Referenca: 2804

Gruaja e fotografit, Enkelejd Lamaj (ebook falas)

Përshtypje(t): 0

"Historia e gruas së fotografit” është emri me të cilin e njohin të gjithë, ato pak herë që e përdorin, por, në të vërtetë, ajo është edhe historia e vetë fotografit, ose më saktë, është historia e teorisë së tij mbi rëndësinë e gjërave të vogla.

Çmimi 0,00 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: SKU001740

Botuesi: UET Press

Enver Hoxha, Blendi Fevziu

Përshtypje(t): 0

Për shumë vite me radhë Enver Hoxha i imponoi historisë versionin e tij. Ai rezulton i paturpshëm për t'i transformuar ngjarjet, për t'i fshirë ose zhdukur personazhet dhe për të ngritur në histori një protagonist të vetëm: atë vetë.

Çmimi 1 050,00 Lekë
More
Nuk ka produkte të mjaftueshme në stok

Referenca: SKU000001

Botuesi: Mitrush Kuteli

Tregime të moçme shqiptare, Mitrush Kuteli

Përshtypje(t): 0

Përrallat e treguara nga Mitrush Kuteli përbëjnë pjesën më të rëndësishme të letërsisë shqiptare, një frymëzim për një numër të madh veprash të tjera letrare që pasuan përgjatë dekadave. Tregime të Motshme Shqiptare përbën një klasik të të gjitha kohërave.

Çmimi 700,00 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: SKU000783

Botuesi: Onufri

Darka e gabuar, Ismail Kadare

Përshtypje(t): 0

Një darkë krejtësisht e pazakontë, me një mister midis, është subjekti i romanit më të ri të Kadaresë. Ndonëse e bazuar mbi një ngjarje të vërtetë, që ka trazuar vite më parë një qytet të tërë.

Çmimi 700,00 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: SKU001180

Botuesi: Onufri

Aksidenti, Ismail Kadare

Përshtypje(t): 0

Në një pasdite kryeqytetase, personazhi i këtij romani i propozon gruas së hijshme të porsanjohur diçka që do të dukej e papërfytyrueshme disa vite më parë, gjatë kohë së komunizmit: një udhëtim fundjavor në një qytet të Europës.

Çmimi 800,00 Lekë
More
Në gjendje
Më të shiturat
  • Banner

Fundi i varferise, Jeffrey D. Sachs
  • Fundi i varferise, Jeffrey D. Sachs
  • Fundi i varferise, Jeffrey D. Sachs
  • Fundi i varferise, Jeffrey D. Sachs

Fundi i varferise, Jeffrey D. Sachs

SKU001456
Vlerësimi 

Një pikë referimi për rrënjët e begatisë ekonomike dhe shtegun që nxjerr nga varfëria e skajshme njerëzit më të varfër të botës. I përshëndetur nga Times si një nga 100 njerëzit më me ndikim të botës, Jeffrey Sachs është i njohur anembanë botës për punën e tij në shumë vende si këshilltar në kohë krizash.

1 000,00 Lekë
Sasia
Nuk ka produkte të mjaftueshme në stok

Përshkrimi

Titulli: Fundi i varfërisë, Mundësitë ekonomike të kohës sonë
Origjinali: The end of poverty: Economic possibilities for our time
Gjinia: Ekonomi
Autori: Jeffrey D. Sachs
Shqipëroi: Gjergj Erebara
Shtëpia botuese: Papirus
Viti: 2010
Fq. 430
Pesha: 0.72 kg
ISBN: 978-999-56-808-4-8

Mbi librin

Një pikë referimi për rrënjët e begatisë ekonomike dhe shtegun që nxjerr nga varfëria e skajshme njerëzit më të varfër të botës. I përshëndetur nga Times si një nga 100 njerëzit më me ndikim të botës, Jeffrey Sachs është i njohur anembanë botës për punën e tij në shumë vende si këshilltar në kohë krizash. Ai ka këshilluar një pafundësi udhëheqësish botërorë dhe institucione ndërkombëtare mbi sfidat që krijojnë hiperinflacioni, epidemitë, tranzicioni postkomunist dhe varfëria ekstreme. Tani, më në fund, ai përshkroi gjithçka që ka mësuar nga njëzet e pesë vite punë për të na dhënë një vizion unik për nga informacioni, mbi sekretet e suksesit ekonomik në botën e sotme dhe hapat që duhet të ndërmerren për të krijuar mirëqënie për të gjithë.

