Referenca: 2804

Gruaja e fotografit, Enkelejd Lamaj (ebook falas)

Përshtypje(t): 0

"Historia e gruas së fotografit” është emri me të cilin e njohin të gjithë, ato pak herë që e përdorin, por, në të vërtetë, ajo është edhe historia e vetë fotografit, ose më saktë, është historia e teorisë së tij mbi rëndësinë e gjërave të vogla.

Çmimi 0,00 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: SKU001740

Botuesi: UET Press

Enver Hoxha, Blendi Fevziu

Përshtypje(t): 0

Për shumë vite me radhë Enver Hoxha i imponoi historisë versionin e tij. Ai rezulton i paturpshëm për t'i transformuar ngjarjet, për t'i fshirë ose zhdukur personazhet dhe për të ngritur në histori një protagonist të vetëm: atë vetë.

Çmimi 1 050,00 Lekë
More
Nuk ka produkte të mjaftueshme në stok

Referenca: SKU000001

Botuesi: Mitrush Kuteli

Tregime të moçme shqiptare, Mitrush Kuteli

Përshtypje(t): 0

Përrallat e treguara nga Mitrush Kuteli përbëjnë pjesën më të rëndësishme të letërsisë shqiptare, një frymëzim për një numër të madh veprash të tjera letrare që pasuan përgjatë dekadave. Tregime të Motshme Shqiptare përbën një klasik të të gjitha kohërave.

Çmimi 700,00 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: SKU000783

Botuesi: Onufri

Darka e gabuar, Ismail Kadare

Përshtypje(t): 0

Një darkë krejtësisht e pazakontë, me një mister midis, është subjekti i romanit më të ri të Kadaresë. Ndonëse e bazuar mbi një ngjarje të vërtetë, që ka trazuar vite më parë një qytet të tërë.

Çmimi 700,00 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: SKU001180

Botuesi: Onufri

Aksidenti, Ismail Kadare

Përshtypje(t): 0

Në një pasdite kryeqytetase, personazhi i këtij romani i propozon gruas së hijshme të porsanjohur diçka që do të dukej e papërfytyrueshme disa vite më parë, gjatë kohë së komunizmit: një udhëtim fundjavor në një qytet të Europës.

Çmimi 800,00 Lekë
More
Në gjendje
Më të shiturat
  • Banner

Te gjithe te lire, Pietro Grasso
  • Te gjithe te lire, Pietro Grasso

Te gjithe te lire, Pietro Grasso

Vlerësimi 

Buscetta, njëri nga më të fuqishmit anëtarë të Kupolës mafioze, në vitin 1984, pranoi të bashkëpunonte me Giovanni Falcone – n, pasi kishte parë të gjithë të afërmit t'i shfaroseshin nga "familjet private". Ky duke ofruar më në fund mundësinë e njohjes së funksionimit të organizatës, na rikujtoi mësimet e mjeshtrave që e kishin "iniciuar" në sekretet e Cosa Nostra – s...

700,00 Lekë
Sasia
Në gjendje

Përshkrimi

Titulli: Të gjithë të lirë
Origjinali: Liberi tutti
Gjinia: Histori
Autori: Pietro Grasso
Shqipëroi: Eni Vasili
Shtëpia botuese: Ombra GVG
Viti: 2015
Fq. 244
Pesha: 0.273 kg.
ISBN: 978-999-06-122-5

Fragment nga libri

Buscetta, njëri nga më të fuqishmit anëtarë të Kupolës mafioze, në vitin 1984, pranoi të bashkëpunonte me Giovanni Falcone – n, pasi kishte parë të gjithë të afërmit t'i shfaroseshin nga "familjet private". Ky duke ofruar më në fund mundësinë e njohjes së funksionimit të organizatës, na rikujtoi mësimet e mjeshtrave që e kishin "iniciuar" në sekretet e Cosa Nostra – s...

Pra, Cosa Nostra na ishte krijuar sepse mungonte drejtësia publike, për të mbrojtur një tokë të dërrmuar në qindra mënyra: "Pse ne siçilianët jemi ndjerë të lënë pas dore, të braktisur nga qeveritë e huaja dhe gjithashtu nga ajo e Romës. Ja pse Cosa Nostra ka bërë ligjin në vend të shtetit në këtë ishull. E ka bërë në periudha të ndryshme historike, edhe kur nuk quhej Cosa Nostra. Unë e di se dikur ajo u quajt "I Carbonari", pastaj u quajt Beati Paoli dhe vetëm në një moment të tretë u bë Cosa Nostra".

