Referenca: SKU001740

Botuesi: UET Press

Enver Hoxha, Blendi Fevziu

Përshtypje(t): 0

Për shumë vite me radhë Enver Hoxha i imponoi historisë versionin e tij. Ai rezulton i paturpshëm për t'i transformuar ngjarjet, për t'i fshirë ose zhdukur personazhet dhe për të ngritur në histori një protagonist të vetëm: atë vetë.

Çmimi 1 050,00 Lekë
More
Ne gjendje

Referenca: 2804

Gruaja e fotografit, Enkelejd Lamaj (ebook falas)

Përshtypje(t): 0

"Historia e gruas së fotografit” është emri me të cilin e njohin të gjithë, ato pak herë që e përdorin, por, në të vërtetë, ajo është edhe historia e vetë fotografit, ose më saktë, është historia e teorisë së tij mbi rëndësinë e gjërave të vogla.

Çmimi 0,00 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: SKU000001

Botuesi: Mitrush Kuteli

Tregime të moçme shqiptare, Mitrush Kuteli

Përshtypje(t): 0

Përrallat e treguara nga Mitrush Kuteli përbëjnë pjesën më të rëndësishme të letërsisë shqiptare, një frymëzim për një numër të madh veprash të tjera letrare që pasuan përgjatë dekadave. Tregime të Motshme Shqiptare përbën një klasik të të gjitha kohërave.

Çmimi 700,00 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: SKU000783

Botuesi: Onufri

Darka e gabuar, Ismail Kadare

Përshtypje(t): 0

Një darkë krejtësisht e pazakontë, me një mister midis, është subjekti i romanit më të ri të Kadaresë. Ndonëse e bazuar mbi një ngjarje të vërtetë, që ka trazuar vite më parë një qytet të tërë.

Çmimi 700,00 Lekë
More
Artikujt e fundit në gjendje

Referenca: SKU001180

Botuesi: Onufri

Aksidenti, Ismail Kadare

Përshtypje(t): 0

Në një pasdite kryeqytetase, personazhi i këtij romani i propozon gruas së hijshme të porsanjohur diçka që do të dukej e papërfytyrueshme disa vite më parë, gjatë kohë së komunizmit: një udhëtim fundjavor në një qytet të Europës.

Çmimi 800,00 Lekë
More
Në gjendje
Më të shiturat

Shqiperia, pershkrime historike, etnografike, kulturore dhe fetare, Marcin Czerminski

Vlerësimi 

Çerminjski, në mënyrë shumë të goditur, paraqet kompleksitetin e qëndrimeve të shqiptarëve ndaj fesë, normave e rregullave zakonore, duke shmangur relacionet tipike të shkruara nga eksplorues të shekullit XIX, që stereotipizon figurën e shqiptarit. 

1 000,00 Lekë
Sasia
Nuk ka produkte të mjaftueshme në stok

  • Security policy (edit with Customer reassurance module) Security policy (edit with Customer reassurance module)
  • Delivery policy (edit with Customer reassurance module) Delivery policy (edit with Customer reassurance module)
  • Return policy (edit with Customer reassurance module) Return policy (edit with Customer reassurance module)
Përshkrimi

Titulli: Shqipëria, përshkrime historike, etnografike, kulturore dhe fetare (kopertinë e trashë)
Origjinali: Albania, zarysy etnograficzne, kulturalne i religijne
Gjinia: Histori, kulturë
Autori: Marcin Czermiński
Shqipëroi: Leonard Zissi
Shtëpia botuese: Onufri
Viti: 2014
Fq. 352
Pesha: 0.552 kg.
ISBN: 978-9928-186-11-9

Komente mbi librin

"Çerminjski, në mënyrë shumë të goditur, paraqet kompleksitetin e qëndrimeve të shqiptarëve ndaj fesë, normave e rregullave zakonore, duke shmangur relacionet tipike të shkruara nga eksplorues të shekullit XIX, që stereotipizon figurën e shqiptarit. Në botën shqiptare që paraqet Çerminjski ka vend si heroizmi në mbrojtjen e besimit katolik, ashtu edhe ndërrimi i fesë, në dukje i shkaktuar nga arsye të rëndomta.