Duke kombinuar tregimin plot gjallëri dhe pasion me një analizë të thellë dhe të fortë, Jeffrey Sachs paraqet fillimisht te Fundi i varfërisë një hartë të qartë konceptuale të ekonomisë botërore. Ai shpjegon se pse, gjatë dyqind viteve të fundit, pasuria është ndarë nëpër planet dhe pse vendet e varfëra kanë dështuar në përmirësimin e pjesës së tyre.

Ai shpjegon se si mund të arrihet në një diagnozë të thelluar të sfidave ekonomike të një vendi dhe mundësitë mes të cilave ky vend duhet të zgjedhë. Ai i udhëheq lexuesit përmes të njëjtit shteg mësimor që ai ka përshkuar vetë, duke na treguar ngjarjet e punës së tij në Bolivi, Poloni, Rusi, Indi, Kinë dhe Afrikë si një mënyrë për t'i marrë lexuesit me vete te kuptimi i thelluar i sfidave me të cilat u përballën vendet në zhvillim në anë të ndryshme të botës.

Në fund, ai ofron një grup të integruar zgjidhjesh për problemet e ndërthurura politike, ekonomike, mjedisore dhe shoqërore, të cilat sfidojnë shoqëritë më të varfëra të botës dhe në të vërtetë pengojnë të gjithë botën. Më në fund, Fundi i Varfërisë u jep mundësi lexuesve jo vetëm të kuptojnë se sa i rëndë është problemi i varfërisë, por edhe se sa i zgjidhshëm - si dhe shpjegon se pse kryerja e të gjitha përpjekjeve për këtë qëllim është sa detyrim moral, aq edhe interes strategjik për vetë vendet e pasura. Një vepër me vizion mahnitës intelektual, rezultat i një eksperience të paprecedent mbi botën reale, Fundi i Varfërisë është një udhërrëfyes për një botë më të sigurt dhe më të lumtur për të gjithë ne.

Mbi autorin

Jeffrey D. Sachs është Drejtor i Institutit të Tokës në Universitetin e Kolumbias dhe Këshilltar i Posaçëm i Sekretarit të Përgjithshëm të Kombeve të Bashkuara, Kofi Annan, për Objektivat e Zhvillimit të Mijëvjeçarit. Ai është i mirënjohur në të gjithë botën për punën e tij si këshilltar ekonomik për qeveritë në të katër anët e planetit.

Komente mbi librin

"Jeffrey Sachs është një fenomen i rrallë: ekonomist akademik, i famshëm për teoritë e tij mbi arsyet pse disa vende janë të varfra dhe disa të pasura, por gjithashtu i famshëm për punën e tij praktike të suksesshme për të ndihmuar që vendet e varfra të bëhen më të pasura. Në këtë libër të pritur me padurim, mahnitës, të shkruar qartë dhe me pasion, ai shfrytëzon përvojën e tij për të propozuar përgjigje për vendimet e vështira që bota ka përpara."

Jared Diamond, autor fitues i Çmimit Pulitzer për librin Armët, Mikrobet, dhe Çeliku e Rënia

"Po, Jeff Sachs është ëndërrimtar, por ëndrrat e tij burojnë jo vetëm nga idealizmi por edhe nga analiza e mirë dhe përvoja mbresëlënëse. Nëse interesoheni për zhvillimin ekonomik dhe për të varfërit në botën në zhvillim, atëhere ky libër është i detyrueshëm."

Ernesto Zedillo, ish-President i Meksikës

"Profesor Sachs na ka dhënë një vizion të fuqishëm dhe nxitës për zhdukjen e varfërisë në botë deri në vitin 2025. Analiza dhe përfundimet e Sachs-it janë të mbushura me gjithë përvojën praktike të 20 viteve në terren - duke punuar në dhjetra vende në të gjithë rruzullin për t'i hapur rrugë zhvillimit ekonomik dhe rritjes së mirëqenies."

