Referenca: SKU001740

Botuesi: UET Press

Enver Hoxha, Blendi Fevziu

Përshtypje(t): 0

Për shumë vite me radhë Enver Hoxha i imponoi historisë versionin e tij. Ai rezulton i paturpshëm për t'i transformuar ngjarjet, për t'i fshirë ose zhdukur personazhet dhe për të ngritur në histori një protagonist të vetëm: atë vetë.

Çmimi 1 050,00 Lekë
More
Ne gjendje

Referenca: 2804

Gruaja e fotografit, Enkelejd Lamaj (ebook falas)

Përshtypje(t): 0

"Historia e gruas së fotografit” është emri me të cilin e njohin të gjithë, ato pak herë që e përdorin, por, në të vërtetë, ajo është edhe historia e vetë fotografit, ose më saktë, është historia e teorisë së tij mbi rëndësinë e gjërave të vogla.

Çmimi 0,00 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: SKU000001

Botuesi: Mitrush Kuteli

Tregime të moçme shqiptare, Mitrush Kuteli

Përshtypje(t): 0

Përrallat e treguara nga Mitrush Kuteli përbëjnë pjesën më të rëndësishme të letërsisë shqiptare, një frymëzim për një numër të madh veprash të tjera letrare që pasuan përgjatë dekadave. Tregime të Motshme Shqiptare përbën një klasik të të gjitha kohërave.

Çmimi 700,00 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: SKU000783

Botuesi: Onufri

Darka e gabuar, Ismail Kadare

Përshtypje(t): 0

Një darkë krejtësisht e pazakontë, me një mister midis, është subjekti i romanit më të ri të Kadaresë. Ndonëse e bazuar mbi një ngjarje të vërtetë, që ka trazuar vite më parë një qytet të tërë.

Çmimi 700,00 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: SKU001180

Botuesi: Onufri

Aksidenti, Ismail Kadare

Përshtypje(t): 0

Në një pasdite kryeqytetase, personazhi i këtij romani i propozon gruas së hijshme të porsanjohur diçka që do të dukej e papërfytyrueshme disa vite më parë, gjatë kohë së komunizmit: një udhëtim fundjavor në një qytet të Europës.

Çmimi 800,00 Lekë
More
Në gjendje
Më të shiturat

Njeriu qe shiti hijen, Adelbert von Chamisso

SKU001280
Vlerësimi 

Ndërsa te Goethe motivi i djallit është më gjithëpërfshirës, duke i rrëmbyer Faustit shpirtin dhe pozicionin shoqëror, te personazhi i Chamissos, djalli merr pushtet vetëm në planin horizontal (social) përmes blerjes së Hijes, pa e prekur planin vertikal (shpirtin).

500,00 Lekë
Sasia
Ne gjendje

  • Security policy (edit with Customer reassurance module) Security policy (edit with Customer reassurance module)
  • Delivery policy (edit with Customer reassurance module) Delivery policy (edit with Customer reassurance module)
  • Return policy (edit with Customer reassurance module) Return policy (edit with Customer reassurance module)
Përshkrimi

Titulli: Njeriu që shiti hijen, historia e çuditshme e Peter Schlemilit
Origjinali: Peter Schlemihls wundersame Geschichte
Gjinia: Filozofi
Autori: Adelbert von Chamisso
Shqipëroi: Jonila Godole
Shtëpia botuese: Zenit
Viti: 2009
Fq. 104
Pesha: 0.132 kg
ISBN: 978-99956-717-7-8

Mbi librin

Ndërsa te Goethe motivi i djallit është më gjithëpërfshirës, duke i rrëmbyer Faustit shpirtin dhe pozicionin shoqëror, te personazhi i Chamissos, djalli merr pushtet vetëm në planin horizontal (social) përmes blerjes së Hijes, pa e prekur planin vertikal (shpirtin).

Ai humbet Hijen, sozinë, Tjetrin e tij, por nuk bën një pakt të dytë, jo pse zoti John e paralajmëron në fund, i shpërfytyruar në xhepin e djallit të veshur me gri, as nga frika e mallkimit të Zotit, por sepse ndjen neveri.

Elementi surreal i Hijes këtu përforcohet nga cilësia e tij estetike: hije e bukur, e shkëlqyer, e pastër, e urtë, apo Hije paksa e zbehtë apo e gjerë. Schlemihl nuk e merr më mbrapsht hijen, që është e kuptueshme nëse mbajmë parasysh ambivalencën simbolike të Hijes.

Hija simbolizon nga njëra anë vlerat kallpe që kërkohen nga shoqëria, pa të cilat njeriu do të jetonte i izoluar; kurse nga ana tjetër humbja e hijes është një paralajmërim: kush humbet hijen, fare mirë mund të humbasë edhe shpirtin.

Komente mbi librin

"Është e njëjta histori: Wertheri vrau veten, por Goethe jetoi. Schlemihl endet pa hije, një studiues natyre, që jeton veç për veten, grotesk dhe krenar nëpër male e lugina... Schlemihl nuk është një alegori dhe Chamisso nuk ishte dikush që i kishte primare idetë e mëdha; "Vetëm jeta", thoshte ai, "mund të jetë". Pikërisht pse është kështu, ai nuk do ta kishte kthyer kurrë një motiv kaq përrallor, pa pasur përvojë jetësore në një novelë të njëmendtë..."

