Referenca: 2804

Gruaja e fotografit, Enkelejd Lamaj (ebook falas)

Përshtypje(t): 0

"Historia e gruas së fotografit” është emri me të cilin e njohin të gjithë, ato pak herë që e përdorin, por, në të vërtetë, ajo është edhe historia e vetë fotografit, ose më saktë, është historia e teorisë së tij mbi rëndësinë e gjërave të vogla.

Çmimi 0,00 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: SKU001740

Botuesi: UET Press

Enver Hoxha, Blendi Fevziu

Përshtypje(t): 0

Për shumë vite me radhë Enver Hoxha i imponoi historisë versionin e tij. Ai rezulton i paturpshëm për t'i transformuar ngjarjet, për t'i fshirë ose zhdukur personazhet dhe për të ngritur në histori një protagonist të vetëm: atë vetë.

Çmimi 1 050,00 Lekë
More
Nuk ka produkte të mjaftueshme në stok

Referenca: SKU000001

Botuesi: Mitrush Kuteli

Tregime të moçme shqiptare, Mitrush Kuteli

Përshtypje(t): 0

Përrallat e treguara nga Mitrush Kuteli përbëjnë pjesën më të rëndësishme të letërsisë shqiptare, një frymëzim për një numër të madh veprash të tjera letrare që pasuan përgjatë dekadave. Tregime të Motshme Shqiptare përbën një klasik të të gjitha kohërave.

Çmimi 700,00 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: SKU000783

Botuesi: Onufri

Darka e gabuar, Ismail Kadare

Përshtypje(t): 0

Një darkë krejtësisht e pazakontë, me një mister midis, është subjekti i romanit më të ri të Kadaresë. Ndonëse e bazuar mbi një ngjarje të vërtetë, që ka trazuar vite më parë një qytet të tërë.

Çmimi 700,00 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: SKU001180

Botuesi: Onufri

Aksidenti, Ismail Kadare

Përshtypje(t): 0

Në një pasdite kryeqytetase, personazhi i këtij romani i propozon gruas së hijshme të porsanjohur diçka që do të dukej e papërfytyrueshme disa vite më parë, gjatë kohë së komunizmit: një udhëtim fundjavor në një qytet të Europës.

Çmimi 800,00 Lekë
More
Në gjendje
Më të shiturat
  • Banner

Kur bota jone u be e krishtere, Paul Veyne
  • Kur bota jone u be e krishtere, Paul Veyne

Kur bota jone u be e krishtere, Paul Veyne

Vlerësimi 

Libri "Kur bota jonë u bë e krishterë" është shkruar nga një prej historianëve kryesorë të Francës, Paul Veyne, i cili merret me një pyetje e madhe: Si ishte e mundur që krishterimi, si "kryevepra e shpikjes fetare", arriti që në mes të viteve 300 dhe 400 pas Krishtit, të vendosë veten mbi gjithë botën perëndimore?

1 400,00 Lekë
Sasia
Në gjendje

Përshkrimi

Titulli: Kur bota jonë u bë e krishterë
Origjinali: Quand notre monde est devenu chrétien
Gjinia: Histori
Autori: Paul Veyne
Shqipëroi: Artan Kotro
Shtëpia botuese: Toena
Viti: 2016
Fq. 336
Pesha: 0.351 kg.
ISBN: 978-9928-205-33-3

Mbi librin

Libri "Kur bota jonë u bë e krishterë" është shkruar nga një prej historianëve kryesorë të Francës, Paul Veyne, i cili merret me një pyetje e madhe: Si ishte e mundur që krishterimi, si "kryevepra e shpikjes fetare", arriti që në mes të viteve 300 dhe 400 pas Krishtit, të vendosë veten mbi gjithë botën perëndimore?

Në rrugën e tij prej eruditi të paimitueshëm, Paul Veyne sugjeron tri shpjegime të mundshme:

• A ishte kjo për shkak se një perandor romak, Konstandini, i cili ishte mjeshtër i botës perëndimore në atë kohë, u bë një i konvertuar në të krishterë të sinqertë dhe të vendosur, për të shpëtuar krishterimin në të gjithë botën?

• Apo ishte kjo për shkak se, si një perandor i madh, Konstandini kishte nevojë për një fe të madhe, dhe në krahasim me atë të perëndive pagane, krishterimi, pavarësisht se ishte një sekt minoritar, ishte një fe avangarde, ndryshe nga çdo gjë më parë?

