Kategoritë

Botuesit

Autorët

Jeruzalemi i cliruar, Torquato Tasso Shihe të plotë

Jeruzalemi i cliruar, Torquato Tasso

Jeruzalemi i çliruar është një poemë epike nga poeti italian Torquato Tasso, botuar për herë të parë në vitin 1581, e cila tregon një version të mitizuar të Kryqëzatës së Parë, në të cilën, kalorësit e krishterë, të udhëhequr nga Godfrey i Bouillon – it, luftojnë myslimanët për të marrë Jeruzalemin.

Info shtesë

Disponueshëria: Në gjendje

$22.54

Me ulje çmimi!

-20%

$28.17

Titulli: Jeruzalemi i çliruar (kopertinë e trashë)
Origjinali: Gerusalemme Liberata
Gjinia: Poemë
Autori: Torquato Tasso
Shqipëroi: Henrik Lacaj
Shtëpia botuese: Onufri
Viti: 2017
Fq. 624
Pesha: 1.442 kg.
ISBN: 978-9928-226-04-4

Mbi librin

Jeruzalemi i çliruar është një poemë epike nga poeti italian Torquato Tasso, botuar për herë të parë në vitin 1581, e cila tregon një version të mitizuar të Kryqëzatës së Parë, në të cilën, kalorësit e krishterë, të udhëhequr nga Godfrey i Bouillon – it, luftojnë myslimanët për të marrë Jeruzalemin.

Vepra i përket traditës së Rilindjes Italiane të poemave epike romantike dhe Tasso shpeshherë merr elemente ngjarjesh dhe lloje personazhesh nga "Orlando i çmendur" i Ariostos. Poema e Tasso – s ka edhe elemente të huazuara nga krijime të Homerit dhe Virgjilit (sidomos ato pjesë të veprave të tyre që tregojnë rrethime dhe beteja).