Referenca: 2804

Gruaja e fotografit, Enkelejd Lamaj (ebook falas)

Përshtypje(t): 0

"Historia e gruas së fotografit” është emri me të cilin e njohin të gjithë, ato pak herë që e përdorin, por, në të vërtetë, ajo është edhe historia e vetë fotografit, ose më saktë, është historia e teorisë së tij mbi rëndësinë e gjërave të vogla.

Çmimi 0,00 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: SKU001740

Botuesi: UET Press

Enver Hoxha, Blendi Fevziu

Përshtypje(t): 0

Për shumë vite me radhë Enver Hoxha i imponoi historisë versionin e tij. Ai rezulton i paturpshëm për t'i transformuar ngjarjet, për t'i fshirë ose zhdukur personazhet dhe për të ngritur në histori një protagonist të vetëm: atë vetë.

Çmimi 1 050,00 Lekë
More
Nuk ka produkte të mjaftueshme në stok

Referenca: SKU000001

Botuesi: Mitrush Kuteli

Tregime të moçme shqiptare, Mitrush Kuteli

Përshtypje(t): 0

Përrallat e treguara nga Mitrush Kuteli përbëjnë pjesën më të rëndësishme të letërsisë shqiptare, një frymëzim për një numër të madh veprash të tjera letrare që pasuan përgjatë dekadave. Tregime të Motshme Shqiptare përbën një klasik të të gjitha kohërave.

Çmimi 700,00 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: SKU000783

Botuesi: Onufri

Darka e gabuar, Ismail Kadare

Përshtypje(t): 0

Një darkë krejtësisht e pazakontë, me një mister midis, është subjekti i romanit më të ri të Kadaresë. Ndonëse e bazuar mbi një ngjarje të vërtetë, që ka trazuar vite më parë një qytet të tërë.

Çmimi 700,00 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: SKU001180

Botuesi: Onufri

Aksidenti, Ismail Kadare

Përshtypje(t): 0

Në një pasdite kryeqytetase, personazhi i këtij romani i propozon gruas së hijshme të porsanjohur diçka që do të dukej e papërfytyrueshme disa vite më parë, gjatë kohë së komunizmit: një udhëtim fundjavor në një qytet të Europës.

Çmimi 800,00 Lekë
More
Në gjendje
Më të shiturat
  • Banner

Formesimi i kujteses kolektive, Fabian Kati
  • Formesimi i kujteses kolektive, Fabian Kati

Formesimi i kujteses kolektive, Fabian Kati

Vlerësimi 

Edhe tek rrëfejnë krimet që i kanë dëshmuar sytë e tyre, narracioni i tyre mbetet fluent, fisnik, i qetë, herë – herë sardonik, por gjithmonë pa nota zemërimi, sikur janë duke rrëfyer fatalitetin e një jete që nuk mund të qe ndryshe.

950,00 Lekë
Sasia
Ne gjendje

Përshkrimi

Titulli: Formësimi i kujtesës kolektive: Ngjarjet në Dukagjin, Malësinë e Madhe dhe Postribë, 1945 – 1946
Origjinali: Formësimi i kujtesës kolektive: Ngjarjet në Dukagjin, Malësinë e Madhe dhe Postribë, 1945 – 1946
Gjinia: Shkenca sociale
Autori: Fabian Kati
Shtëpia botuese: UET Press
Viti: 2015
Fq. 254
Pesha: 0.299 kg.
ISBN: 978-9928-39-190-19-2

Komente mbi librin

"Edhe tek rrëfejnë krimet që i kanë dëshmuar sytë e tyre, narracioni i tyre mbetet fluent, fisnik, i qetë, herë – herë sardonik, por gjithmonë pa nota zemërimi, sikur janë duke rrëfyer fatalitetin e një jete që nuk mund të qe ndryshe... Dëshmitë e tyre, në fakt, janë një kambanë që bie për shoqërinë shqiptare, e cila edhe sot është potencialisht e ngarkuar me po atë ngarkesë negative të ideologjisë së mospranimit krahinor dhe fetar të Veriut... Është një kambanë që bie qetësisht, si një fugë e Bahut, për të na kujtuar Requiem – in e një shoqërie që do të bëjë festa në një sallon ku ende është një kufomë e pavarrosur, fshehur prapa perdesh..."

Rudolf Marku

"Ky projekt kërkimor, i pari në llojin e tij në Shqipëri, do të kontribuojë për ndërtimin e një kuadri origjinal metodologjik dhe konceptual, i cili do të shërbejë si model për studime të mëtejshme lidhur me kujtesën kolektive/ individuale për ngjarje të veçanta historike gjatë periudhës së komunizmit në Shqipëri (1944 – 1991)."