• Apo ishte kjo për shkak se Konstandini ishte i kufizuar për të ndihmuar të krishterët të ngrenë Kishën e tyre, një rrjet të peshkopatave që mbulonte gjithë Perandorinë Romake, dhe se gradualisht dhe me pak rezistencë të hapur masat pagane do ta përqafonin krishterimin si fe të tyre?

Në rrjedhën e vendosur në mes të këtyre shpjegimeve, Paul Veyne hedh dritë të re në një nga transformimet më të thella të formuara në botën moderne – krishtërimi i Perëndimit. Ky libër, një bestseller në Francë, do të apelojë për një lexues të gjerë të interesuar në histori, fe dhe krijimin e botës moderne.

Fragmente nga libri

Po kush ishte Konstandin? Cili ishte roli i tij në fenë e krishterë? Ai ishte një pushtetar me imagjinatë të ndezur dhe, madje, megaloman, dhe në të njëjtën kohë një njeri i veprimit, po aq i kujdesshëm sa edhe energjik; në këtë mënyrë, ai përmbushi qëllimet e tij: froni romak u bë i krishterë dhe Kisha u transformua në një fuqi.

Pa Konstandinin, krishterimi do të kishte mbetur një sekt pararojë. Roli i Konstandinit në histori nuk ishte që t'i jepte fund persekutimeve (këto kishin marrë fund tashmë prej dy vjetësh dhe ndërkohë krishterimi ishte njohur si i ligjshëm dhe i barabartë me paganizmin), por që ta shndërronte fenë e krishterë, që ishte bërë feja e tij personale, në një fe të favorizuar në të gjitha mënyrat, në ndryshim nga paganizmi.

****

Besimi i Konstandinit është disi i pagdhendur, por i sinqertë, dhe një gjë e dëshmon: ai nuk kishte nevojë për Kishën në pushtimet e tij dhe, madje, do të kishte mundur ta ribashkonte Perandorinë pa u bërë i krishterë. Pra, pa qenë krejt i larë nga interesat, Konstandini mund të merret, megjithatë, për idealist, pasi interesat i tij nuk e detyronin të bënte atë që bëri.

Fati i tij ishte që nuk u gjend kurrë përballë nevojës që të zgjidhte midis besimit dhe pushtetit.
Por, a është rrekur, të paktën, të bashkonte fronin dhe altarin? Jo, politika dhe feja janë dy, politika është arti për të arritur qëllimin që i ke vënë vetes, për shembull një qëllim katërçipërisht fetar.

Konstandini nuk e vuri altarin në shërbim të fronit, por fronin në shërbim të altarit. Ai i konsideronte çështjet dhe përparimin e Kishës si një mision thelbësor të Shtetit: këtu qëndron risia, me krishterimin fillon integrimi sistematik i së shenjtës në sferën e politikës dhe të pushtetit, ku "mentaliteti primitiv" vetëm sa i zbukuronte me një shtresë të hollë besëtytnish.

Është pretenduar herë pas here se Konstandini s'bënte gjë tjetër veçse vazhdonte politikën fetare të paraardhësve të tij paganë: se ndiente përgjegjësi për ruajtjen e marrëdhënieve të mira midis Perandorisë dhe hyjnisë (pax deorum, paqe me Qiellin); se ajo që e motivonte në marrëdhëniet e tij me Kishën ishte qëllimi që t'i shtynte njerëzit të adhuronin Perëndinë e vërtetë, "për të mos ndjellë zemërimin e saj mbi njerëzimin dhe mbi vetë perandorin, të cilit Perëndia i kishte besuar qeverisjen e çështjeve tokësore", siç i shkruan në vitin 314 guvernatorit të Afrikës.

Pa dyshim, por duhet saktësuar diçka. Së pari, ideja se zemërimi i Zotit (dhe ai i zotave) nuk bie mbi shoqëritë e devotshme përbën një imperativ normaliteti: një shoqëri e shëndetshme është një shoqëri me fe.

Paganët nuk i persekutonin të krishterët si rebelë ndaj perandorit dhe zotave të tij, por si jonormalë nga pikëpamja fetare, dhe më vonë Konstandini do të gjykojë se detyra e sovranit nuk është ngushtësisht politike, por nënkuptonte kujdesin për shpëtimin e popullit të tij dhe, madje, të gjithë njerëzimit.

Përveç kësaj, midis marrëdhënies së një perandori pagan me zotat e tij dhe asaj të Konstandinit me Perëndinë e tij, dallimi është i madh: feja pagane ishte vetëm një pjesë e jetës, më e rëndësishmja ndoshta, por që prapëseprapë nuk mbulonte gjithçka, ndërkohë që feja e Krishtit sundonte të gjitha aspektet e jetës.

