• Banner

Ekonomia politike globale, Robert Gilpin
  • Ekonomia politike globale, Robert Gilpin

Ekonomia politike globale, Robert Gilpin

Ekonomia dhe sistemi politik botëror kanë ndryshuar në mënyrë dramatike që prej vitit 1987 kur u publikua ai libër. Përfundimi i Luftës së Ftohtë ka çliruar dhe ka hedhur në veprim forca të reja ekonomike e politike, në kohën kur janë shfaqur dhe dukuri të reja të rajonalizmit.

1 200 Lekë
Sasia
Në gjendje

Përshkrimi

Titulli: Ekonomia politike globale
Origjinali: Global political economy: understanding the internacional economic order
Gjinia: Ekonomi
Autori: Robert Gilpin
Shqipëroi: Fatmir Zanaj
Shtëpia botuese: ISP & Dita 2000
Viti: 2009
Fq. 524
Pesha: 0.646 kg.
ISBN: 978-99943-57-89-5

Mbi librin

Ky libër i shumëpritur i Robert Gilpin – it përmbledh përpunimin e mëtejshëm të ideve të librit të tilë të mëparshëm "Ekonomia politike e marrëdhënieve ndërkombëtare", një punim klasik ky në fushën e ekonomisë politike ndërkombëtare, që vazhdon të mbajë të mbërthyer vëmendjen e studiuesve, e punonjësve kërkimor – shkencorë dhe të atyre që bëjnë politika shtetërore.

Ekonomia dhe sistemi politik botëror kanë ndryshuar në mënyrë dramatike që prej vitit 1987 kur u publikua ai libër. Përfundimi i Luftës së Ftohtë ka çliruar dhe ka hedhur në veprim forca të reja ekonomike e politike, në kohën kur janë shfaqur dhe dukuri të reja të rajonalizmit.

Fuqia e kompjuterit po bëhet po bëhet përherë e më shumë një nxitje e madhe e zhvillimit të ekonomisë botërore, ndërsa zhvillime teknologjike kanë ndryshuar dhe po ndryshojnë dita – ditës çdo aspekt të marrëdhënieve ekonomike ndërkombëtare.

Libri i ri i Gilpin – it "Ekonomia politike globale" merr në analizë të gjitha këto zhvillime. Duke pasqyruar përvojën e një specialisti që ia ka kushtuar jetën e vet këtij profesioni, libri u ofron lexuesve një punim kërkimor mjeshtëror mbi qasjet e përdorura deri tani për kuptimin dhe shpjegimin e marrëdhënieve ekonomike ndërkombëtare, si dhe të problemeve me të cilën po ballafaqohet sot ekonomia botërore.

Gilpin përqendrohet në shpjegimin e forcave të mëdha ekonomike, politike dhe teknologjike, që kanë transformuar botën. Ai i kushton vëmendje të posaçme globalizimit ekonomik, rrjedhojave dhe implikimeve të tij reale dhe imagjinare në jetën ekonomike, si dhe të shkallës në të cilën janë ekzagjeruar e keqkuptuar natyra, përmasat dhe rëndësia e tyre.

Po ashtu, ai provon se politikat kombëtare dhe ekonomitë vendase mbeten përcaktori më i rëndësishëm i marrëdhënieve ekonomike, i realitetit ekonomik ndërkombëtar. Ky libër vë theksin edhe te rëndësia e rajonalizmit ekonomik, e korporatave shumëkombëshe dhe e trazirave financiare.

Në diskutimin e tij mbi ekonominë politike globale, Gilpin gërsheton analizën ekonomike me atë politike, si dhe shfrytëzon idetë e teorisë konvencionale të tregtisë ndërkombëtare, analizat e thelluara të teorisë së organizimit industrial dhe të teorisë së rritjes endogjene.

Krahas tyre, janë shfrytëzuar edhe ide nga shkenca politike, historia dhe nga disiplina të tjera, që e kanë pasuruar thelbin e kuptimit të rendit të ri ekonomik ndërkombëtar, të paraqitur në këtë libër. Ky është libër me horizonte të gjera intelektuale dhe është i destinuar të bëhet një pikë referimi në këtë fushë studimi.

Koment nga Robert O. Keohane

Ekonomia politike globale është një studim tërësor i aspekteve madhore të ekonomisë politike të botës së sotme nga këndvështrimi i një specialisti "realist", lider në shkencën politike. Robert Gilpin vë theksin te rëndësia e përhershme të shtetit dhe te ndikimi i madh i larmisë së strukturave dhe politikave shtetërore në mbarë botën.

Libri i tij është një tentativë mbresëlënëse për të sintetizuar analizën ekonomike me atë politike për të shpjeguar thelbin e forcave që ndikojnë në procesin e globalizimit, në politikat shtetërore dhe në rezultatet e ndërveprimit të tyre për zhvillimin ekonomik të tregtisë, investimeve dhe për financat ndërkombëtare.

Detajet e librit
Te tjere
Bashkëngjitje
Shkarkime
KATËR HAPA PER TE POROSITUR

Udhëzues i shkurtër mbi procesin e porositjes së librave nëpërmjet faqes tonë.

Shkarkime (292.13KB)
Ndoshta mund të pëlqejë edhe

Referenca: SKU001587

Botuesi: Tirana Times

Biznesi Ndërkombëtar, Michael Czinkota, Ilkka Ronkainen, Michael Moffet

Përvoja e autorëve, si ekspertë dhe akademikë, na sjell në këtë tekst një zë të sprovuar dhe të ekuilibruar. Teksti është ndërtuar mbi një bazë të fortë teorish dhe përfshin shembuj aktualë, çështje dhe njohuri që tregojnë sesi këto koncepte zbatohen në bizneset botërore.

