Referenca: 2804

Gruaja e fotografit, Enkelejd Lamaj (ebook falas)

Përshtypje(t): 0

"Historia e gruas së fotografit” është emri me të cilin e njohin të gjithë, ato pak herë që e përdorin, por, në të vërtetë, ajo është edhe historia e vetë fotografit, ose më saktë, është historia e teorisë së tij mbi rëndësinë e gjërave të vogla.

Çmimi 0,00 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: SKU000001

Botuesi: Mitrush Kuteli

Tregime të moçme shqiptare, Mitrush Kuteli

Përshtypje(t): 0

Përrallat e treguara nga Mitrush Kuteli përbëjnë pjesën më të rëndësishme të letërsisë shqiptare, një frymëzim për një numër të madh veprash të tjera letrare që pasuan përgjatë dekadave. Tregime të Motshme Shqiptare përbën një klasik të të gjitha kohërave.

Çmimi 700,00 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: SKU001740

Botuesi: UET Press

Enver Hoxha, Blendi Fevziu

Përshtypje(t): 0

Për shumë vite me radhë Enver Hoxha i imponoi historisë versionin e tij. Ai rezulton i paturpshëm për t'i transformuar ngjarjet, për t'i fshirë ose zhdukur personazhet dhe për të ngritur në histori një protagonist të vetëm: atë vetë.

Çmimi 1 050,00 Lekë
More
Ne gjendje

Referenca: SKU000783

Botuesi: Onufri

Darka e gabuar, Ismail Kadare

Përshtypje(t): 0

Një darkë krejtësisht e pazakontë, me një mister midis, është subjekti i romanit më të ri të Kadaresë. Ndonëse e bazuar mbi një ngjarje të vërtetë, që ka trazuar vite më parë një qytet të tërë.

Çmimi 700,00 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: SKU001180

Botuesi: Onufri

Aksidenti, Ismail Kadare

Përshtypje(t): 0

Në një pasdite kryeqytetase, personazhi i këtij romani i propozon gruas së hijshme të porsanjohur diçka që do të dukej e papërfytyrueshme disa vite më parë, gjatë kohë së komunizmit: një udhëtim fundjavor në një qytet të Europës.

Çmimi 800,00 Lekë
More
Në gjendje
Më të shiturat
  • Banner

Dosjet e luftes, Ana Lalaj
  • Dosjet e luftes, Ana Lalaj

Dosjet e luftes, Ana Lalaj

Vlerësimi 

Arkivat e mbyllur kanë qenë pjesë e mbylljes së përgjithshme. Në fakt, kjo i ka sjellë dëme shoqërisë, çka do të thotë se kyçja e dëshmive historike tenton t'i heqë asaj kujtesën. Por në qoftë se një shoqëri mbyll institucionet e kujtesës, atëherë historiani është jashtë loje.

1 800,00 Lekë
Sasia
Ne gjendje

Përshkrimi

Titulli: Dosjet e luftës
Origjinali: Dosjet e luftës
Gjinia: Histori
Autori: Ana Lalaj
Shtëpia botuese: Toena
Viti: 2014
Fq. 444
Pesha: 0.541 kg.
ISBN: 978-9928-4254-4-7

Koment nga autorja

Arkivat e mbyllur kanë qenë pjesë e mbylljes së përgjithshme. Në fakt, kjo i ka sjellë dëme shoqërisë, çka do të thotë se kyçja e dëshmive historike tenton t'i heqë asaj kujtesën. Por në qoftë se një shoqëri mbyll institucionet e kujtesës, atëherë historiani është jashtë loje. Teza e luftës civile është "djegëse" jo në kuptimin akademik të saj, në kuptimin e termit në vetvete, por për gjithë sa ka ndodhur realisht në atë kohë, që disa e quajnë e të tjerë nuk e quajnë luftë civile.

Emocionet e bartësve historikë, apo dhe emocionet e pasardhësve të sotëm politikë, janë pengesë për të sqaruar rrethanat, të cilat sollën që kjo luftë, nga ndeshje me pushtuesin të rrëshqiste në përleshje me njëri-tjetrin. Në një luftë botërore, fitimtarët apo humbësit ndajnë fate të përbashkëta. Thelbësore është që, për rrethanat e Shqipërisë, një rreshtim i gabuar mund të ishte fatal për të ardhmen e këtij vendi. Për fat, zgjedhja e duhur u bë shpëtimi i tij.

