja vjen e para. Për fatin tim të keq, fjalet e mia nuk iu benë dot vathë në vesh dhe i mori era, si farat e hedhura mbi token e gurtë.

Çmimi 1 000,00 Lekë
More
Në gjendje

Botuesi: OMBRA GVG

Garda e Bardhe, Mihail Bulgakov

Përshtypje(t): 0

Romani "Garda e Bardhë", i cili në pjesën më të madhe u shkruajt gjatë vitit 1920 dhe mbeti i pabotuar plotësisht në Bashkimin Sovjetik, deri në vitin 1966. Ngjarjet zhvillohen në Kiev, kryeqytetin e Ukrainës, ku lindi Bulgakovi dhe shtrihen në një periudhë prej më pak se dy muajsh, gjatë dimrit të ashpër të viteve 1918-1919.

Çmimi 1 200,00 Lekë
More
Në gjendje

Botuesi: Zenit Editions

Histori e syrit, Georges Bataille

Përshtypje(t): 0

"Histori e syrit", roman i shkrimtarit francez Georges Bataille (1897 – 1962), botuar për herë të parë më 1928 fshehtas me pseudonimin Lord Auch. Ky libër është fryt i një psikanalize, ai duhet konsideruar jo aq një përligjje sesa vetë shenja e një domosdoshmërie, që e ka shtyrë autorin ta verë veten në rrezik në librin e tij ashtu siç bën toreadori në...

Çmimi 600,00 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: SKU001152

Botuesi: Bota Shqiptare

Iluminatet, Henry Makow

Përshtypje(t): 0

Qëllimi i iluminatëve është të degradojnë e të skllavërojnë njerëzimin mendërisht dhe shpirtërisht, nëse jo fizikisht. Influenca e këtij grupi është si një kancer që shtrihet në të gjithë shoqërinë. 

Çmimi 1 000,00 Lekë
More
Nuk ka produkte të mjaftueshme në stok

Botuesi: Te tjere

E pafajshmja, Leon Tolstoi

Përshtypje(t): 0

Një vajzë lind e jashtëligjshme. Atë e rrisin tre zonja në moshë, me qëllim që kur të rritet vajza dhe to të plaken, ajo t’u shërbej atyre në punët e shtëpisë.  

Çmimi 1 000,00 Lekë
More
Në gjendje

Botuesi: Pegi

Artist i botës flutarake, Kazuo Ishiguro

Përshtypje(t): 0

Në rininë e tij, si djalosh i talentuar në pikturë, por edhe krenar e i vëmendshëm ndaj mjerimit ku ishte zhytur vendi, artisti Masuxhi Ono, nuk dëshironte t’ia kushtonte artin e tij vetëm kremtimit të bukurisë fizike, asaj “botës fluturake” të jetës së natës, qejfeve dhe zdërhalljeve me miq e geisha. 

Çmimi 1 000,00 Lekë
More
Në gjendje

Ekzistencializmi është humanizëm, Jean-Paul Sartre

Përshtypje(t): 0

Në një leksion të vitit 1946, filozofi Jean Paul Sartre vendosi t’i përgjigjej kritikëve mbi atë se çfarë është filozofia që ai mbështeste. A është ekzistencializmi një rënie në qetësi dhe dëshpërim? A është ekzistencializmi estetik? Këtyre pyetjeve Sartre iu përgjigj në Ekzistencializmi është humanizëm.

Çmimi 550,00 Lekë
More
Në gjendje

Botuesi: Pegi

Nga veranda jote duket shtëpia ime, Elvis Malaj

Përshtypje(t): 0

 Malaj rrëfen pa dorashka dhe pa klishe jetën e vërtetë të të rinjve shqiptarë në Itali dhe në Shqipëri; rrëfen për bulizmin, seksin, familjen, stereotipat, gëzimet, dhembjet, jetën e zakonshme, mospërshtatjen dhe trazimin e emigrantit,por me një këndvështrim krejtësisht të ri dhe të freskët, larg shablloneve tashmë të gatshme.

Çmimi 630,00 Lekë Çmimi i zakonshëm 700,00 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: SKU000407

Botuesi: Botimet Dudaj

Etje Dashurie, Yukio Mishima

Përshtypje(t): 0

Vejusha e re Ecuko është e dashuruar me një djalë të ri, që punon te shtëpia e vjehrrit të saj, Jakishit, ku banon edhe vetë. Kunetërit, kunatat dhe fëmijët e tyre jetojnë nën çatinë e gjyshit që është bërë dashnori i Ecukos.

Çmimi 700,00 Lekë
More
Ne gjendje

Referenca: SKU000503

Botuesi: OMSCA-1

Kimi, Rudyard Kipling

Përshtypje(t): 0

Historia shpalos sfondin e Lojës së Madhe, konflikteve politike mes Rusisë dhe Britanisë në Azinë Qendrore. Ajo është vendosur pas Luftës së Dytë afgane e cila përfundoi në vitin 1881, por para se tretës, ndoshta në periudhën 1893-1898. Novela është dalluar për një portretizim të hollësishëm të popullit, kulturës dhe feve të ndryshme të Indisë.

Çmimi 750,00 Lekë
More
Nuk ka produkte të mjaftueshme në stok