Me një stil prej tregimtari, duke iu referuar shpesh ngjarjeve dramatike nga veprimtaria e priftërinjve katolikë, Çerminjski merr rolin e predikuesit, por njëkohësisht krijon tregime larg punimeve tipike shkencore apo koreografike. Mënyra e të treguarit të Çerminjskit është ndërtuar sipas një pakti të lidhur e të pranuar në faqet e revistës që ai drejtonte.

Në krijimin e përshkrimeve të zakoneve shqiptare, autori përpiqet t'u shmanget vlerësimeve morale dhe i bën ato vetëm në rastet kur ato janë qartësisht të dënueshme nga pikëpamja e etikës kristiane. Ndjeshmëria e misionarit dhe shqisa e lartë vëzhguese e tij, që përbëjnë veçoritë dalluese të veprave të jezuitit krakovian, marrin një rëndësi të veçantë kur autori paraqet karakteristikat thelbësore të besimit fetar shqiptar, madje ato përbëjnë edhe udhërrëfyesin orientues dhe motivues të veprës që shkroi, duke përforcuar edhe përfytyrimin e tij për fenë...

Në Parathënien e relacioneve nga udhëtimi në Bosnjë – Hercegovinë, botuar në vitin 1899, Çerminjski konfirmon se libri i tij për Shqipërinë, botuar në vitin 1893, ndikoi në rritjen e dukshme të interesimit të polakëve për tematikën e Ballkanit. Tematika shqiptare është pasqyruar gjithashtu në punimet e tjera të Marçin Çerminjskit, që janë botuar pas vitit 1893, ndonëse kryesisht në formën e njoftimeve të shkurtra për praninë e shqiptarëve në Malin e Zi dhe në ishujt grekë dhe përshkrimit të kolonisë shqiptare në afërsi të Zarës kroate.

Vepra e Marçin Çerminjskit, relativisht pak e njohur nga studiuesit europiano – perëndimorë, ndoshta edhe për shkak të gjuhës në të cilën është shkruar, mund të themi me bindje se ajo mund të radhitet si një pasuri nga më origjinalet e albanologjisë botërore dhe, ç'është më e rëndësishme, ajo është krijuar shumë më herët nga veprat e tjera klasike të këtij lloji.

Kështu, zakonet shqiptare janë përshkruar në veprën "High Albania" (Shqipëria e Epërme) të studiueses britanike Edith Durham, që u botua në vitin 1909, ndërsa paraqitja interesante e besimit fetar shqiptar, është bërë vetëm në vitet '20 të shekullit XX, atëherë kur jezuiti italian Fulvio Cordignano botoi punimet e tij."

Tadeush Çekalski, historian polak, autor i shumë veprave për historinë e Shqipërisë, punonjës shkencor në Institutin e Historisë të Universitetit të Jagellonit në Krakov

"Gëzohem që librat e Çerminjskit mbërritën në Tiranë, pra në tokën që e përshkroi autori ynë, një shkrimtar shumë interesant dhe themeluesi i reportazheve misionare polake."

Atë Dr. Bogusllav Steçek, Drejtor i Arkivit të shoqatës jezuite të Provincës Jugore të Polonisë në qendër në Krakov

"Atë Marçin Çerminjski, prift jezuit polak, misionar, historian, redaktor dhe botues, lindi më 7 janar 1860 në qytetin e Glinjskit dhe vdiq më 8 janar 1931 në qytetin e Lvovit. Të dy këto qytete polake sot ndodhen në territorin e Ukrainës. Pas përfundimit të gjimnazit fetar në Krakov, kreu studimet teologjike në Universitetin Papnor Gregorian të Romës, ku mori doktoraturën e filozofisë.

Në vitin 1883 u pranua si prift i liçensuar, ndërsa në vitin 1885 hyri në Urdhrin e Etërve Jezuitë. Nga viti 1889 deri në vitin 1919 ishte redaktor i revistës polake "Misionet Katolike". Si njohës i disa gjuhëve evropiane, ai vendosi kontakte të shumta e të drejtpërdrejta me misionarë fetarë të vendeve të ndryshme të Europës, duke marrë pjesë së bashku me ta në ekspeditat që organizoheshin me misionet fetare.

Një nga misionet e para fetarë të Çerminjskit, ishte edhe misioni që ai ndërmori në Shqipëri në vitin 1892, kohë në të cilën Shqipëria ndodhej nën Perandorinë Osmane. Nga materialet e para të grumbulluara në vend, si dhe ato të shfrytëzuara nga arkivat shkencore, në vitin 1893 Çerminjski botoi librin e parë nga historia e popujve të tjerë me titull: "Shqipëria, përshkrime historike, etnografike, kulturore dhe fetare", i cili konsiderohet si një nga veprat më të rëndësishme të tij.

