Referenca: SKU001740

Botuesi: UET Press

Enver Hoxha, Blendi Fevziu

Përshtypje(t): 0

Për shumë vite me radhë Enver Hoxha i imponoi historisë versionin e tij. Ai rezulton i paturpshëm për t'i transformuar ngjarjet, për t'i fshirë ose zhdukur personazhet dhe për të ngritur në histori një protagonist të vetëm: atë vetë.

Çmimi 1 050,00 Lekë
More
Ne gjendje

Referenca: 2804

Gruaja e fotografit, Enkelejd Lamaj (ebook falas)

Përshtypje(t): 0

"Historia e gruas së fotografit” është emri me të cilin e njohin të gjithë, ato pak herë që e përdorin, por, në të vërtetë, ajo është edhe historia e vetë fotografit, ose më saktë, është historia e teorisë së tij mbi rëndësinë e gjërave të vogla.

Çmimi 0,00 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: SKU000001

Botuesi: Mitrush Kuteli

Tregime të moçme shqiptare, Mitrush Kuteli

Përshtypje(t): 0

Përrallat e treguara nga Mitrush Kuteli përbëjnë pjesën më të rëndësishme të letërsisë shqiptare, një frymëzim për një numër të madh veprash të tjera letrare që pasuan përgjatë dekadave. Tregime të Motshme Shqiptare përbën një klasik të të gjitha kohërave.

Çmimi 700,00 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: SKU000783

Botuesi: Onufri

Darka e gabuar, Ismail Kadare

Përshtypje(t): 0

Një darkë krejtësisht e pazakontë, me një mister midis, është subjekti i romanit më të ri të Kadaresë. Ndonëse e bazuar mbi një ngjarje të vërtetë, që ka trazuar vite më parë një qytet të tërë.

Çmimi 700,00 Lekë
More
Artikujt e fundit në gjendje

Referenca: SKU001180

Botuesi: Onufri

Aksidenti, Ismail Kadare

Përshtypje(t): 0

Në një pasdite kryeqytetase, personazhi i këtij romani i propozon gruas së hijshme të porsanjohur diçka që do të dukej e papërfytyrueshme disa vite më parë, gjatë kohë së komunizmit: një udhëtim fundjavor në një qytet të Europës.

Çmimi 800,00 Lekë
More
Në gjendje
Më të shiturat
Lulja e Diellit, Simon Vizental
  • Lulja e Diellit, Simon Vizental

Lulja e Diellit, Simon Vizental

Vlerësimi 

Simon Vizentali tregon një histori personale të një ngjarjeje në një kamp përqendrimi dhe pyet se çfarë do të bënit ju po të ishit në vendin e tij. Teologë, udhëheqës politikë dhe moralë, shkrimtarë iu përgjigjën pyetjes – pyetje që është njëkohësisht fetare, politike, morale dhe personale – secili sipas perspektivës së tij.

600,00 Lekë
Sasia
Ne gjendje

  • Security policy (edit with Customer reassurance module) Security policy (edit with Customer reassurance module)
  • Delivery policy (edit with Customer reassurance module) Delivery policy (edit with Customer reassurance module)
  • Return policy (edit with Customer reassurance module) Return policy (edit with Customer reassurance module)
Përshkrimi

Titulli: Lulja e Diellit, mbi mundësitë dhe kufijtë e faljes
Origjinali: The Sunflower: On the Possibilities and Limits of Forgiveness
Gjinia: Ese
Autori: Simon Vizental
Shqipëroi: Ilir Hashorva
Shtëpia botuese: Toena
Viti: 2015
Fq. 180
Pesha: 0.231 kg.
ISBN: 978-9928-4254-8-5

Mbi librin

Kur u botua për herë të parë "Lulja e diellit" në vitin 1976 nga Schocken Books, filluan të bëheshin kurse për Holokaustin në kurikulat e kolegjeve, të shkollave të mesme dhe në seminare. Meqenëse ishte një tregim që të ftonte për diskutime, u bë një nga librat më të përdorshëm mësimor.

Simon Vizentali tregon një histori personale të një ngjarjeje në një kamp përqendrimi dhe pyet se çfarë do të bënit ju po të ishit në vendin e tij. Teologë, udhëheqës politikë dhe moralë, shkrimtarë iu përgjigjën pyetjes – pyetje që është njëkohësisht fetare, politike, morale dhe personale – secili sipas perspektivës së tij.