Koment mbi librin

Paul Veyne është një shkrimtar i jashtëzakonshëm. Ai ka një mënyrë të paimitueshme dhe të bukur për të lidhur dialogun me tekstet klasike dhe me lexuesit e sotëm, t'i marrë këta të fundit si dëshmitarë duke iu ofruar, përmes analogjive të qarta dhe të guximshme, një libër pasionant që ekzaminon çdo anë të kësaj aventure të jashtëzakonshme njerëzore, fetare dhe politike."

Paul Veyne është erudit i shquar, specialist i lashtësisë greko-romake si dhe ka qenë, gjithashtu, lektor i vlerësuar në Kolegjin e Francës. Veyne njihet për shkrimet origjinale, të vyera për nga kultura e thellë dhe nga interpretimet e guximshme.

Ndër të tjera, është autor i librit tejet të veçantë "Si shkruhet historia?", ku vetë Veyne-i, në gjurmët e Michel Foucault-së, me të cilin ishte mik dhe bashkëpunëtor, ka revolucionarizuar leximin e së kaluarës.

Telerama

Detajet e librit
Bashkëngjitje
Shkarkime
KATËR HAPA PER TE POROSITUR

Udhëzues i shkurtër mbi procesin e porositjes së librave nëpërmjet faqes tonë.

Shkarkime (292.13k)
Përshtypjet

Write your review

Kur bota jone u be e krishtere, Paul Veyne

Kur bota jone u be e krishtere, Paul Veyne

Libri "Kur bota jonë u bë e krishterë" është shkruar nga një prej historianëve kryesorë të Francës, Paul Veyne, i cili merret me një pyetje e madhe: Si ishte e mundur që krishterimi, si "kryevepra e shpikjes fetare", arriti që në mes të viteve 300 dhe 400 pas Krishtit, të vendosë veten mbi gjithë botën perëndimore?

Write your review
Ndoshta mund të pëlqejë edhe

Referenca: 2219

Botuesi: Plejad

Historia e Romes, H. A. Guerber

Përshtypje(t): 0

Titulli: Historia e RomësOrigjinali: The History of RomeGjinia: Histori për fëmijëAutori: H. A. GuerberShqipëroi: Aleksandër KoliShtëpia botuese: PlejadViti: 2012Fq. 304Pesha: 0.331 kgISBN: 978-99956-57-78-9

Çmimi 700,00 Lekë
More
Nuk ka produkte të mjaftueshme në stok
16 produkte të tjera në këtë kategori:

Referenca: SKU000786

Botuesi: Almeira

Edipi Mbret, Sofokliu

Përshtypje(t): 0

Sofokliu, jeta e të cilit mbulon pothuaj të gjithë shekullin e V-të (496 - 406 para Krishtit), ështëkronologjikisht i dyti poet i madh i Greqisë së Vjetër ndërmjet Eskilit dhe Euripidit. Nga vepra e pasur dhe e larmishme e Sofokliut nuk ka shpëtuar veç një pjesë e tij e vogël dhe ajo vetëm nga dramat e tij.

Çmimi 400,00 Lekë
More
Nuk ka produkte të mjaftueshme në stok

Botuesi: Albas

Kenga e kengeve e Solomonit

Përshtypje(t): 0

"Kënga e Solomonit" apo "Kënga e këngëve", botuar nga shtëpia botuese "Albas", është ndër këngët më të vjetra dhe më të bukura të dashurisë. Ajo bën pjesë në korpusin e librave të shenjtë, krahas librave të Gjenezës, Eksodit, Librit të Jobit, Librit të Esterit etj.

Çmimi 1 100,00 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: SKU000774

Botuesi: Onufri

Iliada, Homeri

Përshtypje(t): 0

Ngjarjet e "Iliadës" janë vendosur në vitin e fundit të Luftës së Trojës. Konflikti legjendar përbën sfondin për subjektin qendror të historisë: mërinë e heroit grek, Akilit.

Çmimi 1 000,00 Lekë
More
Nuk ka produkte të mjaftueshme në stok

Referenca: 2163

Botuesi: Argeta LMG

Epi i Gilgameshit

Përshtypje(t): 0

Utnapishtimi i flet Gilgameshit:"Pushoje vain, frenoje zemërimin!Fate të ndryshme kanë hyjt e njerzitBaba e nëna t'pollën si njeri.Ndonse du t'tretat hyjnore i ke,Të njerëzve e ke ti nj të tretën,Që të tërheq kah fati i njeriut.Amshimi s'është dhënë për njeriun!Vdekja mizore ësht', cakton çdo fat".