George Soros, financier dhe filantropist

"Jeffrey Sachs trajton sfidat thelbësore për të gjithë ne: Ai u flet mendjeve dhe zemrave tona - nga përvoja e tij e gjerë e një botë të gërshetuar. Nga zëri i tij bindës burojnë arsyeja dhe premtimi."

Gro Harlem Brundtland, ish-Kryeministre e Norvegjisë dhe Drejtore e Përgjithshme e Organizatës Botërore të Shëndetësisë

"Zhvillimet e kohëve të fundit të shkencës moderne dhe teknologjisë na kanë mbushur me shpresë se varfëria kronike nuk ka pse të jetë fati i pashmangshëm i pjesës më të madhe të racës njerëzore. Libri i Profesor Sachs-it na jep një pamje të qartë të suksesit të arritur në këtë drejtim në shumë vende në zhvillim dhe pajis me mësime të dobishme të gjithë zbatuesit e politikave për çrrënjosjen e varfërisë dhe zhvillimin ekonomik."

Manmohan Singh, Kryeministër i Indisë

 

Detajet e librit
Papirus
SKU001456
Bashkëngjitje
Shkarkime
KATËR HAPA PER TE POROSITUR

Udhëzues i shkurtër mbi procesin e porositjes së librave nëpërmjet faqes tonë.

Shkarkime (292.13k)
Përshtypjet

Write your review

Fundi i varferise, Jeffrey D. Sachs

Fundi i varferise, Jeffrey D. Sachs

Një pikë referimi për rrënjët e begatisë ekonomike dhe shtegun që nxjerr nga varfëria e skajshme njerëzit më të varfër të botës. I përshëndetur nga Times si një nga 100 njerëzit më me ndikim të botës, Jeffrey Sachs është i njohur anembanë botës për punën e tij në shumë vende si këshilltar në kohë krizash.

Write your review
Ndoshta mund të pëlqejë edhe

Referenca: SKU001117

Botuesi: Botimet Dudaj

Zhvillimi si liri, Amartya Sen

Përshtypje(t): 0

Sen propozon një teori të zhvillimit ekonomik global, që është e fuqishme, madhështore, dhe në të njëjtën kohë shumë e thjeshtë... Një punim frymëzues i njërit prej mjeshtërve të mëdhenj të shkencave shoqërore.

Çmimi 800,00 Lekë
More
Ne gjendje

Referenca: SKU001570

Botuesi: Botimet Dudaj

Epoka e trazirave, aventura ne nje bote te re, Alan Greenspan

Përshtypje(t): 0

"Epoka e trazirave" është përballja e pakrahasueshme e Alan Greenspan-it me botën e sotme financiare, çka lidhet ngushtë me përvojën vetjake dhe punën për drejtimin e ekonomisë globale për një kohë më të gjatë dhe me më shumë efektivitet se çdo figurë tjetër e gjallë.

Çmimi 2 000,00 Lekë
More
Nuk ka produkte të mjaftueshme në stok

Referenca: SKU001705

Botuesi: OMBRA GVG

Iluzionet Monetare, Adrian Civici

Përshtypje(t): 0

Isaac Newton, mbasi kishte humbur gjithë kursimet e tij si pasojë e shpërthimit të flluskës financiare të vitit 1720 deklaronte me dëshpërim se "unë mund të parashikoj lëvizjen e trupave qiellorë, por jo çmendurinë e njerëzve".

Çmimi 1 500,00 Lekë
More
Nuk ka produkte të mjaftueshme në stok
16 produkte të tjera në këtë kategori:

Botuesi: UET Press

Kombi qe u lind, Dan Senor, Saul Singer

Përshtypje(t): 0

Libri "Kombi që u lind" me autorë Dan Senor dhe Saul Singer është një dritare e mrekullueshme për të parë në brendësi, dhe kuptuar në thelbin e saj, pikërisht këtë mrekulli ekonomike, që i ka rrënjët tek inovacioni, teknologjitë e reja dhe start – up, këtë karakteristikë specifike speciale të një populli mjaft inovativ e largpamës në modelin dhe...

Çmimi 900,00 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: SKU001570

Botuesi: Botimet Dudaj

Epoka e trazirave, aventura ne nje bote te re, Alan Greenspan

Përshtypje(t): 0

"Epoka e trazirave" është përballja e pakrahasueshme e Alan Greenspan-it me botën e sotme financiare, çka lidhet ngushtë me përvojën vetjake dhe punën për drejtimin e ekonomisë globale për një kohë më të gjatë dhe me më shumë efektivitet se çdo figurë tjetër e gjallë.

