Referenca: 2804

Gruaja e fotografit, Enkelejd Lamaj (ebook falas)

Përshtypje(t): 0

"Historia e gruas së fotografit” është emri me të cilin e njohin të gjithë, ato pak herë që e përdorin, por, në të vërtetë, ajo është edhe historia e vetë fotografit, ose më saktë, është historia e teorisë së tij mbi rëndësinë e gjërave të vogla.

Çmimi 0,00 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: SKU000001

Botuesi: Mitrush Kuteli

Tregime të moçme shqiptare, Mitrush Kuteli

Përshtypje(t): 0

Përrallat e treguara nga Mitrush Kuteli përbëjnë pjesën më të rëndësishme të letërsisë shqiptare, një frymëzim për një numër të madh veprash të tjera letrare që pasuan përgjatë dekadave. Tregime të Motshme Shqiptare përbën një klasik të të gjitha kohërave.

Çmimi 700,00 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: SKU001740

Botuesi: UET Press

Enver Hoxha, Blendi Fevziu

Përshtypje(t): 0

Për shumë vite me radhë Enver Hoxha i imponoi historisë versionin e tij. Ai rezulton i paturpshëm për t'i transformuar ngjarjet, për t'i fshirë ose zhdukur personazhet dhe për të ngritur në histori një protagonist të vetëm: atë vetë.

Çmimi 1 050,00 Lekë
More
Ne gjendje

Referenca: SKU000783

Botuesi: Onufri

Darka e gabuar, Ismail Kadare

Përshtypje(t): 0

Një darkë krejtësisht e pazakontë, me një mister midis, është subjekti i romanit më të ri të Kadaresë. Ndonëse e bazuar mbi një ngjarje të vërtetë, që ka trazuar vite më parë një qytet të tërë.

Çmimi 700,00 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: SKU000660

Botuesi: Onufri

Prilli i thyer, Ismail Kadare

Përshtypje(t): 0

Duke lexuar "Prillin e thyer" kuptohet lehtësisht përse dhe me çfarë force Ismail Kadare është pasionuar për tragjedinë dhe për dy përfaqësuesit më të shquar të saj, Shekspirin dhe Eskilin. "Miku, besa dhe gjakmarrja janë rrotat e mekanizmit të tragjedisë antike, dhe të futesh në mekanizmin e tyre është të shikosh mundësinë e tragjedisë."

Çmimi 700,00 Lekë
More
Në gjendje
Më të shiturat
  • Banner

Shoqëria pa shkollë, Ivan Illich
  • Shoqëria pa shkollë, Ivan Illich

Shoqëria pa shkollë, Ivan Illich

Vlerësimi 

Kritika e Illich-it u orientua veçanërisht kundrejt teknologjisë dhe disa institucioneve themelore të modernitetit: arsimi, mjekësia, procesi i prodhimit masiv. 

800,00 Lekë
Sasia
Në gjendje

Përshkrimi

Titulli: Shoqëria pa shkollë
Origjinali: Deschooling Society
Gjinia: Filozofi
Autori: Ivan Illich
Shqipëroi: Arjan Gjikola
Shtëpia botuese: Pika pa Sipërfaqe
Viti: 2019
Fq. 172
Pesha: 0.197 kg.
ISBN: 978-9928-185-78-5

Mbi librin

Kritika e Illich-it u orientua veçanërisht kundrejt teknologjisë dhe disa institucioneve themelore të modernitetit: arsimi, mjekësia, procesi i prodhimit masiv. Sipas autorit, arsimimi masiv dhe mjekësia moderne kanë sjellë përfitime të dyshimta, madje të rreme, për njerëzimin; këto zhvillime kanë manipuluar, duke i institucionalizuar, aspekte themelore të jetës, e si përfundim kanë sjellë bjerrjen e vetëmjaftueshmërisë, lirisë dhe dinjitetit njerëzor.

Në veprën "Shoqëria pa shkollë", Illich i paraqet shkollat si vende ku mbretëron dhe përtërihet konsumerizmi dhe bindja ndaj autoritetit, dhe ku mësimi i vërtetë zëvendësohet nga një garë me pengesa nëpër një hierarki institucionale që, në vend të dijes, shpërndan kredenciale boshe. Në vend të shkollimit të detyruar, Illich propozon një model mësimor që transmeton dije dhe aftësi nëpërmjet rrjeteve të marrëdhënieve informale dhe vullnetare.

Illich ishte po aq kritik edhe ndaj mjekësisë moderne, të cilën e akuzonte, ndër shumë gjëra të tjera, për shtimin, në vend se pakësimin, e vuajtjeve. Në përputhje me pikëpamjet e tij, në vitet e fundit të jetës Illich nuk pranoi të kurohej për një tumor që, si përfundim, i shkaktoi vdekjen.

Fragment nga libri

Pengesën kryesore në rrugën drejt një shoqërie që përnjëmend edukon ma nxori një miku im i mirë zezak nga Çikagoja, i cili më tha se e gjithë imagjinata jonë “është e shkolluar”.