Gazeta Mapo

Mbi autorin

Fabian Kati u lind të Tiranë më 1963. Shkollën e mesme e kreu pranë gjimnazit "Qemal Stafa". Pas mbarimit të shkollës së mesme dënohet për agjitacion e propagandë me 5 vite burg në Spaç. Më 2 korrik 1990 hyn në Ambasadën Italiane dhe largohet më pas drejt Italisë për t'u vendosur në Firence.

Më 1994 fillon studimet pranë Fakultetit të Shkencave Politike "Cesare Alfieri", Universiteti i Firences. Më 1998 diplomohet dhe punon në institucione të ndryshme italiane për projekte që lidhen me zhvillimet në Ballkan. Më 2000 vendoset në Angli për të ndjekur studimet "Master në Sociologjinë e Proceseve Kulturore" pranë Universitetit të Manchester – it.

Nga viti 2005 është në profesion të lirë, me angazhime të shumta në prodhimin e filmave dokumentarë dhe realizimin e projekteve kërkimore – shkencore. Ndonëse edukimin dhe aktivitetin kryesor e zhvillon jashtë Shqipërisë, ruan marrëdhënie të ngushta me shumë institucione publike e private në atdhe.

Gjatë periudhës 2004 – 2005 ka ideuar dhe realizuar, në bashkëpunim, projektin e mbledhjes së krijimeve dhe korrespondecës së ish të dënuarve politikë të regjimit komunist. Produkti i projektit ishte libri "Antologjia e plagëve" (2005). Është i pranishëm në shtypin e shkruar me artikuj rreth problemeve sociale në Shqipëri dhe bashkëpunëtor i rregullt i revistës "Përpjekja", drejtuar nga Fatos Lubonja.

Ka realizuar dy cikle filmash dokumentarë: "Në emër të popullit" (2008) dhe "Takime me të ikurit" (2011) për televizionin Digitalb, si dhe filmin "Dokumentari i pashfaqur" (2013), pjesëmarrës në TIFF, Prifest dhe Dokufest, 2014. Pjesë e kontributeve të Fabian Katit në këtë drejtim është edhe libri "Formësimi i kujtesës kolektive".

Detajet e librit
UET Press
Bashkëngjitje
Shkarkime
KATËR HAPA PER TE POROSITUR

Udhëzues i shkurtër mbi procesin e porositjes së librave nëpërmjet faqes tonë.

Shkarkime (292.13k)
Përshtypjet

Write your review

Formesimi i kujteses kolektive, Fabian Kati

Formesimi i kujteses kolektive, Fabian Kati

Edhe tek rrëfejnë krimet që i kanë dëshmuar sytë e tyre, narracioni i tyre mbetet fluent, fisnik, i qetë, herë – herë sardonik, por gjithmonë pa nota zemërimi, sikur janë duke rrëfyer fatalitetin e një jete që nuk mund të qe ndryshe.

Write your review
Ndoshta mund të pëlqejë edhe
16 other products in the same category:

Reference: SKU001424

Brand: LIRA

Veprat e medha politike nga Makiaveli deri ne ditet tona

Review(s): 0

Title: Veprat e mëdha politike nga Makiaveli deri ne ditet tonaOriginal: Les grandes oeuvres politiques,de Machiavel a nos joursCategory: Political sciencesAuthor: Jean-Jacques Chevallier, Ives GuchetAlbanian translator: Bajram MuçaPublisher: LiraYear: 2006Pgs. 520Weight: 0.671 kgISBN: 978-99943-730-1-3

Price ALL1,400.00
More
In Stock

Reference: SKU001917

Brand: Zenit Editions

Arti i Luftes, Carl von Clausewitz

Review(s): 0

Title: Arti i LuftësOriginal: Vom kriegeCategory: PhilosophyAuthor: Carl von ClausewitzAlbanian translator: Armand DedejPublisher: Zenit EditionsYear: 2010Pgs. 98Weight: 0.09 kgISBN: 978-9928-4005-5-0

Price ALL240.00
More
In Stock

Reference: 2779

Brand: Botimet Dudaj

Hartimi i sondazheve, Ronald Czaja, Johnny Blair

Review(s): 0

Title: Hartimi i sondazheve, udhëzues për vendimet dhe proceduratOriginal: Designing surveys: a guide to decisions and proceduresCategory: Social sciencesAuthor: Ronald Czaja, Johnny BlairAlbanian translator: Diana BibaPublisher: DudajYear: 2009Pgs. 332Weight: 0.373 kgISBN: 978-99943-0-133-1

Price ALL800.00
More
In Stock