Kategoritë

Botuesit

Autorët

Gjurme karmike, Eliot Weinberger Shihe të plotë

Gjurme karmike, Eliot Weinberger

Gjatë njëzetë vjetëve të fundit, Eliot Weinberger e ka shtyrë esenë tepër larg kufijve të kritikës letrare apo gazetarisë personale, drejt mbretërisë së poezisë dhe rrëfimit artistik. Plot intrigë, e megjithatë të shkruara me një gjuhë të ngjeshur dhe filmike, esetë e tij janë vepra të imagjinatës, ku prapë të gjitha faktet janë të verifikueshme.

Info shtesë

SKU000161

Disponueshëria: Ne gjendje

$6.76

Me ulje çmimi!

-20%

$8.45

Titulli: Gjurmë armike
Gjinia: Filozofi
Autori: Eliot Weinberger
Shqipëroi: Lluka Qafoku
Shtëpia botuese: Ideart
Viti: 2007
Fq. 264
Pesha: 0.317 kg
ISBN: 978-99943-43-41-6

Mbi librin

Gjatë njëzetë vjetëve të fundit, Eliot Weinberger e ka shtyrë esenë tepër larg kufijve të kritikës letrare apo gazetarisë personale, drejt mbretërisë së poezisë dhe rrëfimit artistik. Plot intrigë, e megjithatë të shkruara me një gjuhë të ngjeshur dhe filmike, esetë e tij janë vepra të imagjinatës, ku prapë të gjitha faktet janë të verifikueshme.

Vepra e tij nuk i ngjan pothuajse asgjëje të shkrimtarëve bashkëkohorë, duke qenë njëkohësisht po aq dëfryese sa trillimi letrar dhe po aq e gjallë sa shkrimi poetik, me ndaljet e saj të papritura në qoshet më të pazakonshme të globit ose në çaste të harruara të historisë njerëzore, e kulturuar, politikisht e angazhuar dhe e karakterizuar nga një intelekt tepër i mprehtë ironik.

Njëzet e katër esetë e përmbledhura në "Gjurmë karmike" e çojnë lexuesin nëpër udhëtimet personale të autorit. Nga shkretëtira e Atakamës në Islandë dhe Hong Kongun në vigjilje të dorëzimit të tij Kinës drejt udhëtimeve të përfytyruara të një anijeje daneze të shekullit të XVII – të për në Indi, mes kulteve të çuditshme fetare dhe kafshëve të vogla akoma më të çuditshme.

Asnjëherë nuk parashikon dot se çfarë do të vijojë: ëndrrat vikinge, ritualet acteke, kujtesa hindu, peshqit që qeshin apo qentë profetë. Dhe tek "Ujvara", eseja e gjatë madhështore që mbyll vëllimin, Weinberger përmbledh 3000 vjet histori në një ujvarë faktesh shpjeguese për zbulimin e rrënjëve të racizmit dhe dhunës bashkëkohore.

Mbi autorin

Eliot Weinberger është përkthyes dhe redaktor i veprave "Përmbledhje e poemave të Oktavio Paz" dhe "Vepra të zgjedhura dokumentare" të Horhe Luis Borges, e cila fitoi Çmimin e Rrethit Kombëtar të Kritikëve të Librit, për kritikë letrare në 1999. Në 1992, ai inauguroi marrjen e Çmimit PEN/ Kolovakos për promovimin e letërsisë hispanike në Shtetet e Bashkuara. Në vitin 2000, ai u bë i pari shkrimtar amerikan që mori nga qeveria meksikane "Urdhrin e Shqiponjës Acteke".