Ne i lejojmë shtetit të përcaktojë se cilat janë deficitet edukuese të përgjithshme të qytetarëve dhe, rrjedhimisht, e lejojmë shtetin të themelojë organizmat e specializuara për t’i “trajtuar” qytetarët përmes shkollës.

Kësodore ne bëhemi pjesë e mashtrimit, duke menduar se mund të dallojmë ndërmjet të nevojshmes dhe të panevojshmes në edukimin e të tjerëve – njësoj si brezat e mëparshëm, kur vendosnin ligje që përcaktonin se ç’ishte sakrale dhe ç’ishte profane.

Dyrkhemi e pat vërejtur se aftësia për ta ndarë lëmin social më dysh është bash thelbi i fesë institucionale. Ekzistojnë, arsyetonte ai, fe pa të mbinatyrshmen e pa zota, por nuk ka fe që të mos e nënndajë botën në njerëz dhe gjëra që janë sakrale dhe të tjera që rrjedhimisht janë profane.

Ky depërtim i hollë mund të aplikohet edhe në sociologjinë e edukimit, sepse shkolla është thelbësisht përçarëse në një mënyrë të ngjashme. Vetë ekzistenca e shkollimit të detyruar e ndan shoqërinë në dy lëmenj: në periudha, procese, metoda a profesione që konsiderohen “akademike” ose “pedagogjike”, dhe në të tjera që nuk janë të tilla. Pra, pushteti i shkollës për të ndarë realitetin social më dysh nuk ka kufij: edukimi shkëputet kësisoj prej botës dhe bota bëhet joedukative.

Qysh prej Bonhoferit, teologët bashkëkohorë kanë nxjerrë në pah hutimin që mbizotëron sot mes mesazhit biblik dhe fesë së institucionalizuar. Ata vënë në dukje se, ashtu siç na tregon përvoja, liria dhe besimi i krishterë zakonisht përfitojnë prej shekullarizimit.

Këto janë pohime që, pashmangshmërisht, shumë prej ekleziastëve u duken blasfemike. Në mënyrë të ngjashme, nuk ka fare dyshim se procesi didaktik do të përfitojë prej çshkollimit të shoqërisë, megjithëse shumë shkollarëve kjo kërkesë u duket si një farë tradhtie ndaj iluminizmit. Por, në fakt, është vetë iluminizmi ai që po shuhet në shkolla.

Mbi autorin

Ivan Illich (1926-2002) lindi në Vjenë, nga baba kroat dhe nënë hebreje. Studioi në qytetin e lindjes, në Firence, në Universitetin Gregorian (Vatikan) dhe Salcburg. Në fillim punoi si prift në Nju Jork, por më pas u zhvendos në Meksikë, ku më 1961 themeloi Qendrën Ndërkulturore të Dokumentimit (CID), me program të spikatur anti-imperialist.

Në këtë periudhë Illich zhvilloi pikëpamje përherë e më kritike ndaj Kishës Katolike dhe më në fund e braktisi priftërinë më 1969, duke u kthyer në një nga mendimtarët më radikalë të shekullit të kaluar.

Detajet e librit
Përshtypjet

Write your review

Shoqëria pa shkollë, Ivan Illich

Shoqëria pa shkollë, Ivan Illich

Kritika e Illich-it u orientua veçanërisht kundrejt teknologjisë dhe disa institucioneve themelore të modernitetit: arsimi, mjekësia, procesi i prodhimit masiv. 

Write your review
16 produkte të tjera në këtë kategori:

Botuesi: Penguin Books

Like a thief in broad daylight, Slavoj Zizek

Përshtypje(t): 0

Against a backdrop of constant socio-technological upheaval, how could any kind of authentic change take place? In such a context, Zizek argues, there can be no great social triumph--because lasting revolution has already come into the scene, like a thief in broad daylight, stealing into sight right before our ever eyes. What we must do now is wake up and...

Çmimi 1 620,00 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: SKU001106

Botuesi: Te tjere

Shoqeria e spektaklit, Guy Debord

Përshtypje(t): 0

Komunizmi (i pronarëve të proletariatit) dhe kapitalizmi (i pronarëve të kapitalit) për Debordin, ishin veç dy forma regjimi politik, njëra e bazuar mbi "spektakolaren e përqendruar" dhe tjetra mbi "spektakolaren e shpërhapur" të konsumizmit.

Çmimi 600,00 Lekë
More
Ne gjendje

Referenca: 2494

Botuesi: Botimet Dudaj

Filozofia e aktualitetit, Servet Pellumbi

Përshtypje(t): 0

Në këtë libër, lexuesi do të gjejë një formë të filozofisë së aktualitetit, që bazohet në vlerat e dialogut, në aftësinë intuitive për të rrokur aktualen, si dhe në shpirtin luftarak të debatit dhe në vlerën instrumentale të analizës së dilemave të ditëve tona.

