Referenca: 2804

Gruaja e fotografit, Enkelejd Lamaj (ebook falas)

"Historia e gruas së fotografit” është emri me të cilin e njohin të gjithë, ato pak herë që e përdorin, por, në të vërtetë, ajo është edhe historia e vetë fotografit, ose më saktë, është historia e teorisë së tij mbi rëndësinë e gjërave të vogla.
0 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: SKU000001

Botuesi: Mitrush Kuteli

Tregime të moçme shqiptare, Mitrush Kuteli

Përrallat e treguara nga Mitrush Kuteli përbëjnë pjesën më të rëndësishme të letërsisë shqiptare, një frymëzim për një numër të madh veprash të tjera letrare që pasuan përgjatë dekadave. Tregime të Moçme Shqiptare përbën një klasik të të gjitha kohërave.
700 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: SKU001740

Botuesi: UET Press

Enver Hoxha, Blendi Fevziu

Për shumë vite me radhë Enver Hoxha i imponoi historisë versionin e tij. Ai rezulton i paturpshëm për t'i transformuar ngjarjet, për t'i fshirë ose zhdukur personazhet dhe për të ngritur në histori një protagonist të vetëm: atë vetë.
1 050 Lekë
More
Ne gjendje

Referenca: SKU000660

Botuesi: Onufri

Prilli i thyer, Ismail Kadare

Duke lexuar "Prillin e thyer" kuptohet lehtësisht përse dhe me çfarë force Ismail Kadare është pasionuar për tragjedinë dhe për dy përfaqësuesit më të shquar të saj, Shekspirin dhe Eskilin. "Miku, besa dhe gjakmarrja janë rrotat e mekanizmit të tragjedisë antike, dhe të futesh në mekanizmin e tyre është të shikosh mundësinë e tragjedisë."
1 000 Lekë
More
Në gjendje
Të gjithë artikujt më të shitur
  • I ri
A Portrait of the Artist as a Young Man, James Joyce
  • A Portrait of the Artist as a Young Man, James Joyce

A Portrait of the Artist as a Young Man, James Joyce

This novel is a highly autobiographical account of the adolescence of Stephen Dedalus, who reappears in Ulysses, and who comes to realize that before he can become a true artist, he must rid himself of the stultifying effects of the religion, politics and essential bigotry of his background in late 19th century Ireland.

600 Lekë
Sasia
Në gjendje

Përshkrimi

Titulli:A Portrait of the Artist as a Young Man
Origjinali:A Portrait of the Artist as a Young Man
Gjinia: Roman
Autori: James Joyce
Shtëpia botuese: Wordsworth Classics
Viti: 2001
Fq. 272
Pesha: 0.200 kg
ISBN:9781853260063
Ky libër është në gjuhën angleze

Detajet e librit

Referencat specifike

isbn
9781853260063
ean13
9781853260063
Bashkëngjitje
Shkarkime
KATËR HAPA PER TE POROSITUR

Udhëzues i shkurtër mbi procesin e porositjes së librave nëpërmjet faqes tonë.

Shkarkime (292.13KB)
16 libra të tjera në këtë kategori:

Botuesi: Vintage

Piter Pan, J.M.Barrie

There you can swim with mermaids and play all day with the Lost Boys. But you must watch out for pirates, especially Captain Hook. And how do you find Neverland? Second to the right and straight on till morning of course.
500 Lekë
More
Artikujt e fundit në gjendje

Botuesi: Wordsworth Classics

The Mill on the Floss, George Eliot

The Mill on the Floss, based on George Eliot's own experiences of provincial life, is a masterpiece of ambiguity in which moral choice is subjected to the hypocrisy of the Victorian age.
400 Lekë
More
Artikujt e fundit në gjendje

Botuesi: Collins Classics

Macbeth, William Shakespeare

Driven by his own ambition and that of his power-hungry wife, he murders King Duncan and seizes the throne for himself. Forced to commit murder again and again to maintain their grip on power, Macbeth and Lady Macbeth become haunted by guilt and paranoia, falling into a spiral of madness and, eventually, death.
375 Lekë
More
Në gjendje

