Kategoritë

Botuesit

Autorët

Miqesia, Marcus Tullius Cicero Shihe të plotë

Miqesia, Marcus Tullius Cicero

Miqësia është e vetmja gjë njerëzore për dobinë e së cilës të gjithë pajtohen njëzëri. Ajo është dhuruar nga natyra si lindëse virtytesh dhe nëse virtyti i vetëm nuk mund të arrijë majat më të larta, ai mund t'i arrijë ato. Në ç'mënyrë mund të jesh mik i dikujt për të cilin mendohet se mund ta kesh armik?

Info shtesë

SKU000159

Disponueshëria: Në gjendje

$3.38

Me ulje çmimi!

-20%

$4.23

Klientët që blenë këtë libër, blenë edhe...

 • Politika, Aristoteli

  Politika,...


  Tregohet se veprat e Aristotelit u ruajtën nga...

 • Arti i te jetuarit, Artur Shopenhauer

  Arti i te...


  Ajo që i bën të shoqërueshëm njerëzit është...

 • Te kesh dhe te mos kesh, Ernest Hemingway

  Te kesh dhe...


  Zbavitës dhe tragjik, i gjallë dhe poetik, me...

Titulli: Miqësia
Origjinali: L'amicizia
Gjinia: Filozofi
Autori: Marcus Tullius Cicero
Shqipëroi: Erion Kristo
Shtëpia botuese: Ideart
Viti: 2004
Fq. 96
Pesha: 0.096 kg.
ISBN: 978-99943-604-9-3

Fragment nga libri

Te ky libër, si një mik i madh, po i shkruaj një miku disa radhë lidhur me miqësinë. Duke e lexuar, do të kuptosh vetveten. Miqësia është e vetmja gjë njerëzore për dobësinë e së cilës të gjithë pajtohen njëzëri.

Ajo është dhuruar nga natyra si lindëse virtytesh, jo si shoqe vesesh dhe nëse virtyti i vetëm nuk mund të arrijë majat më të larta, i bashkuar dhe i shoqëruar me një virtyt tjetër, mund t'i arrijë ato.

Kush vëzhgon një mik të vërtetë, e shikon atë si një shëmbëllim të vetvetes. Ndaj, ata që mungojnë bëhen të pranishëm, të skamurit të pasur, të dobëtit të fortë dhe gjëja më e vështirë për t'u thënë, të vdekurit bëhen të gjallë.

Në ç'mënyrë mund të jesh mik i dikujt për të cilin mendohet se mund ta kesh armik? Duhet të dashurosh sikur të të duhet të urresh një ditë. Miqësia është një cilësi që u përket njerëzve të ndershëm dhe për së mbari, që përmes saj garantojnë rendin shoqëror.

Këta njerëz të mirë janë një klasë e vërtetë shoqërore, dhe Ciceroni shpreson se ata mund të shërojnë plagët e shtetit dhe të shoqërisë.