Në parathënien e librit, autori shkruan se tema e historisë së Kishës Katolike në Shqipëri "është shtjelluar aq gjerësisht, saqë nuk gjendet në asnjë botim tjetër". Ndërkohë, historiani i njohur polak i ditëve të sotme, autor i shumë librave për historinë e Shqipërisë, Tadeush Çekalski, e vlerëson kështu librin e Çerminjskit: "Sipas bindjes sime, ky është një nga librat më interesantë për shqiptarët, botuar në shekullin XIX".

Pas librit për Shqipërinë, atë Çerminjski shkroi edhe libra të tjerë me përmbajtje historike, ndërmjet të cilëve, nga më kryesorët përmendim: "Në Dalmaci dhe Malin e Zi", "Nga Udhëtimet në Bosnjë Hercegovinë", "Nga Greqia dhe Kreta", "Në malin e Athosit" etj."

Leopard Zissi

Detajet e librit
Onufri
Bashkëngjitje
Shkarkime
KATËR HAPA PER TE POROSITUR

Udhëzues i shkurtër mbi procesin e porositjes së librave nëpërmjet faqes tonë.

Shkarkime (292.13k)
Përshtypjet

Write your review

Shqiperia, pershkrime historike, etnografike, kulturore dhe fetare, Marcin Czerminski

Shqiperia, pershkrime historike, etnografike, kulturore dhe fetare, Marcin Czerminski

Çerminjski, në mënyrë shumë të goditur, paraqet kompleksitetin e qëndrimeve të shqiptarëve ndaj fesë, normave e rregullave zakonore, duke shmangur relacionet tipike të shkruara nga eksplorues të shekullit XIX, që stereotipizon figurën e shqiptarit. 

Write your review
Ndoshta mund të pëlqejë edhe

Referenca: SKU000907

Botuesi: Argeta LMG

Brenga e Ballkanit, vol. 1, Edith Durham

Përshtypje(t): 0

Mary Edith Durham (1863-1944) ishte një udhëtare, artiste, shkrimtare britanike që u bë e famshme për shkrimet e saj antropologjike rreth jetës në trojet shqiptare, në fund të shekullit të XIX – të dhe fillim të shekullit të XX - të.

Çmimi 1 000,00 Lekë
More
Nuk ka produkte të mjaftueshme në stok

Referenca: SKU001378

Botuesi: Migjeni

Udhetime ne Shqiperine e Vezireve, Uilliam Martin Lik

Përshtypje(t): 0

Kapiteni Uilliam Martin Lik u dërgua me mision në Pashallëkun e Janinës në dhjetor të vitit 1804, për të mbështetur Ali Pashën në rast të një zbarkimi francez në bregdetin e zotërimeve të tij. Atje qëndroi me ndërprerje deri në mars të vitit 1810, duke vëzhguar situatën, ndikuar mbi Ali Pashën dhe mbledhur të dhëna mbi vendin.

Çmimi 1 200,00 Lekë
More
Artikujt e fundit në gjendje

Referenca: 2529

Botuesi: Argeta LMG

Njezet vjet ngaterresa ballkanike, vol. 2, Edith Durham

Përshtypje(t): 0

Për 20 vjet ajo udhëtoi dendur nëpër Ballkan duke u fokusuar më shumë në çështjen shqiptare, që atë kohë ishte një nga zonat më të izoluara e të prapambetura të Europës. Ajo punoi gjerësisht duke pikturuar, shkruar dhe duke mbledhur artin dhe folklorin e zonave nga kaloi. Pavarësisht nga kjo, vetëm shkrimet e saj do t'i jepnin famë të madhe.

Çmimi 700,00 Lekë
More
Në gjendje

Botuesi: IDK

Shqiperia e Eperme, Edith Durham

Përshtypje(t): 0

Një rrëfim magjepsës, tronditës, pse jo dhe dramatik, që sjellë të gjallë një botë sa epike e heroike aq edhe të prapambetur, primitive e të pamëshirshme, ku asgjë s'është ashtu siç duket dhe ç'është kryesorja, shpesh mjaft të ndryshme nga shëmbëllimet romantike që kemi për historinë.

