Filozofia & Sociologjia

Information

Botuesit

Speciale

Autorët

Ulje çmimi! Krimi dhe doket ne shoqerine e eger, Bronislaw Malinowski Shfaq të madhe

Krimi dhe doket ne shoqerine e eger, Bronislaw Malinowski

Produkt i ri

Libri "Krimi dhe doket në shoqërinë e egër" nga Bronislaw Malinowski ia ka dalë të imponohet që të jetë vepra me të cilën nisin shumë diskutime në teorinë e së drejtës. Suksesi i kësaj vepre vjen sepse riktheu dhe hapi shtigje për diskutime mbi të drejtën dhe shoqërinë.

Më shumë detaje

Në gjendje

$7.89

-20%

$9.86

Add to wishlist

Më shumë informacione

Titulli: Krimi dhe doket në shoqërinë e egër
Origjinali: Crime and Custon in Savage Society
Gjinia: Shkenca sociale
Autori: Bronislaw Malinowski
Shqipëroi: Arsim Canolli
Shtëpia botuese: Cuneus
Viti: 2013
Fq. 160
Pesha: 0.194 kg.
ISBN: 978-9951-602-04-4

Mbi librin

Libri "Krimi dhe doket në shoqërinë e egër" nga Bronislaw Malinowski ia ka dalë të imponohet që të jetë vepra me të cilën nisin shumë diskutime në teorinë e së drejtës. Suksesi i kësaj vepre vjen sepse riktheu dhe hapi shtigje për diskutime mbi të drejtën dhe shoqërinë.

Ndër këto shtigje përmenden përqasja procesualiste e shikimit të ligjit në jetën e përditshme dhe në vetë jetën e përditshme të ligjit, pluralizmi ligjor, raporti i ligjit me religjionin dhe moralin, e shumë tema të kësaj natyre.

Në gjuhën shqipe, deri më tash literatura etnografike mbi ligjin mbizotërues nga kategori e prejardhur nga një gjuhë progresivo – emancipuese e etatiste, që është e interesuar në krijimin e hierarkive të paqena, dhe që rrënjët i ka te një lloj evolucionizmi linear. Kësodore, ardhja në shqip e librit "Krimi dhe doket në shoqërinë e egër" vjen e gjendet në një truall cektin të dijes mbi antropologjinë malinovskiane dhe mbi ligjin në përgjithësi.

Besoj se pikëpamjet teorike të paraqitura në etnografinë e prozeuar mjeshtërisht nga Bronislaw Malinowski dhe të shqipëruar po aq mjeshtërisht nga Arsim Canolli, do të bëhen shenjë provokuese për këdo që ka ndopak grishje të merret në imtësi me dijen mbi të drejtën dhe shoqërinë njerëzore.

Reviews

Write a review

Krimi dhe doket ne shoqerine e eger, Bronislaw Malinowski

Krimi dhe doket ne shoqerine e eger, Bronislaw Malinowski

Libri "Krimi dhe doket në shoqërinë e egër" nga Bronislaw Malinowski ia ka dalë të imponohet që të jetë vepra me të cilën nisin shumë diskutime në teorinë e së drejtës. Suksesi i kësaj vepre vjen sepse riktheu dhe hapi shtigje për diskutime mbi të drejtën dhe shoqërinë.

Libra të ngjashëm

Shkarkime

KATËR HAPA PER TE POROSITUR

Udhëzues i shkurtër mbi procesin e porositjes së librave nëpërmjet faqes tonë.

Shkarkime (0)