Botuesi: Collins Classics

Moby Dick, Herman Melville

The story tells the adventures of the wandering sailor Ishmael and his voyage on the whaling ship Pequod, commanded by Captain Ahab. Ishmael soon learns that Ahab seeks one specific whale, Moby-Dick, a white whale of tremendous size and ferocity. Comparatively few whaling ships know of Moby-Dick, and fewer yet have encountered him.
400 Lekë
More
Në gjendje

Botuesi: Collins Classics

Oliver Twist, Charles Dickens

As he tries to free himself from their clutches he becomes immersed in the seedy underbelly of the Capital, amongst criminals, prostitutes and the homeless. Dickens scathing attack on the cruelness of Victorian Society features some of his most memorable and enduring characters, including innocent Oliver himself, the Artful Dodger, Fagin, Bill Sikes and...
400 Lekë
More
Artikujt e fundit në gjendje

Botuesi: Collins Classics

Dubliners, James Joyce

From a child coming to terms with the death of a priest to a young woman torn between leading an uneventful life in Dublin and fleeing Ireland with her lover, these fifteen stories bring to life the day-to-day existence of ordinary Dubliners in the early years of the twentieth century. 
450 Lekë
More
Artikujt e fundit në gjendje

Botuesi: Penguin Books

Days of reading, Marcel Proust

They have inspired debate, dissent, war and revolution. They have enlightened, outraged, provoked and comforted. They have enriched lives - and destroyed them. Now Penguin brings you the works of the great thinkers, pioneers, radicals and visionaries whose ideas shook civilization and helped make us who we are.
850 Lekë
More
Ka mbaruar

Botuesi: Collins Classics

Hard Times, Charles Dickens

Set in fictitious Coketown, England during the Industrial Revolution of the 1850s, Dickens wished to expose the enormous gulf between the rich and poor through his writing. In Hard Times, the social and moral purpose of his work is at its most evident.
400 Lekë
More
Në gjendje

Botuesi: Vintage

Wind / Pinball, Haruki Murakami

'If you're the sort of guy who raids the refrigerators of silent kitchens at three o'clock in the morning, you can only write accordingly.That's who I am.'
1 500 Lekë
More
Artikujt e fundit në gjendje

Botuesi: Wordsworth Classics

Hard Times, Charles Dickens

However human joy is not excluded thanks to ‘Mr Sleary’s Horse-Riding’ circus, a gin-soaked and hilarious troupe of open-hearted and affectionate people who act as an antidote to all the drudgery and misery endured by the ordinary citizens of Coketown.
600 Lekë
More
Në gjendje

Botuesi: Collins Classics

Far From the Madding Crowd, Thomas Hardy

Independent and spirited, Bathsheba Everdene owns the hearts of three men. Striving to win her love in different ways, their relationships with Bathsheba complicate her life in bucolic Wessex – and cast shadows over their own.
400 Lekë
More
Në gjendje

Botuesi: Te tjere

Unë jam Malala, Malala Yousafzai

Kur talebanët morën kontrollin e luginës Suat në Pakistan, një vajzë ngriti zërin e saj. Malala Yousafzai refuzoi që ta bënin të heshtte dhe luftoi për të drejtën e saj për t'u arsimuar. Në tetor të vitit 2012, kur ishte pesëmbëdhjetë vjeç, Malala pothuaj e pagoi këtë gjë me jetën e saj.
1 200 Lekë
More
Në gjendje

Botuesi: Collins Classics

The Return of Sherlock Holmes, Sir Arthur Conan Doyle

In creating this collection of tales, Doyle had lost none of cunning or panache, providing Holmes with a sparkling set of mysteries to solve and a challenging set of mysteries to solve and a challenging set of adversaries to defeat.
375 Lekë
More
Artikujt e fundit në gjendje

Botuesi: Wordsworth Classics

The Professor, Charlotte Bronte

The Professor was the first novel by Charlotte Brontë. It was originally written before Jane Eyre and rejected by many publishing houses, but was eventually published posthumously in 1857. The book is the story of a young man, William Crimsworth.
400 Lekë
More
Ka mbaruar

Botuesi: Vintage

All Quiet on the Western Front, Erich M. Remarque

All Quiet on the Western Front is probably the most famous anti-war novel ever written. The story is told by a young 'unknown soldier' in the trenches of Flanders during the First World War
1 400 Lekë
More
Artikujt e fundit në gjendje