Referenca: 2804

Gruaja e fotografit, Enkelejd Lamaj (ebook falas)

Përshtypje(t): 0

"Historia e gruas së fotografit” është emri me të cilin e njohin të gjithë, ato pak herë që e përdorin, por, në të vërtetë, ajo është edhe historia e vetë fotografit, ose më saktë, është historia e teorisë së tij mbi rëndësinë e gjërave të vogla.

Çmimi 0,00 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: SKU000001

Botuesi: Mitrush Kuteli

Tregime të moçme shqiptare, Mitrush Kuteli

Përshtypje(t): 1

Përrallat e treguara nga Mitrush Kuteli përbëjnë pjesën më të rëndësishme të letërsisë shqiptare, një frymëzim për një numër të madh veprash të tjera letrare që pasuan përgjatë dekadave. Tregime të Motshme Shqiptare përbën një klasik të të gjitha kohërave.

Çmimi 560,00 Lekë Çmimi i zakonshëm 700,00 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: SKU001740

Botuesi: UET Press

Enver Hoxha, Blendi Fevziu

Përshtypje(t): 0

Për shumë vite me radhë Enver Hoxha i imponoi historisë versionin e tij. Ai rezulton i paturpshëm për t'i transformuar ngjarjet, për t'i fshirë ose zhdukur personazhet dhe për të ngritur në histori një protagonist të vetëm: atë vetë.

Çmimi 840,00 Lekë Çmimi i zakonshëm 1 050,00 Lekë
More
Ne gjendje

Referenca: SKU000783

Botuesi: Onufri

Darka e gabuar, Ismail Kadare

Përshtypje(t): 0

Një darkë krejtësisht e pazakontë, me një mister midis, është subjekti i romanit më të ri të Kadaresë. Ndonëse e bazuar mbi një ngjarje të vërtetë, që ka trazuar vite më parë një qytet të tërë.

Çmimi 560,00 Lekë Çmimi i zakonshëm 700,00 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: SKU000660

Botuesi: Onufri

Prilli i thyer, Ismail Kadare

Përshtypje(t): 0

Duke lexuar "Prillin e thyer" kuptohet lehtësisht përse dhe me çfarë force Ismail Kadare është pasionuar për tragjedinë dhe për dy përfaqësuesit më të shquar të saj, Shekspirin dhe Eskilin. "Miku, besa dhe gjakmarrja janë rrotat e mekanizmit të tragjedisë antike, dhe të futesh në mekanizmin e tyre është të shikosh mundësinë e tragjedisë."

Çmimi 560,00 Lekë Çmimi i zakonshëm 700,00 Lekë
More
Në gjendje
Më të shiturat
  • Banner

  • Çmim i zbritur
Kryqezatat ne syrin e arabeve, Amin Maaluf
  • Kryqezatat ne syrin e arabeve, Amin Maaluf

Kryqezatat ne syrin e arabeve, Amin Maaluf

SKU001560
Vlerësimi 

Ideja themelore e këtij libri është e thjeshtë: rrëfimi i historisë së kryqëzatave ashtu siç është parë, përjetuar dhe mbajtur shënim në "anën tjetër" - në kampin arab. Përmbajtja bazohet pothuajse ekskluzivisht mbi dëshmitë e historianëve dhe kronistëve arabë të asaj epoke.

1 500,00 Lekë
1 200,00 Lekë Ruaj 20%
Sasia
Ne gjendje

Përshkrimi

Titulli: Kryqëzatat në syrin e arabëve
Origjinali: Crusades as seen by arabs
Gjinia: Histori
Autori: Amin Maaluf
Shqipëroi: Arjol Guni
Shëpia botuese: Logos A
Viti: 2010
Fq. 424
Pesha: 0.481 kg
ISBN: 978-9989-58-343-9

Koment nga autori

Ideja themelore e këtij libri është e thjeshtë: rrëfimi i historisë së kryqëzatave ashtu siç është parë, përjetuar dhe mbajtur shënim në “anën tjetër”, më fjalë të tjera në kampin arab. Përmbajtja bazohet pothuajse ekskluzivisht mbi dëshmitë e historianëve dhe kronistëve arabë të asaj epoke.

