• Banner

Fjalor themelor i gjuhes shqipe, Pavli Qesku
  • Fjalor themelor i gjuhes shqipe, Pavli Qesku

Fjalor themelor i gjuhes shqipe, Pavli Qesku

SKU001979

Në këtë fjalor do të gjeni: • 11 mijë fjalë bazë dhe 22500 fjalë të prejardhura e të përngjitura• Fjalët "amë" e "bija" në çerdhe• Përkufizime të thjeshta e të qarta, larg ngjyrimeve dhe ndikimeve ideopolitike• 10 mijë barasvlerës të gegërishtes• Krahinorizma gege e toske të shkoqitura

2 000 Lekë
Sasia
Në gjendje

Përshkrimi

Titulli: Fjalor themelor i gjuhës shqipe
Origjinali: Fjalor themelor i gjuhës shqipe
Gjinia: Fjalor
Autori: Pavli Qesku
Shtëpia botuese: EDFA
Viti: 2008
Fq. 804
Pesha: 1.231 kg
ISBN: 978-99943-920-8-7

Mbi librin

Në këtë fjalor do të gjeni:
• 11 mijë fjalë bazë dhe 22500 fjalë të prejardhura e të përngjitura
• Fjalët "amë" e "bija" në çerdhe
• Përkufizime të thjeshta e të qarta, larg ngjyrimeve dhe ndikimeve ideopolitike
• 10 mijë barasvlerës të gegërishtes
• Krahinorizma gege e toske të shkoqitura

Gabimet që duhet të shmangësh:
• Në përdorimin e fjalëve të vështira
• Në drejtshkrim

S'je i sigurtë
• Si është shumësi i një mbiemri?
• A shkruhet fjala me apo pa të?

S'e di dallimin
• Midis foljeve kalimtare dhe jokalimtare
• Midis mbiemrave e ndajfoljeve të mirëfillta dhe fjalëve që përdoren si mbiemra dhe ndajfolje

Shfleto fjalorin, përgjigjet janë aty! Me këtë fjalor s'ke nevojë të mbash mend të gjitha rregullat e drejtshkrimit!

Detajet e librit
EDFA Botime
SKU001979
Bashkëngjitje
Shkarkime
KATËR HAPA PER TE POROSITUR

Udhëzues i shkurtër mbi procesin e porositjes së librave nëpërmjet faqes tonë.

Shkarkime (292.13k)
Ndoshta mund të pëlqejë edhe

Referenca: SKU002056

Botuesi: EDFA Botime

Fjalor anglisht - shqip, Pavli Qesku

(0)

Në këtë fjalor do të gjeni:• Mbi 35 mijë fjalë dhe shprehje në gjuhën e folur dhe letrare angleze• Udhëzues për përdorimin e fjalorit• Thjeshtësi në përdorim• Specifikime të fjalëve në fushat ku ato përdoren si në art, shkencë, politikë etj.

Çmimi 1 000 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: 2149

Botuesi: EDFA Botime

Fjalor Anglisht - Shqip, Pavli Qesku

(0)

70 mijë fjalë bazë e mbi 250 mijë referenca për fusha nga më të ndryshmet, të dhëna të nevojshme gramatikore, udhëzime për shqiptimin sipas sistemit fonetik ndërkombëtar, përkthime modelesh të sprovuara shprehjesh, idiomash e proverbash, leksik modern i shekullit të ri për anglishten britanike e amerikane, fjalët e shqipes me theks të dukshëm.

Çmimi 3 500 Lekë
More
In Stock
16 libra të tjera në këtë kategori:

Referenca: SKU001853

Botuesi: Te tjere

36 shkronjat, Tatjana Sini

(0)

"36 shkronjat" është një libër dhe fletore pune së bashku ku fëmija do të mësojë si t'i lexojë dhe si t'i shkruajë shkronjat. Kështu, ai do të përgatitet për klasën e parë.

Çmimi 400 Lekë
More
Ka mbaruar

Referenca: SKU000294

Botuesi: Cabej

Fjalor i gjuhes shqipe, 1954

(0)

Botimi anastatik i Fjalorit të Gjuhës Shqipe të vitit 1954 përkon me 50-vjetorin e daljes në dritë të tij. Në të vërtetë 50-vjet janë shumë pak për të ndërmarrë një botim anastatik të një vepre; por vlerat e këtij Fjalori, pre e letargjisë disadhjetëvjetshe, e bëjnë të domosdoshëm rizgjimin e plotë të tij.

Çmimi 1 800 Lekë
More
Ne gjendje

Botuesi: OMBRA GVG

Fjalor i barbarizmave perendimore ne gjuhen shqipe, Arion Hysenbegas

(0)

Fjalori nuk mund të mburret se është shterrues, se përfshijnë të gjitha fjalët e huaja që synojnë të hyjnë e të ngulen në gjuhën shqipe, por ka të drejtë të quhet një përpjekje e pastër, e prirë nga shqiptarizma, e cila dëshiron tu tregojë të gjithë shqiptarëve një të vërtetë të shëmtuar, që rreket të brejë fjalorin e gjuhës amëtare, ta tjetërsojë, ta...

Çmimi 1 100 Lekë
More
Ka mbaruar

Referenca: SKU000380

Botuesi: Albin

Albanian-English Dictionary (Fjalor), Leonard Newmark

(0)

Titulli: Oxford Albanian-English Dictionary (Fjalor Shqip-Anglisht)* The most comprehensive dictionary of twentieth-century Albanian* Includes standard and non-standard AlbanianThe world's Most Trusted DictionariesEdited by: Leonard NewmarkPublishing house: AlbinTira

Çmimi 5 000 Lekë
More
Ka mbaruar
chat Përshtypjet (0)