Thomas Mann

"Kjo përrallë e çuditshme, që përmes papërcaktueshmërisë së saj pikante u fiton zemrat të gjithëve, bën pjesë në ato gjetjet e lumtura, vlera dhe kuptimi i të cilave kërkon poetikën në filozofi dhe filozofiken në poezi."

Joseph von Eichendorff

"Historia e Schlemihlit është historia e jetës së paranojakut, më fjalë të tjera e një njeriu që për hir të një ngjarjeje çfarëdo, ndërgjegjësohet njëherazi për vogëlsinë e tij, por njeh në të njëjtën kohë edhe mjetet, diçka që bota përgjithësisht e harron."

Ernst Ludwig Kirchner

Mbi autorin

Lindi më 30.1.1781 në kështjellën Boncort në Champagne dhe u arratis gjatë Revolucionit Francez bashkë me prindërit drejt Gjermanisë. Chamisso shërbeu në oborrin perandorak prusian në Berlin dhe ndoqi karrierë ushtarake në vitet 1798 – 1807 në ushtrinë prusiane.

Nga viti 1804 deri më 1806 ishte bashkëbotuesi i Almanakut të Gjelbër (Grunen Almanachs). Në rrethet letrare të Berlinit, Chamisso ishte mysafir i mirëpritur, ku përveç të tjerash gëzoi edhe miqësinë e shkrimtarit tjetër fantastik E.T.A. Hoffmann, i cili me tregimin e tij "Aventurat e natës së vitit të ri" apo me rrëfimin "Historia e shëmbëlltyrës së humbur" ofroi një replikë ndaj Schlemihlit.

Chamisso vdiq më 21.8.1838 në Berlin duke lënë si trashëgimi të vyer përveç veprave të tij letrare, edhe një sërë botimesh shkencore në lëmin e botanikës dhe gjallesave të rralla. Por vepra më e njohur e Chamissos mbetet padyshim novela "Historia e çuditshme e Peter Schlemihl", në të cilën ai përpunon edhe një herë një sërë motivesh të njohura: Qesja e Fortunatit që lëshon pareshtur monedha të arta; çizmet shtatëmilëshe; dhe sidomos motivin modern dhe aktual atëherë pas "Faust"- it të Goethes: pazari me djallin.

Detajet e librit
Zenit Editions
SKU001280
Bashkëngjitje
Shkarkime
KATËR HAPA PER TE POROSITUR

Udhëzues i shkurtër mbi procesin e porositjes së librave nëpërmjet faqes tonë.

Shkarkime (292.13k)
Përshtypjet

Write your review

Njeriu qe shiti hijen, Adelbert von Chamisso

Njeriu qe shiti hijen, Adelbert von Chamisso

Ndërsa te Goethe motivi i djallit është më gjithëpërfshirës, duke i rrëmbyer Faustit shpirtin dhe pozicionin shoqëror, te personazhi i Chamissos, djalli merr pushtet vetëm në planin horizontal (social) përmes blerjes së Hijes, pa e prekur planin vertikal (shpirtin).

Write your review
Ndoshta mund të pëlqejë edhe

Referenca: SKU002047

Botuesi: Botimet Dudaj

Homo Faber, Max Frisch

Përshtypje(t): 0

"Homo Faber" i Max Frisch - it është një nga librat më të lexuar të shekullit të XX - të. Inxhineri Max Faber beson te këndvështrimi i tij racional për botën, derisa më në fund ai thërrmohet në dorë nga një histori dashurie. Nuk ka libër më të thellë që të rrëfejë kaq ndershmërisht se sa shumë fshihet pas çështjes së identitetit të njeriut modern.

Çmimi 700,00 Lekë
More
Artikujt e fundit në gjendje

Referenca: 2088

Botuesi: Botimet Dudaj

Eleganca e iriqit, Muriel Barbery

Përshtypje(t): 0

Autorja i bën personazhet e saj që, hap pas hapi, të reflektojnë dhe të ndryshojnë vizionin e tyre për jetën. Romani është një tregim modern i një aventure njerëzore, një refleksion filozofik mbi kuptimin e jetës.

Çmimi 1 000,00 Lekë
More
Artikujt e fundit në gjendje
16 other products in the same category:

Medea, Euripidi

Review(s): 0

Jasoni duhen ta merrte këtë lekure për ta plotësuar kushtin e Peliut, mbretit të Jolkut, i cili erdhi në pushtet në mënyrë ilegale. Kur Jasoni t'i sjelle këtë lekure të artë, Peliu kinëse do t'ia kthejë pushtetin mbi Jolkun, i cili në radhë të parë i ka takuar atij si pasardhës i mbretit Krete.

Price ALL280.00 Regular price ALL350.00
More
In stock

Brand: OMBRA GVG

Jeta dhe fati, Vasily Grossman

Review(s): 0

Ai ka mundur të na shpalosë të plotë tragjedinë historike të popullit rus, që mundi të siguronte fitoren mbi armikun e egër e të fuqishëm, edhe pse së brendshmi sfilitej e dhunohej prej regjimit totalitar, fals e antinjerëzor.

Price ALL1,600.00 Regular price ALL2,000.00
More
In stock