Leonardo Messina është një burrë nderi nga San Cataldo... një i penduar me prirje për të ndërtuar skenare të mëdha dhe për të tregojnë histori që të lënë të mahnitur; i cili duke kundërshtuar versionin sipas të cilit nuk ka pasur ndonjëherë rregulla të shkruara për bashkëpunëtorët e Cosa Nostra – s, përmendi një koleksion të quajtur Bibla, e cila i ishte dorëzuar nga Di Cristina, para se të vdiste, një tjetër burri nderi, që më pas u largua nga organizata.

Ashtu si e kishin përshkruar pas vite kërkimesh, "Bibla" nuk u gjet; diçka e ngjashme, edhe pse fotokopje, u gjet në vendin ku fshiheshin të kërkuarit Salvatore e Sandro Lo Piccolo, që u kapën në afërsi të Palermos në vitin 2007.

Bëhet fjalë për tashmë të njohurën formulën e betimit dhe një lloj dekalogu, rregullat e të cilit janë shumë të ngjashme me ato të rrëfyera nga Antonio Calderone. Me sa duket forma rituale e inicimit nuk është humbur: ajo konsiston në tashmë të njohurin shpim, me një gjilpërë apo gjemb të pemës së portokallit të hidhur, të gishtit tregues, atë që tërheq këmbëzën e armës, dhe në të rrjedhurit e gjakut mbi një imazh të shenjtë, Shën Mëria e Annunziata – s ose shenjti mbrojtës.

Më pas portreti digjet në duart e të anëtarësuarit ndërkohë që ky shqipton betimin solemn: "Betohem se do t'i jem besnik Cosa Nostra – s. Nëse do ta tradhtoj, mishi im duhet të digjet si digjet kjo shëmbëlltyrë". Ndjek leximi i të ashtuquajturve urdhërime. Në dokumentin e gjetur janë shprehur besnikërisht kështu, në një italishte të pasaktë:

1. Nuk mund t'i prezantohesh vetëm një miku tjetër (të lexohet burrë nderi) në qoftë se nuk e bën këtë një i tretë;
2. Nuk duhen soditur gratë e miqve tanë;
3. Nuk duhen bërë krahasime (nuk është fort i qartë kuptimi duke pasur parasysh sa na kujton autori, në tekst shkruhet comparati);
4. Nuk duhet të frekuentohen tavernat apo rrethe të caktuara;
5. Është detyrë të jesh i disponueshëm për Cosa Nostra – n edhe nëse gruaja është duke lindur;
6. Duhen të respektohen kategorikisht takimet;
7. Duhet respektuar gruaja;
8. Kur thirresh për të dëshmuar diçka që di, duhet thënë e vërteta;
9. Nuk mund të përfitosh paratë që janë të të tjerëve apo të familjeve të tjera;
10. Nuk mund të bëjë pjesë në Cosa Nostra kush ka një të afërm të ngushtë në forcat e rendit, kush ka tradhti sentimentale në familje, kush ka sjellje të keqe e nuk vëren vlerat morale.

Koment nga autori

Quhem Pietro Grasso dhe jam Prokuror kombëtar antimafie. Atyre që më pyesin lidhur me veten e me jetën time, gjithmonë e para së gjithash u them se jam nga Palermo, sepse ky qytet, me trashëgiminë e bukurive natyrore dhe artistike, por edhe të dhunës e të gjakut, ka ndikuar në zgjedhjet më të rëndësishme të jetës sime...

Kam lindur në vitin 1945 në Licata, provincë e Agrigento – s, në një familje palermitane, por që tetëmbëdhjetë vjeç më dërguan në kryeqendrën siciliane, ku edhe u rrita. Babai, nëpunës i autoritetit të tatimeve, kishte arritur të merrte transferimin e shumëpritur në qytetin e tij.

Nëna deshi që unë të kisha një formim të krishterë... Më kujtohet se si përpara se të flija e menjëherë porsa zgjohesha, i recitoja lutjen Engjëllit mbrojtës: "Më rri afër e më mbro, ji udhëheqësi im në errësirë e më mbro nga rreziqet".

Një ritual i vogël që më bënte të ndihesha i sigurt dhe më largonte frikën nga errësira. Të gjithë ciklin e shkollimit e kreva në Palermo: shkollën fillore tek Montessori, shkollën e mesme tek Salesianët, liceun dhe universitetin në strukturat shtetërore. Që në ato vite dhuna e mafias ishte para syve të të gjithëve, madje edhe përpara syve të mi djaloshare, i cili kishte filluar të kishte mendjen e mbushur me kaq shumë pyetje që mbeteshin pa përgjigje.

