Referenca: 2804

Gruaja e fotografit, Enkelejd Lamaj (ebook falas)

Përshtypje(t): 0

"Historia e gruas së fotografit” është emri me të cilin e njohin të gjithë, ato pak herë që e përdorin, por, në të vërtetë, ajo është edhe historia e vetë fotografit, ose më saktë, është historia e teorisë së tij mbi rëndësinë e gjërave të vogla.

Çmimi 0,00 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: SKU001740

Botuesi: UET Press

Enver Hoxha, Blendi Fevziu

Përshtypje(t): 0

Për shumë vite me radhë Enver Hoxha i imponoi historisë versionin e tij. Ai rezulton i paturpshëm për t'i transformuar ngjarjet, për t'i fshirë ose zhdukur personazhet dhe për të ngritur në histori një protagonist të vetëm: atë vetë.

Çmimi 945,00 Lekë Çmimi i rregullt 1 050,00 Lekë
More
Nuk ka produkte të mjaftueshme në stok

Referenca: SKU000001

Botuesi: Mitrush Kuteli

Tregime të moçme shqiptare, Mitrush Kuteli

Përshtypje(t): 0

Përrallat e treguara nga Mitrush Kuteli përbëjnë pjesën më të rëndësishme të letërsisë shqiptare, një frymëzim për një numër të madh veprash të tjera letrare që pasuan përgjatë dekadave. Tregime të Motshme Shqiptare përbën një klasik të të gjitha kohërave.

Çmimi 630,00 Lekë Çmimi i rregullt 700,00 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: SKU000783

Botuesi: Onufri

Darka e gabuar, Ismail Kadare

Përshtypje(t): 0

Një darkë krejtësisht e pazakontë, me një mister midis, është subjekti i romanit më të ri të Kadaresë. Ndonëse e bazuar mbi një ngjarje të vërtetë, që ka trazuar vite më parë një qytet të tërë.

Çmimi 630,00 Lekë Çmimi i rregullt 700,00 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: SKU001180

Botuesi: Onufri

Aksidenti, Ismail Kadare

Përshtypje(t): 0

Në një pasdite kryeqytetase, personazhi i këtij romani i propozon gruas së hijshme të porsanjohur diçka që do të dukej e papërfytyrueshme disa vite më parë, gjatë kohë së komunizmit: një udhëtim fundjavor në një qytet të Europës.

Çmimi 720,00 Lekë Çmimi i rregullt 800,00 Lekë
More
Në gjendje
Më të shiturat
  • Banner

  • Çmim i zbritur
Vershimet e lumenjve, Konstantin Paustovski
  • Vershimet e lumenjve, Konstantin Paustovski

Vershimet e lumenjve, Konstantin Paustovski

Vlerësimi 

Konstantin Paustovski (31 maj 1892 – 14 korrik 1968) është sipas një mendimi të përgjithshëm shkrimtari më lirik i letërsisë sovjetike. U lind në Moskë në familjen e një nëpunësi hekurudhe, që e merrte familjen me vete në zhvendosjet e tij të shpeshta.

1 000,00 Lekë
900,00 Lekë Ruaj 10%
Sasia
Në gjendje

Përshkrimi

Titulli: Vërshimet e lumenjve
Origjinali: Izbrannie Proizvedenia
Gjinia: Novela dhe tregime
Autori: Konstantin Paustovski
Shqipëroi: Mitrush Kuteli
Shtëpia botuese: Mitrush Kuteli
Viti: 2015
Fq. 464
Pesha: 0.479 kg.
ISBN: 978-9928-180-09-4

Mbi autorin

Konstantin Paustovski (31 maj 1892 – 14 korrik 1968) është sipas një mendimi të përgjithshëm shkrimtari më lirik i letërsisë sovjetike. U lind në Moskë në familjen e një nëpunësi hekurudhe, që e merrte familjen me vete në zhvendosjet e tij të shpeshta.

Filloi studimet në Universitetin e Kievit për Histori, pastaj për Drejtësi, por i ndërpreu për shkak të Luftës I Botërore. Në të ri punoi si detar, peshkatar, konduktor tramvaji, punëtor fabrike, infermier dhe së fundi reporter gazete.

Filloi të shkruajë e të botojë në vitin 1916, por profili i tij si shkrimtar u shfaq i plotë më 1936 tek "Deti i Zi", që i ngjan një "enciklopedie artistike". Novelat dhe tregimet e këtij vëllimi, Paustovski i shkroi mes viteve 1930 – 1955.

