Referenca: 2804

Gruaja e fotografit, Enkelejd Lamaj (ebook falas)

Përshtypje(t): 0

"Historia e gruas së fotografit” është emri me të cilin e njohin të gjithë, ato pak herë që e përdorin, por, në të vërtetë, ajo është edhe historia e vetë fotografit, ose më saktë, është historia e teorisë së tij mbi rëndësinë e gjërave të vogla.

Çmimi 0,00 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: SKU000001

Botuesi: Mitrush Kuteli

Tregime të moçme shqiptare, Mitrush Kuteli

Përshtypje(t): 1

Përrallat e treguara nga Mitrush Kuteli përbëjnë pjesën më të rëndësishme të letërsisë shqiptare, një frymëzim për një numër të madh veprash të tjera letrare që pasuan përgjatë dekadave. Tregime të Motshme Shqiptare përbën një klasik të të gjitha kohërave.

Çmimi 560,00 Lekë Çmimi i zakonshëm 700,00 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: SKU001740

Botuesi: UET Press

Enver Hoxha, Blendi Fevziu

Përshtypje(t): 0

Për shumë vite me radhë Enver Hoxha i imponoi historisë versionin e tij. Ai rezulton i paturpshëm për t'i transformuar ngjarjet, për t'i fshirë ose zhdukur personazhet dhe për të ngritur në histori një protagonist të vetëm: atë vetë.

Çmimi 840,00 Lekë Çmimi i zakonshëm 1 050,00 Lekë
More
Ne gjendje

Referenca: SKU000783

Botuesi: Onufri

Darka e gabuar, Ismail Kadare

Përshtypje(t): 0

Një darkë krejtësisht e pazakontë, me një mister midis, është subjekti i romanit më të ri të Kadaresë. Ndonëse e bazuar mbi një ngjarje të vërtetë, që ka trazuar vite më parë një qytet të tërë.

Çmimi 560,00 Lekë Çmimi i zakonshëm 700,00 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: SKU000660

Botuesi: Onufri

Prilli i thyer, Ismail Kadare

Përshtypje(t): 0

Duke lexuar "Prillin e thyer" kuptohet lehtësisht përse dhe me çfarë force Ismail Kadare është pasionuar për tragjedinë dhe për dy përfaqësuesit më të shquar të saj, Shekspirin dhe Eskilin. "Miku, besa dhe gjakmarrja janë rrotat e mekanizmit të tragjedisë antike, dhe të futesh në mekanizmin e tyre është të shikosh mundësinë e tragjedisë."

Çmimi 560,00 Lekë Çmimi i zakonshëm 700,00 Lekë
More
Në gjendje
Më të shiturat
  • Banner

  • Çmim i zbritur

Koha për politikë, Grida Duma

Vlerësimi 


1 000,00 Lekë
800,00 Lekë Ruaj 20%
Sasia
Në gjendje

Përshkrimi

Titulli: Koha për politikë

Origjinali: 

Gjinia: Monografi

Autori: Grida Duma

Shtëpia botuese: UET Press

Viti: 2019

Fq. 242

Pesha: 0.290 kg

ISBN: 978-9928-236-88-3Komente mbi librin


Grida Duma hyri në përditshmërinë e jetës publike shqiptare me një sistem të menduari krejt të vetën. Të ri dhe imponues. Libri i saj është konfirmim i një personaliteti të njohur. Mendimi dhe gjykimi i Grida Dumës ka thellësinë e një filozofi, debate dhe polemika zhdërvjellësinë e një sofisti, humori gjithmonë njerëzor dhe i përmbajtur ka kripën e këndshme të mencurisë, fraza elegancës e stilistit. Grida Duma ishte dhe është një zbulim befasues, gjithmonë e lirë e varur nga vetvetja. Ajo dhe kur nuk je në një mendje me të të detyron ta dëgjosh apo ta lexosh deri në fund dhe të mendosh…

                                                                                                                                             Bardhyl London


Një libër i rrallë i letrave tona në fushën e politologjisë. Një skaner i panjohur deri më sot i mundësive dhe prespektivës liberale europiniste të Shqipërisë kështu siç është dhe siç mund të jetë, një ese në rangun e manifestit të liberalizimit shqiptar. Shkruar nga një grua që ka zgjedhur të sjellë realizimin në angazhimin politik.

                                                                                                                                             Prenç Zogaj


Këtë trajtesë të Grida Duma-s, ia vlen ta lexosh që më pas të rrekemi t’iu japim udhë zgjidhjes së çështjeve, në një mënyrë a tjetrën, ndoshta kështu siç sugjeron autorja, për njërën, disa  apo të gjitha çështjet. Hapi i parë është leximi, paskëtaj të tjerat vijnë natyrshëm.

                                                                                                                                               Artan Hoxha


Detajet e librit
UET Press
Bashkëngjitje
Shkarkime
KATËR HAPA PER TE POROSITUR

Udhëzues i shkurtër mbi procesin e porositjes së librave nëpërmjet faqes tonë.

Shkarkime (292.13k)
Përshtypjet

Write your review

Koha për politikë, Grida Duma

Koha për politikë, Grida Duma


Write your review
16 other products in the same category:

Reference: SKU000346

Publisher: Toena

Arvanitet dhe prejardhja e grekeve, Aristidh P. Kola

Review(s): 0

Title: Arvanitët dhe prejardhja e grekëve, vështrim historik - folklorik - politik – gjuhësorCategory: HistoryAuthor: Aristidh P. KolaAlbanian translator: Aldior Agora, Leonard AgoraPublisher: ToenaYear: 2008Pgs. 512Weight: 0.801 kgISBN: 978-99943-1-434-8

Price €7.12 Regular price €8.90
More
There are not enough products in stock

Fiset Shqiptare, Robert Elsie

Review(s): 0

Në të janë përfshirë edhe pasazhet dhe fragmente nga vepra e udhëpërshkruesve të mirënjohur të shekullit të nëntëmbëdhjetë dhe në fillim të shekullit të njëzet, si, bie fjala, të Edith Durhamit, Baron Franc Nopçës, Johan Georg von Hanit dhe Karl Shtajnmecit, të cilët udhëtuan nëpër rajonet e fiseve, si dhe biografitë e shkurtra të figurave të shquara e të...

Price €14.24 Regular price €17.80
More
In stock