Ashtu siç mund të pritej, u shprehën opinione nga më të ndryshmet. Megjithatë, secili që u përgjigj, duhej ta mendonte veten në vendin e një të burgosuri të një kampi përqendrimi, të përballej me monstruozitetin e krimeve dhe të reflektonte mbi ndikimin e tyre në vendimin që do të merrte. Në këtë rast të veçuar, a ishte falja një opsion dhe çfarë do të thoshte ajo si për viktimën, edhe për kriminelin?

Njëzetvjetori i botimit të parë në këtë vend krijoi rastin për një botim të ri të "Lules së diellit". Ky botimi i dytë paraqet 32 përgjigje të reja të shkruara për këtë vëllim, 10 të mara nga botimi i mëparshëm dhe një nga Eduard H. Flaneri i riparë për këtë botim. Tri kontribute – nga Zhan Emeri, Kardinali Konig dhe Albert Sper- u përkthyen nga botimi gjerman i vitit 1981 dhe jepen këtu për herë të parë në përkthimin anglisht.

Përse duhej një botim i ri i "Lules së diellit"? Nën dritën e ngjarjeve të njëzet viteve të fundit, menduam se do të ishte me interes të dëgjonim përgjigjet e gjeneratës së re. Nga njëra anë, koha e zbeh kujtesën; nga ana tjetër, njohuritë dhe ndjeshmëritë për Holokaustin janë shtuar përmes arsimit.

Edhe ata që nuk kanë jetuar Holokaustin, kanë filluar të kuptojnë se ç'do të thotë për një popull të humbasë një të tretën e pjesëtarëve të tij në gjenocid, së bashku me kulturën, gjuhën dhe historinë. E veçanta e asaj ngjarjeje ka filluar të futet në vetëdijen popullore. Për më tepër, ne pritnim që ndryshimet e rëndësishme në mësimet e Kishës Katolike rreth hebrenjve në këto vite si dhe ngjarjet dhe zhvillimet ndërfetare, do të sillnin përgjigje të ndryshme prej atyre të gjeneratës së parë.

Më në fund, bota po vazhdon të shohë tmerre që u afrohen atyre të gjenocidit – në Bosnje, në Kamboxhia, në Kinë dhe në shumë vende të tjera rreth e rrotull globit, ku klasa të tëra popujsh vihen në shënjestër për t'u asgjësuar nga regjime kriminale. Çështja e ngritur nga Vizentali në këtë libër mbetet aktuale mes nesh. Duke tejkaluar kontekstin origjinal, ajo futet në problemet bashkëkohore.

Pak mund të mos pranojnë që udhëheqës kriminelë dhe politikëbërës të mos dalin para drejtësisë. Qendra e Dokumentacionit e Vizentalit, e cila ndjek kriminelët nazistë, ka ndihmuar që të çohen para drejtësisë mbi 1100 nazistë që nga mbarimi i luftës. Për punën e tij Vizentali është nderuar nga qeveritë e Shteteve të Bashkuara, Holandës, Italisë dhe Izraelit.

I përkushtuar ndaj nevojës së zbatimit të ligjit ndërkombëtar, Vizentali i ka shkruar Presidentit Klinton në korrik të vitit 1995 dhe i ka kërkuar që të dënojë organizatorët e terrorit në ish-Jugosllavinë: "Ngjarjet në Bosnje, ashtu siç na i paraqet media sot, me të gjitha krimet kundër njerëzimit – pastrimin etnik, vrasjen e civilëve pa marrë parasysh moshën, përdhunimin e grave myslimane – edhe pse nuk përbëjnë një Holokaust – përsërisin shumë prej tmerreve të tij...

Unë besoj se dënimi i Karaxhiçit dhe Mladiçit, fillimisht verbalisht dhe pastaj me kërcënim për nxjerrje para drejtësisë – do të kenë efekt. Shtetet e Bashkuara munden, shpresoj, t'u venë fre këtyre dy njerëzve dhe ushtarëve të tyre duke shpallur publikisht se krimet që kanë kryer nuk do të mbeten pa u ndëshkuar". Rëndësia për botën e mbajtjes së individëve të tillë përgjegjës për krimet e tyre nuk mund të diskutohet.

Por pyetja e vënë te "Lulja e diellit" është më e hollë dhe, në njëfarë mënyre, më shqetësuese. Çfarë duhet bërë me njerëzit e zakonshëm, me individët pa emër, që kryejnë krime kundër të tjerëve të urdhëruar nga udhëheqësit e tyre? Cila është përgjegjësia individuale e njerëzve të zakonshëm, të verbuar apo të detyruar nga ideologjia politike e ditës dhe të atij numri të vogël që u vjen keq për veprimet e tyre apo që mund t'i dënojnë ato në një situatë tjetër?

