• Banner

Mbi lirine, John Stuart Mill
  • Mbi lirine, John Stuart Mill

Mbi lirine, John Stuart Mill

Po pse? (mund të pyetet), a është mungesa e njëzëshmërisë një kusht i domosdoshëm për dijen e vërtetë? A është e nevojshme që një pjesë e njerëzve të këmbëngulin në të gabuarën për të mundësuar kuptimin e të vërtetës?

600 Lekë
Sasia
Ka mbaruar

Përshkrimi

Titulli: Mbi lirinë
Origjinali: On Liberty
Gjinia: Filozofi
Autori: John Stuart Mill
Shqipëroi: Gëzim Banushi, Luan Banushi
Shtëpia botuese: Julvin 2
Viti: 2015
Fq. 146
Pesha: 0.221 kg.
ISBN: 978-9928-137-31-9

Fragment nga libri

Po pse? (mund të pyetet), a është mungesa e njëzëshmërisë një kusht i domosdoshëm për dijen e vërtetë? A është e nevojshme që një pjesë e njerëzve të këmbëngulin në të gabuarën për të mundësuar kuptimin e të vërtetës? A pushon së qeni real dhe jetik një besim me t'u pranuar gjerësisht – dhe a është kuptuar dhe ndjerë ndonjëherë tërësisht një pohim pa mbetur pak dyshim në të?

Fill pasi njerëzit kanë pranuar njëzëri një të vërtetë, a shuhet e vërteta brenda tyre? Deri më sot është menduar se qëllimi më i lartë dhe rezultati më i mirë për një inteligjencë të përmirësuar do ishte të bashkoheshin njerëzit gjithnjë e më shumë në njohjen e të gjitha të vërtetave të rëndësishme.

Po a zgjat inteligjenca vetëm për aq kohë sa nuk e ka arritur qëllimin e saj? A shuhen frytet e pushtimit me arritjen e fitores?

Ai që zgjedh vetë planin e jetës, i përdor të gjitha aftësitë e veta. Njeriu duhet të përdorë vëzhgimin për të kuptuar, arsyetimin dhe gjykimin për të parashikuar, veprimin për të mbledhur materiale për vendim, diferencimin për të vendosur, dhe kur ka vendosur, qëndrueshmërinë dhe gjakftohtësinë që t'i përmbahet vendimit që ka paramenduar.

Këto cilësi i nevojiten dhe i ushtron saktësisht në masën në të cilën përcakton sjelljen e vet sipas gjykimit dhe ndjenjave të veta.

Detajet e librit
Te tjere
Bashkëngjitje
Shkarkime
KATËR HAPA PER TE POROSITUR

Udhëzues i shkurtër mbi procesin e porositjes së librave nëpërmjet faqes tonë.

Shkarkime (292.13k)
Ndoshta mund të pëlqejë edhe

Referenca: SKU001266

Botuesi: Te tjere

Leviatani, Thomas Hobbes

(0)

Thomas Hobbes e shkroi Leviathan – in në fundin e Luftës Civile në Angli dhe e përfundoi pas mbarimit të saj, e kështu që Leviathan – i ka vulën e ngjarjeve të Luftës Civile. Por ky libër u mendua të kapërcente epokat dhe i tillë është.

Çmimi 500 Lekë
More
Ka mbaruar
16 other products in the same category:

Reference: SKU001150

Publisher: Dituria

Totem dhe Tabu, Sigmund Freud

(0)

Title: Totel dhe TabuCategory: PsychologyAuthor: Sigmund FreudAlbanian translator: Gentian VyshkaPublisher: DituriaYear: 2003Pgs. 164Weight: 0.221 kgISBN: 978-99927-59-08-9

Price ALL700
More
In Stock

Reference: SKU001426

Publisher: LIRA

Perandoria e se Keqes kunder Djallit te Madh, Claude Liauzu

(0)

Title: Perandoria e se Keqes kunder Djallit te MadhOriginal: Empire du mal contre grand SatanCategory: Political sciencesAuthor: Claude LiauzuAlbanian translators: Bajram Muça, Liliana Papa, Brizeida VeliajPublisher: LiraYear: 2010Pgs. 442Weight: 1.321 kgISBN: 978-99956-45-35-9

Price ALL1,200
More
Out-of-Stock

Reference: SKU002016

Publisher: Botimet Dudaj

Trupat shoqerore, Gianfranco Marrone

(0)

Title: Trupat shoqërorë, proceset komunikuese dhe semiotika e tekstitOriginal: Corpi socialiCategory: Social scienceAuthor: Gianfranco MarroneAlbanian translator: Dhurata Shehri, Persida AsllaniPublisher: DudajYear: 2008Pgs. 380Weight: 0.371 kgISBN: 978-99943-0-081-5

Price ALL900
More
In Stock

Reference: SKU000150

Publisher: Ideart

Kant, Kritika e arsyes se paster, Ralf Ludwig

(0)

Title: Kritika e arsyes së pastër, tekste dhe komenteOriginal: Kant für Anfӓnger: Die Kritik der Reinen vernunftCategory: Philosophy, criticsAuthor: Ralf LudwigAlbanian translator: Valentina KazanxhiPublisher: IdeartYear: 2005Pgs. 192Weight: 0.201 kgISBN: 978-99943-788-1-3

Price ALL600
More
Out-of-Stock

Publisher: Botart

Shtegu i kripës, Raynor Winn

(0)

Vetëm pak ditë pasi Rejnor Uin mësoi se Mothi, burri i saj që prej tridhjetë e dy vjetësh, ishte përfundimisht i sëmurë, ata humbën shtëpinë dhe gjithçka që kishin. Të mbetur trokë e çikë, nuk e vonuan shumë dhe vendosën menjëherë të përshkonin në këmbë Shtegun Bregdetar Jugperëndimor, një distancë prej 630 miljesh, nga Somerseti në Dorset, nëpërmjet...

Price ALL1,000
More
In stock

Reference: 2664

Publisher: Plejad

Mendime për historinë dhe politikën, Karl Popper

(0)

"Demokraci" në sensin e "sundimit të popullit" nuk ka patur pothuajse kurrë dhe nëse ekzistoi ndonjëherë, ajo qe një diktaturë e papërgjegjshme e arbitraritetit. Një qeveri mund dhe duhet të jetë përgjegjëse kundrejt popullit. Një sundim i popullit nuk mundet ta bëjë këtë dhe është i papërgjegjshëm.

Price ALL700
More
In Stock

Reference: SKU000675

Publisher: Ideart

Filozofia Politike, Nje hyrje e shkurter, David Miller

(0)

Title: Filozofia politike, një hyrje e shkurtërOriginal: Political Philosophy , a very short introductionCategory: PhilosophyAuthor: David MillerAlbanian translator: Elton TahirllariPublisher: IdeartYear: 2007Pgs. 172Weight: 0.221 kgISBN: 978-99943-776-8-8

Price ALL600
More
In Stock
chat Përshtypjet (0)