Çmimi 1 100,00 Lekë
More
Nuk ka produkte të mjaftueshme në stok
16 produkte të tjera në këtë kategori:

Referenca: 2877

Botuesi: Plejad

Papa Kalisti lll, Skenderbeu, Shqiperia dhe kryqezata, Giussepe Valentini

Përshtypje(t): 0

Ky vëllim ka për bazë të vet një punim të tre autorëve (Shambra, Parino, Valentini) mbi dëshmitë që japin dokumentet e arkivës së Vatikanit mbi përkujdesjen e Papa Kalistit lll për çlirimin e Shqipërisë dhe vendeve të tjera ballkanike nga zgjedha osmane dhe për organizimin e një kryqëzate që do të vinte në krye të saj heroi

Çmimi 800,00 Lekë
More
In Stock

Referenca: 2788

Botuesi: Dituria

Epiri dhe Thesprotia ne shekuj, Jonuz Kucuku

Përshtypje(t): 0

Që në lashtësi e në vazhdimësi, Epiri ka qenë krejt shqiptar dhe shtrihet nga gjiri i Ambrakisë (Artës) në jug deri në malet e Pindit në Lindje dhe në brigjet e detit Jon në perëndim duke përfshirë edhe ishujt përballë.

Çmimi 1 000,00 Lekë
More
Në gjendje

Botuesi: Bota Shqiptare

Fitorja e hidhur, Reginald Hibbert

Përshtypje(t): 0

Enver Hoxha dhe kolegët e tij kishin gjithashtu një damar të fortë nacionalist por ata, ose të paktën Hoxha, asnjëherë nuk e kishin vënë në dyshim se u duhej të luftonin me armë në dorë për çdo gjë që kërkonin. Dhe ata, ose ai, ishin të përgatitur për të qenë po aq intransigjentë me gjermanët, sa edhe më pas me këdo tjetër, siç e ka treguar historia e...

Çmimi 1 000,00 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: SKU001452

Botuesi: Toena

Historia e Tiranes, Kristo Frasheri

Përshtypje(t): 0

Kristo Frashëri lindi më 17 dhjetor 1920 në Stamboll, Turqi dhe është një historian shqiptar. Ishte djali i parë i patriotit dhe rilindasit Anastas Frashëri dhe i Evdhoksi Tole-Ogrenit dhe rrjedh kështu prej njërës nga dinastitë e asaj që njihet si Dera e madhe Frashëri.

Çmimi 1 500,00 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: SKU001742

Botuesi: UET Press

Fjala e lire, sfide europiane, Sokol Balla

Përshtypje(t): 0

Studimi i Sokol Ballës, i realizuar për llogari të studimeve të tij Master në Universitetin e Cardiff, na krijon një rast sistematik për të rimenduar debatin për lirinë e shtypit në Shqipëri. Ai është një debat i vjetër; i cili është një debat i bërë pafund këta 20 vjet në Shqipëri; i cili është një debat i bërë brenda nocionit të debatit të madh për lirinë.

Çmimi 500,00 Lekë
More
Artikujt e fundit në gjendje

Referenca: SKU000266

Botuesi: UET Press

Lufta e Fundit, Mentor Nazarko

Përshtypje(t): 0

Lufta e Fundit është një analizë e gjithanëshme e problemit të pronave të shqiptarëve në Greqi, rezultat i një pune kërkimore shumëvjeçare të autorit. Libri përmban dokumente të reja, përfshirë: ligjet e luftës që shpronësuan çamët, kolonjarët etj.

Çmimi 590,00 Lekë
More
Nuk ka produkte të mjaftueshme në stok

Referenca: SKU001448

Botuesi: Toena

Viti 97, Mero Baze

Përshtypje(t): 0

Në jetën time, ky është libri që më ka marrë më shumë kohë derisa vendosa ta botoj, por dhe më pak kohë se çdo libër tjetër për ta shkruar. Është historia e rrënimit të demokracisë shqiptare, nga e cila ende vazhdojmë të vuajmë e që zë fill me goditjen vdekjeprurëse të zgjedhjeve në Shqipëri, më 26 maj 1996.