Çmimi 2 000,00 Lekë
More
Nuk ka produkte të mjaftueshme në stok

Referenca: 2823

Botuesi: UET Press

Economicus, Kriza globale, sa na prek, nr. 2

Përshtypje(t): 0

Në mënyrë të veçantë revista "Economicus" synon krijimin e një forumi aktiv të mendimit ekonomik në Shqipëri, synon angazhimin më të gjerë e më konkret të gjithë komunitetit të ekonomistëve e financierëve shqiptarë në Shqipëri apo jashtë saj në trajtimin e problematikës së zhvillimit ekonomiko – social, financave publike dhe tregjeve financiare në...

Çmimi 400,00 Lekë
More
Ne gjendje

Botuesi: Te tjere

Manifest per lumturine, Stefano Bartolini

Përshtypje(t): 0

Në këtë libër unë mbështes tezën se nuk ekziston një kapitalizëm i vetëm, por një sërë kapitalizmash, disa prej të cilëve u bëjnë mjaft keq relacioneve dhe mirëqenies së njerëzve, kurse të tjerë funksionojnë goxha mirë, po qe se i nënshtrohen rishikimit dhe kontrollit të vazhdueshëm.

Çmimi 1 200,00 Lekë
More
Nuk ka produkte të mjaftueshme në stok

Botuesi: UET Press

Mentaliteti anti - kapitalist, Ludwig von Mises

Përshtypje(t): 0

I cilësuar shpesh si një nga mbrojtësit më të zjarrtë të kapitalizmit dhe liberalizmit klasik, Ludwig von Mises vlerësohet veçanërisht për traktatin e tij mbi ekonominë "Human Action: a treatise on economics", një vepër monumentale 1000 faqesh në të cilin ekspozohen në mënyrë të plotë pozicionet epistemologjike dhe metodologjike të shkollës austriake.

Çmimi 800,00 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: 2218

Botuesi: Mitrush Kuteli

Ditar i ekonomistit, Mitrush Kuteli

Përshtypje(t): 0

Mitrush Kuteli është një nga ata të paktët të djalërisë shqiptare që nuk u përdhosën e nuk u demoralizuen nëpër ngjarjet e ndryshme politike shqiptare. Ma fort, M. Kuteli u diftue i pamëvarun objektiv dhe kryedrejt edhe aty ku do të ishte pasë rasti dhe interesa me u diftue pak më i përvujtun dhe ma "tregtar".

Çmimi 650,00 Lekë
More
Ne gjendje

Referenca: SKU002009

Botuesi: Papirus

Ekonomia ne shekullin XXI, Pierre Calame

Përshtypje(t): 0

Si do të mundet njerëzimi në kushtet e globalizmit të pajtojë nevojat ekonomike me faktin e pashmangshëm se burimet natyrore janë të kufizuara? Kjo është pyetja që Pierre Calame shtron në këtë vepër.

Çmimi 1 200,00 Lekë
More
Ne gjendje

Referenca: SKU001436

Botuesi: UET Press

Komunikimi organizativ. Qasjet dhe prirjet.

Përshtypje(t): 0

Të mbështetur në kërkime teorike në fushën e komunikimit organizativ, autorët bëjnë përshkrimin dhe vlerësimin e komunikimit në organizata, duke u përqendruar në tri qasje kryesore: tradicionale, interpretuese dhe kritike.

Çmimi 1 000,00 Lekë
More
Ne gjendje

Referenca: SKU001157

Botuesi: UET Press

Kriza financiare apo globale, Adrian Civici

Përshtypje(t): 0

Libri përmban një seri analizash dhe reflektimesh në të cilat është ndjekur hap pas hapi ecuria e krizës financiare që përfshiu ekonomitë e mëdha. Analizat që vijnë në formën e një ditari shkencor e publicistik, ofrojnë një çelës individual për të kuptuar disa nga aspektet kryesore të krizës financiare që tronditi botën, p

Çmimi 1 000,00 Lekë
More
Nuk ka produkte të mjaftueshme në stok