• Banner

Arti i luftes, Sun Tzu
  • Arti i luftes, Sun Tzu

Arti i luftes, Sun Tzu

Arti i luftës përbën librin më të mirë dhe më të shquar të strategjisë ushtarake të të gjitha kohërave. Libër që i kishte shërbyer si burim frymëzimi për bëmat e mëtejshme ushtarake të Napoleon Bonapartit, si inspirim dhe shembull edhe vetë Nikola Makiavelit, si yll polar Mao Ce Dunit dhe shumë e shumë figurave të tjera të rëndësishme përgjatë historisë.

700 Lekë
Sasia
Ka mbaruar

Përshkrimi

Titulli: Arti i luftës
Gjinia: Filozofi
Autori: Sun Tzu
Shqipëroi: Elvi Sidheri
Shtëpia botuese: Pema
Viti: 2016
Fq. 176
Pesha: 0.211 kg.
ISBN: 978-9951-721-11-0

Mbi librin

Arti i luftës përbën librin më të mirë dhe më të shquar të strategjisë ushtarake të të gjitha kohërave. Libër që i kishte shërbyer si burim frymëzimi për bëmat e mëtejshme ushtarake të Napoleon Bonapartit, si inspirim dhe shembull edhe vetë Nikola Makiavelit, si yll polar Mao Ce Dunit dhe shumë e shumë figurave të tjera të rëndësishme përgjatë historisë.

Ky libër me plot dy mijë e pesëqind vite jetë është një ndër tekstet më të vyera dhe të spikatura të klasikëve kinezë, në të cilin, pavarësisht kohës dhe kalimit të shekujve e mijëvjeçarëve, asnjë nga parimet e tij nuk mund të cilësohet si i vjetëruar dhe të gjitha këshillat e tij vijojnë të jenë të dobishme edhe sot e kësaj dite.

Por ndërkaq vepra e gjeneralit Sun Tzu nuk ngërthehet vetëm nga të qenët një libër mbi praktikat ushtarake, por është pa dyshim një traktat i mirëfilltë që i shpërfaq lexuesit ngaherë strategjinë më të epërme të të zbatuarit me mençuri të dijenive lidhur me natyrën dhe karakterin njerëzor në momentin e përballjes në fushën e betejës.

Por megjithatë, ky nuk është një libër mbi luftën; ai më tepër mund të konsiderohet si një vepër që të shtyn të kuptosh më qartë se ku ndryhen rrënjët e një konflikti dhe rrjedhimisht të kërkosh edhe një zgjidhje përkatëse.

"Fitorja më e mirë do të thotë të ngadhënjesh pa luftuar", na pohon Sun Tzu – ja, "dhe pikërisht ky është ndryshimi midis njeriut të matur dhe injorant."

Detajet e librit
Te tjere
Bashkëngjitje
Shkarkime
KATËR HAPA PER TE POROSITUR

Udhëzues i shkurtër mbi procesin e porositjes së librave nëpërmjet faqes tonë.

Shkarkime (292.13k)
Ndoshta mund të pëlqejë edhe

Referenca: SKU001916

Botuesi: Zenit Editions

Arti i Luftes tek romaket, Sharl Monteskje

(0)

Titulli: Arti i Luftës tek romakëtOrigjinali: Considèrations sur les causes de la grandeur des romains et de leur dècadenceGjinia: FilozofiAutori: Sharl MonteskjeShqipëroi: Qemal VelijaShtëpia botuese: Zenit EditionsViti: 2010Fq. 64Pesha: 0.06 kgISBN: 978-9928-4005-4-3

Çmimi 300 Lekë
More
Ne gjendje

Referenca: SKU001918

Botuesi: Zenit Editions

Arti i Luftes, Sun Zu

(0)

Nё tё gjitha idetё e tij duket kuptimi qёndror qё nuk ёshtё tjetёr pёrveç se qёllimit pёr tё shmangur luftёn dhe nё pёrgjithёsi tё arrijё tё jetё i suksesshёm pa u nevojitur tё pёrleshet. Thotё se nё tё vёrtetё lufta sjell pasoja shkatёrruese dhe shumё mё tepёr luftrat shumёvjeçare.

Çmimi 300 Lekë
More
Ka mbaruar
16 other products in the same category:

Publisher: Plejad

Bota shqiptare e Branko Merxhanit, Ndriçim Kulla

(0)

I "skllavëruar" me këtë mënyrë jetese; tetë orëshin e gjumit ,të studimit dhe të punës së vështirë në minierë kalova shumë nga vitet e pasioneve të rinisë time për të mësuar diçka më shumë dhe të dilja përtej perdes nga ajo çfarë na servirte propaganda e regjimit komuniste.

Price ALL1,000
More
In stock

Ekzistencializmi është humanizëm, Jean-Paul Sartre

(0)

Në një leksion të vitit 1946, filozofi Jean Paul Sartre vendosi t’i përgjigjej kritikëve mbi atë se çfarë është filozofia që ai mbështeste. A është ekzistencializmi një rënie në qetësi dhe dëshpërim? A është ekzistencializmi estetik? Këtyre pyetjeve Sartre iu përgjigj në Ekzistencializmi është humanizëm.

Price ALL550
More
In stock

Reference: SKU001433

Publisher: UET Press

Nocione te logjikes, Philippe Thiry

(0)

Title: Nocione të logjikësOriginal: Notions de logique, methodes en sciences humanesCategory: Social sciencesAuthor: Philippe ThiryAlbanian translator: Elvis HoxhaPublisher: UET PressPgs. 144Weight: 0.258 kgISBN: 978-99956-39-06-8

Price ALL700
More
In Stock

Reference: SKU000180

Publisher: Ideart

Lamtumire fjale, Hart Wegner

(0)

Title: Lamtumirë fjalëCategory: PhilosohyAuthor: Hart WegnerAlbanian translator: Pirro DollaniPublisher: IdeartYear: 2006Pgs. 128Weight: 0.21 kgISBN: 978-99943-868-7-5

Price ALL500
More
In Stock

Reference: SKU000916

Publisher: IDK

Liberalizmi, John Gray

(0)

Title: LiberalizmiCategory: PhilosophyAuthor: John GrayAlbanian translator: Altin RaxhimiPublisher: IDKYear: 2009Pgs. 146Weight: 0.181 kgISBN: 978-99956-750-7-3

Price ALL600
More
In Stock

On Conspiracies, Niccolo Machiavelli

(0)

In this collection he discusses the dangers of conspiracies, and the component parts of an army, vital for gaining and holding power in his day. He also gives advice on tactics and discipline, and explains why promises made under force ought not to be kept.

Price ALL850
More
In stock
chat Përshtypjet (0)