Tema e rishkrimit të historisë është një debat i hapur në këta njëzet vjet. Opinionet janë të ndara. Disa, më radikalët, mendojnë se do të duhej një histori tjetër, krejt e ndryshme nga ajo e derisotmja. Të tjerë e kundërshtojnë me arsyetimin se në ndërkohë janë bërë korrigjimet e duhura dhe ajo që mbetet ka të bëjë vetëm me plotësime të pjesshme.

Ky libër nuk merr përsipër të thotë kush ka të drejtë, por të pohojë se, sidoqoftë, historiografia shqiptare në përgjithësi është ndërtuar mbi një bazë të varfër dokumentare, pasojë kryesisht e kufizimeve të mbylljes. Për këtë arsye, si për ndryshime të thella, ashtu edhe për plotësime të pjesshme, do të duhej të shqyrtohej një lëndë e gjerë, sidomos arkivore, brenda dhe jashtë vendit. Prandaj ky libër u konceptua si një marrëdhënie e studiuesve me arkivat, kusht i parë për të ndriçuar historinë e vendit tënd.

Dhe çështjet më të debatueshme të historisë së shqiptarëve u përkasin këtyre njëqind viteve të fundit, prej nga zgjodha vetëm ato që i përkasin Luftës së Dytë Botërore: që nga ikja e shumëpërfolur e Ahmet Zogut dhe hyrja në Tiranë e partizanëve të Enver Hoxhës, lufta civile në Shqipëri dhe ndihmat britanike etj.

Përzgjodha të përfshij në këtë botim edhe dy studime, njëri për Ditën e Çlirimit dhe tjetri për Konferencën e Bujanit, si dhe një vështrim mbi projektet për Federatën Ballkanike, çka e mendoj bërthamën e një monografie të ardhshme. Disa nga këto punime, të cilat janë botuar më parë, i kam ripunuar duke i pasuruar me burime më të plota arkivore dhe letërsi të re historiografike.

Në këtë libër zë jo pak vend zhanri i intervistës, me arsyen se stili bisedor duket se jep më shumë mundësi për t'i shtruar gjërat thjesht e kuptueshëm. E zëmë se ndodhesh në një auditor plot me studentë, bombarduar me pyetje të gjithëllojshme. Sa për përgjigjet, pa mëtuar që ato të jenë shteruese, e rëndësishme është të jenë të mbështetura, pra të besueshme. Për këtë arsye, të gjitha materialet janë shoqëruar me referenca të burimeve përkatëse dokumentare, arkivore ose bibliografike.

Disa prej dokumenteve të përdorura janë përzgjedhur të sillen në libër të plota, të pjesshme ose faksimile të tyre. Besoj se kjo do t'i shërbejë lexuesit të interesuar, sidomos mësuesve, studentëve, të zgjerojnë njohuritë në këtë fushë. Për më tepër, do të ndjehesha e kënaqur, nëse për studiuesit e rinj, kjo do të ishte një nxitje më shumë në kërkimet e tyre të pavarura. Po aq, nëse këto studime do të shërbenin për më shumë debat midis kolegësh.

Detajet e librit
Bashkëngjitje
Shkarkime
KATËR HAPA PER TE POROSITUR

Udhëzues i shkurtër mbi procesin e porositjes së librave nëpërmjet faqes tonë.

Shkarkime (292.13k)
Përshtypjet

Write your review

Dosjet e luftes, Ana Lalaj

Dosjet e luftes, Ana Lalaj

Arkivat e mbyllur kanë qenë pjesë e mbylljes së përgjithshme. Në fakt, kjo i ka sjellë dëme shoqërisë, çka do të thotë se kyçja e dëshmive historike tenton t'i heqë asaj kujtesën. Por në qoftë se një shoqëri mbyll institucionet e kujtesës, atëherë historiani është jashtë loje.

Write your review
Ndoshta mund të pëlqejë edhe

Referenca: SKU000217

Botuesi: Cabej

Shqiperia gjate Luftes 1939-1945, Bernd Fischer

Përshtypje(t): 0

"Për të kuptuar shqiptarët e vitit 2000 e tutje është e rëndësishme të përpiqesh të kuptosh se kush qenë ata gjatë viteve 1939-1995", shkruan Bernd Fischer në parathënien e librit që keni në dorë. Ai bën pikërisht këtë gjë: gjurmon, analizon, krahason e shpjegon në mënyrë shkencore ngjarjet komplekse në Shqipëri gjatë Luftës së II Botërore.