Ne i përshëndesim individë heroikë që sfidojnë dhe minojnë veprimet imorale të qeverive të tyre, pa marrë parasysh rreziqet me jetë që përmban ajo rezistencë – por çfarë të bëjmë me të kundërtët?

Për më tepër, kur vrasjet kanë ndaluar, si arrin një popull të bëjë paqe me një tjetër, kur pak më parë ishin armiq për vdekje? Cilat janë kufijtë e faljes dhe a është pendesa – fetare apo sekulare- e mjaftueshme?

A është e mundur të falësh dhe të mos harrosh? Si mundet të pajtohet viktima me të kaluarën e tij dhe të ruajë humanizmin dhe moralin në atë proces? Të gjitha këto çështje ngrihen në këtë libër të thjeshtë e modest të pyetjeve, të bazuar mbi një takim të vetëm dhe të veçantë midis dy individëve rrugët e të cilëve u takuan në mënyrë të çuditshme dhe tragjike.

Detajet e librit
Bashkëngjitje
Shkarkime
KATËR HAPA PER TE POROSITUR

Udhëzues i shkurtër mbi procesin e porositjes së librave nëpërmjet faqes tonë.

Shkarkime (292.13k)
Përshtypjet

No customer reviews for the moment.

Write your review

Lulja e Diellit, Simon Vizental

Lulja e Diellit, Simon Vizental

Simon Vizentali tregon një histori personale të një ngjarjeje në një kamp përqendrimi dhe pyet se çfarë do të bënit ju po të ishit në vendin e tij. Teologë, udhëheqës politikë dhe moralë, shkrimtarë iu përgjigjën pyetjes – pyetje që është njëkohësisht fetare, politike, morale dhe personale – secili sipas perspektivës së tij.

Write your review
Ndoshta mund të pëlqejë edhe
16 produkte të tjera në këtë kategori:

Referenca: 2534

Botuesi: Onufri

Procesi i Nurembergut, vellimi i dyte

Përshtypje(t): 0

Më 8 gusht 1945, Qeveria e Mbretërisë së Bashkuar, Qeveria e Bashkimit të Republikave Socialiste Sovjetike, Qeveria e Shteteve të Bashkuara të Amerikës dhe Qeveria e Përkohshme e Republikës Franceze arritën një marrëveshje, në përputhje me të cilën u krijua Gjykata për gjykimin e kriminelëve të luftës, krimet e të cilëve nuk lidhen me një vend të caktuar...

Çmimi 1 000,00 Lekë
More
Artikujt e fundit në gjendje

Botuesi: UEGEN

Historia boterore dhe qyteterimi, Carl Grimberg, vol. 7

Përshtypje(t): 0

Kur historiani suedez Karl Grimberg ndërmorri botimin e "Väldishistoria" nuk ëndërronte aspak t'u jepte lexuesve një manual të ri, një traktat që do t'iu shtohej të tjerëve që tashmë ekzistonin. Nuk ëndërronte më shumë veç t'iu kursente akademizmin disa pedagogëve. Për të objekti i historisë nuk ishte rrëfimi i betejave dhe analiza e traktateve të paqes,...

Çmimi 1 200,00 Lekë
More
Në gjendje

Botuesi: Te tjere

Lufta e Trojes, lufte pellazgo - ilire, Elena Kocaqi

Përshtypje(t): 0

Ky studim synon të trajtojë Luftën e Trojës nga konteksti historik dhe human e shkëputur nga konteksti mitologjik dhe hyjnor. Disa autorë antikë dhe modernë e kanë trajtuar këtë luftë vetëm nga ana mitologjike duke përzier hyjnitë me njerëzit, por ka fakte historike të mjaftueshme për ta trajtuar atë nga ana humane.

Çmimi 1 000,00 Lekë
More
Në gjendje

Botuesi: Onufri

Idioma kineze

Përshtypje(t): 0

"Idioma kineze" përfshin vetëm një pjesë të vogël, por përfaqësuese nga thesari i pafund i idiomave të gjuhës kineze. Idiomat janë një pjesë thelbësore e çdo gjuhe dhe kur është fjala te gjuha kineze, ato vlerësohen si perla të çmuara të saj.

Çmimi 500,00 Lekë
More
Ne gjendje

Referenca: 2603

Botuesi: Plejad

Fantazma e Ballkanit, Robert Kaplan

Përshtypje(t): 0

Kaplani është një shkrimtar i mrekullueshëm dhe ndjellës i kujtimeve të së kaluarës. Ballkani i ofron atij gjithë pasurinë e një bote të Garcia Markezit, ku fantastikja është jeta e përditshme.