Këta të fundit nuk kanë folur për kryqëzata, por për luftra frënge apo “pushtime frënge”. Fjala me të cilën përshkruhen frëngjitë është hedhur në letër në forma të shumta, në bazë të krahinës, autorit dhe periudhës. Në kronika të ndryshme gjejmë Faranxh, Faranxhat, Ifranxh, Infranxhat dhe variante të tjera.

Për hir të lidhjes logjike, unë kam zgjedhur të përdor formën më të shkurtër, frëng, fjalë e cila përdoret edhe sot në arabishten e folur për të emërtuar perëndimorët dhe në veçanti francezët. Kam treguar kujdes të mos e ngarkoj rrëfimin me shënimet e shumta bibliografike, historike apo të natyrave të tjera që janë të domosdoshme në një vepër të këtij lloji, dhe rrjedhimisht i kam grupuar të gjitha së toku në fund të librit, ku janë rreshtuar sipas kapitullit.

Ata që duan të dinë më tepër, mund t’i shfrytëzojnë shënimet e fundit, por ato nuk janë të domosdoshme për të kuptuar historinë, e cila duhet të jetë e perceptueshme nga kushdo. Në vend që të ofroj një libër tjetër historie, jam përpjekur të shkruaj nga një pikëpamje deri më sot e papërfilluar, atë që mund të quhet “roman i jetës së vërtetë” të Kryqëzatave, të atyre dy shekujve të trazuar që i dhanë formë Perëndimit dhe botës arabe pa dallim, dhe që ndikojnë në marrëdhëniet ndërmjet tyre deri në ditët e sotme.

Detajet e librit
Te tjere
SKU001560
Bashkëngjitje
Shkarkime
KATËR HAPA PER TE POROSITUR

Udhëzues i shkurtër mbi procesin e porositjes së librave nëpërmjet faqes tonë.

Shkarkime (292.13k)
Përshtypjet

Write your review

Kryqezatat ne syrin e arabeve, Amin Maaluf

Kryqezatat ne syrin e arabeve, Amin Maaluf

Ideja themelore e këtij libri është e thjeshtë: rrëfimi i historisë së kryqëzatave ashtu siç është parë, përjetuar dhe mbajtur shënim në "anën tjetër" - në kampin arab. Përmbajtja bazohet pothuajse ekskluzivisht mbi dëshmitë e historianëve dhe kronistëve arabë të asaj epoke.

Write your review
Ndoshta mund të pëlqejë edhe

Botuesi: Onufri

Identitete vrastare, Amin Maalouf

Përshtypje(t): 0

Identiteti i çdo personi përcaktohet nga një bashkësi elementesh që patjetër nuk kufizohen vetëm në ato që përcaktohen në regjistrat zyrtarë. Sigurisht, pjesa më e madhe e njerëzve i përkasin një tradite fetare, një kombësie, nganjëherë edhe dy kombësive; një grupi etnik apo gjuhësor.

Çmimi 560,00 Lekë Çmimi i zakonshëm 700,00 Lekë
More
Ne gjendje
16 other products in the same category:

Reference: SKU001987

Publisher: Botimet Dudaj

Shperberja e kombeve, Robert Cooper

Review(s): 0

Title: Shpërbërja e kombeve, rend dhe kaos në shekullin e njëzet e njëOriginal: The breaking of nations, order and chaos in the twenty - first centuryCategory: Political sciencesAuthor: Robert CooperAlbanian translator: Ilir GjoniPublisher: DudajYear: 2011Pgs. 256Weight: 0.25 kgISBN: 978-99943-0-227-7  

Price ALL720.00 Regular price ALL900.00
More
In Stock