• Banner

  • Ka mbaruar
Skandal, ese mbi moralin shqiptar, Ylli Pango
  • Skandal, ese mbi moralin shqiptar, Ylli Pango

Skandal, ese mbi moralin shqiptar, Ylli Pango

Pastaj erdhi nata kur, siç ishte paralajmëruar edhe në gazeta, do të shfaqej "kapja e madhe", "gjëma". Njerëzit në të gjithë Shqipërinë, të përgatitur më së miri psikologjikisht e me sytë që u digjnin nga kureshtja, u gozhduan përpara ekraneve dhe panë... Ç'panë?! Dy fjalë nga teksti... ... Kjo ngjarje duhet të ketë ndodhur rreth 300 vjet më parë...

500 Lekë
Sasia
Ka mbaruar

Përshkrimi

Titulli: Skandal, ese mbi moralin shqiptar
Origjinali: Skandal, ese mbi moralin shqiptar
Gjinia: Ese
Autori: Ylli Pango
Shtëpia botuese: Ideart
Viti: 2009
Faqe: 152
Pesha: 0.151 kg.
ISBN: 978-99956-29-25-0

Fragment nga libri

Pastaj erdhi nata kur, siç ishte paralajmëruar edhe në gazeta, do të shfaqej "kapja e madhe", "gjëma". Njerëzit në të gjithë Shqipërinë, të përgatitur më së miri psikologjikisht e me sytë që u digjnin nga kureshtja, u gozhduan përpara ekraneve dhe panë... Ç'panë?! Dy fjalë nga teksti... ... Kjo ngjarje duhet të ketë ndodhur rreth 300 vjet më parë...

Atë natë, diku rreth orës 22, pak para se të nisesha për në emisionin e TV Klan, më merr në telefon ime motër. Pas pak më shfaqet e llahtarisur në derë, për të më thënë se më kishin filmuar dhe të nesërmen do të më nxirrnin në emisionin e famshëm televiziv shqiptar, pa shok në botë, që nën flamurin e ndershmërisë e luftës kundër paudhësive, filmon e nxjerr njerëz në ekran me figurë e me zë, pa pyetur për kurrfarë të drejte të privatësisë a ruajtjes së imazhit të tyre.

Se për çfarë, nuk e dinte, por lajmi i kish ardhur i sigurt dhe nga njerëz të afërt. Pata, natyrisht, shqetësim, por nuk po më kujtohej të kisha bërë ndonjë gjë për t'u filmuar e sulmuar atje. Gjithsesi, jo fort i qetë, u nisa për në emision Opinion. Debati do të përqendrohej rreth truallit të Kinostudios, okupuar prej shkollës Marubi dhe lirimit të saj, pasi siç qe bërë e ditur, me një vendim qeverie, ky truall do t'i jepej televizionit Top Channel , për t'u shpërngulur kësisoj nga Piramida.

Aty ku ndërkohë kishin filluar punimet dhe pritej inaugurimi i Teatrit të ri Kombëtar dhe Muzeut të Artit. Isha paksa nervoz kur hyra në emision, por pastaj, siç më ndodhte gjithmonë, më zunë ethet e debatit dhe pothuaj harrova ç'më ishte thënë më parë. Nga reagimet, mendoj se opinioni, në një pjesë të mirë, u bind se debatuesi kundër, ishte konfuz dhe gabim në tezat që artikulonte.

Pas emisionit ai mu shfaq sërish përpara makinës, tek dera, në terr, teksa dilja nga territori i ish Kinostudios, (me sa duket kish dalë pak përpara nga emisioni) . U përkul tek xhami i makinës e më tha të dilja e të shihja rrethimin me tela të shkollës. Më erdhi vërtet keq. Ishte bërë si i handakosur dhe i ngjiste një fantazme. I thashë përsëri, si shumë herë të tjera, se nuk kisha unë në dorë të falja troje publike, i rekomandova me dashamirësi të takonte një herë Kryeministrin dhe u ndamë.

Më kujtohej mirë se të njëjtën gjë kisha bërë edhe dy vjet më parë: i kisha thënë se nuk kisha tagër të falja toka, se problemi zgjidhej në Ministri të Ekonomisë, por ai nuk bindej që nuk bindej, më sulmonte vazhdimisht në telefon dhe gjithë fajin e hidhte gjithnjë mbi mua.

Nuk e dija se të nesërmen më priste një hall ku e ku më i madh se ai i tij, që në fund të fundit vazhdonte ta kishte shkollën e tij të paprekur e kërkonte dhe sheshin përreth. Të nesërmen mobilizova veten dhe gjithë miqtë e të afërmit, për të marrë vesh se cila ishte gjëma që kisha bërë e që do të transmetohej për mua, por kjo gjë ishte e pamundur.

Më thoshin se ishte bllokuar krejtësisht sistemi kompjuterik i televizionit Top Channel që e transmetonte atë emision, se së andejmi nuk dilte asnjë lajm, se njerëzit dhe materialet ruheshin me kujdes të madh etj, etj. Ishte fjala për "peshk të madh". Ekzekutimi tashmë ishte vendosur...

Detajet e librit
Ideart
SKU000911
Bashkëngjitje
Shkarkime
KATËR HAPA PER TE POROSITUR

Udhëzues i shkurtër mbi procesin e porositjes së librave nëpërmjet faqes tonë.

Shkarkime (292.13KB)
16 libra të tjera në këtë kategori:

Botuesi: Living

Ora e zezë, S. C. Pike

Ish pjesëtari i grupit mafioz të drejtuar nga Xhon Goti dhe i familjes Gambino, Xhon Alite, rrëfen historinë e jetës së tij në një mënyrë tejet origjinale, me shpresën për të zbuluar misteret e mafies dhe për të frymëzuar këdo, që t’i qëndrojë sa më larg botës së krimit.

Çmimi 1 200 Lekë
More
Në gjendje

Botuesi: Dy lindje dhe dy perëndime

Orientalizmi, Eduard Said

Të besosh që Orienti është i krijuar, ose siç unë e quaj “orientalizuar”, dhe të besosh se kjo që  ka ndodhur është thjesht një nevojë e imagjinatës, është mungesë e madhe sinqeriteti. Lidhja që ekziston ndërmjet Perëndimit dhe Lindjes, është një lidhje force e dominimi e një hegjemoni komplekse në gradë të ndryshme.

Çmimi 1 200 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: SKU000239

Botuesi: Papirus

Politikat e Bashkimit Europian, Francois d'Arcy

Ndërtimi evropian është nëpërmjet zhvillimit progresiv të politikave publike që Shtetet kanë pranuar t'i ndjekin bashkërisht në kuadrin komunitar. Sot politikat e Bashkimit Evropian prekin të gjitha fushat e veprimtarisë publike dhe kanë arritur një nivel zhvillimi i cili kërkon detyrimisht risimin e Institucioneve të Bashkimit dhe një Kushtetutë të re...

Çmimi 500 Lekë
More
Ne gjendje
Përshtypjet (0)