• Banner

  • Çmim i zbritur
Historia e Botes, Epoka e Lashtesise, J. M. Roberts, O. A. Westad, vol. 1
  • Historia e Botes, Epoka e Lashtesise, J. M. Roberts, O. A. Westad, vol. 1

Historia e Botes, Epoka e Lashtesise, J. M. Roberts, O. A. Westad, vol. 1

Pra, kur fillon historia? Kemi tundimin të themi "në fillim", por ashtu sikurse edhe për shumë paqartësi të tjera të këtij lloji, shumë shpejt do të shihnim se kjo përgjigje nuk na jep kurrfarë ndihme. Ashtu sikurse e ka nënvizuar edhe në rrethana të tjera një historian i madh zviceran, historia është e vetmja fushë ku është e pamundur të niset që në fillim.

3 000 Lekë
2 550 Lekë Ruaj 15%
Sasia
Në gjendje

Përshkrimi

Titulli: Historia e Botës, Epoka e Lashtësisë, vëllimi i parë
Origjinali: The Penguin History of the World
Gjinia: Histori
Autori: J. M. Roberts, O. A. Westad
Shqipëroi: Krenar Hajdëri
Shtëpia botuese: Fan Noli
Viti: 2016
Fq. 482
Pesha: 0.733 kg.
ISBN: 978-9928-203-46-5

Fragment nga libri

Pra, kur fillon historia? Kemi tundimin të themi "në fillim", por ashtu sikurse edhe për shumë paqartësi të tjera të këtij lloji, shumë shpejt do të shihnim se kjo përgjigje nuk na jep kurrfarë ndihme. Ashtu sikurse e ka nënvizuar edhe në rrethana të tjera një historian i madh zviceran, historia është e vetmja fushë ku është e pamundur të niset që në fillim.

Ne mund të zbresim në pistën e evolucionit njerëzor, deri në shfaqjen mbi tokë të vertebrorëve, madje të shkojmë edhe deri te qelizat më të fundit, ku përpunohet fotosinteza e po kështu deri në të gjitha ato struktura të tjera bazë që ndodhen në vetë themelet e jetës.

Mund të shkonim edhe më thellë, deri në ato përmbysje gati të papërfytyreshme që kanë çuar në lindjen e planetit tonë e madje deri në fillimet e Gjithësisë. Por as kjo nuk do të ishte përsëri "histori". Në këtë drejtim na ndihmon gjykimi i shëndoshë: Historia ka për objekt gjininë njerëzore, ajo rrëfen faktet dhe bëmat e saj, vuajtjet dhe gëzimet e saj.

Të gjithë e dimë se qentë dhe macet nuk kanë histori, ndërkohë që qeniet njerëzore e kanë një të tillë. Edhe kur historianët tregojnë interes për proceset natyrore që i ikin kontrollit të njeriut, si për shembull ndryshimet klimatike apo përhapja e ndonjë sëmundjeje, ata e bëjnë një gjë të tillë pasi studimi i këtyre dukurive na ndihmon të kuptojmë se përse ndodh kështu dhe jo në një mënyrë tjetër, që njerëzit kanë jetuar apo kanë vdekur.

Detajet e librit
Fan Noli
Bashkëngjitje
Shkarkime
KATËR HAPA PER TE POROSITUR

Udhëzues i shkurtër mbi procesin e porositjes së librave nëpërmjet faqes tonë.

Shkarkime (292.13k)
Ndoshta mund të pëlqejë edhe

Referenca: SKU001033

Botuesi: Dituria

Europa në kohën tonë 1945-1992, Uollter Laker

(0)

Libri "Europa në kohën tonë" i historianit Uolltër Lakër, është një kronikë e pasur e evoluicionit politik, ekonomik, social dhe kulturor të kontinentit që prej fillimit të Luftës së Ftohtë deri në rënien e Murit të Berlinit dhe shpërbërjen e Bashkimit Sovjetik.