Këtu personazhet janë njerëz të thjeshtë të lidhur ngushtë me natyrën, e cila bëhet pothuaj personazh më vete, me fytyrë dhe me zë, personazh të cilit i ndjehen rrahjet e zemrës dhe gjaku që i rrjedh nëpër damarë. Paustovski hynë në thellësitë e shpirtit njerëzor siç hyn në kaçubet e pyllit për të zbuluar lulet e fshehura atje.

Harmonia mes njerëzve është fryma që zotëron këto tregime. Por pikërisht pas idealizimit deri në himnizim të kësaj lidhjeje, autori fsheh diçka që s'duhet të prekë: të vërtetën. Ai tregon skutat e fshehta të shpirtit, por flet vetëm për anët e bukura të tij.

A s'është në gjendje Paustovski të rrëfejë dhe anët e errëta? Nuk i binin vallë në sy shtrembërimet e shpirtit që diktonte e mëkonte sistemi totalitar? E pamundur! Sepse nuk mund të jetë rastësi mungesa e partisë: këtu flitet vetëm për ndonjë anëtar të komsomolit (organizata e rinisë), një drejtues kolkozi shfaqet diku si hije, por vetëm kaq.

Vulën e realizmit socialist e jep optimizmi i autorit dhe personazheve dhe në këtë pikë diktaturat nuk falin, pasi tregimi i anëve të errëta, trishtimit dhe vuajtjes damkosej si dekadencë borgjeze. Mjafton të kujtojmë reagimin e ashpër ndaj "Doktor Zhivagos" të Boris Pasternakut në Bashkimin Sovjetik apo "Tunelit" të Dhimitër Xhuvanit tek ne.

Personazhet që krijon Paustovski janë të vërtetë në marrëdhëniet e tyre njerëzore, në atë hapësirë të ngushtë ku vendosen. Dhe janë njerëz të mirë sepse ai ka zgjedhur për personazhe pikërisht njerëzit e mirë.

Për t'i shpëtuar "kurthit të apolitizmit", akuzë tjetër e rëndë në atë kohë e cila sillte bllokimin e veprës dhe ndëshkimin e autorit, Paustovski ka vënë psh. në gojën e qytetarëve anglezë fraza adhurimi për Bashkimin Sovjetik. Këto fjali dallohen lehtë si mballoma bërtitëse dhe janë haraçi që shkrimtari duhej t'i paguante medoemos censurës.

Vetë kritika sovjetike e kohës i quajti personazhet e Paustovskit si "tepër pasivë" dhe subjektet e tregimeve "pa konflikte shoqërore"... Në shkrimet e shumta gjatë debatit të madh të shkrirjes së akujve Paustovski bënte thirrje për "liberalizimin e jetës kulturore". Ai e quante kultin e individit si njollë të turpshme dhe dënonte ashpër orvatjet për të përligjur të kaluarën çnjerëzore...

Nga ana tjetër, ai nuk u kompromentua kurrë me kryesimin e Lidhjes së Shkrimtarëve dhe nuk u përzie kurrë në histori spiunimesh. Rasti i Paustovskit tregon edhe kufijtë e tolerancës së sistemit.

 

Detajet e librit
Mitrush Kuteli
Bashkëngjitje
Shkarkime
KATËR HAPA PER TE POROSITUR

Udhëzues i shkurtër mbi procesin e porositjes së librave nëpërmjet faqes tonë.

Shkarkime (292.13k)
Përshtypjet

Write your review

Vershimet e lumenjve, Konstantin Paustovski

Vershimet e lumenjve, Konstantin Paustovski

Konstantin Paustovski (31 maj 1892 – 14 korrik 1968) është sipas një mendimi të përgjithshëm shkrimtari më lirik i letërsisë sovjetike. U lind në Moskë në familjen e një nëpunësi hekurudhe, që e merrte familjen me vete në zhvendosjet e tij të shpeshta.

Write your review
Ndoshta mund të pëlqejë edhe
16 produkte të tjera në këtë kategori:

Referenca: 2221

Botuesi: Dituria

Zonjusha Perle, Gi de Mopasan

Përshtypje(t): 0

Titulli: Zonjusha PerlëOrigjinali: La Maison TellierGjinia: NovelaAutori: Gi dë MopasanShqipëroi: Halit Selfo & Vedat KokonaShtëpia botuese: DituriaViti: 2005Fq. 184Pesha: 0.24 kgISBN: 978-99927-31-33-8  

Çmimi 540,00 Lekë Çmimi i rregullt 600,00 Lekë
More
Ne gjendje

Botuesi: Te tjere

Orlandi i cmendun, Ludovico Ariosto, vol. 1+2

Përshtypje(t): 0

I tanë Ariosto asht në këtë kryevepër të dytë (mbas Komedisë Hyjnore) të letërsisë italiane. Ky poem kalorsjak heroik – komik asht vazhdimi i "Orlandit Dashunues" të poetit të madh Boiardo. Në dy tubëzat e para të poemit kemi të shenjuem në vija të përgjithshme argumentin që do të zhvillohet gjatë dyzetegjashtë këngëve.