Çmimi 1 000,00 Lekë
More
Nuk ka produkte të mjaftueshme në stok

Referenca: SKU001978

Botuesi: Dituria

Historia e Italise, Pierre Milza

Përshtypje(t): 0

Studiuesve që merren me studimin e historisë së Italisë u duhet të përballen me një problem të rendit kronologjik. A duhet filluar historia nga rënia e Perandorisë Romake? Apo duhet të merret si pikënisje themelimi i qyteteve të lira dhe i republikave detare në Mesjetë? 

Çmimi 1 600,00 Lekë
More
Ne gjendje

Referenca: SKU001560

Botuesi: Te tjere

Kryqezatat ne syrin e arabeve, Amin Maaluf

Përshtypje(t): 0

Ideja themelore e këtij libri është e thjeshtë: rrëfimi i historisë së kryqëzatave ashtu siç është parë, përjetuar dhe mbajtur shënim në "anën tjetër" - në kampin arab. Përmbajtja bazohet pothuajse ekskluzivisht mbi dëshmitë e historianëve dhe kronistëve arabë të asaj epoke.

Çmimi 1 500,00 Lekë
More
Ne gjendje

Botuesi: Botart

Sapiens, Yuval Noah Harari

Përshtypje(t): 0

Gjithëpërfshirës, provokues dhe i guximshëm, Sapiens ka sfiduar gjithçka dinim rreth të qenit njeri: mendimet tona, veprimet tona, fuqinë tonë... dhe të ardhmen tonë.

Çmimi 2 000,00 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: 2535

Botuesi: Plejad

Historia boterore e spiunazhit, Viktor Kaprov

Përshtypje(t): 0

Spiuni nuk duhet të ndodhet në qendër të ngjarjeve politike dhe në asnjë rast nuk duhet të kalojë në aventura, të rrezikojë vazhdimisht jetën e tij. Përkundrazi, pikërisht mosrënia në sy, e ashtuquajtura "fshehja e hapur", është simptomë e zbuluesit të vërtetë.

Çmimi 1 200,00 Lekë
More
Nuk ka produkte të mjaftueshme në stok

Referenca: SKU000314

Botuesi: Ideart

CIA, historia e sherbimeve sekrete, Mario Del Pero

Përshtypje(t): 0

Ky është libri i parë ku bëhen përpjekje për të sistemuar historinë kronologjike dhe analitike të CIA-s, rolin e saj në ngjarjet më të mëdha që formatuan struktura shoqërore në të gjithë kontinentet, si dhe domosdoshmërinë e krijimit të Shërbimeve Inteligjente.

Çmimi 576,00 Lekë
More
Nuk ka produkte të mjaftueshme në stok

Referenca: SKU001899

Botuesi: IDK

Kronikat e Tursun Beut

Përshtypje(t): 0

Të tria pasazhet e mësipërme kanë të bëjnë me pushtimin e Shqipërisë, ose më mirë të themi, të asaj çka kishte mbetur ende e papushtuar prej saj, atëherë kur sulltani Mehmeti II, i njohur ndryshe dhe si Mehmet Pushtuesi, i dha fund pushtimit, duke marrë Krujën, e më pas Shkodrën. 

Çmimi 600,00 Lekë
More
Nuk ka produkte të mjaftueshme në stok

Botuesi: UEGEN

Historia boterore dhe qyteterimi, Carl Grimberg, vol. 6

Përshtypje(t): 0

Kur historiani suedez Karl Grimberg ndërmorri botimin e "Väldishistoria" nuk ëndërronte aspak t'u jepte lexuesve një manual të ri, një traktat që do t'iu shtohej të tjerëve që tashmë ekzistonin. Nuk ëndërronte më shumë veç t'iu kursente akademizmin disa pedagogëve. Për të objekti i historisë nuk ishte rrëfimi i betejave dhe analiza e traktateve të paqes,...

Çmimi 1 200,00 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: SKU002062

Botuesi: IDK

Globalizimi i Islamit, Olivier Roy

Përshtypje(t): 0

Me përhapjen e islamit në mbarë botën është bërë vështirësisht e dallueshme lidhja që bashkon një fe me një shoqëri a një territori të caktuar. S'duhet harruar se sot, kryesisht në sajë të emigracionit, pothuajse një e treta e të gjithë myslimanëve jetojnë në vende ku ata përbëjnë një pakicë.

Çmimi 650,00 Lekë
More
Artikujt e fundit në gjendje