• Banner

Kontabiliteti Financiar, Grup autoresh

 Përgjatë çdo kapitulli, materiali i librit është i integruar përreth fokusimit të një shoqërie të njohur, vendimeve të saj, si dhe pasqyrave të saj financiare. Kjo metodë krijon kushtet e përshtatshme për të diskutuar rëndësinë e kontabilitetit dhe mënyrën sesi e përdorin bizneset informacionin e kontabilitetit.

3 000 Lekë
Sasia
Në gjendje

Përshkrimi

Titulli: Kontabiliteti Financiar (kopertinë e trashë)

Origjinali: Financial accounting

Gjinia: Ekonomi

Autori: Grup autoresh

Shqipëroi: Msc. Olta Manjani

Shtëpia botuese: AADF

Viti: 2019

Fq. 900

Pesha: 2.626 kg

ISBN: 978-9928-4488-1-1

Mbi librin

Metoda dalluese e autorëve të librit Libby/Libby/Hodge me fokusimin rreth një shoqërie të vetme, është metoda më e mirë për t’i ndihmuar studentët të kuptojnë pasqyrat financiare dhe implikimet në botën reale të kontabilitetit financiar për menaxherët e ardhshëm.

Kjo metodë u tregon se kontabiliteti është i rëndësishëm dhe i motivon studentët duke ua shpjeguar kontabilitetin në një kontekst konkret dhe me shembuj nga bota reale. Përgjatë çdo kapitulli, materiali i librit është i integruar përreth fokusimit të një shoqërie të njohur, vendimeve të saj, si dhe pasqyrave të saj financiare. Kjo metodë krijon kushtet e përshtatshme për të diskutuar rëndësinë e kontabilitetit dhe mënyrën sesi e përdorin bizneset informacionin e kontabilitetit.

Përmbajtja

Kapitulli 1

Pasqyrat Financiare dhe Vendimet e Biznesit

Shoqëria në Fokus: Le-Nature’s Inc.

Kapitulli 2

Vendimet e Investimit dhe Financimi tdhe Sistemi i Kontabilitetit

ShoqërianëFokus: Chipotle Mexican Grill

Kapitulli 3

Vendimet Operative dhe Sistemi i Kontabilitetit

Shoqëria në Fokus: Chipotle Mexican Grill

Kapitulli 4

Rregullimet, Pasqyrat Financiare dhe Cilësia e Fitimeve

Shoqëria në Fokus: Chipotle Mexican Grill

Kapitulli 5

Komunikimi dhe Interpretimi i Të Dhënave të Kontabilitetit

Shoqëria në Fokus: Apple Inc

Kapitulli 6

Raportimi dhe Interpretimi i të Ardhurave nga Shitjet, Llogarive të arkëtueshme dhe Mjeteve monetare

ShoqërianëFokus: Deckers Brands

Kapitulli 7

Raportimi dhe Interpretimi i Kostove të Mallrave të Shitura dhe Inventarit

Shoqëria në Fokus: Harley-Davidson, Inc.

Kapitulli 8

Raportimi dhe Interpretimi i Aktiveve afatgjatamateriale; Aktivevejomateriale; dhe Burimeve

Natyrore

Shoqëria në Fokus: Southwest Airlines

Kapitulli 9

Raportimi dhe Interpretimi i Detyrimeve

Shoqëria në Fokus: Starbucks

Kapitulli 10

Raportimi dhe Interpretimi i Obligacioneve

Shoqëria në Fokus: Amazon

Kapitulli 11

Raportimi dhe Interpretimi i Kapitalit Aksionar

Shoqëria në Fokus: Whole Foods Market

Kapitulli 12

Pasqyra e Flukseve të Mjeteve Monetare

Shoqëria në Fokus: National Beverage Corp.

Kapitulli 13

Analizimi i Pasqyrave Financiare

ShoqërianëFokus: The Home Depot

Shtojca A

Raportimi dhe Interpretimi i Investimeve në Shoqëri të Tjera KapitaliA -0

Shoqëria në Fokus: Graham Holdings Company

Shtojca B

American Eagle Outfitters, Inc., Formati 10-K Raport

VjetorB-1

Shtojca C

Urban Outfitters, Inc., Formati 10-K Raport Vjetor C-1

Shtojca D

Raporti i Shifrave të IndustrisëD-0

Shtojca E

Tabela e Vlerave aktuale dhe të ardhshme E-1

Detajet e librit
Bashkëngjitje
Shkarkime
KATËR HAPA PER TE POROSITUR

Udhëzues i shkurtër mbi procesin e porositjes së librave nëpërmjet faqes tonë.

Shkarkime (292.13k)
16 libra të tjera në këtë kategori:

Referenca: SKU001587

Botuesi: Tirana Times

Biznesi Nderkombetar, Czinkota, Ronkainen, Moffet

(0)

Përvoja e autorëve, si ekspertë dhe akademikë, na sjell në këtë tekst një zë të sprovuar dhe të ekuilibruar. Teksti është ndërtuar mbi një bazë të fortë teorish dhe përfshin shembuj aktualë, çështje dhe njohuri që tregojnë sesi këto koncepte zbatohen në bizneset botërore.

