• Banner

  • Çmim i zbritur

Tre libra të Albert Camus me 20% ulje

Në këtë paketë ofrojmë tre libra të shkrimtarit ekzistencialist Albert Camus: Romanet Murtaja dhe I huaji si dhe dramën Kaligula. Të tri librat kanë çmim kopertine 2,700 lekë. Ofrohen me 20% ulje.

2 700 Lekë
2 160 Lekë Ruaj 20%
Sasia
Në gjendje

Përshkrimi

I Huaji është kryevepra e Albert Camus, një libër i botuar në mes të Luftës së Dytë Botërore më 1942, kur shkrimtari ishte aktivist i rezistencës ndaj pushtimit nazist të Francës. Një francez i Algjerisë përfundon i ekzekutuar me argumentin kryesor se ai nuk qau në funeralin e nënës së tij. Camus shkaktoi debate pas Luftës së Dytë Botërore me kritikat e tij kundër të gjitha formave të dhunës shtetërore dhe për denoncimin e tij të dënimit me vdekje.

Murtaja është një vepër gjithashtu nga më të rëndësishmet të Camus dhe që ka marrë një jetë të re në të gjithë Europën për shkak të pandemisë së koronavirusit. Lexo këtu:

Kaligula është një meditim bashkëkohor mbi Romën e lashtë, me perandorin Kaligula duke vuajtur vdekjen e Drusilës, motrës dhe të dashurës së tij.  

Detajet e librit
16 libra të tjera në këtë kategori:

Botuesi: Vintage

Death in the afternoon, Ernest Hemingway

(0)

 Here he describes and explains the technical aspects of this dangerous ritual, and "the emotional and spiritual intensity and pure classic beauty that can be produced by a man, an animal, and a piece of scarlet serge draped on a stick.

Çmimi 875 Lekë
More
Në gjendje

Botuesi: Collins Classics

The War of the World, H.G. Wells

(0)

When a strange, meteor-like object lands in the heart of England, the inhabitants of Earth find themselves victims of a terrible attack. A ruthless race of Martians, armed with heat rays and poisonous smoke, is intent on destroying everything that stands in its way. 

Çmimi 420 Lekë
More
Ka mbaruar

Botuesi: Te tjere

Me quajne Ana Frank, Carmen Gil, Merce Grali

(0)

Në shtëpinë e fshehtë shkrova një ditar që u bë i famshëm në të gjithë botën... dhe që u kthye në simbolin e Holokaustit. Zëri im flet tashmë në emër të gjashtë milionë të pafajshmëve të vrarë gjatë Luftës së Dytë Botëore. Shpresoj që fjalët e mia të shërbejnë, mbi të gjitha, për të menduar dhe reflektuar për çmendurinë dhe tmerret e luftës.

Çmimi 550 Lekë
More
Në gjendje

Botuesi: Dodona Press

Pellazgët, Elena Kocaqi

(0)

Elena Kocaqi Levanti ka mbaruar studimet për Histori me medalje të artë në Universitetin e Tiranës dhe më pas po në këtë universitet kreu studimet për juridik dhe shkenca politike. Ka mbaruar studimet pasuniversitare Master dhe është në proces doktorature.

Çmimi 1 500 Lekë
More
Në gjendje

Botuesi: Vintage

Psychedelics, Aldous Huxley

(0)

In 1953, in the presence of an investigator, Aldous Huxley took four-tenths of a gramme of mescalin, sat down and waited to see what would happen. When he opened his eyes everything, from the flowers in a vase to the creases in his trousers, was transformed. 

Çmimi 625 Lekë
More
Në gjendje
chat Përshtypjet (0)