Çmimi 1 190,00 Lekë
More
Nuk ka produkte të mjaftueshme në stok

Referenca: 2096

Botuesi: Tirana Times

Shqiperia 1943-1945, Bernd Fischer

Përshtypje(t): 0

Megjithëse populli shqiptar nuk është në përgjithësi kundër të huajve, ai ka preferenca të caktuara në lidhje me vendet e huaja, të cilat mund të ndahen në dy grupe: pro – perëndimore dhe pro – lindore.

Çmimi 1 500,00 Lekë
More
In Stock

Botuesi: Toena

Shqiptaret ne Luften e Dyte Boterore 1939-1943, vellimi i pare, Paskal Milo

Përshtypje(t): 0

I nxitur nga kërkesa e natyrshme, e përhershme dhe objektive e rishkrimit të historisë, libri ka ambicien për të sjellë fakte, interpretime dhe analiza të reja. Arkivat shqiptare kanë ende pasuri dokumentare të pazbuluara e të pashfrytëzuara për Luftën, pa folur për arkivat e huaja, e sidomos ato të vendeve fqinje.

Çmimi 2 000,00 Lekë
More
Ne gjendje
16 other products in the same category:

Reference: SKU000394

Brand: Albin

Konventa Evropiane per te drejtat e njeriut, Arben Puto

Review(s): 0

Title: Konventa Evropiane për të drejtat e njeriut në përqasje me Kushtetutën e Shqipërisë, vështrim krahasuesOriginal: Konventa Evropiane për të drejtat e njeriut në përqasje me Kushtetutën e Shqipërisë, vështrim krahasuesCategory: LawAuthor: Arben PutoPublisher: AlbinYear: 2002Pgs. 186Weight: 0.221 kg.

Price ALL576.00
More
There are not enough products in stock

Reference: 2134

Brand: Albin

Armiqte e popullit, Bashkim Trenova

Review(s): 0

Title: "Armiqtë e popullit"Original: "Armiqtë e popullit"Category: Memories, history, politicsAuthor: Bashkim TrenovaPublisher: AlbinYear: 2012Pgs. 392Weight: 0.43 kgISBN: 978-9928-119-20-9

Price ALL800.00
More
In Stock

Brand: Te tjere

Annuario, numri 1, 2011

Review(s): 0

Title: Annuario, numri 1, 2011Original: Annuario, numri 1, 2011Category: Historical and anthropological paperPublisher: Qendra e Kërkimeve Historike dhe AntropologjikeYear: 2011Pgs. 160Weight: 0.204 kgISBN: 977-2225-6210-01

Price ALL600.00
More
In stock

Reference: SKU001635

Brand: Onufri

Faik Konica - jeta ne Uashington, Ilir Ikonomi

Review(s): 0

Title: Faik Konica, jeta në UashingtonOriginal: Faik Konica, jeta në UashingtonCategory: History, BiographyAuthor: Ilir IkonomiPublisher: OnufriYear: 2011Pgs. 378Weight: 1.03 kgISBN: 978-99956-87-41-0

Price ALL2,000.00
More
There are not enough products in stock

Reference: 2141

Brand: Te tjere

Levizja, Bashkebisedim me Ibrahim Kelmendin, Bedri Islami

Review(s): 0

Title: Lëvizja (Lindje e Përgjakur) – Bashkëbisedim me Ibrahim KelmendinOriginal: Lëvizja (Lindje e Përgjakur) – Bashkëbisedim me Ibrahim KelmendinCategory: HistoryAuthor: Bedri IslamiPublisher: Tringa DesignYear: 2012Pgs. 496Weight: 0.77 kgISBN: 978-608-211-046-2

Price ALL500.00
More
In Stock

Reference: SKU000619

Brand: Plejad

Tajar Zavalani, Misioni i shekullit XX

Review(s): 0

Title: Misioni i shekulli XXOriginal: Misioni i shekulli XXCategory: Political sciencesAuthor: Tajar ZavalaniPublisher: PlejadYear: 2010Pgs. 320Weight: 0.42 kgISBN: 978-99956-658-8-3

Price ALL700.00
More
In Stock