Çmimi 2 500 Lekë
More
Ne gjendje

Botuesi: Pema

Marketing 4.0, Philip Kotler, Hermawan Kartajaya, Iwan Setiawan

(0)

Një udhëzues i jashtëzakonshëm për të sfiduar praktikën e marke¬tingut, në përshtatje me transformimet që tashmë duken në horizont. Specialistët e hutuar do të mësojnë se si të lundrojnë në ndryshimet rrënjësore dhe në mundësitë e ndërlidhjes digjitale, me qëllimin që t’i kthejnë ato në përparësi.

Çmimi 1 200 Lekë
More
Në gjendje

Botuesi: Minerva

Fundi i tregut të lirë, Ian Bremmer

(0)

Fundi i tregut të lirë detajon fenomenin gjithnjë e në rritje të kapitalizmit shtetëror, një sistem në të cilin qeveritë kontrollojnë ekonomitë lokale përmes zotërimit të kompanive që dominojnë tregun dhe rezervave të mëdha të kapitalit me tepri, duke shfrytëzuar kështu për përfitime politike. Ky trend është një kërcënim për avantazhin e Amerikës dhe për...

Çmimi 1 080 Lekë Çmimi i zakonshëm 1 200 Lekë
More
Në gjendje

Botuesi: Te tjere

Gjenikonomia, Steven D. Levitt, Stephen J. Dubner

(0)

Në këndvështrimin e Levitt – it, ekonomia është një shkencë e cila na jep mjete të shkëlqyera për të gjetur përgjigje, por me një mangësi të thellë pyetjesh interesante. Dhuntia e tij më e veçantë është aftësia për të bërë pyetje. Për shembull: Nëse shpërndarësit e drogës fitokan kaq shumë para, pse atëherë ende jetojnë me mamatë?

Çmimi 1 200 Lekë
More
Në gjendje

Botuesi: Te tjere

Bota pa kufij, Kenichi Ohmae

(0)

Libri "Bota pa kufij" i Kenichi Ohmae është një libër që do të ndryshojë mënyrën se si e shohin menaxherët botën dhe biznesin e tyre, se si ato investojnë, komercializojnë dhe konkurrojnë.

Çmimi 1 000 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: SKU000947

Botuesi: UET Press

Globalizimi Ante Portas, Adrian Civici

(0)

Me analizat dhe reflektimet e tij për aspekte të veçanta të globalizimit, autori synon t'u përgjigjet mjaft pyetjeve që lidhen me këtë fenomen dhe të japë efektin dhe pasojat e tij në ekonomitë kombëtare, në realitetin e sotëm dhe në nivelin e jetesës së popullsisë së çdo vendi.

Çmimi 800 Lekë
More
In Stock

Botuesi: Botime Koliqi

100 ligje të suksesit në biznes, Brian Tracy

(0)

Pse disa biznese përparojnë ndërsa të tjerët dështojnë? Një pedagog dhe shkrimtar i njohur i biznesit ka gjetur përgjigje për këto pyetje shumë të vështira. Në librin e tij, ai paraqet një sërë parimesh, ose “ligje universale”, që qëndrojnë në themel të suksesit. njerez Biznesi ane e mbane botes.

Çmimi 900 Lekë Çmimi i zakonshëm 1 000 Lekë
More
Në gjendje

Adults in the Room, Yanis Varoufakis

(0)

Despite the mass support of the Greek people and the simple logic of his arguments, he succeeded only in provoking the fury of Europe’s political, financial and media elite. But the true story of what happened is almost entirely unknown – not least because so much of the EU’s real business takes place behind closed doors.

Çmimi 1 625 Lekë
More
Në gjendje

Botuesi: Papirus

Kapitali ne shekullin XXI, Thomas Piketty

(0)

Shpërndarja e pasurive është një nga çështjet më të debatuara në ditët tona. Për disa, pabarazitë nuk do të rreshtin së thelluari në një botë gjithnjë e më të padrejtë. Për të tjerë, do të ketë një tkurrje të natyrshme të hendeqeve dhe çdo ndërhyrje do të rrezikonte ta trondiste këtë tendencë harmonike.

Çmimi 2 500 Lekë
More
Në gjendje

Botuesi: Papirus

Historia e mendimit ekonomik, Henri Denis

(0)

Që nga mendimi parashkencor deri te debatet e doktrinave bashkëkohore, do të gjejmë gjithë ecurinë e një disipline, e cila për shumë kohë u influencua nga koncepte të idealizmit grek, të artikuluara në kundërshti të shumta. Henri Denis është profesor i merituar në Universitetin Paris I.

Çmimi 1 500 Lekë
More
Në gjendje
chat Përshtypjet (0)