Çmimi 1 200,00 Lekë
More
Ne gjendje

Referenca: SKU001454

Botuesi: AIIS - Tirana times

Skenderbeu, Sabri Godo

Përshtypje(t): 0

Një roman historik i shkruar nga autori i mirënjohur Sabri Godo. Një roman ndryshe nga të tjerët, që tregon historinë e heroit tonë kombëtar. Një roman që përshkruan trimëritë e luftës 25-vjeçare kundër turqve, por edhe ndjenjat e tij, çfarë ai mendon, mënyrën e të dialoguarit me të afërmit, me ushtarët, me trimat shqiptar

Çmimi 1 500,00 Lekë
More
Në gjendje

Botuesi: Naimi

Kodiket kronografike te Shqiperise, Shaban Sinani

Përshtypje(t): 0

Prof. dr. Shaban Sinani, përkundër vështirësive të panumërta, ka kryer një punë vigane, prej scrib-i, duke shmangur natyrshëm konceptin materialist të hulumtimit të historisë dhe të kulturës, me një stil të kthjellët, që nuk mund të keqkuptohet e as të lerë vend për mëdyshje.

Çmimi 2 000,00 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: SKU001553

Botuesi: Princi

Shqiptaret ne qyteterimin perendimor, Bardhyl Ukcamaj

Përshtypje(t): 0

Bardhyl Ukcamaj ka kryer studimet në Fakultetin e Filologjisë pranë UT dhe më pas studimet pasuniversitare në Cornel University në New York. Ka fituar titullin Master i Shkencave nga Universiteti iBridgepotit në SHBA në 2009.  

Çmimi 497,00 Lekë
More
Nuk ka produkte të mjaftueshme në stok

Botuesi: Toena

Sfidat e te drejtave te njeriut per nje shoqeri te lire, Arben Puto

Përshtypje(t): 0

E ndjeva se për mua ishte koha të ngrija zërin live. Dhe, këtë, e bëra në një intervistë me "Zërin e Amerikës", më 16 dhjetor 1990. Ajo është një nga nxitjet, së cilës i shtohet dhe roli aktiv, që mora në kohën e mbledhjeve, ku ne, një grup intelektualësh, filluam të bëjmë për mbrojtjen e të drejtave të njeriut.

Çmimi 700,00 Lekë
More
Ne gjendje

Referenca: 2582

Botuesi: Botime Franceskane

Letra te panjohura te Fan Nolit, Shpetim Sala

Përshtypje(t): 0

Fan Noli mbetet një nga intelektualët më të shquar, me një kontribut të çmuar në kulturën dhe historinë shqiptare të gjysmës së parë të shek. XX. Letrat që po botojmë në këtë libër i përkasin periudhës 8 maj 1906 – 2 shkurt 1913.

Çmimi 500,00 Lekë
More
Nuk ka produkte të mjaftueshme në stok

Referenca: SKU000813

Botuesi: Bota Shqiptare

Ceshtja Shqiptare, Riformesimi i Ballkanit, Vickers & Pettifer

Përshtypje(t): 0

Në këtë vepër shihen, si rrallëkund tjetër, aktorë që ndërrojnë ngjyrat e veta, rolet e veta, pozicionet e veta, mendimet e qëndrimet e veta, ndërrojnë programet e veta politike, grinden midis tyre dhe prapë pajtohen, vetëm e vetëm për të qëndruar mbi sipërfaqen politike.

Çmimi 1 000,00 Lekë
More
Nuk ka produkte të mjaftueshme në stok

Referenca: SKU001609

Botuesi: Te tjere

Si punova me tre ministra, Jonida Azizaj

Përshtypje(t): 0

Titulli: Si punova me tre ministra - rrëfim i vërtetë Rrëfim / histori Autori: Jonida Azizaj Shtëpia botuese: Infinity Viti: 2009 fq. 190 Pesha: 0.23 kg ISBN: 978-99956-785-0-0   PërmbajtjaI. Në vend të parathënies: Femrat, karrigia

Çmimi 568,00 Lekë
More
In Stock

Referenca: 2151

Botuesi: Botart

Epoka e Gurit dhe Shqiperia, Ilir Gjipali

Përshtypje(t): 0

Qeniet njerëzore ekzistojnë në Tokë prej të paktën 2.5 milionë vjetësh, që kur filluan të përgatitnin dhe përdornin vegla pune. Të dhënat arkeologjike dhe ato të disiplinave të tjera që veprojnë në këtë fushë mundësojnë studimin për origjinën e njeriut, popullimin e botës, fillimin e prodhimit të ushqimit, si dhe nisjen e qytetërimit.

Çmimi 1 500,00 Lekë
More
Ne gjendje