Referenca: SKU001740

Botuesi: UET Press

Enver Hoxha, Blendi Fevziu

Përshtypje(t): 0

Për shumë vite me radhë Enver Hoxha i imponoi historisë versionin e tij. Ai rezulton i paturpshëm për t'i transformuar ngjarjet, për t'i fshirë ose zhdukur personazhet dhe për të ngritur në histori një protagonist të vetëm: atë vetë.

Çmimi 8,50 CHF Çmimi i rregullt 9,98 CHF
More
Nuk ka produkte të mjaftueshme në stok

Referenca: 2804

Gruaja e fotografit, Enkelejd Lamaj (ebook falas)

Përshtypje(t): 0

"Historia e gruas së fotografit” është emri me të cilin e njohin të gjithë, ato pak herë që e përdorin, por, në të vërtetë, ajo është edhe historia e vetë fotografit, ose më saktë, është historia e teorisë së tij mbi rëndësinë e gjërave të vogla.

Çmimi 0,00 CHF
More
Në gjendje

Referenca: SKU000001

Botuesi: Mitrush Kuteli

Tregime të moçme shqiptare, Mitrush Kuteli

Përshtypje(t): 0

Përrallat e treguara nga Mitrush Kuteli përbëjnë pjesën më të rëndësishme të letërsisë shqiptare, një frymëzim për një numër të madh veprash të tjera letrare që pasuan përgjatë dekadave. Tregime të Motshme Shqiptare përbën një klasik të të gjitha kohërave.

Çmimi 5,70 CHF Çmimi i rregullt 6,65 CHF
More
Në gjendje

Referenca: SKU000783

Botuesi: Onufri

Darka e gabuar, Ismail Kadare

Përshtypje(t): 0

Një darkë krejtësisht e pazakontë, me një mister midis, është subjekti i romanit më të ri të Kadaresë. Ndonëse e bazuar mbi një ngjarje të vërtetë, që ka trazuar vite më parë një qytet të tërë.

Çmimi 5,70 CHF Çmimi i rregullt 6,65 CHF
More
Në gjendje

Referenca: SKU001180

Botuesi: Onufri

Aksidenti, Ismail Kadare

Përshtypje(t): 0

Në një pasdite kryeqytetase, personazhi i këtij romani i propozon gruas së hijshme të porsanjohur diçka që do të dukej e papërfytyrueshme disa vite më parë, gjatë kohë së komunizmit: një udhëtim fundjavor në një qytet të Europës.

Çmimi 6,50 CHF Çmimi i rregullt 7,60 CHF
More
Në gjendje
Më të shiturat
  • Banner

  • Çmim i zbritur

Dritehije shqiptaro-greke, Ndricim Kulla

2869
Vlerësimi 

Marrëdhëniet shqiptaro – greke kanë mjaft dritë – hije, por e rëndësishme është që ato të dihen e të njihen, se vetëm kështu kanë shans të evoluojnë. Për këtë, mbi të gjitha duhet vullnet politik dhe ndershmëri intelektuale, për të pranuar të mirat dhe të këqijat e secilit qëndrim.

Zbritja në sasi

Sasia Zbritje Ju kurseni
3 4,77 CHF Deri në 14,32 CHF
5,70 CHF
4,80 CHF Ruaj 15%
Sasia
In Stock

Përshkrimi

Titulli: Dritëhije shqiptaro – greke
Origjinali: Dritëhije shqiptaro – greke
Gjinia: Shkenca politike
Autori: Ndriçim Kulla
Shtëpia botuese: Plejad
Viti: 2008
Fq. 200
Pesha: 0.24 kg
ISBN: 978-99956-706-5-8