Çmimi 1 800,00 Lekë Çmimi i rregullt 2 000,00 Lekë
More
Në gjendje

Botuesi: Bota Shqiptare

Pushkini ne kulturen ruse, Leonid Grossman

Përshtypje(t): 0

Ky libër është një jetëshkrim i Pushkinit, i cili parashtrohet në formën e kronikës biografike, bazuar në analet politike dhe në historinë e letërsisë së kohës së tij. Historia e jetës së shkrimtarit të madh trajtohet në lidhje të drejtpërdrejtë dhe të pandashme me veprimtarinë e tij artistike, si një bazë e shëndoshë e trashëgimisë së tij letrare, e cila...

Çmimi 1 080,00 Lekë Çmimi i rregullt 1 200,00 Lekë
More
Nuk ka produkte të mjaftueshme në stok

Referenca: 2155

Botuesi: Skanderbeg Books

Zonja Dalloway, Virginia Woolf

Përshtypje(t): 0

Ndërsa koha e mbrëmjes po afrohet, një mik i papritur mbërrin nga India: është i dashuri i saj i parë, Piter Uolsh, i cili i zgjon asaj kujtime të gjalla të së shkuarës gjersa, hap pas hapi, Klarisa Dalloway sjell në krye historinë e jetës së saj, ëndrrat e largëta të fëmijërisë dhe radhën e kaq viteve të shkuara që lëkundin martesën e sa të qetë.

Çmimi 585,00 Lekë Çmimi i rregullt 650,00 Lekë
More
Nuk ka produkte të mjaftueshme në stok

Botuesi: Pegi

Lord Xhim, Joseph Conrad

Përshtypje(t): 0

Xhimi është një djalosh me sedër dhe imagjinatë të fortë, që vesh çdo gjë me një tis të mjegullt romantizmi. Ai e sheh veten si një hero të pagabueshëm. Prandaj edhe turbullohet kur papritur dhe vetvetishëm braktis një anije në rrezik mbytjeje.

Çmimi 900,00 Lekë Çmimi i rregullt 1 000,00 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: SKU000195

Botuesi: Ideart

Tango me Jorge Luis Borges

Përshtypje(t): 0

Për herë të fundit e pashë Borgesin në librarinë “Qyteti” ku ai shkonte, në qoshe të rrugës Maipu dhe sheshit Cordoba, pranë kafenesë Saint James, e cila sot nuk ekziston.

Çmimi 270,00 Lekë Çmimi i rregullt 300,00 Lekë
More
Nuk ka produkte të mjaftueshme në stok

Referenca: 2487

Botuesi: Onufri

Jul Cezari, Uiliam Shekspir

Përshtypje(t): 0

Jul Cezari është tragjedia e parë e Shekspirit nga tri tragjeditë me temë nga historia romake. Ashtu si "Antoni dhe Kleopatra" dhe "Karioliani", "Jul Cezari" është një dramatizimi i ngjarjeve të vërteta. Shekspiri shkruan për Cezarin, Brutin dhe Mark Antonin duke u mbështetur mbi Lives të historianit të lashtë, Plutarkut.

Çmimi 450,00 Lekë Çmimi i rregullt 500,00 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: 2551

Botuesi: Toena

Shpresa, Andre Malraux

Përshtypje(t): 0

Libri flet për 8 muajt e parë të Luftës Civile në Spanjë midis fashistëve të udhëhequr nga Gjenerali Franko dhe republikanëve. Është një roman që flet për luftën, një roman polifonik (me shumë zëra) sepse Malraux refuzon të ndalet tek psikologjia e personazheve.

Çmimi 900,00 Lekë Çmimi i rregullt 1 000,00 Lekë
More
Nuk ka produkte të mjaftueshme në stok

Referenca: SKU001192

Botuesi: AIIS - Tirana Times

Biseda me Jorge Borges

Përshtypje(t): 0

Në këto pyetje – përgjigje për radion argjentinase, ai nuk vjen si një shkrimtar i moshuar i mbushur me nderime, por si një njeri në kulmin e zgjuarsisë së tij, erudit dhe tërheqës, që përgjatë tridhjetë bisedave ngacmuese, do të zbulojë pak nga pak fushën e gjerë të refleksioneve dhe frymëzimit të tij.

Çmimi 900,00 Lekë Çmimi i rregullt 1 000,00 Lekë
More
Ne gjendje