Detajet e librit
OMBRA GVG
Bashkëngjitje
Shkarkime
KATËR HAPA PER TE POROSITUR

Udhëzues i shkurtër mbi procesin e porositjes së librave nëpërmjet faqes tonë.

Shkarkime (292.13k)
Përshtypjet

Write your review

Te gjithe te lire, Pietro Grasso

Te gjithe te lire, Pietro Grasso

Buscetta, njëri nga më të fuqishmit anëtarë të Kupolës mafioze, në vitin 1984, pranoi të bashkëpunonte me Giovanni Falcone – n, pasi kishte parë të gjithë të afërmit t'i shfaroseshin nga "familjet private". Ky duke ofruar më në fund mundësinë e njohjes së funksionimit të organizatës, na rikujtoi mësimet e mjeshtrave që e kishin "iniciuar" në sekretet e Cosa Nostra – s...

Write your review
Ndoshta mund të pëlqejë edhe

Referenca: SKU000802

Botuesi: Botimet Dudaj

Gomorra, Roberto Saviano

Përshtypje(t): 0

Në dy vjet, "Gomorra" është përkthyer dhe botuar në 42 shtete 2006-2008, libri më i shitur në Gjermani, Angli, Holandë, Spanjë, Francë, Suedi dhe Finlandë "New York Times" e ka cilësuar si një nga librat më të rëndësishëm të 2007-ës.

Çmimi 1 000,00 Lekë
More
Nuk ka produkte të mjaftueshme në stok
16 produkte të tjera në këtë kategori:

Referenca: 2482

Botuesi: Toena

Paqe e rrenuar, David Andelman

Përshtypje(t): 0

Për më shumë se gjysmë shekulli është pranuar nga shumica se hakmarrja e shfrenuar kundër Gjermanisë dhe Perandorisë Austro – Hungareze, e cila qe guri i themelit të Traktatit të Versajës, krijoi rrethanat që shpunë pashamangshmërisht drejt Luftës ll Botërore.

Çmimi 1 000,00 Lekë
More
Ne gjendje

Botuesi: UEGEN

Historia boterore dhe qyteterimi, Carl Grimberg, vol. 12

Përshtypje(t): 0

Kur historiani suedez Karl Grimberg ndërmorri botimin e "Väldishistoria" nuk ëndërronte aspak t'u jepte lexuesve një manual të ri, një traktat që do t'iu shtohej të tjerëve që tashmë ekzistonin. Nuk ëndërronte më shumë veç t'iu kursente akademizmin disa pedagogëve. Për të objekti i historisë nuk ishte rrëfimi i betejave dhe analiza e traktateve të paqes,...

Çmimi 1 200,00 Lekë
More
Në gjendje

Botuesi: Tirana Times

Ronald Regan, Peggy Noonan

Përshtypje(t): 0

Gjatë gjithë jetës sime politike kam folur për qytetin e ndriçuar, por nuk e kam ditur nëse ua kam thënë ndonjëherë plotësisht se çfarë pashë kur e thashë këtë gjë.

Çmimi 1 000,00 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: 2533

Botuesi: Onufri

Procesi i Nurembergut, vellimi i pare

Përshtypje(t): 0

Egërsia e shtypjes hitleriane nuk është një fakt i ri dhe të gjithë vendet e pushtuara prej tyre, kanë vuajtur nga forma më e keqe e qeverisjes me ndihmën e terrorit. I ri është fakti që në shumë nga këto territore, që po çlirohen nga përparimi i ushtrive të vendeve çlirimtare, hordhitë hitleriane, gjatë tërheqjes së dëshpëruar, i kanë dyfishuar mizoritë...

Çmimi 1 000,00 Lekë
More
Ne gjendje

Botuesi: UEGEN

Historia boterore dhe qyteterimi, Carl Grimberg, vol. 6

Përshtypje(t): 0

Kur historiani suedez Karl Grimberg ndërmorri botimin e "Väldishistoria" nuk ëndërronte aspak t'u jepte lexuesve një manual të ri, një traktat që do t'iu shtohej të tjerëve që tashmë ekzistonin. Nuk ëndërronte më shumë veç t'iu kursente akademizmin disa pedagogëve. Për të objekti i historisë nuk ishte rrëfimi i betejave dhe analiza e traktateve të paqes,...