Çmimi 600,00 Lekë
More
Nuk ka produkte të mjaftueshme në stok

Referenca: SKU001569

Botuesi: Buzuku

Eneida, Virgjili

Përshtypje(t): 0

Enea, i biri i Ankizit, mbretit dardan dhe hyjneshës së dashurisë Afërditës, heroi i luftës trojane dhe themelues i qytetit prej të cilit është zhvilluar Roma. Për rolin e vet në mitet greke dhe romake i ka pasur të gjitha kushtet përkatëse. Ka pasur me bollëk çdo gjë që e stoliste dhe e krenonte burrin dhe siç është në mite e nevojshme ka pasur edhe...

Çmimi 990,00 Lekë
More
Nuk ka produkte të mjaftueshme në stok

Referenca: SKU000775

Botuesi: Onufri

Odiseja, Homeri

Përshtypje(t): 0

"Poemat homerike "Iliada" dhe "Odiseja" s'janë veçse kronika të dy zhvendosjeve. E para, një lëvizje popujsh, trupore, brutale drejt Lindjes (Iliada); e dyta, një lëvizje vetmitare, fine, për më tepër, shpirtërore, drejt Perëndimit (Odiseja)."

Çmimi 1 000,00 Lekë
More
Nuk ka produkte të mjaftueshme në stok

Prometeu i lidhur, Eskili

Përshtypje(t): 0

Tragjedia "Promoteu i mbërthyer" është një nga veprat më madhështore të Eskilit. Kjo tragjedi është pjesë përbërëse e një trilogjie, dy pjesët e tjera të së cilës Prometeu zjarrsjellës dhe Prometeu i çliruar nuk janë ruajtur.

Çmimi 350,00 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: 2250

Botuesi: Te tjere

Prometeu i lidhur, Eskili

Përshtypje(t): 0

Eskili lindi në një fshat afër Athinës në Eleuzinë rreth vitit 525 para Krishtit. Ai i takonte një familjeje aristokrate. Eskili ka pasur një veprimtari shumë të gjerë letrare. Kohë kur jetoi ai u përcoll me zhvillime dramatike, qoftë në trajtën e luftës politike ndërmjet vetë grekëve, qoftë në përballje me persët.

Çmimi 300,00 Lekë
More
Nuk ka produkte të mjaftueshme në stok

Medea, Euripidi

Përshtypje(t): 0

Jasoni duhen ta merrte këtë lekure për ta plotësuar kushtin e Peliut, mbretit të Jolkut, i cili erdhi në pushtet në mënyrë ilegale. Kur Jasoni t'i sjelle këtë lekure të artë, Peliu kinëse do t'ia kthejë pushtetin mbi Jolkun, i cili në radhë të parë i ka takuar atij si pasardhës i mbretit Krete.

Çmimi 350,00 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: SKU000785

Botuesi: Almeira

Antigona, Sofokliu

Përshtypje(t): 0

Titulli. AntigonaDramëAutori: SofokliuShqipëroi nga greqishtja e vjetër: Prof. Sotir PapahristoShtëpia botuese: AlmeiraViti: 2008f. 104Pesha: 0.13 kg.

Çmimi 300,00 Lekë
More
Nuk ka produkte të mjaftueshme në stok

Referenca: SKU000880

Botuesi: Onufri

Eskili, ky humbes i madh, Ismail Kadare

Përshtypje(t): 0

Kur në një ditë tetori, në një nga ato ditë të tetorit që duket se janë krijuar enkas për të rilexuar diçka të rrallë, nga rafti i bibliotekës tërheq një libër të Eskilit, ti e kupton menjëherë nëse e ke gjetur ose jo ditën e përshtatshme për këtë gjë. Sepse Eskili është nga ata krijues që nuk i shkon secilës ditë.

Çmimi 560,00 Lekë
More
Ne gjendje

Botuesi: Onufri

Elektra, Euripidi

Përshtypje(t): 0

Ky përkthim u krye falë një rastësie fatlume. Në të vërtetë nuk më pëlqen ta quaj përkthimin tim, por zbulimin e një teksti që ekziston në gjuhë para se të shprehet. Një tekst që qëndron përtej çdo përkthyesi, një provë e transhendencës së kulturave, e konfirmuar me realizimin e një shprehjeje tjetër gjuhësore.

Çmimi 700,00 Lekë
More
Ne gjendje