Kategoritë

Botuesit

Autorët

Historia e Perandorise Osmane, Robert Mantran Shihe të plotë

Historia e Perandorise Osmane, Robert Mantran

Perandoria Osmane përfaqëson një formacion politik, që për një periudhë më shumë se 500 vjeçare, përfshiu në gjirin e saj të gjitha viset shqiptare.

Info shtesë

SKU001574

Disponueshëria: Ne gjendje

$20.28

Me ulje çmimi!

-20%

$25.35

Klientët që blenë këtë libër, blenë edhe...

 • Shekujt Osmane ne hapesiren shqiptare, Ferit Duka

  Shekujt...


  Ky punim shkencor me vlera të shumta dhe të...

 • Rreziku nga lufta berthamore, Michael Collins Piper

  Rreziku nga...


  Libri sjell shkrirjen dhe boshtin e përbashkët...

 • Mbreteri dhe mbreter ilire, Qemal Velija

  Mbreteri dhe...


  Titulli: Mbretëri dhe mbretër ilirë (kopertinë...

Titulli: Historia e Perandorisë Osmane
Origjinali: Histoire de l'Empire Ottoman
Gjinia: Histori
Autori: Robert Mantran
Shqipëroi: Asti Papa
Shtëpia botuese: Dituria
Viti: 2004
fq. 736
Pesha: 1.111 kg
ISBN: 978-99927-59-30-5

Mbi librin

Libri "Historia e Perandorisë Osmane" është botimi i parë në shqip i një historie të plotë të kësaj perandorie dhe padyshim është një ngjarje e shumë pritur në botimet historike shqiptare. Perandoria Osmane përfaqëson një formacion politik, që për një periudhë më shumë se 500 vjeçare, përfshiu në gjirin e saj të gjitha viset shqiptare.

Ajo ishte një formacion ushtarak që e kërcënoi vazhdimisht dhe seriozisht Europën Perëndimore. Me fuqinë e saj politike dhe ushtarake, u bë faktor i rëndësishëm në ekuilibrin politik të forcave në Europë në shek. XVI-XVII dhe një faktor në formëzimin politik të Europës së sotme. Kjo perandori me një shtrirje trekontinentale, përbën një pjesë shumë të rëndësishme të historisë botërore, pasi ajo përjetoi Mesjetën e Vonë, Kohërat e Reja dhe ato Moderne dhe, falë pozicionit gjeopolitik që gëzonte, kontrolloi rrugët kryesore tregtare të botës.

Lexuesi shqiptar do të njihet me një segment të rëndësishëm të historisë së tij kombëtare dhe, ç'është më e rëndësishme dhe e re për botimet historike shqiptare, atij i jepet mundësia që të njihet me vendin e viseve shqiptare dhe të shqiptarëve në kuadrin e këtij formacioni politik perandorak. Rreziqet e vazhdueshme që Perandorisë i vinin nga Perëndimi, bënë që viset shqiptare, ndonëse periferike, të mbeteshin gjithnjë në vëmendjen e politikës dhe diplomacisë osmane.