Çmimi 800,00 Lekë
More
Ne gjendje

Referenca: SKU001915

Botuesi: Zenit Editions

Arti i Luftes, Nikola Makiaveli

Përshtypje(t): 0

Titulli: Arti i LuftësOrigjinali: Dell' arte della gurraGjinia: FilozofiAutori: Nikola MakiaveliShqipëroi: Qemal VelijaShtëpia botuese: Zenit EditionsViti: 2010Fq. 62Pesha: 0.06 kgISBN: 978-9928-4005-3-6

Çmimi 300,00 Lekë
More
Ne gjendje

Botuesi: Dituria

C'eshte demokracia, Giovanni Sartori

Përshtypje(t): 0

A është e mundur të eksportohet demokracia? Ç'kuptim ka liria, laicizmi dhe zhvillimi në epokën e "përplasjes së qytetërimeve"? Demokracia është sot një nga vlerat e pakta, mbi të cilën i gjithë Perëndimi duket i gatshëm për t'u betuar.

Çmimi 1 000,00 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: SKU000678

Botuesi: Ideart

Jung, Nje hyrje e shkurter, Anthony Stevens

Përshtypje(t): 0

Anthony Stevens argumenton se aftësisë largpamëse të Jungut dhe spiritualiteti i thellë i tij kanë ndihmuar shumë njerëz të gjejnë një ngrehinë alternative vlerash kundrejt materializmit të zhveshur, i cili sundon në shoqërinë perëndimore.

Çmimi 600,00 Lekë
More
Ne gjendje

Referenca: SKU000155

Botuesi: Ideart

Aristoteli, Marjorie Grene

Përshtypje(t): 0

Portreti i filozofit në këtë libër vjen përmes citimeve autentike, dhjetëra komente të autorëve të ndryshëm klasikë dhe bashkëkohorë, si dhe një bibliografie tejet të pasur, si shpjegim dhe plotësim i opusit të pafundmë të këtij filozofi që ndikoi më shumë se gjithçka tjetër në historinë e qytetërimit perëndimor, që nga Rilindja Evropiane deri në ditët e...

Çmimi 600,00 Lekë
More
Nuk ka produkte të mjaftueshme në stok

Botuesi: Zenit Editions

Kontrata natyrore, Michel Serres

Përshtypje(t): 0

Cili jam? Një fërgëllim hiçi, që jeton në një tërmet të përhershëm. Mirëpo, gjatë një çasti lumturie të thellë, me trupin tim luhatës vjen e bashkohet Toka gulçuese. Cili jam tani për disa sekonda?

Çmimi 600,00 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: SKU000676

Botuesi: Ideart

Frojd, Nje hyrje e shkurter, Anthony Storr

Përshtypje(t): 0

Zigmund Frojdi revolucionarizoi mënyrën me të cilën ne mendojmë për vetveten. Nga fillesat e saj si një teori e neurozës, Frojdi e kthehu psikoanalizën në një psikologji të përgjithshme, e cila u pranua gjerësisht si mënyra mbizotëruese në diskutimin e personalitetit dhe marrëdhënieve ndërpersonale.

Çmimi 600,00 Lekë
More
Ne gjendje

Referenca: SKU000153

Botuesi: Ideart

Utopia, Thomas More

Përshtypje(t): 0

Tomas Mori ishte filozofi i parë që, duke përshkruar një botë ideale nxiti një letërsi të tërë të mëpasme. Tomaso Kampanela me veprën "Qyteti i Diellit", Frensis Bejkën me librin "Atlantida e Re", Sen Simoni, Furieja etj. pa harruar "Udhëtimet e Guliverit" të Suiftit, "Fermën e Kafshëve" të Oruellit: të gjithë këta autorë e shumë e shumë vepra të tjera...

Çmimi 500,00 Lekë
More
Nuk ka produkte të mjaftueshme në stok

Botuesi: Onufri

Imagjinata sociologjike dhe bota jone sociale, Fatos Tarifa

Përshtypje(t): 0

Fatos Tarifa është një ndër kampionët më luajalë dhe më efektivë të sociologjisë. Ai është themeluesi i vërtetë që e solli këtë disiplinë në Shqipëri dhe krijoi lidhje të shumta, të rëndësishme dhe një bashkëpunim jetëgjatë me sociologë në Shtetet e Bashkuara dhe në mbarë botën.

Çmimi 1 300,00 Lekë
More
Ne gjendje

Botuesi: Zenit Editions

Servantesi: Loja e Botes, Harold Bloom

Përshtypje(t): 0

Don kishoti dhe Sanço janë bashkëbisedues idealë. Ajo që e lidh Donin me shqyrtarin e tij, është pjesëmarrja e ndërsjelltë në atë që quhet ‘’rregulli i lojës’’, ndërsa ndërsjelltësia e tyre është një dashuri noprane për  sho-shok.

Çmimi 400,00 Lekë
More
Ne gjendje