Referenca: 2804

Gruaja e fotografit, Enkelejd Lamaj (ebook falas)

Përshtypje(t): 0

"Historia e gruas së fotografit” është emri me të cilin e njohin të gjithë, ato pak herë që e përdorin, por, në të vërtetë, ajo është edhe historia e vetë fotografit, ose më saktë, është historia e teorisë së tij mbi rëndësinë e gjërave të vogla.

Çmimi 0,00 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: SKU000001

Botuesi: Mitrush Kuteli

Tregime të moçme shqiptare, Mitrush Kuteli

Përshtypje(t): 0

Përrallat e treguara nga Mitrush Kuteli përbëjnë pjesën më të rëndësishme të letërsisë shqiptare, një frymëzim për një numër të madh veprash të tjera letrare që pasuan përgjatë dekadave. Tregime të Motshme Shqiptare përbën një klasik të të gjitha kohërave.

Çmimi 700,00 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: SKU001740

Botuesi: UET Press

Enver Hoxha, Blendi Fevziu

Përshtypje(t): 0

Për shumë vite me radhë Enver Hoxha i imponoi historisë versionin e tij. Ai rezulton i paturpshëm për t'i transformuar ngjarjet, për t'i fshirë ose zhdukur personazhet dhe për të ngritur në histori një protagonist të vetëm: atë vetë.

Çmimi 1 050,00 Lekë
More
Ne gjendje

Referenca: SKU000783

Botuesi: Onufri

Darka e gabuar, Ismail Kadare

Përshtypje(t): 0

Një darkë krejtësisht e pazakontë, me një mister midis, është subjekti i romanit më të ri të Kadaresë. Ndonëse e bazuar mbi një ngjarje të vërtetë, që ka trazuar vite më parë një qytet të tërë.

Çmimi 700,00 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: SKU001180

Botuesi: Onufri

Aksidenti, Ismail Kadare

Përshtypje(t): 0

Në një pasdite kryeqytetase, personazhi i këtij romani i propozon gruas së hijshme të porsanjohur diçka që do të dukej e papërfytyrueshme disa vite më parë, gjatë kohë së komunizmit: një udhëtim fundjavor në një qytet të Europës.

Çmimi 800,00 Lekë
More
Në gjendje
Më të shiturat
 • Banner

Kaloresi i Skenderbeut, Haki Stermilli
 • Kaloresi i Skenderbeut, Haki Stermilli

Kaloresi i Skenderbeut, Haki Stermilli

SKU001209
Vlerësimi 

Në këtë libër flitet për disa ngjarje të periudhës së Skënderbeut, më saktësisht të periudhës 1451-1456 tema kryesore është dashuria e Kalorësit të bukur me Mira Mireshin dhe luftërat e shqiptarëve me turqit. Personazhet kryesore :

 • Mark Spani i njohur si "Kaloresi i Bukur".
 • Mira Mireshi vajza e cila e donte Mark Spanin.
 • Princesha Zanfina e cila mundohet të hakmirret ndaj Mamicës.
 • Mamica motra e Skënderbeut dhe gruaja e Karl Muzakë Topisë.
 • Skënderbeu heroi kombëtar.
 • Moisiu i cili nën ndikimin e Zanfinës e tradhton vendin po pendohet.
500,00 Lekë
Sasia
Nuk ka produkte të mjaftueshme në stok

Përshkrimi

Titulli: Kalorësi i Skënderbeut
Roman
Publikuar sipas origjinalit të shkruar jashtë gjuhës zyrtare
Autori: Haki Stërmilli
Shtëpia botuese: 55
Viti: 2009
F. 300
Pesha: 0.38 kg
ISBN: 978-99943-56-45-4


Në këtë libër flitet për disa ngjarje të periudhës së Skënderbeut, më saktësisht të periudhës 1451-1456 tema kryesore është dashuria e Kalorësit të bukur me Mira Mireshin dhe luftërat e shqiptarëve me turqit.


Personazhet kryesore:

 • Mark Spani i njohur si "Kaloresi i Bukur".
 • Mira Mireshi vajza e cila e donte Mark Spanin.
 • Princesha Zanfina e cila mundohet të hakmirret ndaj Mamicës.
 • Mamica motra e Skënderbeut dhe gruaja e Karl Muzakë Topisë.
 • Skënderbeu heroi kombëtar.
 • Moisiu i cili nën ndikimin e Zanfinës e tradhton vendin po pendohet.


Rreth autorit

Haki Stermilli (Dibër, 17 maj 1895 - Tiranë, 17 janar 1953) ishte shkrimtar, gazetar, kryetar i shërbimit sekret shqiptar në kapërcyell të 1923-'24 me dekret të Ahmet bej Zogollit në atë kohë, partizan në Luftën e Dytë Botërore, anëtar i KANÇ-it dhe përfaqësues i Dibrës në Kuvendin Popullor. Në shtyp dhe botime mbajti qëndrime lidhur me të drejtat e shqiptarëve andej kufirit, republikanizmit dhe të drejtave të femrave. Vepra e tij më e njohur është Sikur t'isha djalë (1936).

Detajet e librit
SKU001209
Përshtypjet

Write your review

Kaloresi i Skenderbeut, Haki Stermilli

Kaloresi i Skenderbeut, Haki Stermilli

Në këtë libër flitet për disa ngjarje të periudhës së Skënderbeut, më saktësisht të periudhës 1451-1456 tema kryesore është dashuria e Kalorësit të bukur me Mira Mireshin dhe luftërat e shqiptarëve me turqit. Personazhet kryesore :

 • Mark Spani i njohur si "Kaloresi i Bukur".
 • Mira Mireshi vajza e cila e donte Mark Spanin.
 • Princesha Zanfina e cila mundohet të hakmirret ndaj Mamicës.
 • Mamica motra e Skënderbeut dhe gruaja e Karl Muzakë Topisë.
 • Skënderbeu heroi kombëtar.
 • Moisiu i cili nën ndikimin e Zanfinës e tradhton vendin po pendohet.
Write your review
16 other products in the same category:

Brand: Fishta

Një antologji e vogël e vdekjes, Stefan Çapaliku

Review(s): 0

Te antologjia e vdekjes do gjeni një preambul mbi vdekjen në pikpamje filozofike; një shqyrtim të shkurtër antropologjik mbi vdekjen në kulturën shqiptare; mbi varrezat si “qyteti ideal”, duke marrë si shembull “Varrezat e Ermajit” në Shkodër, si dëshmi e gjallë e qytetërimit përëndimor.

Price ALL400.00 Regular price ALL500.00
More
In stock

Reference: SKU000842

Brand: Botime Franceskane

Hylli i Drites Numri 1, 2007

Review(s): 0

E përkohshmja françeskane Hylli i Dritës asht themelue në Shkodër në vitin 1913 prej At Gjergj Fishtës. Numri i parë i revistës mban datën 1 tetor 1913 dhe asht shtypë në shtypshkronjën «Nikaj».

Price ALL500.00
More
There are not enough products in stock

Reference: SKU001269

Brand: Te tjere

Ditt e trishtimit n'Peje, Zef Mark Harapi

Review(s): 0

Title: Ditt e trishtimit n'Pejë e ndër rrethe (1912-1913)Origjinal: Ditt e trishtimit n'Pejë e ndër rrethe (1912-1913)Category: HistoryAuthor: Zef Mark HarapiPublisher: DukagjiniYear: 2004Pgs. 108Weight: 0.11 kgISBN: 978-9951-05-056-5

Price ALL650.00
More
There are not enough products in stock