Historia & Aktualiteti

Information

Botuesit

Speciale

Autorët

Zbritje! SPQR, Një Histori e Romës së Lashtë, Mary Beard Shfaq të madhe

SPQR, Një Histori e Romës së Lashtë, Mary Beard

Produkt i ri

Ajo çmonton mitet dhe narrativat e ngulitura në mendjet tona që nga koha e Mesjetës për të na dhënë një histori ashtu si realisht mund të ketë qenë dhe jo ashtu si ne e imagjinojmë.

Më shumë detaje

$16.90

-20%

$21.12

Më shumë informacione

Titulli: SPQR, Një Histori e Romës së Lashtë
Origjinali: SPQR, A History of Ancient Rome
Gjinia: Histori
Autori: Mary Beard
Shqipëroi: Gjergj Erebara
Shtëpia botuese: Shtëpia e Librit
Viti: 2018
Fq. 643
Formati: Kopertinë e hollë
Pesha: 0.646 kg.
ISBN: 978-9928-4456-1-2

Mbi Librin

Mary Beard na ka dhënë me këtë libër një shembull frymëzues për mënyrën se si duhet ta shohim, analizojmë dhe shkruajmë historinë, jo vetëm atë të Romës së Lashtë, por historinë në tërësi. Ajo çmonton mitet dhe narrativat e ngulitura në mendjet tona që nga koha e Mesjetës për të na dhënë një histori ashtu si realisht mund të ketë qenë dhe jo ashtu si ne e imagjinojmë. Nga karriera e gjeneralëve dhe oratorëve të mëdhenj deri te jeta e të varfërve, historia e Popullit dhe Senatit të Romës na shpaloset si ngjarje që, ndonëse kanë ndodhur dy mijëvjeçarë më parë, vijojnë të na imponojnë mënyrën se si ne mendojmë për shtetin, politikën, të drejtat qytetare dhe rendin kushtetues.

 

Mjeshtëror... kjo është një histori popullore ekzemplare. Dëfryese por kurrsesi e thjeshtëzuar, Beard ofron në këtë libër panoramën e gjerë dhe detajet më intime për të sjellë të gjallë te ne një të shkuar të largët.
Economist

'Beard shpalos sekretet e suksesit të qytetit me një qartësi të mprehtë dhe të  pamëshirshme të tillë që unë nuk e kam parë asgjëkund gjetkë...'
The New York Times

Reviews

Grade 
2019-03-27

Sekretet e Romës së Lashtë, si mund të ndërtohet një perandori

Historia e Romës që nga koha e historianit Edward Gibbon tre shekuj më parë, në mënyrën se si është shkruar nga historianët modernë, është shqetësuar më shumë me pyetjen se si Roma u rrëzua, se cilat ishin problemet që mund të shkatërrojnë një perandori pasi ajo ka mposhtur të gjithë konkurrentët e vet të jashtëm. https://www.shtepiaelibrit.com/blog/sekretet-e-romes-se-lashte-si-mund-te-ndertohet-nje-perandori/

Grade 
2019-03-27

Sekretet e Romës së Lashtë, si mund të ndërtohet një perandori

Historia e Romës që nga koha e historianit Edward Gibbon tre shekuj më parë, në mënyrën se si është shkruar nga historianët modernë, është shqetësuar më shumë me pyetjen se si Roma u rrëzua, se cilat ishin problemet që mund të shkatërrojnë një perandori pasi ajo ka mposhtur të gjithë konkurrentët e vet të jashtëm. https://www.shtepiaelibrit.com/blog/sekretet-e-romes-se-lashte-si-mund-te-ndertohet-nje-perandori/

Grade 
2019-01-27

*

'Beard shpalos sekretet e suksesit të qytetit me një qartësi të mprehtë dhe të pamëshirshme të tillë që unë nuk e kam parë asgjëkund gjetkë...'
The New York Times

  • 1 out of 1 people found this review useful.

Write your review!

Write a review

SPQR, Një Histori e Romës së Lashtë, Mary Beard

SPQR, Një Histori e Romës së Lashtë, Mary Beard

Ajo çmonton mitet dhe narrativat e ngulitura në mendjet tona që nga koha e Mesjetës për të na dhënë një histori ashtu si realisht mund të ketë qenë dhe jo ashtu si ne e imagjinojmë.

Libra të ngjashëm

Klientët që blenë këtë libër, blenë edhe...