Çmimi 850 Lekë Çmimi i zakonshëm 1 000 Lekë
More
Ka mbaruar

Referenca: 2742

Botuesi: Dituria

Lindja e Europes, Roberto Lopez

(0)

Për iluministët e vjetër e të rinj, një mijë vjet midis shekujve V e XV pas K., qenë kohë e injorancës dhe partikularizmit, e skllavërisë dhe e feudalizmit. Por jo e gjithë epoka në mes u prek apo, nga ana tjetër, trajtoi dukuri të panjohura ose të paracaktuara të zhdukeshin me ardhjen e epokës moderne.

Çmimi 1 063 Lekë Çmimi i zakonshëm 1 250 Lekë
More
Ne gjendje
16 libra të tjera në këtë kategori:

Botuesi: Fan Noli

Lufta e Dyte Boterore, Winston S. Churchill, vol. 2

(0)

Për regjimin nazist janë karakteristike tiparet më të këqija të komunizmit. Ai nuk ka baza dhe parime përveç grykësisë dhe synimit për sundim racor. Ai ua kalon të gjitha formave të degjenerimit njerëzor. Gjatë 25 viteve të fundit nuk ka patur kundërshtar më konseguent të komunizmit se unë.

Çmimi 1 020 Lekë Çmimi i zakonshëm 1 200 Lekë
More
Në gjendje

Botuesi: Te tjere

Heronjte, Simon Sebag Montefiore

(0)

Heroizmi nuk është në modë. Ne shpërfillim heronjtë e vërtetë dhe në vend të tyre ngremë idhuj pa vlera. Epoka moderne e realitetit – TV dhe e lajmeve 24 orëshe pa ndalesë shpesh ngatërron shfaqjet publike të emocioneve dhe vuajtjeve me veprat e vërteta të heroizmit. Por ne duhet ta bëjmë heroizmin sërish të modës.

Çmimi 1 530 Lekë Çmimi i zakonshëm 1 800 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: SKU001690

Botuesi: Te tjere

Përplasja e qytetërimeve, Samuel Huntington

(0)

Në këtë libër, autori e jep përgjigjen duke treguar jo vetëm sesi përplasjet ndërmjet qytetërimeve përbëjnë kërcënimin më të madh për paqen në botë, por edhe sesi garancia më e mirë për paqen në botë është një rend ndërkombëtar i mbështetur mbi qytetërimet.

Çmimi 1 360 Lekë Çmimi i zakonshëm 1 600 Lekë
More
Ne gjendje

Botuesi: IDK

Ballkani imagjinar, Maria Todorova

(0)

"Ballkani imagjinar" konsiderohet gjerësisht si libri më i mirë i shkruar për Ballkanin, për mënyrën se si ka ndryshuar historikisht perceptimi (përgjithësisht negativ) që ka Europa për të apo edhe vetë ideja që popujt e gadishullit kanë për veten.

Çmimi 850 Lekë Çmimi i zakonshëm 1 000 Lekë
More
Ne gjendje

Referenca: SKU001978

Botuesi: Dituria

Historia e Italise, Pierre Milza

(0)

Studiuesve që merren me studimin e historisë së Italisë u duhet të përballen me një problem të rendit kronologjik. A duhet filluar historia nga rënia e Perandorisë Romake? Apo duhet të merret si pikënisje themelimi i qyteteve të lira dhe i republikave detare në Mesjetë? 

Çmimi 1 360 Lekë Çmimi i zakonshëm 1 600 Lekë
More
Ne gjendje

Botuesi: Te tjere

Ultra sekret, F. W. Winterbotham

(0)

Mbi të gjitha kjo është historia sesi gjatë Luftës së Dytë Botërore iu shpërndanë, në sekretin më të madh, presidentit Roosevelt, Winston Churchill – it dhe shefave më të rëndësishëm të shtabit të përgjithshëm, si dhe komandantëve në fronte, gjatë gjithë periudhës së luftës, rezultatet e operacionit më të shkëlqyer të spiunazhit, domethënë zbërthimi i...