Koment nga autori
Pjesa qendrore e këtyre shqyrtimeve janë botuar rreth 10 vjet më parë, në një libër me po të njëjtin titull. Megjithatë, nëntitulli "10 vjet më pas", nuk ka dashur të shprehë vetëm një dëshirë thjesht për ribotimin e tyre në rrjedhën e kohës, por një dëshirë shqyrtimi të dialektikave më të spikatura që kanë shoqëruar këto dritë – hije dhe këto marrëdhënie midis Shqipërisë dhe Greqisë, gjatë këtyre 10 viteve të fundit. Me dëshirën e mirë për të parë një "Greqi tjetër", siç kam shkruar në botimin e parë, unë konstatoj me keqardhje se asgjë s'ka ndryshuar thelbësisht psh. në vlerësimin e çështjes arvanitase, ndërsa për problemin e Himarës punët janë përkeqësuar akoma edhe më shumë në këto vite. I vetmi drejtim ku janë hedhur disa hapa ndërgjegjësimi, por vetëm nga ana shqiptare, është problemi çam, për të cilin është shtuar edhe një post scriptum i shkrimit të mëparshëm, për të reflektuar këtë evoluim. Po këhstu racizmi dhe bizantinizmi që fryn nga Greqia, nuk ka gjetur mënyrën të mos infektojë e molepsë edhe vetë jetën shqiptare, për të mos folur për autoqefalinë dhe ekspansionin ekonomik grek, që kanë patur kulme të hidhur gjatë kësaj periudhe, që nga kompanitë telefonike që kontrollojnë përveç tregut real edhe atë të mediave dhe opinionit publik, deri te episodet e varreve të fëmijëve të konsideruara për ushtarë, e të kërcënimit për mosvazhdim të marrëdhënieve në BE, pa zgjidhur problemin e varrezave të ushtarëve grekë të luftës. Marrëdhëniet shqiptaro – greke kanë mjaft dritë – hije, por e rëndësishme është që ato të dihen e të njihen, se vetëm kështu kanë shans të evoluojnë. Për këtë, mbi të gjitha duhet vullnet politik dhe ndershmëri intelektuale, për të pranuar të mirat dhe të këqijat e secilit qëndrim, veçse kjo duhet bërë në pozitat e barazisë, jo të një inferioriteti që për t'u fshehur kthehet në superioritet ndaj tjetrit. Duhet të shkojë koha e presioneve, dredhirave dhe kapjes së politikave në kurthin e varfërisë dhe etjes për pushtet. Duhet të vijë koha e arsyes, ballafaqimit, jo lënies prapa krahëve të problemeve, borxh – larjeve dhe fundit të ëndrrave historike, sepse kështu që të dyja palët do të jenë më të qeta, më të lehtësuara, e do të derdhin më pak energji, pasion, e pse jo edhe financa, në bashkëjetesën e tyre si fqinj, së shpejti në Europën e Bashkuar.  

Detajet e librit
Plejad
2869
Përshtypjet

Write your review

Dritehije shqiptaro-greke, Ndricim Kulla

Dritehije shqiptaro-greke, Ndricim Kulla

Marrëdhëniet shqiptaro – greke kanë mjaft dritë – hije, por e rëndësishme është që ato të dihen e të njihen, se vetëm kështu kanë shans të evoluojnë. Për këtë, mbi të gjitha duhet vullnet politik dhe ndershmëri intelektuale, për të pranuar të mirat dhe të këqijat e secilit qëndrim.

Write your review
16 produkte të tjera në këtë kategori:

Botuesi: Te tjere

Lirija (1908-1910), Midhat Frashëri

Përshtypje(t): 0

“Lirija” ishte gazeta politike, shoqërore, kulturore, letrare që nisi të botohej në Selanik më 1908. Ajo doli vetëm në 108 numra në shtypshkronjën “Mbrothësia” të Kristo Luarasit; nëntë numrat e parë dolën në Sofje dhe numrat e tjerë në Selanik ku u vendos shtypshkronja në fjalë.

Çmimi 12,10 CHF Çmimi i rregullt 14,25 CHF
More
Në gjendje

Referenca: SKU000217

Botuesi: Cabej

Shqiperia gjate Luftes 1939-1945, Bernd Fischer

Përshtypje(t): 0

"Për të kuptuar shqiptarët e vitit 2000 e tutje është e rëndësishme të përpiqesh të kuptosh se kush qenë ata gjatë viteve 1939-1995", shkruan Bernd Fischer në parathënien e librit që keni në dorë. Ai bën pikërisht këtë gjë: gjurmon, analizon, krahason e shpjegon në mënyrë shkencore ngjarjet komplekse në Shqipëri gjatë Luftës së II Botërore.

