Filozofia & Sociologjia

Information

Botuesit

Autorët

Ulje çmimi! Kunder shantazhit te dyfishte, Slavoj Zizek Shfaq të madhe

Kunder shantazhit te dyfishte, Slavoj Zizek

Produkt i ri

Në këto ese, autori trajton valët e mëdha të migrimit drejt perëndimit, duke hetuar shkaqet dhe problemet që kanë shoqëruar këto lëvizje të mëdha, si dhe duke ofruar disa propozime për zgjidhjen e pasojave të tyre. Žižek ndalet edhe në çështje si dhuna, rendi neoliberal, feja, etj., dhe shqyrton rolin e tyre në krizën bashkëkohore të refugjatëve.

Më shumë detaje

Në gjendje

$6.76

-20%

$8.45

Add to wishlist

Më shumë informacione

Titulli: Kundër shantazhit të dyfishtë
Origjinali: Against the Double Blackmail: Refugees, Terror and Other Troubles with the Neighbours
Gjinia: Filozofi
Autori: Slavoj Žižek
Shqipëroi: Arlind Manxhuka
Shtëpia botuese: Pika pa Sipërfaqe
Viti: 2018
Fq. 150
Pesha: 0.138 kg.
ISBN: 978-9928-185-55-6

Mbi librin

Në këto ese, autori trajton valët e mëdha të migrimit drejt perëndimit, duke hetuar shkaqet dhe problemet që kanë shoqëruar këto lëvizje të mëdha, si dhe duke ofruar disa propozime për zgjidhjen e pasojave të tyre. Žižek ndalet edhe në çështje si dhuna, rendi neoliberal, feja, etj., dhe shqyrton rolin e tyre në krizën bashkëkohore të refugjatëve.

Fragmeng nga libri

Një zbritje nëpër gjeratore

Tipari përkufizues i kapitalizmit "postmodern" është bërja menjëherë mall e vetë përvojës sonë. Gjithnjë e më pak po blejmë prodhime (sende materiale) që duam t'i zotërojmë; gjithnjë e më shumë po blejmë përvoja jetësore, përvoja të seksit, të ushqimit, të komunikimit, të konsumit kulturor. Duke bërë kështu, po marrim pjesë në një mënyrë jetese – ose, siç e përmbledh mirë Mark Slouka, "[po] bëhemi konsumuesit e vetë jetëve tona".

Nuk blejmë më sende, blejmë përfundimisht (kohën dhe) vetë jetën tonë. Në këtë mënyrë, nocioni i Michel Foucault-së i kthimit të Vetes në një vepër arti merr një konfirmim të papritur: unë blej formën trupore duke frekuentuar klubet e fitnesit; blej përndritjen shpirtërore duke u regjistruar në kurse të meditimit transhendental; blej përjetimin përmbushës të vetes si ekologjikisht i ndërgjegjshëm duke blerë vetëm fruta organike; e kështu me radhë.

Reviews

Write a review

Kunder shantazhit te dyfishte, Slavoj Zizek

Kunder shantazhit te dyfishte, Slavoj Zizek

Në këto ese, autori trajton valët e mëdha të migrimit drejt perëndimit, duke hetuar shkaqet dhe problemet që kanë shoqëruar këto lëvizje të mëdha, si dhe duke ofruar disa propozime për zgjidhjen e pasojave të tyre. Žižek ndalet edhe në çështje si dhuna, rendi neoliberal, feja, etj., dhe shqyrton rolin e tyre në krizën bashkëkohore të refugjatëve.

Shkarkime

KATËR HAPA PER TE POROSITUR

Udhëzues i shkurtër mbi procesin e porositjes së librave nëpërmjet faqes tonë.

Shkarkime (0)