Çmimi 3 200 Lekë
More
Ne gjendje

Botuesi: IDK

Triumfi i parasë, Niall Ferguson

Një libër mjaft aktual për çastin që po kalon sot bota. Niall Ferguson na tregon se si në të vërtetë historia e financës qëndron në sfond të gjithë historisë së njerëzimit. Që nga Babilonia e Lashtë, te dinastia e bankierëve që hodhi themelet e Rilindjes Italiane, tek flluska e tregut të obligacioneve që shkaktoi Revolucioni Francez.

Çmimi 1 200 Lekë
More
Ka mbaruar
16 libra të tjera në këtë kategori:

Botuesi: Aeditions

Libri i Sociologjisë

A mund të zhduken ndonjëherë ndasitë klasore? Çfarë i shtyn njerëzit në botën e krimit? Si i ka ndryshuar interneti marrëdhëniet tona? Përgjatë historisë, njerëzit kanë bërë pyetje të mëdha për organizimin e shoqërive, kurse sociologët kanë dhënë zgjidhje, të cilat vazhdojnë ta formësojnë botën.

Çmimi 2 500 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: SKU001469

Botuesi: UET Press

Miti mbi krizat dhe fundin e tregut, Selami Xhepa

Në zhurmën e krizës më të financiare, e cila konsiderohet si më e madhja që nga periudha e Depresionit të Madh dhe që krijoi "rrëmujë" të madhe në debatin publik të vendit tonë, sesa realisht pati efekt mbi ekonominë, vjen edhe ky punim i këndshëm i Dr. Selami Xhepës.

Çmimi 500 Lekë
More
Ne gjendje

Botuesi: Elta BS

Baba i pasur, Babai i varfër, vol.2, Robert T. Kiyosaki, Sharon Lehter

Përse në Epokën industriale shumica e prindërve donin që fëmijët e tyre të bëheshin doktorë mjekë, kontabilistë apo avokatë.., dhe përse, në Epokën e informacionit këto profesione jane në atak financiar? A ke vënë re se shumë nga të diplomuarit më të shkëlqyer nga universitetet tona duan të punojnë për të përjashtuarit nga shkolla... të përjashtuar si...

Çmimi 1 000 Lekë
More
Në gjendje

Botuesi: Minerva

Fundi i tregut të lirë, Ian Bremmer

Fundi i tregut të lirë detajon fenomenin gjithnjë e në rritje të kapitalizmit shtetëror, një sistem në të cilin qeveritë kontrollojnë ekonomitë lokale përmes zotërimit të kompanive që dominojnë tregun dhe rezervave të mëdha të kapitalit me tepri, duke shfrytëzuar kështu për përfitime politike. Ky trend është një kërcënim për avantazhin e Amerikës dhe për...

Çmimi 1 200 Lekë
More
Në gjendje

Botuesi: UET Press

Politikat makroprudenciale, Orkida Ilollari

Ndoshta ka ardhur koha të rishikohet vetë sistemi financiar. Ide shumë revolucionare janë duke u debatuar, përfshi eleminimin e sistemit të tanishëm të fractional banking dhe një rikthim te bankingu i hershëm i ndërmjetësimit financiar në ekonomi jo më të depozitave, por i fitimeve të bankave dhe mjeteve financiare shtesë që emetojnë qeveritë.

Çmimi 700 Lekë
More
Në gjendje

Botuesi: Titanic

Baba i pasur, Babai i varfër, vol.1, Robert T. Kiyosaki, Sharon Lehter

"Babai i pasur, babai i varfër" do :-t'ua rrënojë mitin se keni nevojë për të ardhura më të mëdha për t'u bërë të pasur, ta sfidojë besimin se shtëpia juaj është burim financiar, t'u tregojë prindërve pse ata nuk mund të mbështeten në sistemin shkollor për t'i mësuar fëmijët e tyre për paratë, t'u mësojë si t'i definoni burimet dhe shpenzimet financiare,...

Çmimi 1 200 Lekë
More
Në gjendje

Botuesi: Onufri

Utopia për realistët, Rutger Bregman

Progresi i vërtetë nis me diçka që as njohuria ekonomike nuk mund ta prodhojë: njohja e kuptimit se çfarë do të thotë të jetosh mirë. Ne duhet të bëjmë atë që shpallën përpara 100 vitesh mendimtarët e mëdhenj, si: John Stuart Mill, Bertrand Russell dhe John Maynard Keynes: "Vlerëso rezultatin mbi mjetet dhe zgjidh të mirën mbi të dobishmen."

Çmimi 1 200 Lekë
More
Në gjendje

Botuesi: UET Press

Shteti apo tregu, Adrian Civici

Autori ngre një pyetje të rëndësishme për lexuesit dhe bën një analizë të shtjelluar të situatës ekonomike dhe të modeleve më të suksesshme të saj në vendet e zhvilluara dhe në ata në zhvillim. Sugjerimet janë të qartat për këto modele.

Çmimi 1 250 Lekë
More
Në gjendje

Botuesi: UET Press

Transformimi i madh, Adrian Civici

Nocioni ose termi "tranzicion", që përdoret më rëndom për periudhën e pasrënies së murit të Berlinit dhe perdes së hekurt që ndante dy botët antagoniste, kapitalizmin përballë socializmit, nuk mund të konsiderohet i përpiktë dhe tërësisht adekuat kur është fjala për të cilësuar atë çka ndodhi në vendet e Europës Qendrore e Lindore ish-socialiste në...

Çmimi 1 200 Lekë
More
Në gjendje
Përshtypjet (0)