Referenca: 2804

Gruaja e fotografit, Enkelejd Lamaj (ebook falas)

Përshtypje(t): 0

"Historia e gruas së fotografit” është emri me të cilin e njohin të gjithë, ato pak herë që e përdorin, por, në të vërtetë, ajo është edhe historia e vetë fotografit, ose më saktë, është historia e teorisë së tij mbi rëndësinë e gjërave të vogla.

Çmimi 0,00 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: SKU001740

Botuesi: UET Press

Enver Hoxha, Blendi Fevziu

Përshtypje(t): 0

Për shumë vite me radhë Enver Hoxha i imponoi historisë versionin e tij. Ai rezulton i paturpshëm për t'i transformuar ngjarjet, për t'i fshirë ose zhdukur personazhet dhe për të ngritur në histori një protagonist të vetëm: atë vetë.

Çmimi 1 050,00 Lekë
More
Ne gjendje

Referenca: SKU000001

Botuesi: Mitrush Kuteli

Tregime të moçme shqiptare, Mitrush Kuteli

Përshtypje(t): 0

Përrallat e treguara nga Mitrush Kuteli përbëjnë pjesën më të rëndësishme të letërsisë shqiptare, një frymëzim për një numër të madh veprash të tjera letrare që pasuan përgjatë dekadave. Tregime të Motshme Shqiptare përbën një klasik të të gjitha kohërave.

Çmimi 700,00 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: SKU000783

Botuesi: Onufri

Darka e gabuar, Ismail Kadare

Përshtypje(t): 0

Një darkë krejtësisht e pazakontë, me një mister midis, është subjekti i romanit më të ri të Kadaresë. Ndonëse e bazuar mbi një ngjarje të vërtetë, që ka trazuar vite më parë një qytet të tërë.

Çmimi 700,00 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: SKU001180

Botuesi: Onufri

Aksidenti, Ismail Kadare

Përshtypje(t): 0

Në një pasdite kryeqytetase, personazhi i këtij romani i propozon gruas së hijshme të porsanjohur diçka që do të dukej e papërfytyrueshme disa vite më parë, gjatë kohë së komunizmit: një udhëtim fundjavor në një qytet të Europës.

Çmimi 800,00 Lekë
More
Në gjendje
Më të shiturat
  • Banner

100 perralla klasike
  • 100 perralla klasike

100 perralla klasike

Vlerësimi 

Në këtë vëllim me plot ilustrime tërheqëse që i bëjnë përrallat më të kuptueshme për fëmijët janë përmbledhur përrallat klasike.

2 000,00 Lekë
Sasia
Nuk ka produkte të mjaftueshme në stok

Përshkrimi

Titulli: 100 përralla klasike
Origjinali: 100 Classic stories
Gjinia: Përralla
Shqipëroi: Stavri Pone
Shtëpia botuese: Edualba
Viti: 2012
Fq. 512
Pesha: 1.432 kg.
ISBN: 978-99956-849-0-7

Mbi librin

Në këtë vëllim me plot ilustrime tërheqëse që i bëjnë përrallat më të kuptueshme për fëmijët janë përmbledhur përrallat klasike:

Për fëmijët 4 – 6 vjeç

Përralla me magji

Kusia magjike e supës
Dymbëdhjetë princeshat valltare
Princi Bretk
Hirushja
Borëbardha dhe Trëndafilkuqja
Këmbëlejleku
Thopërçat dhe këpucëbërësi
Princesha dhe kokrra e bizeles
Tri dëshirat

Kafshë të mëdha e të vogla

Luani dhe miu
Pse macja e Manksit nuk ka bisht
Zogu Çamarroku
Tre derrkucët
Pse Gjokskuqi e ka gjoksin të kuq
Androkliu dhe luani
Rosaku i shëmtuar
Tre cjeptë e shkathët
Qeni makut
Macja dhe miu

Hëna, yjet dhe ylberët

Vajza – Yll dhe lulet e lirit
Si shkoi Xhamboja në Hënë
Djali që shkoi tek Era e Veriut
Thesari i Katjas
Vajza – Borë dhe Djali – Zjarr
Hëna që ngeci në kënetë
Era e Veriut dhe Dielli
Në lindje të Diellit dhe në perëndim të Hënës

