Historia botërore

Information

Botuesit

Speciale

Autorët

Ulje çmimi! Si vdesin demokracite, Steven Levitsky, Daniel Ziblatt Shfaq të madhe

Si vdesin demokracite, Steven Levitsky, Daniel Ziblatt

Produkt i ri

Demokracitë mund të vdesin si pasojë e një coup d'état (grusht shteti) – ose mund të vdesin ngadalë. Kjo e dyta ndodh në rrjedhojë të një mashtrimi, pak nga pak: fillon me zgjedhjen e një udhëheqësi autoritarian dhe vazhdon me abuzimin e pushtetit qeverisës dhe shtypjen e plotë të opozitës.

Më shumë detaje

Në gjendje

$13.52

-20%

$16.90

Add to wishlist

Më shumë infromacione

Titulli: Si vdesin demokracitë
Origjinali: How democracies die
Gjinia: Histori
Autori: Steven Levitsky, Daniel Ziblatt
Shqipëroi: Valbona Nathanaili
Shtëpia botuese: Pema
Viti: 2018
Fq. 334
Pesha: 0.403 kg.
ISBN: 978-9951-721-56-1

Mbi librin

Demokracitë mund të vdesin si pasojë e një coup d'état (grusht shteti) – ose mund të vdesin ngadalë. Kjo e dyta ndodh në rrjedhojë të një mashtrimi, pak nga pak: fillon me zgjedhjen e një udhëheqësi autoritarian dhe vazhdon me abuzimin e pushtetit qeverisës dhe shtypjen e plotë të opozitës.

Të tre hapat e mësipërm janë vënë re në mbarë botën – jo vetëm në rastin e zgjedhjes së Donald Trump – dhe të gjithë duhet të kuptojmë se si mund t'i ndalojmë. Në librin "Si vdesin demokracitë", profesorët e universitetit të Harvardit, Steven Levitsky dhe Daniel Ziblatt paraqesin disa leksione të shkëlqyera, nxjerrë nga historia, që hedhin dritë në shkërmoqjen e regjimeve përgjatë shekujve njëzet dhe njëzet e një.

Këto leksione përmbajnë një analizë alarmuese se si përmbysen demokracitë në ditët e sotme dhe shërbejnë si udhërrëfyes për qeveritë, partitë politike dhe individët, se si t'i riparojnë dhe fuqizojnë kur janë nën kërcënim.

Historia nuk përsërit vetveten. Por ne mund të mbrojmë demokracinë ku jetojmë duke mësuar leksionet e saj, përpara se të jetë shumë vonë.

Komente mbi librin

"Kushdo që është i shqetësuar për të ardhmen e demokracisë duhet ta lexojë këtë libër të përmbledhur dhe të kuptueshëm. Kushdo që nuk është i shqetësuar, domosdoshmërisht duhet ta lexojë."

Daron Acemoglu, bashkautor në librin "Pse dështojnë kombet"

"Autorëve u detyrohemi një mal me falenderime, që të kuptuarit e tyre të thellë e kanë përdorur për të analizuar një çështje të rëndësishme politike të ditës."

Francis Fukuyama, autori i librit "Rendi politik dhe shthurja politike"

Reviews

Write a review

Si vdesin demokracite, Steven Levitsky, Daniel Ziblatt

Si vdesin demokracite, Steven Levitsky, Daniel Ziblatt

Demokracitë mund të vdesin si pasojë e një coup d'état (grusht shteti) – ose mund të vdesin ngadalë. Kjo e dyta ndodh në rrjedhojë të një mashtrimi, pak nga pak: fillon me zgjedhjen e një udhëheqësi autoritarian dhe vazhdon me abuzimin e pushtetit qeverisës dhe shtypjen e plotë të opozitës.

Shkarkime

KATËR HAPA PER TE POROSITUR

Udhëzues i shkurtër mbi procesin e porositjes së librave nëpërmjet faqes tonë.

Shkarkime (0)