Çmimi 9,60 CHF Çmimi i rregullt 11,31 CHF
More
Nuk ka produkte të mjaftueshme në stok

Tokat e çliruara shqipëtare: Çamëria, Donato Martuci

Përshtypje(t): 0

Në ftesën që u ishte dërguar studiuesve thuhej: “Për të festuar denjësisht fitoren e armëve tona që vendosi kthimin e shqiptarëve të shkëputur nga Atdheu mëmë, Kryesia e Qendrës së studimeve për Shqipërinë ka qëllim të botojë në dy vëllime, kushtuar Çamërisë, përkatësisht Kosovës, punime të studiuesve më autoritativë për problemet albanologjike. Secila...

Çmimi 8,10 CHF Çmimi i rregullt 9,50 CHF
More
Në gjendje

Referenca: 2883

Botuesi: Plejad

Fjalor Bio-bibliografik Iliro-Shqiptar, Giussepe Valentini

Përshtypje(t): 0

Tri janë elementët që në kompozimin e tyre i dhanë jetë lindjes së kësaj vepre, që mund të quhet me plot të drejtë, një enciklopedi "në miniaturë e historisë së Shqipërisë". Ajo doli për plot 16 numra, si një shtojcë e revistës LEKA, nga viti 1939 deri më 1943, kur u ndërpre për shkak të luftës, deri në zërin Aldobrandini.

Çmimi 6,50 CHF Çmimi i rregullt 7,60 CHF
More
In Stock

Botuesi: Toena

Dosjet e luftes, Ana Lalaj

Përshtypje(t): 0

Arkivat e mbyllur kanë qenë pjesë e mbylljes së përgjithshme. Në fakt, kjo i ka sjellë dëme shoqërisë, çka do të thotë se kyçja e dëshmive historike tenton t'i heqë asaj kujtesën. Por në qoftë se një shoqëri mbyll institucionet e kujtesës, atëherë historiani është jashtë loje.

Çmimi 14,50 CHF Çmimi i rregullt 17,10 CHF
More
Ne gjendje

Referenca: 2872

Botuesi: Plejad

Vepra, Giuseppe Valentini, vellimi i dyte

Përshtypje(t): 0

Ai nuk u morr kurrë me politikë militante në Shqipni. Vepra e tij frymëzohej prej qëllimit të naltësimit të klasës intelektuale shqiptare drejt nji koncepti ma t'gjanë të jetës sociale në kultin e rregullit e frymës krenare t'energjive, ngjye në burimet ma t'thella të substancës etnike.

Çmimi 8,10 CHF Çmimi i rregullt 9,50 CHF
More
Ne gjendje

Botuesi: Plejad

Permbledhje dokumentash per historine e Shqiperise 1200-1500, At Giuseppe (Zef) Valentini

Përshtypje(t): 0

Duke iu kushtuar kërkimeve historike të Shqipërisë, mund të themi se Etërit Jezuitë të provincës venete vazhdojnë një traditë të lavdishme të familjes. Në fakt, është e njohur se tre përpiluesit e Illyricum Sacrum, që mbetet gjithnjë vepër themelore në historinë shqiptare, saktësisht ishin anëtarë të po asaj province të nderuar.

Çmimi 5,70 CHF Çmimi i rregullt 6,65 CHF
More
Në gjendje

Botuesi: Toena

Politika e jashtme e Shqiperise, Paskal Milo, vol. 1

Përshtypje(t): 0

Shqipëria ka pasur një politikë të jashtme, përgjithësisht pasive e modeste për nga shkalla e angazhimit dhe arritjeve, më tepër reaguese sesa të projektuar e të paravendosur, por edhe mbrojtëse e paqësore. Në momente të veçanta ka dëshmuar edhe politikë aktive, relativisht të pavarur, qëndresë, por edhe synime strategjike më të përcaktuara.

Çmimi 28,30 CHF Çmimi i rregullt 33,25 CHF
More
Nuk ka produkte të mjaftueshme në stok

Referenca: 2866

Botuesi: Plejad

Hyjnite kishin te drejte, Leon Rey

Përshtypje(t): 0

Ju e dini se në Shqipëri ka vende magjepsëse, si këto kopshte të "Trianonit" të cilat ju i njihni aq mirë, vende të përzgjedhura që, për nga historia dhe atmosfera që krijojnë, prekin apo nxisin imagjinatën e njerëzve, duke ngulitur në zemrat e tyre një kujtim të bukur.

Çmimi 5,70 CHF Çmimi i rregullt 6,65 CHF
More
In Stock