Referenca: SKU001740

Botuesi: UET Press

Enver Hoxha, Blendi Fevziu

Përshtypje(t): 0

Për shumë vite me radhë Enver Hoxha i imponoi historisë versionin e tij. Ai rezulton i paturpshëm për t'i transformuar ngjarjet, për t'i fshirë ose zhdukur personazhet dhe për të ngritur në histori një protagonist të vetëm: atë vetë.

Çmimi 1 050,00 Lekë
More
Nuk ka produkte të mjaftueshme në stok

Referenca: 2804

Gruaja e fotografit, Enkelejd Lamaj (ebook falas)

Përshtypje(t): 0

"Historia e gruas së fotografit” është emri me të cilin e njohin të gjithë, ato pak herë që e përdorin, por, në të vërtetë, ajo është edhe historia e vetë fotografit, ose më saktë, është historia e teorisë së tij mbi rëndësinë e gjërave të vogla.

Çmimi 0,00 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: SKU000001

Botuesi: Mitrush Kuteli

Tregime të moçme shqiptare, Mitrush Kuteli

Përshtypje(t): 0

Përrallat e treguara nga Mitrush Kuteli përbëjnë pjesën më të rëndësishme të letërsisë shqiptare, një frymëzim për një numër të madh veprash të tjera letrare që pasuan përgjatë dekadave. Tregime të Motshme Shqiptare përbën një klasik të të gjitha kohërave.

Çmimi 700,00 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: SKU000783

Botuesi: Onufri

Darka e gabuar, Ismail Kadare

Përshtypje(t): 0

Një darkë krejtësisht e pazakontë, me një mister midis, është subjekti i romanit më të ri të Kadaresë. Ndonëse e bazuar mbi një ngjarje të vërtetë, që ka trazuar vite më parë një qytet të tërë.

Çmimi 700,00 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: SKU001180

Botuesi: Onufri

Aksidenti, Ismail Kadare

Përshtypje(t): 0

Në një pasdite kryeqytetase, personazhi i këtij romani i propozon gruas së hijshme të porsanjohur diçka që do të dukej e papërfytyrueshme disa vite më parë, gjatë kohë së komunizmit: një udhëtim fundjavor në një qytet të Europës.

Çmimi 800,00 Lekë
More
Në gjendje
Më të shiturat
  • Banner

  • Çmim i zbritur
Bashkepirja, Platoni
  • Bashkepirja, Platoni

Bashkepirja, Platoni

SKU000163
Vlerësimi 

Në këtë dialog filozofik, Platoni trajton temën më njerëzore: Erosin. Personazhet e pranishëm, mes të cilëve Sokrati dhe komediani më i madh i kohërave, Aristofani, vendosin t'i thurin lavde Dashurisë. Secili prej tyre jep një tipologji të saj: dashuria si forcë krijuese, si alkimi dhe rregullator i marrëdhënieve ndërnjerëzore.

1 000,00 Lekë
850,00 Lekë Ruaj 15%
Sasia
Nuk ka produkte të mjaftueshme në stok

Përshkrimi

Titulli: Bashkëpirja
Gjinia: Filozofi
Autori: Platoni
Shqipëroi: Shpëtim Doda
Shtëpia botuese: Ideart
Viti: 2006
Fq. 280
Pesha: 0.353 kg
ISBN: 978-99943-43-05-X

Mbi librin

Në këtë dialog filozofik, Platoni trajton temën më njerëzore: Erosin. Personazhet e pranishëm, mes të cilëve Sokrati dhe komediani më i madh i kohërave, Aristofani, vendosin t'i thurin lavde Dashurisë. Secili prej tyre jep një tipologji të saj: dashuria si forcë krijuese, si alkimi dhe rregullator i marrëdhënieve ndërnjerëzore, frymëzuese e arteve, forcë shkatërruese, etje për pushtet, dëshirë e zjarrtë për ploti, për të përfunduar si ëndje për pavdekësi dhe lindje në universin e së bukurës.

Pas leximit të këtij dialogu dramatik, lexuesi kupton më kthjellët si dhe përse dashuron. Që nga koha e krijimit, shek. IV para Krishtit e deri më sot, prej kësaj vepre artistikisht të pakapërcyer dhe të pakapërcyeshme janë frymëzuar jo vetëm mendjet më të ndritura të njerëzimit, por edhe gjithkush që ka ndjerë brenda kraharorit trokthin dhe ashkun e zemrës.

E përkthyer thuajse në të gjitha gjuhët e botës, ardhja e këtij dialogu në shqip plotëson vendin e mbetur bosh prej kohësh në Bibliotekën e Mendimit. Në ardhjen në shqip, një kujdes i veçantë i është kushtuar shumësisë stilistike, poetikës së personazheve dhe natyrës rrëshqitëse me të cilën Platoni ka arritur mjeshtërisht ta brumojë gjuhën dhe zërat e dendur rrëfimtarë të kësaj tragjikomedie politike dhe sociale të Athinës së shek. IV, aso kohësh kur qytetërimi, zhvillimi ekonomik dhe kultura helene kryen hapin e parë drejt procesit të ngadaltë dhe fosilizues të asaj çka edhe pas kaq shekuj mund ta quajmë si perëndimit tragjik i një qytetërimi mahnitës.

