• Banner

Morfologjia e shpirtit, Luan Topciu
  • Morfologjia e shpirtit, Luan Topciu

Morfologjia e shpirtit, Luan Topciu

Qasja drejt shpirtit nuk mund të bëhet ndryshe, veçse në forma metaforike. Asgjë racionale nuk mund të na ndihmojë të hedhim dritë mbi shpirtin, asnjë laborator, sado i sofistikuar qoftë ai, asnjë instrument i dixhitalizuar i teknologjisë më të lartë nuk mund të na ndihmojë dot, veçse vështrimi metaforik, veçse qasja e figurshme.

700 Lekë
Sasia
Në gjendje

Përshkrimi

Titulli: Morfologjia e shpirtit
Gjinia: Sprova letrare
Autori: Luan Topçiu
Shtëpia botuese: Ombra GVG
Viti: 2017
Fq. 272
Pesha: 0.361 kg.
ISBN: 978-9928-06-172-0

Fragmente nga libri

Qasja drejt shpirtit nuk mund të bëhet ndryshe, veçse në forma metaforike. Asgjë racionale nuk mund të na ndihmojë të hedhim dritë mbi shpirtin, asnjë laborator, sado i sofistikuar qoftë ai, asnjë instrument i dixhitalizuar i teknologjisë më të lartë nuk mund të na ndihmojë dot, veçse vështrimi metaforik, veçse qasja e figurshme, sepse vetëm metafora mund të ndriçojë mendimin në mënyrë irracionale.

Kur madje as Uni nuk na ndihmon të mësojmë se nga na vijnë idetë dhe emocionet tona, mënyrën sesi vinë tek ne, pse vinë në këtë formë dhe jo në një tjetër, pse janë kaq të ndryshme për individë të ndryshëm, vetëm përmes irracionalitetit të metaforës mund të sondohet në anët më të thella të realitetit.

Vetëm imazhi metaforik mund të pasqyrojë misterin e fshehtësinë tek çdo qenie njerëzore. Duke qenë se shpirti nuk na është dhënë për ta soditur atë konkretisht, askush nuk e ka pasur luksin për ta parë atë me shqisat e tij, por e ka zbuluar atë përmes mjetesh të tërthorta përmes atij tactus intim.

***

Shoqëria moderne është e kapluar nga makthi dhe ndodhet ballë shumë problemeve që shoqëria tradicionale nuk i kishte njohur. Obsedimi i njeriut modern është, për shkak të kontrollit që ushtrohet mbi të, se e ka humbur përjetësisht intimitetin, se është i përndjekur dhe i kontrolluar kudo.

Përndjekësi i njeriut, në shoqërinë sekulare moderne, nuk është më Perëndia që shikon gjithçka dhe është e kudondodhur, por aparatet e përgjimit që mund t'i vendosen kudo ai komunikon. Njeriu modern po e humb dalëngadalë ndjesinë se po vepron i vetëm, në intimitet, i pa parë dhe i papërgjuar nga askush.

***

Për njëmijë e pesëqind vjet njerëzimi mendonte se gjendjet shpirtërore vijnë nga gjendjet e trupit. Dhimbjet që shkaktojnë ndjenja të vagëta si malli, nostalgjia, vetmia, trishtimi, po të shihet etimologjia e tyre, popuj të ndryshëm, në gjuhë të ndryshme i kanë identifikuar këto manifestime të ndërlikuara të shpirtit, tejet të vështira për t'i identifikuar, me funksionimin dhe gjendjen e orga-neve të trupit të njeriut.

***

Krijuesi është një përjashtim nga rregulli, vetmia e tij është gjeneruese, krijuese, provokuese, prodhuese, ndaj është aq e dobishme për fatin e veprës së ardhme. Vetmia e trishtimi lindin shkrimin, tekstin, ndërsa gazi e hareja e lumturia më pak.

Tekstet më të bukura në kulturën botërore janë ngjizur nga gjendja e trishtë, nga një gjendje mërzitjeje që fillon paksa të të pëlqejë. Përkufizimi korrekt i gjendjes gjithmonë është i vështirë.

Që nga fillimet e lindjes së shkrimit autorët kanë përshkruar atë gjendje vetmie që kaplon njeriun mu në mes të natyrës, të mbështetur sa gjerë e gjatë mbi bar a kashtë me gjymtyrë të ndera, i dehur nga aromat e natyrës, me kokën të kredhur në tokë/kashtë/bar, duke soditur fluturimin e zogjve apo lundrimin e reve në qiell.