Çmimi 680 Lekë Çmimi i zakonshëm 800 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: SKU001899

Botuesi: IDK

Kronikat e Tursun Beut

(0)

Të tria pasazhet e mësipërme kanë të bëjnë me pushtimin e Shqipërisë, ose më mirë të themi, të asaj çka kishte mbetur ende e papushtuar prej saj, atëherë kur sulltani Mehmeti II, i njohur ndryshe dhe si Mehmet Pushtuesi, i dha fund pushtimit, duke marrë Krujën, e më pas Shkodrën. 

Çmimi 510 Lekë Çmimi i zakonshëm 600 Lekë
More
Ka mbaruar

Botuesi: Papirus

Udhetime me Herodotin, Ryszard Kapuscinski

(0)

Edhe pse më mirë udhëtohet vetëm, mendoj se nuk e kemi penguar njëri – tjetrin – na ndante largësia e 2500 vjetëve, por edhe një lloj distance që buron nga ndjenja ime e respektit – sepse, ndonëse në raport me të tjerët Herodoti ka qenë përherë i thjeshtë, dashamirës dhe i butë, gjithmonë kam pasur ndjesinë se jam me një gjigand.

Çmimi 850 Lekë Çmimi i zakonshëm 1 000 Lekë
More
Ne gjendje

Referenca: SKU001326

Botuesi: Te tjere

Operacionet e fshehta dhe strategjia e Luftës së Ftohtë e SHBA, Sarah - Jane Corke

(0)

Historia nuk është dhe as nuk mund të përcillet si thashethem, sepse historia përbëhet nga jetë njërëzish dhe e krijuar prej tyre dhe pa to nuk ka histori. Prandaj ndodhia e shkuar, domethënë historia, nevojitet të përcillet nëpërmjet fakteve të lidhura dhe thjesht. Si e tillë ajo i jep mjete njeriut për ta ndriçuar me vetëdije mendjen e vet.

Çmimi 595 Lekë Çmimi i zakonshëm 700 Lekë
More
Ka mbaruar

Referenca: SKU001033

Botuesi: Dituria

Europa në kohën tonë 1945-1992, Uollter Laker

(0)

Libri "Europa në kohën tonë" i historianit Uolltër Lakër, është një kronikë e pasur e evoluicionit politik, ekonomik, social dhe kulturor të kontinentit që prej fillimit të Luftës së Ftohtë deri në rënien e Murit të Berlinit dhe shpërbërjen e Bashkimit Sovjetik.

Çmimi 850 Lekë Çmimi i zakonshëm 1 000 Lekë
More
Ka mbaruar

Referenca: 2257

Botuesi: IDK

Politika e jashtme e Shteteve te Bashkuara, Michael Cox, Doug Stokes

(0)

Ajo që e dallon këtë libër nga gjithë të tjerët që trajtojnë të njëjtën temë është gjerësia e kontribuesve, si dhe thellësia dhe cilësia e analizës. Ky libër do përbëjë një kontribut të rëndësishëm për studentët dhe gjithë ata që duan të kuptojnë ç'rol ka Amerika në politikën ndërkombëtare

Çmimi 1 105 Lekë Çmimi i zakonshëm 1 300 Lekë
More
Ne gjendje

Botuesi: Te tjere

Krijimi i identiteteve kombetare, Anne-Marie Thiesse

(0)

Asgjë nuk është më ndërkombëtare sesa formimi i identiteteve kombëtare. Ky paradoks është me peshë, përderisa veçanësia e pamohueshme e çdo identiteti kombëtar ka qenë pretekst përplasjesh të përgjakshme. E pra ata kanë dalë nga i njëjti model, zbatimi i të cilit është kryer në një kuadër shkëmbimesh intensive ndërkombëtare.

Çmimi 680 Lekë Çmimi i zakonshëm 800 Lekë
More
Në gjendje
chat Përshtypjet (0)