Historia shqiptare

Information

Botuesit

Speciale

Autorët

Ulje çmimi! 100 vjet pavaresi, Blendi Fevziu Shfaq të madhe

100 vjet pavaresi, Blendi Fevziu

2666

Produkt i ri

Ky libër sjell fakte dhe dokumente, por edhe kujtime përmes njerëzve që kanë jetuar këto kohë. Libri është një botim i atyre që sjell ëndrrën që kishin një projekt për të shpallur Shqipërinë e pavarur. Ai është ndërtuar edhe me citime nga thuajse 148 libra, kujtimesh, historike apo monografi.

Më shumë detaje

Ne gjendje

$11.27

-20%

$14.09

Add to wishlist

Të dhënat

AutoriBlendi Fevziu

Më shumë informacione

Titulli: 100 vjet pavarësi, një ekskursion në politikën e shtetit shqiptar nga 1912 – 2012
Origjinali: 100 vjet pavarësi, një ekskursion në politikën e shtetit shqiptar nga 1912 – 2012
Gjinia: Histori
Autori: Blendi Fevziu
Shtëpia botuese: UET Press
Viti: 2012
Fq. 384
Pesha: 0.48 kg
ISBN: 978-99956-39-74-7

Mbi librin

Ky libër sjell fakte dhe dokumente, por edhe kujtime përmes njerëzve që kanë jetuar këto kohë. Libri është një botim i atyre që sjell ëndrrën që kishin një projekt për të shpallur Shqipërinë e pavarur. Ai është ndërtuar edhe me citime nga thuajse 148 libra, kujtimesh, historike apo monografi. Ka po ashtu burime arkivash. Libri prej gati 400 faqesh zbulon rolin e fuqive të mëdha për emërimin e Princ Vidit si mbret në Shqipëri.

Libri lidhet me faktet historike këto 100 vjet. Në këtë botim autori përshkruan gjithë etapat më të rëndësishme ku ka kaluar vendi ynë në këtë shekull. E megjithatë, është quajtur "Një ekskursion në politikën e shtetit shqiptar". Përse është konceptuar kështu? Shkrimtari shpjegon se "ky është një libër i thjeshtë dhe i dedikuar për një publik të gjerë, nuk është një libër që thellohet në ngjarjet dhe fenomenet, por thjesht i rendit ato duke i ilustruar me shënime të kohës dhe dokumente historike. Si i tillë, ai ngjan me një ekskursion që ecën nëpër 100 vitet e shtetit shqiptar, që ndalet më gjatë a më shkurt në momente të caktuara, ashtu siç bëhet në një ekskursion.

Shkrimtari thekson se ka zgjedhur që ai si autor të mos mbajë qëndrim në këtë libër dhe shton: "Libri është përshkrues, në formën e një reportazhi të gjatë që lexohet kollaj dhe pa e lodhur atë që e ka në dorë. Nuk mendoja se mendimet e mia mund të luanin rol në këtë drejtim, ndaj e kam shmangur komentin personal".

Mbi autorin

Blendi Fevziu u lind më 18 maj 1969. U diplomua në Tiranë më 1991. Punon si gazetar që prej vitit 1991. Nga 31 mars 1997 drejton emisionin televiziv "Opinion". Ky është libri i dhjetë që ai boton. Botimet e tjera të tij janë: "100 ushtarë" (tregime, me bashkautor Ben Blushin), "Piedestale pa statuja", "Gjysma tjetër e botës" (tregime), "Para dhe pas kamerave" (publicistikë), "50 + 1" (ese), "Historia e shtypit shqiptar 1848 – 2005", "Jeta ime, intervistë me Blendi Fevziun" (intervista), "Hiri i vullkanit" (roman) dhe "Enver Hoxha".    

Reviews

Write a review

100 vjet pavaresi, Blendi Fevziu

100 vjet pavaresi, Blendi Fevziu

Ky libër sjell fakte dhe dokumente, por edhe kujtime përmes njerëzve që kanë jetuar këto kohë. Libri është një botim i atyre që sjell ëndrrën që kishin një projekt për të shpallur Shqipërinë e pavarur. Ai është ndërtuar edhe me citime nga thuajse 148 libra, kujtimesh, historike apo monografi.

Libra të ngjashëm

Klientët që blenë këtë libër, blenë edhe...

Shkarkime

KATËR HAPA PER TE POROSITUR

Udhëzues i shkurtër mbi procesin e porositjes së librave nëpërmjet faqes tonë.

Shkarkime (0)