Është një trishtim që kaplon akëcilin, që e ka provuar secili nga ne. Trishtimi, vetmia shtypëse këtë radhë shënon dhe një lloj ngazëllimi të fshehtë e të pashpjegueshëm.

***

Udhëtimi im nuk ngjan me udhëtimin e tjetërkujt, shenjat që jam përpjekur të dëshifroj nuk janë shenjat dhe kodet që kanë marrë të tjerët. Pra, me fjalë të tjera, konkluzionet e mia janë ato të një aventure të tekstit, një aventurë që të qas më pranë zonave të paqarta të shpirtit, që mund të ndihmojnë këdo që të shtrojë pyetje para vetes.

Në këtë ushtrim të një udhëtimi të supozuar më të rëndësishme janë pyetjet që shtrohen sesa përgjigjet, sepse janë më ngacmuese pyetjet sesa përgjigjet, të cilat as që i presim. Përgjigjja do të ishte për të siguruar qetësinë e ekzistencës së shpirtit, e një bote tjetër të përtejme, për të qenë të ekuilibruar përmes pranisë së Perëndisë etj.

Detajet e librit
Bashkëngjitje
Shkarkime
KATËR HAPA PER TE POROSITUR

Udhëzues i shkurtër mbi procesin e porositjes së librave nëpërmjet faqes tonë.

Shkarkime (292.13k)
Ndoshta mund të pëlqejë edhe

Botuesi: Zenit Editions

E pafilozofuara, Hysamedin Feraj

(0)

Ky është një filozofim lokal i një filozofie të pafilozofuar. Nëse popuj të tjerë kanë kaluar përvoja të ngjashme, ndoshta mund të vlejë dhe për ta. Nuk synohet krijimi i ndonjë filozofie të re, por vështrimi i realiteteve të ndryshme nga filozofi të ndryshme ekzistuese.

Çmimi 600 Lekë
More
Në gjendje
16 other products in the same category:

Reference: SKU000158

Publisher: Ideart

Arti i të pleqëruarit, Ciceroni

(0)

Thuhet se pleqëria e largon njeriun nga jeta aktive. Thuhet se ajo i mpak forcat duke e bërë trupin të dobët, se e zhvesh plakun nga gëzimet e jetës, nga pasionet e dashurisë dhe se me pleqërinë njeriu i afrohet gjithnjë e më shumë vdekjes.

Price ALL300
More
Out-of-Stock

On Conspiracies, Niccolo Machiavelli

(0)

In this collection he discusses the dangers of conspiracies, and the component parts of an army, vital for gaining and holding power in his day. He also gives advice on tactics and discipline, and explains why promises made under force ought not to be kept.

Price ALL850
More
In stock

Si të godasim në shenjë, Prem Rawat

(0)

 Lëri mënjanë titujt dhe rolet që luan çdo ditë. Në ketë kopsht të brendshëm mund të qëndrosh vetëm me veten tënde. Edhe në qoftë se ta kanë hequr lirinë dhe të ka ndodhur diçka e tmerrshme, asgjë nuk ta heq dot gjënë më të çmuar që ti mban brënda vetes. Është zgjedhja jote, nëse do të përpiqesh të arrish të njohesh atë që ke brenda teje.

Price ALL500
More
In stock

Reference: 2118

Publisher: Te tjere

Laboratori i Lirise, Beqe Cufaj

(0)

Title: Laboratori i LirisëOriginal: Laboratori i LirisëCategory: Political sciencesAuthor: Beqë CufajPublisher: PAYear: 2011Pgs. 352Weight: 0.441 kgISBN: 978-9951-613-01-9

Price ALL1,000
More
In Stock

Reference: SKU001704

Publisher: Te tjere

Filozofia ne oden e pasqyrave, Markezi de Sade

(0)

Title: Filozofia në odën e pasqyraveOriginal: Donatien Alphonse Francois de SadeCategory: PhilosophyAuthor: Markezi de SadeAlbanian translator: Hysen SinaniPublisher: Zenit EditionsYear: 2011Pgs. 206Weight: 0.262 kgISBN: 978-99956-605-4-3

Price ALL700
More
In Stock
chat Përshtypjet (0)