Djem dhe vajza

Çiraku i magjistarit
Flokarta dhe tre arushët
Piteri dhe ujku
Dik Uitingtoni dhe macja e tij
Soba e çmuar
Kësulëkuqja
Djathi prej biskote me xhenxhefil
Xheku dhe kërcelli i fasules
Liami dhe lopët magjike

Magjistarë dhe shtriga, gjigantë dhe xhinde

Hanseli dhe Greteli
Amali dhe xhindi
Borëbardha dhe shtatë xhuxhët
Gjiganti që numëronte karrotat
Sirena e Zenorit
Shtatë korbat
Dymbëdhjetë dritaret
Bukuroshja e fjetur
Rapunzeli
Plaka e vockël

Për fëmijët 7 – 9 vjeç

Magji dhe magjepsje

Poçja me flori
Mjelmat e egra
Fyelltari laragan i Hamelinit
Bukuroshja dhe bisha
Kutia e Pandorës
Tomlini
Thithëlopa dhe margaritarët
Zogu puplaflakë
Këpucët e kuqe
Eshkorja magjike

Ndër më të pëlqyerat

Shtatë me një goditje
Ali Baba dhe dyzet hajdutët
Shitësja e vogël e shkrepëseve
Shën Kristofori
Gishtëza
Babushka
Rip Van Uinklli
Një rrëfenjë e thjeshtë
Aventurat e Sinbad Detarit
Pala dhe derri i saj
Ushtari trim prej plumbi

Pupla, gëzofra dhe kthetra

Maçoku me çizme
Foshnja e çuditshme prej sere
Dragonjtë e Pekinit
Lepuri dhe breshka
Fëmija e elefantit
Hëna në pellg
I fundmi i dragonjve

Gjigantë, shtriga dhe magjepsje

Shtriga këmbëlejleke Baba Jaga
Gjiganti egoist
Llampa e Aladinit
Në kështjellën e Gjigant mizorit
Freja dhe gjerdani Brising
Davidi dhe Gjiganti
Peshkatari dhe shishja
Gruaja e gjigantit
Martesa e Hyjit të Bubullimave

Përralla me mbretër

Rrobat e reja të mbretit
Sirena e vogël e detit
Prekja që kthen çdo gjë në ar
Princi arrëthyes
Shpata në gur
Riku me kaçirubë
Princi i lumtur

Mite dhe legjenda

Fillimi i jetës
Krijimi i popullit Navaho
Emri i fshehtë i krijuesit Ra
Vrasja e Osirisit
Kali i Trojës
Kotan Utunai
Qeni i Kulanit
Jama – Kumari dhe dhuntia shëruese
Dedali dhe Ikari
Vdekja e Baldurit

Detajet e librit
Te tjere
Bashkëngjitje
Shkarkime
KATËR HAPA PER TE POROSITUR

Udhëzues i shkurtër mbi procesin e porositjes së librave nëpërmjet faqes tonë.

Shkarkime (292.13k)
Përshtypjet

Write your review

100 perralla klasike

100 perralla klasike

Në këtë vëllim me plot ilustrime tërheqëse që i bëjnë përrallat më të kuptueshme për fëmijët janë përmbledhur përrallat klasike.

Write your review
Ndoshta mund të pëlqejë edhe

Referenca: SKU001806

Botuesi: Pegi

Princer dhe princesha, Vol. 1

Përshtypje(t): 0

Në këtë vëllim janë paraqitur përrallat:• Bardha dhe Roza, sipas Vëllezërve Grim• Gishtëza, sipas Hans Kristian Andersenit• Princi dhe jetimja, sipas Vëllezërve Grim• Lëkura nga njëmijë kafshë, sipas Vëllezërve Grim• Pata e artë, sipas Vëllezërve Grim

Çmimi 650,00 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: 2113

Botuesi: Aeditions

Rrefenja me zana, perralla per femije

Përshtypje(t): 0

Eja dhe zbulo 18 rrëfenja me zana...Njëra zanë të dërgon plot të puthura...Një tjetër të pëshpërit te veshi fjalë të ëmbla...Një e tretë t'i përmbush të gjithë dëshirat...... Bashkë me to kalo çaste të mrekullueshme