Komente mbi librin

"Zeusi, nëse do të kish pasë vendosur të fliste, do të kish pasë përdorur gjuhën e dialogëve të Platonit."

Ciceroni

"Doktrina e Platonit dhe në mënyrë të veçantë ato të Bashkëpirjes formësuan mendësinë dhe kulturën e mbarë Europës."

R. G. Bury

"Si artist, Platoni krijoi një model, i cili shujtoi me oksigjen çdo formë të romanit që lëvroi fryma letrare perëndimore."

F. Nietzsche

"Platoni është intelektual në përkahjet e tij, por në shprehi ai mbetet artist. Teksa ngjitet lart në qiell apo teksa zbret poshtë në skëterrë, teksa shtjellon ligjet e qytet – shtetit, zjarrmimet e dashurisë, shpirtblerjet e krimit apo shpresën e shpirtit që gatitet të lërë trupin, ai është artist dhe vetëm artist."

R. W. Emerson

Detajet e librit
Ideart
SKU000163
Bashkëngjitje
Shkarkime
KATËR HAPA PER TE POROSITUR

Udhëzues i shkurtër mbi procesin e porositjes së librave nëpërmjet faqes tonë.

Shkarkime (292.13k)
Përshtypjet

Write your review

Bashkepirja, Platoni

Bashkepirja, Platoni

Në këtë dialog filozofik, Platoni trajton temën më njerëzore: Erosin. Personazhet e pranishëm, mes të cilëve Sokrati dhe komediani më i madh i kohërave, Aristofani, vendosin t'i thurin lavde Dashurisë. Secili prej tyre jep një tipologji të saj: dashuria si forcë krijuese, si alkimi dhe rregullator i marrëdhënieve ndërnjerëzore.

Write your review
Ndoshta mund të pëlqejë edhe

Referenca: SKU000680

Botuesi: Ideart

Platoni, Nje hyrje e shkurter, Julia Annas

Përshtypje(t): 0

Platoni është vlerësuar më shumë se sa një figurë njerëzore për shkak të thellësisë së tij të mendimit dhe madhështisë të konceptimeve të tij filozofike. Në këtë mënyrë të gjykuarit për të, ato që kanë më shumë rëndësi janë deklarimet e mëdha, se sa argumentet dhe të kërkuarit të së vërtetës.

Çmimi 391,90 Lekë Çmimi i rregullt 461,00 Lekë
More
Ne gjendje

Referenca: 2662

Botuesi: Te tjere

Apologjia e Sokratit dhe Simpoziumi, Platoni

Përshtypje(t): 0

Sokrati me personalitetin e tij të veçantë dhe stilin e tij krejtësisht të ri do të përbëjë një stacion shumë të rëndësishëm në historinë e Filozofisë. Mendimi Sokratian është një nga fazat kryesore të filozofisë botërore. Me filozofinë e Sokratit hapet një cikël i ri dhe mbyllet një tjetër.

Çmimi 680,00 Lekë Çmimi i rregullt 800,00 Lekë
More
Nuk ka produkte të mjaftueshme në stok

Referenca: 2838

Botuesi: Zambaku

Apologjia e Sokratit, Platoni

Përshtypje(t): 0

Detyra ime është t'u tregoj se virtytet nuk i blejnë dot me para, por paratë dhe mirësia e njeriut fitohen duke pasur virtyte. Në qoftë se mendoni që këto që ju thashë janë gabim dhe ju sjellin të rinjve dëme, atëherë mund ta quaj veten fajtor. Por po doli ndonjëri prej jush e thotë se ti nuk na ke mësuar diçka të tillë, atëherë ai gënjen.

Çmimi 297,50 Lekë Çmimi i rregullt 350,00 Lekë
More
Nuk ka produkte të mjaftueshme në stok
16 other products in the same category:

Reference: SKU002064

Brand: Plejad

Autoritarizem ne tranzicion, Perparim Kabo

Review(s): 0

Title: Autoritarizëm në tranzicion - Antropologjia shqiptare përmes globalizmaveOriginal: Autoritarizëm në tranzicion - Antropologjia shqiptare përmes globalizmaveCategory: Social sciencesAuthor: Përparim KaboPublisher: PlejadYear: 2006Pgs. 472Weight: 0.62 kgISBN: 978-99943-903-2-5

Price ALL1,020.00 Regular price ALL1,200.00
More
There are not enough products in stock

Reference: 2483

Brand: UET Press

Marredheniet publike, Joe Marconi

Review(s): 0

Title: Marrëdhëniet publikeOriginal: Public relations, the complete guideCategory: Social sciencesAuthor: Joe MarconiAlbanian translator: Petro Plasa, Aurora GuxholliPublisher: UET PressYear: 2010Pgs. 280Weight: 0.474 kgISBN: 978-99956-39-38-9

Price ALL850.00 Regular price ALL1,000.00
More
In Stock