Çmimi 1 200,00 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: SKU001988

Botuesi: Botimet Dudaj

Liberale dhe komunitare, Stephen Mulhall, Adam Swift

Përshtypje(t): 0

Duke u përqendruar kryesisht mbi elemente filozofike dhe metafizike të varianteve liberale rreth drejtësisë, këta kritikë kanë argumentuar se variantet liberale hamendësohen mbi një koncept të mangët rreth individit dhe marrëdhënies së tij me komunitetin, gjë që ka rezultuar në një shikim të ngushtë për rolin e shtetit.

Çmimi 1 200,00 Lekë
More
Ne gjendje

Historia e Rusise, Jevgenij Anisimov

Përshtypje(t): 0

Në këtë vepër të jashtëzakonshme, që përfshin gjithë historinë e Rusisë, nuk do të gjeni fakte të thata dhe personazhe historike abstrakte. Sepse ky libër është shkruar nga Jevgenij Anisimov, mjeshtër i përshkrimit historik, autor i shumë botimeve për historinë e këtij vendi.

Çmimi 1 800,00 Lekë
More
Ne gjendje

Referenca: SKU000321

Botuesi: Ideart

Renia e Kostandinopojes, Steven Runciman

Përshtypje(t): 0

Steven Runciman mbetet njëri prej studiuesve më të shquar të historisë së mesjetës. Veprat e tij mbi historinë e kryqëzatave janë edhe sot e gjithë ditën pika referimi të pakapërcyeshme dhe modele të popullarizimit të arritjeve shkencore.

Çmimi 600,00 Lekë
More
Nuk ka produkte të mjaftueshme në stok

Referenca: SKU002062

Botuesi: IDK

Globalizimi i Islamit, Olivier Roy

Përshtypje(t): 0

Me përhapjen e islamit në mbarë botën është bërë vështirësisht e dallueshme lidhja që bashkon një fe me një shoqëri a një territori të caktuar. S'duhet harruar se sot, kryesisht në sajë të emigracionit, pothuajse një e treta e të gjithë myslimanëve jetojnë në vende ku ata përbëjnë një pakicë.

Çmimi 650,00 Lekë
More
Ne gjendje

Referenca: SKU001751

Botuesi: AIIS - Tirana Times

Perse genjejne udheheqesit, John J. Mearsheimer

Përshtypje(t): 0

Në këtë libër të vogël magjepsës, John Mearsheimer argumenton se gënjeshtra rreth politikës së jashtme është një pjesë e brendshme e mënyrës demokratike të jetesës. Ky është një mesazh i rëndësishëm për ata pjesëtarë të publikut demokratik që dëshirojnë t'i shmangen mashtrimeve nga udhëheqësit e tyre.

Çmimi 1 000,00 Lekë
More
Ne gjendje

Referenca: SKU001690

Botuesi: Te tjere

Perplasja e qyteterimeve, Samuel Huntington

Përshtypje(t): 0

Në këtë libër, autori e jep përgjigjen duke treguar jo vetëm sesi përplasjet ndërmjet qytetërimeve përbëjnë kërcënimin më të madh për paqen në botë, por edhe sesi garancia më e mirë për paqen në botë është një rend ndërkombëtar i mbështetur mbi qytetërimet.

Çmimi 1 440,00 Lekë
More
Ne gjendje

Botuesi: Te tjere

Krimi kibernetik, Misha Glenny

Përshtypje(t): 0

Në këtë libër magjepsës dhe bindës, Misha Glenny, autori i librit ndërkombëtarisht të njohur “McMafia”, zbulon tri kërcënimet themelore me të cilat përballemi në shekullin e njëzetenjëtë; krimin kibernetik, luftën kibernetike dhe spiunazhin industrial kibernetik.

Çmimi 1 200,00 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: SKU001466

Botuesi: LIRA

Manual i kultures se pergjithshme, Jean-Francois Braunstein, Bernard Phan

Përshtypje(t): 0

"Kultura e përgjithshme'': një shprehje e re për një ide të vjetër Vetë shprehja ''kulturë e përgjithshme'' është relativisht e re. Për herë të parë, ajo përkufizohet më 1932, në Fjalorin e Akademisë franceze, si "tërësia e njohurive të përgjithshme mbi letërsinë, historinë, filozofinë, shkencat dhe artet".

Çmimi 1 200,00 Lekë
More
Ne gjendje