Çmimi 1 200,00 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: 2420

Botuesi: Pegi

Princer dhe princesha, Vol. 2

Përshtypje(t): 0

Princi Zhabjak, sipas vëllezërve GrimVëllathi e motërza, sipas vëllezërve GrimKëpucët e ballos, sipas vëllezërve GrimMjellmat e egra, sipas Hans Kristian Andersenit

Çmimi 650,00 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: 2746

Botuesi: Pegi

Perralla nga bota, vol. 1

Përshtypje(t): 0

Në këtë vëllim janë mbledhur përrallat: "Baba Jaga" nga Rusia, "Arushi i Nënës Plakë" nga Groenlanda, "Kekediuru dhe Magjistarja" nga Afrika, "Perla e Dragoit" nga Kina dhe "Zogu i zjarrtë dhe Ujku Gri" nga Rusia.

Çmimi 700,00 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: 2747

Botuesi: Pegi

Perralla nga bota, vol. 2

Përshtypje(t): 0

Në këtë vëllim janë mbledhur përrallat: "Princi Rubin" nga Inda, "Popokatepteli dhe Ikstla" nga Meksika, "Aladini dhe llamba e mrekullueshme" nga Arabia dhe "Ylli i këputur" nga India.

Çmimi 700,00 Lekë
More
Nuk ka produkte të mjaftueshme në stok
16 produkte të tjera në këtë kategori:

Referenca: SKU001642

Botuesi: Te tjere

Princi dhe i varferi, Mark Twain

Përshtypje(t): 0

E gjithë vepra e Mark Twain frymëzohet nga ngjarje dhe vende ku jetoi apo vizitoi, ndaj konsiderohen si autobiografike. Vepra e tij ndahet përgjithësisht: përshtypjet e udhëtimit, kujtimet e fëmijërisë dhe rinisë së hershme, narracionet satirike të përshtatura në Mesjetë dhe Rilindje.

Çmimi 300,00 Lekë
More
Nuk ka produkte të mjaftueshme në stok

Botuesi: OMSCA-1

Familja në Misrul, Ethel Turner

Përshtypje(t): 0

Shtatë australianët tashmë janë pesë vjet më të rritur, por jeta në Misrul është kaq kaotike sa kurrë më parë. Banti është akuzuar gabimisht për vjedhje në shkollë... Popeta beson në pafajëshmërinë e tij dhe shkon te drejtori për të mbrojtur të vëllanë...

Çmimi 600,00 Lekë
More
Në gjendje

Poliana, Eleanor H. Porter

Përshtypje(t): 0

 Muzika i shtoi karakterit të saj butësinë, ndjeshmërinë dhe thellësinë në këndvështrimin e saj ndaj jetës. Autorja në romanin e saj “Poljana” në  njëfarë mënyre ka prenzantuar jetën dhe ndjenjat e saj.

Çmimi 450,00 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: 2652

Botuesi: Vellezerit Tafa

Perralla magjike

Përshtypje(t): 0

Në këtë vëllim janë përmbledhur përrallat tepër të njohura dhe tërheqëse për fëmijët si: "Bambi", "Hirushja", "Piter Pani", "Maçoku me çizme", "Bukuroshja e fjetur" dhe "Tre derrkucët".

Çmimi 1 000,00 Lekë
More
Ne gjendje

Botuesi: IDK

Mio, i vogli Mio, Astrid Lindgren

Përshtypje(t): 0

I vogli Mio gjithnjë kishte menduar se qe një fëmijë jetim, të cilin e kishin birësuar teto Edla dhe xha Siksteni. Kjo gjë e trishtonte mjaft. Por ja që një ditë prej ditësh, befas ai mori si dhuratë një mollë të artë, e po ashtu, gjeti një shishe të hedhur birre, dhe, ke parë ti, sapo e mori atë në dorë, pa se brenda saj diçka po lëvizte.

Çmimi 600,00 Lekë
More
Në gjendje